SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Jó napot kívánok,
sajnos szinte semmit nem tudok a GYESről, GYEDről. 9 hetes terhes vagyok. Egyetemen vagyok tanársegéd, bruttó 178 000-res fizetéssel, ráadásul külföldi tartózkodás miatt 4 hónapig fizetés nélküli szabadságon voltam. Veszélyeztetett terhességem miatt pedig következő hónaptól - amikor is lejár a fizetés nélküli szabadság - táppénzre kényszerülök. Szülni 2014. januárban fogok. Kérdésem, hogy mi jár nekem és mennyi? És miből is számolják? Nagyon szépen köszönöm válaszát!
Szép napot!
Ha a külföldi tartózkodás nem hivatalos, EU tagállambeli munka volt, akkor a fizetés nélküli szabadsággal megszakadt a biztosításod és mivel a táppénzen tölthető napok száma a folyamatos biztosításban töltött napoktól függ, ezért egyáltalán nem tudsz táppénzre menni. Ha dolgozni sem dolgozol, akkor pedig a tgyáshoz és gyedhez szükséges jogosultsági feltételekkel sem fogsz rendelkezni. (Megjegyzem, ennek a megállapításához eleve kevseset írtál, így nem biztos, hogy egyébként meg fogsz felelni a jogosultsági feltételeknek, az viszont teljesen biztos, hogy ha megszakadt a biztosításod és nem tudsz táppénzen lenni, akkor a tgyás és a gyed is esélytelen.)

Ha hivatalosan dolgoztál uniós országban, akkor erről kell egy igazolás a kinti egészségbiztosítótól, a folyamatos biztosítás ezzel rendben lesz, de a táppénz alapját csak az itthon szerzett jövedelem képezi.

Szakbarbár
2013-05-27 10:00:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg első kisbabánkat várjuk, 2013. november 28-ra vagyok kiírva.
2011. 02. 07. -2011. 11.30.-ig közmunkásként dolgoztam (átlagos járulék alap bruttó 103.107 Ft), ezután
2011. 12. 01. - 2013. 04. 01.-ig köztisztviselőként dolgoztam (átlagos járulék alap bruttó 182.776 Ft)
2013. 04. 02-től regisztráltam a munkaügyi központban, ahol álláskeresési járadékra való jogosultságot állapítottak meg (napi bruttó 3267 Ft) 2013. 06. 25.-ig.
2013. 06. 01- 2013. 09. 30-ig újra dolgozni fogok közmunkásként (bruttó 75.500 Ft), addig a munkanélküli járadékomat szüneteltetik.
2013. 10. 01-től a fennmaradó 25 napig ismét munkanélküli járadékot fogok kapni.
Az álláskeresési járadék letelte után jogosult lennék a foglalkoztatást helyettesítő támogatásra.
A kérdéseim a következők:
­1. A fenti esetben van valami lehetőség, hogy jogosult legyek Tgyás-ra, illetve Gyed-re?
­2.Ha a fenti alapesetben nem lennék jogosult az ellátáskora, akkor végső esetben, ha ismét bejelentenének vagy meghosszabbítanának 2013. 10. 01- 10. 31-ig, és a fennmaradó álláskeresési járadékomat (25 nap) csak ezután venném igénybe (kb. 11. 25.-ig). Ebben az esetben lehetek jogosult Tgyásra és Gyed-re, ha a Tgyás-t a szülést megelőző 28 nappal korábban megigénylem, amikor még kapom az álláskeresési járadékot?
­3.Akkor is jogosult leszek Tgyásra és Gyed-re, ha esetleg december elején születne meg a baba és a szülés időpontjában már álláskeresési járadékot sem kapnék?
­4.Ha jogosult leszek, akkor mekkora összegű Tgyás-ra, illetve Gyed-re számíthatok?

Válaszát előre is Köszönöm!

Tisztelettel:
T. Melinda
Akkor fog járni a tgyás és a gyed, ha legalább a tgyás 1. napján (a szülés várható idejét megelőző 28. naptól már tudod igényelni) még van hátra legalább 1 nap járadék, amit tudsz szüneteltetni. A járadékot kérelemre meg kell szüntetni és később meg tudod igényelni megint, csak járj utána, hogy így is tuti jogosult vagy rá, ezzel tudod húzni az időt.
A tgyás alapja a 2012-es átlag, a gyedé sokmindentől függ, pl. attól is, hogy meddig dolgozol idén.

Ha egyéni vállalkozó lennél, akkor némi járulékfizetés után a táppénzed több lenne, mint a közmunkás béred, a tgyásod és a gyeded pedig be lenne biztosítva, utóbbinaka jó összegére is.



Szakbarbár
2013-05-27 09:03:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Köszönöm a gyors választ (05.23.21:41). Mivel a gyedem 07.02án jár le, ezért felvettem a kapcsolatot a cég személyzetisével, hogy ezzel az időponttal írja meg a papírokat a közös megegyezéssel történő munkaviszony megszűnéséről. Azt a választ kaptam, hogy ez megoldható, de mivel nem tudja, hogy mi lesz júliusban a céggel ezért a járandóságaimat már júniusban átutalja. Egyszer utalja a végkielégítés+felmondási idő és külön a szabi megváltását.
Amennyiben a papírokon a 07.02 szerepel, tehát a gyes induló napja , de hamarabb fizet ki , úgy még a gyed utolsó összegét is át kell hogy utalja?
Válaszod köszönöm
Katalin
Közös megegyezésnél minden mindegy, mert ott nem kapcsolható időszak a felmondási időre járó bérnek megfelelő juttatáshoz. Az utalás időpontja nem érdekes, már csak azért sem, mert ha nem kapsz olyan jogcímen pénzt, amiből gond lenne, akkor azt végképp mindegy, hogy mikor fizetik ki. De akkor tényleg ne írjatok bele olyat, hogy felmondási időre járó bért kaptál, írjátok azt hogy megegyezés szerint járó összeget kaptál. A szabadságmegváltás külön bele lehet írni, abból sincs gond.

Szakbarbár
2013-05-24 08:15:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

köszönöm a válaszát.hát nem lesz egyszerű áthidalnom az időszakot a TGYÁS-ig.sajnos gyermekápolási táppénzt nem tudok sehogy sem elintézni a gyermekorvossal mert a nagylány már 15 éves múlt.marad az hogy ahogy lejár a táppénz jogosultság akkor fizetés nélküli szabi és utána pedig kiveszem a rendes szabimat a tgyás kezdetéig.az a legnagyobb baj hogy sajnos még csak pár napra sem tudok munkába állni hogy nyerjek ezzel napokat mert olyan a munkám hogy napi 12 óra állás és forró,nehéz dolgok között.egyébként a munkáltatómat sem nagyon értem hogy a szabadságomat hogyan állapította meg mert év elején feltüntette hogy szabadság erre az évre 25 nap +a gyermek után járó pótszabi 2 nap.na most én ebben az évben augusztusban töltöm a 39.évemet lehet rosszul tudom de akkor a 20 nap alapszabira már 7 nap + járna meg a +2 a gyermek után.nem tudom,nem vagyok ebben jártas.
A 20+7+2 nap akkor jár, ha egész évben dolgozol, vagy nem vagy egybefüggően 30 napnál tovább táppénzen vagy fizetés nélküli szabadágon.
Ha van ilyen távollét, amire nem jár a szabadság, akkor vagy minden hónap végén újra megállapítják az arányosan járó szabadságot az addigi hiányzások figyelemebe vételével, vagy ha lehet tudni előre, hogy meddig nem lesz szabadságra jogosító időszak, akkor akár hamarabb is meg lehet tenni.

Szakbarbár
2013-05-23 21:47:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Jelenleg gyeden vagyok. A cég ahol munkaviszonyom van, küldött egy levelet, melyben tájékoztatnak, hogy a közeljövőben meg fog szűnni, de ennek időpontja ismeretlen. Mivel a felmondási tilalom rám is vonatkozik, ezért felkínálja a munkaviszonyom közös megegyezéssel történő megszüntetését. Ez esetben kifizeti a szabit, végkielégítést illetve a felmondási időt.
Az lenne a kérdésem, hogy érhet e valamilyen hátrány abból, hogyha közös megegyezéssel szűnik meg a munkaviszonyom? Pl munkanélküli ellátásnál majd?
A passzív gyedet nekem kell megigényeljem az oepnél ? Melyik nyomtatványon?
Válaszodat köszönöm.
Katalin
Korábban is csak a munkavállalói rendes és a munkáltatói rendkívüli felmondás volt az, aminél csak 3 hónap várakozási idő után kezdték el folyósítani a járadékot. A közös megegyezés tehát régen sem volt gond a járadék szempontjából, most meg végképp nem az, mert már egyáltalán nincs jelentősége annak, hogy milyen jogcímen szűnt meg a munkaviszony.

Gyed nem jár arra az időre, amikorra bért kapsz. A végkielégítéssel és a szabadságmegváltással nincs baj, az mehet a gyed alatt, de a felmondási időre járó bérhez tartozik egy időszak, amikor munkavégzés nélkül megkapod a béredet, erre az időre pedig nem leszel gyedre jogosult. Az egészségbiztosító erről onnan értesül, hogy a munkáltatónak be kell jelentenie, ha valamilyen ellátás folyósíta alatt megszűnik a munkaviszony és jeleznie kell, hogy milyen kifizetéseket teljesített ezzel össszefüggésben.
Praktikusabb kiszámolni, hogy a felmondási időre járó bér és a végkielégítés együtt mennyi lenne és azt úgy beleírni a megállapodásban, hogy a közös megegyezésre tekintettel X Ft-ot fizet a munkáltató. Így a pénzt megkapod, de nem lesz a felmondási időnek meghatározható időszaka - mert egyetlen nap munka vagy felmentés nélkül kapod meg - amikor nem járna a gyed.

A gyed automatikusan átcsap passzívba, ha megszűnik a biztosítási jogviszony a folyósítása alatt, tehát nem kell külön passzív gyedet igényelni. Viszont a tb kiskönyvet be kell küldeni, mert az ott van a folyósítás alatt, a végén pedig bejegyzik a passzív ellátás időszakát.

Szakbarbár
2013-05-23 21:41:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Már kaptam Öntől választ egy korábbi kérdésemre de ha nem gond még szeretnék valamit ezzel kapcsolatban megtudni.A lényeg röviden az hogy 2012.01.25től van folyamatos munkaviszonyom mert előtte volt több mint 30 nap megszakításom.2012.01.25-2012.11.14-ig dolgoztam majd 2012.11.15-2012.11.23ig 7 nap betegszabadságon voltam majd ezt követően táppénzen folyamatosan mert térdműtétem volt.viszont közben kiderült hogy babát várok így 2013.04.28-tól már mint veszélyeztetett terhes vagyok táppénzen.igazából az a gondom hogy a babát 2013.12.22-re várom,előtte 28 nappal igénybe venném a TGYÁS-t de még így is marad kieső idő.már azt megírta nekem hogy 305 nap körül vagyok jogosult táppénzre,az kb.szeptember 25-26 körül telik le.szabadságom az kb.úgy 8-10 nap körül marad,bár nem tudom mert az éves szabim 26 nap+2 a gyermekre ami jár,tudom a táppénz időszakára nem jár szabadság ezért számoltam úgy hogy kb.8-10 nap marad.a táppénz letelte után ha kivenném a maradék szabimat az még mindig csak úgy október közepe lenne.az volna a nagy kérdésem amiben a segítségét kérném hogy mivel a munkaviszonyom jelenleg is fenáll,ha majd kivettem a szabadságot akkor a következő naptól ismét mehetek e táppénzre a tgyás kezdetéig és ha igen akkor mennyi időre,jogosult leszek e annyi táppénz időre hogy az okt.közepétől nov.24-ig elég legyen.ha esetleg nem akkor mit javasolna hogy hidaljam át ezt az időszakot.nem szeretnék úgy járni hogy nem leszek jogosult a tgyás-re .köszönettel.boszi
A táppénzjogosultság kimerítése után annyi időre leszel jogosult táppénzre, amennyit szabadságon voltál, ezt naptári napban számold, mert ennyi napot "termelétl újra". Esetleg gyermekápolási táppénzzel lehet még időt húzni, ha meg tudod beszélni a gyermekorvossal, mert annak a saját táppénz nem előzménye, hanem a gyermek 2 születésnapja között meghatározott napra vagy jogosult.
Tgyásra mindenképpen jogosult leszel, mert legrosszabb esetben pár nap fizetés nélüli szabadságra tudsz menni, a tgyás előtt pedig a fizetett szabadságaidat veszed ki, hogy a tgyás kezdetén biztosított legyél (fizetés nélküli miatt szünetel a biztosítás).

Szakbarbár
2013-05-23 16:27:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Az előző kérdező vagyok,és ezeket elfelejtettem leírni.

2007.09.01-2013 05.20.-tartott a munkaviszonyom!
Ebből 2008.01.01-től-2008.04.10-ig Táppénz.
Majd Tgyás fél évig.
1,5 év gyed
1 év gyes.
Majd tartósan beteg kisfiam miatt jelenleg is gyes-en.
Szakképzett minimálbérrel voltam bejelentve.30 éves vagyok!
Mennyi végkielégítésre,és szabadságmegváltásra számíthatok?
Válaszát előre is köszönöm.
S.kriszti
A 2013-as garantált bérminimum bruttó 114.000 Ft. A 2 havi végkielégítés és a kb. 1 és 3/4 évre jéáró durván 2 havi szabadság bruttóban kb. 456.000, ez családi kedvezmény nélkül nettó 298.000.

Szakbarbár
2013-05-23 07:57:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!


2007.09.01-óta dolgoztam egy Kft-nél,de 2008.01.01-től terhességem miatt táppénzre mentem.2008.04.11-én szültem.Sajnos a kisfiam Tartósan beteg egy fejlődési rendellenesség miatt,és nem tudtam munkába állni,mikor 3 éves lett,így hosszabbított gyesen vagyok most is!Az anyagiak miatt év elején visszaakartam menni dolgozni,de közölték velem,hogy a céget eladták,ami most felszámolás alatt áll,amit a napokban fejeznek be.
A kérdésem az lenne,hogy jár e végkielégítés?
Milyen járandóságokra számíthatok még?
Válaszát előre is köszönöm.
s.Kriszti
Felmondási időre járó bér akkor jár, ha nem vagy gyesen - ezzel lehet játszani, illetve ha mégsem tudsz játszani, akkor legrosszabb esetben 2 hónapra visszamenőleg meg tudod igényelni a gyest a bepróbálkozós időszakra. A végkielégítés és a gyed 1. évének végéig (kb. 2009. októberig) járó szabadság minden további nélkül megillet így is. Felszámolás esetén a cégnek általában annyi pénze sincs, hogy a sorban első, dolgozói követeléseket kifizesse, ilyenkor a felszámolónak kötelessége a Bérgarancia Alapból megigényelnie a pénzt a kifizetéshez.

Szakbarbár
2013-05-23 07:53:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakbarbár!

2011.05.05-től 2013.03.31-ig folyamatos munkaviszonyom volt. 2013.03.20-án kiváltottam a vállalkozói igazolványt. 03.27-től azonban tp-en vagyok veszélyeztetett terhesség miatt. A munkaviszonyom 03.31-én megszűnt, határozott idejű szerződés lejárta miatt.
Az illetékes egészségbiztosítási pénztárhoz benyújtottam a tp-es papírokat, de elutasították, mondván, hogy még akkor váltottam ki a vállalkozóit,amikor még volt főállásom. Így nem kapok sem táppénzt(bár 04.01-04.02-ig kifizették), és nem leszek jogosult sem tgys-re sem pedig gyed-re.
Az első kérdésem ehhez kapcsolódik: Miért nem vagyok jogosult ez alapján sem táppénzre, sem gyedre sem tgysre,mikor 04.01-től főállású vállalkozó lettem.
Ezt követően úgy döntöttem visszaadom a vállalkozásomat, így dolgozni már őgysem tudok, sok értelmét nem láttam már. Szeretnék bejelentkezni a munkaügyi központba. 08.21-re vagyok kiírva, ezek alapján a tgys-t 07.25-én tudom igényelni. 70-75 nap ellátásra vagyok jogosult. Így május 28-án szeretnék regisztrálni és igénybe venni az ellátást.
A második kérdésem pedig ehhez kapcsolódik: Ha így teszek, 28-án bejelentkezek és megállapítják az ellátást, akkor már jogosult leszek tgys-re és gyedre?
Mi történik akkor ha a babát túlhordom?
Válaszát köszönöm!
A táppénz kezdetén 2 jogviszonyod volt, külön-külön kellett elbírálni a táppénzre jogosultságot. táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre jár. Ev-ként 7 napot dolgoztál, ezért 7 napnyi jár. Ha április 1. utáni dátumtól igényelted volna - vagy ha megint vállalkozó leszel és mostanában igényelsz táppénzt - akkor nem lesz gond, mert ilyenkor már csak 1 db jogviszony van és egyik a másiknak a folytatása, a hosszú folyamatos biztosításnál pedig 1 év a táppénzjog.

A járadékot úgy igényeld meg, hogy a szülés várható idejét megelőző 28. napon még legyen hátra valamennyi, hogy tudd szünetelteni a tgyás igénybe vétele miatt. Nincs jelentősége, hogy ténylegeen mikor szülsz, a tgyásnak csak az a lényege, hogy megvan a legkorábbi időpont, amikortól lehet és a legkésőbbi, amikortól kell igényelni és ahonnan kezdődött, onnan 168 napig jár. Senki nem nézi, hogy a baba 140 napos-e a végén.

Tudjál róla, hogy ezzel a megoldással csak minimálbér alapú gyedre leszel jogosult, mert munkanélküliről igényelve egyetlen szó miatt nem lehet majd azt alkalmazni, hogy ha nincs 180 bérezett nap, akkor az előző ellátás az alap. Ha július 16. előtt indul a tgyás, akkor nincs ebből gond. Ha jó volt a béred tavaly, akkor nem olyan nehéz 9 nappal elnézni egy babát...

Szakbarbár
2013-05-23 07:46:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Szeretnék felvilágosítást kérni.2012.01.25-től van folyamatos munkaviszonyom mert előtte volt megszakításom.2012.11.25-től térdműtét miatt táppénzen vagyok,jelenleg is.közben nemrég kiderült hogy babát várok,a gyermek várható születési időpontja 2013.12.20.szeretném ezelőtt 28 nappal igénybe venni a szülési szabadságot,de szeretném megtudni hogy a táppénzem kitart e addig ugyanis most már veszélyeztetett terhesként vagyok ki írva,indokoltan.vagy ha a táppénzem addig nem tart ki akkor mire van lehetőségem a szülési szabi kezdetééig és hogy milyen időszakot vesznek majd figyelembe a TGYÁS számításánál.ebben az évben ugye végig táppénzen vaoltam,vagyok de a múlt évben volt jövedelmem brutto 139000ft.Nagyon köszönöm a válaszát.Üdvözlettel:
A táppénzjogosultságod 305 naptári nap, ezt a betegszabadág lejártát követő naptól kell számolni. A betegszabadság valahol 0 és 14 munkanap között van, attól függően, hogy voltál-e november 25. előtt beteg. Attól függően tart ki a táppénz jogosultságod a tgyás kezdetét megelőző napig, hogy mennyi betegszabadságot használtál fel korábban. Ha nem tudsz táppénzen lenni nov. 21-ig, akkor szabadsággal tudod áthidalni a hiányzó időszakot. Valamennyi akkor is van, ha tavaly az összes napot kivetted és idén a táppénz alatt 0 nap jár - 30 napnál hosszabb keresőképtelenségnél nem jár - mert a tgyás időszakára megint fog járni.

A tgyás és a gyed alapja a 2012-es, csak bérből számított átlag, tehát jan. 25-től a táppénz előtti utolsó napig kapott bérből számolódik.

Szakbarbár
2013-05-03 07:01:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Köszönöm a segítséget!!Nem,nem lesz 3.bébi....
Még az utolsó mondattal vannak kérdéseim:,hogy a táppénznél,szabadságnál a kettő kombinációjánál is...Ezt most hogy értