SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!
Május 24-én már válaszoltál néhány kérdésemre, amit köszönök szépen. A probléma azonban az, hogy sajnos még nem mindig világos néhány dolog, illetve egészen mást mondanak a helyi tb-ben. Kérlek segíts eligazodnom! Röviden annyi (májusi levelemben a részletek), hogy második kisfiam születése előtt 3 héttel megszűnt a munkaviszonyom, így 3 hétig munkanélküli voltam, majd tgyást, gyedet, most pedig már gyest kapok néhány napja. November végére várjuk 3.babánkat, s te azt írod mindenképp jogosult vagyok tgyásra! A helyi tb-ben 2 hölgy is kioktatott, hogy ez nem igaz, mert csak akkor kapok tgyást, ha a szülés pillanatában biztosított vagyok, ill., ha a biztosítás a szülés előtti (?ebben nem vagyok biztos) 42 napban szűnik meg. Mindenesetre egybehangzó véleményük szerint semmiképp nem kap6ok tgyást, mert a biztosításom 2010 augusztusában megszűnt.

Megírnád, hogy vagyok jogosult szerinted tgyásra?

Ill. még valaki azt tanácsolta, ha elmennék a szülés előtt újra munkanélkülire (ezt meg kellene érdeklődnöm, mert azt hiszem már csak néhány napom, vagy 1-2 hetem van csak), akkor szülés után megszüntethetném a munkanélkülit s igényelhetném a tgyást? Ez jó megoldás? Ebben az esetben mekkora tgyásra számít6nék?
Előre is nagyon köszönöm válaszodat,
minden jót kívánok:
Beáta
Álláskeresési járadékról vagy gyeden. Ha ezt "aktiválod", akkor a járadék folyósításával biztosítottá válsz, ezzel ez a jogosultsági feltétel kipipálva. A passzív tgyás és gyed pedig megcsinálja a másikat. Csak a tgyáshoz, a gyedhez már nem.
Ha csak kevés nap van hátra a járadékból, akkor azt időzítsd úgy, hogy a szülés várható ideje előtti 29. napig járjon - a -28. naptól már igényelhető a tgyás - , a gyed vége és a járadék aktiválása között gyesen tudsz lenni.

Szakbarbár
2012-06-12 21:38:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz,hogy ha megszünt a tb biztositásom,mert már nem dolgozok régóta kb 2 éve munkanélküli vagyok ,és nem kapok semmilyen ellátást már a munkanélkülitől sem ,és most terhes lettem,akkor most hogy ha el kell menjek nögyogyászhoz vizsgálatokra...,akkor most én minden vizsgálatért kell fizessek,kb mennyibe fog kerülni egy vizsgálat?és a szülés levezetéséért is kell fizessek az orvosnak,vagy az már alanyi jogon ingyenes lenne?
Vagy ha mostantol fizetném a tb biztositást magamnak minden honapba azt a 5 ezer körüli összeget ,akkor nem kellene fizessek semmit a nőgyogyászi vizsgálatokért,meg a szülés levezetéséért?
Vagy hallottam olyant is hogy akinek tb biztositása van ,annak is kell fizessen külön a nőgyogyásznak , minden nőgyogyászi kötelező vizsgálatra.Kérem adjon tanácsot hogy akkor most mi lenne a legjobb nekem,fizessem a tb t magamnak ,vagy csak pénzkidobás lenne,mert ugyis még külön pénzt kér majd a nőgyogyász a vizsgálatokért..?
Az utolsó jogviszonyod megszűnése utáni 46. naptól fizetni kellett volna az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Ez havi 6.490 Ft, a megfizetésével ugyanolyan ellátásra vagy jogosult, mint aki többmilliós fizetés után fizet járulékot. A terhesgondozás és a szülés elméletileg ingyenes az erre szerződött állami szolgáltatónál (sztk, kórház). Az más kérdés, hogy szinte mindenki fizet is mellette, magánrendelésért vagy választott orvosnál szülésért, de ha nem teszed ezeket, az ügyeletes orvos akkor is ellát, mert ezért orvos és ezért kapja a fizetését.

Az adóhivatalnál egy nyomtatvány kitöltésével lehet - és kell - jelezni, hogy fizetned kell, mert nincsen jogviszonyod, ami alapján jogosult lennél az egészségügyi ellátásra. Küldenek határozatot a fizetési kötelezettségről, csekket, amin tudod teljesíteni és kizöldítik a lámpádat az orvosnál. Piros lámpával is el kell, hogy lássanak, csak figyelmeztetnek, hogy rendezd a jogviszonyodat. Nem az ellátás "ára", hanem a 6.490 Ft az, amit meg kell fizetni.

Nem azért fizetjük, mert megéri vagy sem, hanem azért, mert jogszabály kötelez rá, meg mert ezt illene úgy gondolni, hogy néha bele is teszünk egy kicsit a közösbe, nem csak kiveszünk belőle drága ellátás formájában. Egy császármetszés pl. 184.000 Ft-jába kerül az Egészségbiztosítási Alapnak - ennyit fizet a kórháznak érte.

Szakbarbár
2012-06-07 21:48:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Megpróbálom részletezni a lényeget: Harmadik babánkat várjuk 2013 január 18-ra. 2008. okt.1-óta folyamatos a munkaviszonyom, de csökkenő munkaórákkal és bérekkel (a nagyobbik lányom tartós betegsége miatt) . A 2011-es br. bérem júl.31-ig 80e, majd azóta is 23e ft. A munkahelyem a napokban szűnik meg. Első levelemre azt a tanácsot kaptam Öntől, hogy ha álláskeresési járadékot igényelek kicsit csúsztatva, hogy onnan még idén tgyást kezdhessek, akkor a 2011es évet veszik figyelembe a tgyás és gyed számításánál, ami számomra nagyon jó hír. Viszont az alábbi idézetet találtam a tgyás összegének megállapításával kapcsolatban:
„ Az az anyuka, aki álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának szünetelése alatt vagy az ellátás megszűnését követő 42 napon belül szül és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi-gyermekágyi segélyét a jogosultsága kezdőnapján érvényes minimálbér kétszerese, de legfeljebb az álláskeresési támogatás/vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részének alapulvételével kell kiszámítani (a tgys alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás/vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részét).”
Kérdésem ezzel kapcsolatos, mert ha az álláskeresési járadék alapja a benyújtást megelőző 4 negyedév átlagkeresete (esetemben 23e ft) és a tgyás alapja nem haladhatja meg ennek 30ad részét, akkor hogyan van esélyem arra, hogy a decemberben elindított tgyásnál mégiscsak a 2011es jövedelmemet vegyék figyelembe és ne az álláskeresési járadék alapjához viszonyítsanak?
Mit jelent az, hogy „tényleges jövedelemmel nem rendelkezik”? Aki álláskeresési járadékon van, az semmilyen esetben sem rendelkezik tényleges jövedelemmel, nem?
Köszönöm türelmét és válaszát.

Üdv,
katabogi
Emlékeim szerint itt volt egy kérdés, amire nem kaptam választ, anélül pedig legfeljebb a jogosultsággal kapcsolatban tudtam válaszolni, az összeggel kapcsolatban nem.

Tényleges jövedelemmel nem rendelkezik: ez azt jelenti, hogy nincs olyan jövedelme, ami egészségbiztosítási ellátás alapja lehetne. Vagy azért nem, mert olyan jövedelme van csak, ami nem alapja a pénzbeli egészségbiztosítási járuléknak (álláskeresési járadék), vagy azért, mert megszakadt a biztosítás és ami a megszakadás előtt van, azt nem veszik figyelembe.

Járadék maximálisan 3 hónapra jár. Ha később igényeled meg, hogy dec. közepén már járjon, akkor most lesz egy kb. 3 hónapos lyuk a biztosításodban, megszakad a biztosításod, ami előtte volt, azt nem fogják figyelembe venni=nem fogsz tényleges jövedelemmel rendelkezni. Ilyenkor az van, amit Te is találtál, hogy a járadék alapját képező átlagkereset - de, ha ez ennél több lenne, akkor legfeljebb a minimálbér kétszerese - a tgyás alapja. Ha június vége előtt megszűnik a munkaviszonyod, akkor a járadékhoz az átlag a 4 utolsó negyedév lesz: 2011. áprilistól 2012. márciuis. Ebben még van valamennyi a magasabb bérből, az átlag durván 42.000.

Ha június 30-án vagy később szűnik meg a munkaviszony, akkor már a 2011.III-IV., 2012. I-II. negyedév a járadékhoz az átlag időszaka, ebből már kevesebb az átlag.

A fizetős szolgáltatásommal lehetne minimálbér kétszerese alapú tgyásod és egyszeres minimálbér alapú gyeded.

Szakbarbár
2012-06-07 14:33:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Május 17-én feltett kérdésemre még egyszer köszönöm a segítő választ. A tgyás feltételeinél az álláskeresési támogatás szüneteltetése közben v. megszűnése után szülőkre vonatkózan azt olvasom, hogy ha \"tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi-gyermekágyi segélyét a jogosultsága kezdőnapján érvényes minimálbér kétszerese, de legfeljebb az álláskeresési támogatás alapját képező átlagkereset harmincad részének alapulvételével kell kiszámítani (a tgys alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás alapját képező átlagkereset harmincad részét).\"

Ha az álláskeresési járadék alapja a benyújtást megelőző 4 negyedév átlagkeresete (esetemben 23e ft) és a tgyás alapja nem haladhatja meg ennek 30ad részét, akkor hogyan van esélyem arra, hogy a decemberben elindított tgyásnál mégiscsak a 2011es jövedelmemet vegyék figyelembe és ne az álláskeresési járadék alapjához viszonyítsanak?
\"Tényleges jövedelemmel nem rendelkezik\", ez mindenkire igaz, aki álláskeresési járadékban részesül, nem?
Lehet, hogy valamit én nem értelmezek jól?
Válaszát nagyon köszönöm!
katabogi
Dátumokat és összegeket kérek, enélkül nem látom át.

Szakbarbár
2012-06-05 19:46:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Munkaviszony adatok:
2008.04.31-ig 8 órás munkaviszony, 2008.05.05. szültem, 2010. júniusig GYED, lejárta után visszamentem 6 órás munkaviszonyba ugyanoda, 2011. febr. végéig.
2011. márc.1-től határozott idejű 8 órás munkaviszony új munkahelyen, 2013. márc. 31-ig.
Az iránt érdeklődnék, hogy ha határozott idejű szerződés (közalkalmazotti) megszünte után szülnék (de még 2013-ban), akkor jogosult leszek-e GYED-re.
Tudna ebben segíteni? (Az is segítség, ha esetleg tud tanácsot adni hova lehet hivatalosan fordulni.)
Nagyon köszönöm!
Tisztelettel:
H. Tünde
Az előzetes biztosíításod az utolsó jogviszony megszűnése után 1 évig még rendben van, mert addig az utolsó 2 évben még van 1 éved. De ez csak az egyik jogosultsági feltétel és önmagában kevés. A szüléskor, vagy legalább a várható időpontot megelőző 28. napon kell lennie egy aktuális jogviszonynak ahhoz, hogy jogosult legyél tgyásra és gyedre. Ez lehet akár álláskeresési járadék is.

Szakbarbár
2012-06-05 19:44:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

A kérdésem a következő lenne.Most június 26-án lejár a gyed-em. Utána szeretnék szabadságra menni Július 22-ig, ez 18 munkanapot érinteni. Július 23-tól szeretném a THGY-ét megigényelni. Hívtam a céget, hogy kivenném a szabadságot júl. 22-ig, erre közölte velem a könyvelő, hogy nincs pénz amiből ezt kifizessék nekem, meg én nem vehetek szabadságot ki csak 20-ig mert az pénteki nap, és a 22 az pedig vasárnapra esik. Ilyen lehet-e, és ha igen én mit tehetek ebben a helyzetben. mire mennyek, hogy jogosult legyek THGY-re és Gyed-re.
Köszönöm előre is asegítséget.
Ha csak a gyedhez kértél fizetés nélküli szabadságot vagy ez egyáltalán nem lett lepapírozva, - akkor állítsd ezt, nem fogják tudni az ellenkezőjét bizonyítani - , akkor amikor ennek vége, elmúlt az ún. akadályoztatás és a munkáltatónak kutya kötelessége elkezdeni kiadni a szabadságot. (Ami legfeljebb megakad, ha új körülmény akadályoz a további szabadság kiadásában. Ilyenkor a ki nem adott szabi megvár.)

Erre nincs előírás, a helyi szokások döntik el, hogy péntekig vagy vasárnapig írják ki a szabadságot. Bér így is, úgy is csak a munkanapokra jár, úgyhogy lényegtelen, hogy hogy oldjátok meg.

A tgyásod és a gyeded pontosan ugyanannyi lesz akkor is, ha lesz 18 nap szabid és akkor is, ha a tgyás kezdetéig gyesen leszel.

Szakbarbár
2012-06-05 19:41:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Április 19. óta 1 éves határozott idejű munkaszerződésem van, próbaidő 3 hónap.
Kérdésem, ha a szülés időpontjában már nem lenne munkaviszonyom milyen jellegű ellátásra számíthatok? Hét éve dolgozom, mindig határozatlan idejű szerződésem volt. Egyetlen nap sem voltam munka nélkül.
Fizetés bruttó 300ezer forint/hó.
Tavaly egy babát elvesztettem, lassan szeretnénk újra próbálkozni (nem azonnal, de ha sikerül meg szeretnénk tartani a babát), de nagyon aggódok a pénzügyek miatt.
Válaszát előre is köszönöm.
Ha csak munkaviszonyod nincs, az még nem gond, mert ha épp álláskeresési járadékot kapsz, az is jó aktuális biztosításnak. De legalább ez legyen, mert ha még ez sincs, akkor hiába a sok előzetes biztosítás, akutális hiányában nem leszel jogosult tgyásra és gyedre.

Szakbarbár
2012-06-05 19:35:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Első gyermekem 2011. ápr. 21-én született, miután 2011. augusztus 15-én megszűnt a munkaviszonyom, így 2011. 08.16 - 10.05-ig passzív thgy-ra, 10.06-től 2013. 04. 21-ig passzív gyedre lettem jogosult.

Második gyermekemet várom 2012. december végére.

A kérdésem az lenne, hogy a második gyerek után milyen ellátásokat igényelhetek? Csak gyest vagy van-e valamilyen megoldás arra, hogy ismét gyedre is jogosult legyek.

A válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel
Zsanett
Matematikai esélyed van, mert ha gyorsan elhelyezkednél, akkor még meg tudna lenni az előzetes biztosítás, de gondolom, hogy ez nem pálya, legalábbis ténylegesen nem. Szívességi bejelentésnél meg a biztonsághoz annyi pénz kell - 3 havi járulék - hogy annyinál már meggondolandó. Ennyi alatt pedig borítékolható a lebukás=biztosítás határozattal törlése= no tgyás, no gyed.

Szakbarbár
2012-06-05 19:33:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Nem tudom hogy tudna e nekem segíteni.Több rétű a kérdésem. Jelenleg GYEDEN vagyok, de nemsokára azaz 2 hét múlva "megszűnik" a munkahelyem, közös megegyezést "kell" aláírni, persze pénz megegyezés szerint :(
És nem tudom hogy járnék jobban. a passzív gyeddel vagy pedig GYes + munkanélküli járadék, vagy álláskereséséi + gyes, azt se tudom hogy ezeket lehet e egyszerre igénybevenni?!
Jelenleg a gyedem NETTO összege 90000ft
Illetve végkielégítésből is ugyanúgy adózunk mint a rendes fizetésből?
És még egy kérdés ha tud segíteni mennyit lehet azért kérni hogy aláírjam a közös megegyezést? én úgy olvastam a neten hogy a bíróság 2-12 havit ítélhet meg?! ez mitől függ?

Köszönöm a segítségét
Egyik verzió sem megy együtt, vagy egyik, vagy másik ellátás jár csak, a kettő együtt nem.

És az sem, hogy ezek után 1 év újradolgozás nélkül még valaha tgyásod vagy gyeded legyen, mert a passzív gyed alatt nem ketyeg az előzetes biztosítás.

A 2-12 havi átlagkeresetet a munkaviszony jogellenes megszüntetése esetén ítéli meg a bíróság, az eset összes körülményétől függően valahol a kettő között. Ennek semmi köze ahhoz, hogy x év munkaviszony után mennyi felmondási idő meg végkielégítés jár.

Nem kell aláírni. Ennyi. Mit tud tenni, ha nem írod alá? Semmit. Ha azt mondja, hogy meg fog szűnni és még ennyit sem fizet, akkor erre az esetre tudd, hogy a Bérgarancia Alapból a felszámoló megigényli a járandóságaidat, úgyhogy ennek sem kell bedőlni.

Szakbarbár
2012-06-05 19:29:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Az imént kérdeztem (Mici), de egy valami még nagyon aggaszt.
Ha felmondanak, és az eddigi fenntartó csődöt jelent, akkor a szabadságaimat sem fogja kifizetni? Van valami jogi út, vagy búcsút mondhatok a kb. fél évnyi szabadság pénzbeli kifizetésének? :(
Köszönöm!
Fizetésképtelenség esetén a Bérgarancia Alap egy meghatározott összegig fizet. Ez idén bruttó 1.013.000 Ft. Ha ennél kevesebb jár, nincs mitől félned, ha később is, de megkapod a pénzedet.

Szakbarbár
2012-06-05 19:20:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
GYES-en vagyok, munkahelyem vagy megszűnik, vagy átveszi egy másik fenntartó (oktatási intézmény).
Mire számíthatok akkor, ha
- jogutód nélkül szűnik meg és megkapom a felmondásomat: felmondási idő, bent maradt szabadságom, végkielégítés...Járnak-e mindezek?
- vagy másik fenntartó veszi át az intézményt, de rám nem lesz szükség a későbbiekben: ebben az esetben kivárják a GYES végét (2013. március), kiadják a szabadságaimat, felmondási idő, végkielégítés... Jól gondolom? Vagy mi jár ezek közöl?

Adott munkahelyen 10 éve vagyok, ebből 5 év aktív, 5 év tgyás, gyed, gyes (2 gyermekem született). Ennyi munkaviszony után mennyi a felmondási idő, végkielégítés?

Köszönöm a választ! Mici
Jogutód nélküli megszűnésnél az általad említettek mind járnak. Valószínűleg a másikat is jól látod, de itt már lehet olyan Kjt-s sajátosság, amit nem ismerek, úgyhogy biztosat nem mondanék.

Szakbarbár
2012-06-05 19:17:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Kérdésem az lenne, hogy második gyermekemet várom július közepére, a tavalyi évben volt gyed-em, gyes-em, pár nap szabadságom, táppénzen vagyok jelenleg (decembertől), a tgyás és az idén induló gyed alapja a tavalyi évi br. bérem, a jövőre induló gyedé az idei br. bérem lenne (ez év januárban törvénymódosítás miatt emelték a bért)? Másik kérdés még, hogy ha lejár a tgyás és a jövőre induló gyed magasabb összegű lenne, akkor néhány napot lehet csúsztatni a gyed indításával, hogy csak jan. 1-től kérem például, hiába lejár a tgyás dec. 27-é-n mondjuk?

Várom kedves válaszod!
Köszönettel: Éva
A tgyás és a gyed alapja a tavalyi pár nap szabadságból számított átlag - de, ha ez ennél magasabb lenne, akkor legfeljebb a minimálbér kétszrese. A gyed alapja mindenképpen a tgyás alapjával fog megegyezni, ha csak jövőre indul, akkor is, úgyhogy semmit sem nyersz vele, ha kivárod az újévet a gyedindulással.

Szakbarbár
2012-06-01 07:16:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Szeretném megkérdezni, hogy a gyermekkel itthon töltött időre (tgyás, gyed) amikorra az alapszabadság is jár jár e a gyermekek utáni pótszabadság. (2007-ben és 2010-ben szültem folyamatosan itthon vagyok, van munkaviszonyom, a pótszabadságokat nem ruháztam át a férjemre) Ha jár melyik jogszabályra vonatkozóan kérhetem annak elszámolását a többi alapszabadsággal együtt?
Köszönettel
Tímea
A pótszabadság arra az időszakra jár, amire a rendes (alap) szabadság is. Az Mt. nem tartalmaz arra előírást, hogy ezt mikor kell megigényelni. A gyakorlat az, hogy csak a nagyon jó fej munkáltató nem hajtja el azt, aki ezt 5 évvel később találja ki. A privát véleményem is az, hogy a tárgyévre járót a tárgyévben kell igényelni (aztán majd megvár).

Szakbarbár
2012-05-31 21:48:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Még egy kérdésem lenne, előbb írtam már.
Ha a munkáltatóm most ki akar rúgni, akkor ha én előtte elmegyek táppénzre ezzel nyerek egy kis időt, hogy másik munkát keressek? Vagy táppénz alatt is ugyanúgy kirúg. Most 6 hónapja dolgozom, és előtte gyesen, valamint gyeden voltam. Akarok dolgozni, de nagyon megnehezíti a munkám, ezért váltani szeretnék, de azonnal nem találok másik állást. Főleg ha még a harmadik gyerkőcöt is tervezzük.

üdvözlettel:
Renáta
A felmondási tilalmak - pl. táppénz alatt mikor, hogyan lehet felmondani, lehet-e egyáltalán - mostanában változnak és még nem volt időm az új rendelkezésekbe beleásni magamat, úgyhogy erre most nem tudok válaszolni. Korrektebb lenne álláskeresési járadékra menni...

Szakbarbár
2012-05-30 12:04:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Segítségedet kérném abban hogy vállaljak-e harmadik családot. Két gyermekem van 3 és 5 évesek. Most dolgozom, van munkahelyem, de nem stabil, többször utaltak már rá. Ha pl. augusztus, vagy szeptemberben 2012-ben terhes lennék és a 3. gyermekem 2013 májusában születne, akkor meddig kellene dolgoznom, illetve ha nem rúgnak ki mennyi munkaviszonyomnak kellene lenni ahhoz, hogy gyed-ben részesüljek? 2011. november 1-től dolgozom, előtte 2011. májusától gyes-en voltam. Illetve még előtte gyeden.

Másik kérdésem lenne, ha itthagyom a céget, én felmondok, akkor még a 20 nap szabadságomat kifizetik?

Köszönöm a segítséged.
Nagyon fontos számomra.

Üdvözlettel:
Renáta
Nem írtad, hogy mióta dolgozol, így nem tudom megmondani,hogy hogy állsz az előzetes biztosítással, de ez végtelenül egyszerű: a szülés előtti 2 évben kell legalább 1 évnek lennie. Táppénzen annyit lehetsz, amennyi a folyamatos biztosításod, úgyhogy akár az egész terhességet is táppénzen töltheted, ha ez indokolt és ez így beleszámít az előzetes biztosításba.

A 20 nap szabit valószínűleg év végéig gondoltad. Ha előbb szűnik meg a munkaviszony, akkor a szabadság csak időarányosan jár. De azt a munkaviszony megszűnésekor mindenképpen meg kell váltani pénzben, a munkaviszony megszűnésének a módjától függetlenül.

Szakbarbár
2012-05-30 12:02:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Elnézést ha olyat kérdezek amit előttem már sokan, ahogy hirtelen átfutottam, nem láttam ehhez hasonlót. Tavaly április 01-től van határozatlan idejű állásom. Jelenleg babát tervezünk a férjemmel, van egy olyan gyanúm, hogy esetleg meg akar válni Tőlem a munkaadóm. Érdeklődnék, hogy amennyiben megszűnik a munkaviszonyom és utána esek teherbe mielőtt találnék másik állást akkor mire számíthatok? (Van esetleg jelentősége annak, hogy részemről (felmondok) vagy a munkáltatóm részéről (kirúgnak) szűnik meg a munkaviszony?) Ha úgy találok másik állást, hogy már terhes vagyok akkor mire számíthatok? (mondjuk fél évet tudok a cégnél dolgozni, mert 3-4 hónaposan kerülök oda)
Válaszát előre is köszönöm!
A munkáltató szándéka, a terhesség és egy új munkahely találása mind bizonytalan tényező ebben az egyenletben - erre ugyan milyen megoldást lehetne találni?

Az egyetlen, amit mondhatok, hogy előzetes biztosítással egyelőre jól állsz, de ha nem lesz egy aktuális biztosításod szüléskor, vagy legalább a 36. hét elején, akkor nem leszel jogosult tgyásra és gyedre. Úgyhogy bármilyen módon szűnik is meg a munkaviszonyod - a módnak tb szempontból nincs jelentősége - mindenképpen keress másikat, mert anélkül nincs tgyás és gyed.
Aktuális biztosításnak egyébként az álláskeresési járadék is megteszi, de az legfeljebb 3 hónapig jár csak, ha ez lenne az egyetlen lehetőség, akkor az igénybevételét jól időzítsd!

Szakbarbár
2012-05-30 11:05:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Kérdésem az lenne, hogy kórházi ellátás időtartama alatt is jár a táppénz? 2011 december óta 9-es kóddal táppénzt kapok. Kiírt időpontom július 21. A baba jelenlegi kis súlya miatt nagy esély van arra, hogy 2-3 héten belül be kell feküdnöm vele a kórházba. Ilyen esetben a táppénz kódját kell változtatni, vagy mi a teendő?
Tgyás-t jún 23-tól igényelhetek elvileg, ha nem kapok táppénzt, akkor ezt meg tudom igényelni így?
Várom kedves válaszod!
Üdvözlettel: Éva
A kórházban is veszélyeztetett terhes vagy, úgyhogy 9-es kóddal fogsz igazolást kapni és ezzel táppénzre vagy jogosult, de a kórház idejére csak 50%-os táppénz jár. Ha 2 évnél rövidebb a folyamatos biztosításod, akkor mindentől függetlenül ennyi jár, ha hosszabb, akkor 60% helyett kapsz most 50%-ot.
A szülés várható idejét megelőző 28. naptól, amikor tgyásra is jogosult vagy, választhatsz, hogy a táppénzt vagy a tgyást kéred, ettől függően kérd az igazolás(oka)t, mert amit benyújtasz, azt kapod.

Szakbarbár
2012-05-29 18:24:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Négy gyermekes család vagyunk. Feleségem főállású anya volt a legkisebb gyerek 8 éves koráig. (Ez 2010. szeptember 6-án járt le.) Ezt követően a munkaügyi központ által regisztráltként (6+3 hónapot), 2011 májusáig volt munkanélküli segélyen. Mivel elhelyezkednie ez idő alatt nem sikerült, júniustól az egészségbiztosítását (5100 Ft majd januártól 6390 Ft/hó) mi fizetjük. Sajnos az óta sem kapott megfelelő állást, ezért úgy döntöttünk, hogy a testvérem által vezetett családi gazdaságba fog bejelentettként dolgozni.
Most azonban minden tervünket felülírhatja az a tény, amivel néhány napja szembesültünk. Kisbabánk lesz! Mivel négy fiú után reménykedünk, hogy nekünk is hátha lehetne egy kislányunk, életkorunk ellenére is örülünk e váratlan eseménynek.
Kérem, segítsen tanácsával! Feleségem, ha minden rendben megy január végén fog szülni. A jelenlegi szabályok értelmében, ha júniustól a családi gazdaságban dolgozik, jogosult lesz-e GYED-re, ha igen, milyen időtartamra és az ellátás mértékének kiszámítása hogyan történik?
Válaszát előre is köszönöm!

Nagyon necces, hogy meglegyen a szülés előtti 2 évben a 365 nap előzetes biztosítás és ezzel tgyásra, gyedre legyen jogosult.
A 2 év, ahol rendelkeznie kell ezzel 2011. január - 2013 január. Itt van egyelőre 4 hónap álláskeresési járadék van és nagyjából annyi idő van hátra, amennyi biztosítást még össze kellene szedni. Mondanám, hogy ki lehet és ki is kell számolni mindent napra pontosan, de még ha az jönne is ki, hogy van esély a 365 napra, nem merem azt mondani, hogy öljetek bele súlyos százezreket a családi gazdaságba bejelentésért, mert bőségesen megtérül. Azért nem, mert ha csak 1-2 héttel hamarabb érkezik ötöske, akkor az már mindent boríthat.

Úgyhogy inkább azt mondom, hogy törekedjetek a biztos gyesre és ne kockáztassatok. Legalább 8 évet lehúztatok úgy, hogy a feleségének csak a gyese, gyete volt, amióta lejárt a munkanélküli, azóta pedig mínusz 32.000-zel vagytok kijjebb ehhez képest is, mert ellátás nincs, de az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni kell. Ha ez így még nem okoz megélhetési problémát, és gondolom, hogy nem, ha be akartátok jelenteni, hiszen ezt nem kevés pénz lett volna finanszírozni, szóval azt mondom, hogyha eddig megvoltatok az alanyi jogon járó kevéske gyettel, akkor a biztonság legyen az első. Nulla befektetéssel a 8 évig megszokott összeg hamarosan megint járni fog legalább 3 évig. Ha elkezdetek munkaviszonyt játszani, akkor pontosan ugyanannyi az esély arra, hogy csak ugyanennyitek lesz a végén, mint arra, hogy a többszöröse. Ez túl nagy kockázat szerintem.

Szakbarbár
2012-05-28 15:09:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár,
Gyesem 1 hét múlva letelik.
(van egy orvosilag igazolt problémám, amit nem sürgős műteni, de orvosom szerint max 1 éven belül találjak rá alkalmat)
Na most, úgy tűnik, hogy nem biztos, hogy visszavenne a cégem dolgozni.
Ebben az esetben azt gondoltam, hogy amelyik nap letelik a gyes-em, vagy rögtön már másnaptól
vagy bemegyek másnap a céghez, és csak az utána következő naptól,
de betegszabira, utána esetleges táppénzre mennék......... (és akkor így pont kapóra jön a kisműtétem) hogy ezzel is húzzam az időt, ha már elküldenek.
Kérdésem lenne, hogy lehet-e szabad-e, gyes után közvetlenül betegszabira (táppénzre) menni.
Illetve ebben az esetben mi lenne a betegszabi és a táppénz alapja? azaz mennyi pénzre számíthatok?
Köszönöm: G
Ez nem szabad vagy nem szabad, illik vagy nem illik, aki keresőképtelen, az táppénzre megy és kész.
A betegszabadság az időpontjakor érvényes távolléti díj (egy műszak esetén az alapbér) 70%-a, a táppénz alapja pedig a minimálbér. Ha szabadsággal kihúzod június végéig, ha a tavalyi gyedes napok és az idei bérezett napok együtt kiadnak 180-at, akkor a táppénz alapja a gyed előtti átlag.

Szakbarbár
2012-05-25 20:59:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Nekem van a 2,5 éves kislányom és én kérdeztem a napokban. Nem értettem a választ - lehet, hogy nagyon naiv vagyok, de én nem taktikázgatni akarok. Kevesebb mint egy év leforgása alatt két magzatunkat veszitettük el, az utóbbit 16 hetesen kellett megszülnöm. 6 órát vajúdtam úgy, hogy tisztában voltam velek, hogy senkit nem vihetek haza a végén. Őszintén mondom, senkinek nem kivánom ezt az érzést. Ezen dolgok miatt nem válalhatunk előbb gyermeket, mert a szervezetemnek pihennie kell. Ezért kérdeztem a jövő májusi születésről. Nyilván eltitkolhatnám a szándékomat a munkáltatóm elől, és vissza mehetnék dolgozni néhány hónapra, de az nem lenne korrekt. Anyagilag nem lenne mindegy, hogy milyen ellátásra lehetek jogosult, ezért kérdeztem. Ha igy sem lehetséges válaszolni és megoldható, akkor kérem Önt, hogy legyen kedves a válaszát elküldeni a hirlevelek88@gmail.com e-mail cimre. Elküldöm újra az eredeti kérdésemet:

Jelenleg 2,5 éves kislányommal vagyok Gyes-en fizetés nélküli szabadság igénybevételével. Ha a következő gyermekünk jövő májusban születik meg, akkor milyen ellátásra leszek jogosult? A kislányunk ez év október 25-én lesz három éves, akkor tudom elkezdeni a felhalmozott szabadságaim kivételét, de az nem fog kitartani májusig. Kislányunk születése előtt közszolgálati jogviszonyban dolgoztam (jelenleg is fenn áll a jogviszony, fizetés nélküli szabadságon vagyok). Tgyas-en, majd Gyed-en (a maximum Gyed-et kaptam), jelenleg pedig Gyes-en vagyok. Milyen ellátásra leszek jogosult a következő gyermekünk születésekor? Illetve hogy járok a legjobban? Mikor a kislányunk betölti a 3. életévét és lejár a felhalmozódott szabadságom, akkor rögtön betegállományba menjek? Szeretném, ha jogosult lennék Tgyas-re és a maximális Gyed-re is. Mit kell ehhez tennem? Válaszát előre is köszönöm!

Próbáltam szépen udvariasan visszautasítani a kérdést, de ha ragaszkodsz hozzá, elmondom, hogy miért nem szeretnék rá válaszolni.

Nagyon nem szimpatikus nekem az a mentalitás, amit sűrűn tapasztalok, hogy egyetlen percet sem akarnak dolgozni a kismamák, azonnal táppénzre mennek, miközben a munkák nagyobb része kevesebb megterheléssel jár, mint az otthoni házimunka, sírnak a gyes összege miatt, miközben sehol a világon nincs 3 éves korig járó, biztosítást és szolgálati időt adó ellátás, és mindezek után természetesen maximális ellátást akarnak. Nagyon sok ilyet látok, sokszor válaszolok is, most nem, mert most épp itt szakadt el a cérna.

Az emberek véleménye sokszor nem egyezik egy témában és nekem pont annyira van jogom ezt gondolni, amit az imént kifejtettem, mint Neked az ellenkezőjét. De ez itt nem egy vitafórum, úgyhogy kérlek, zárjuk itt le, mert minden egyes újabb kérdéssel vagy megjegyzéssel mástól veszel el lehetőséget, amikor ennyivel hamarabb betelik a napi 3 kérdés.

Szakbarbár
2012-05-25 20:55:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja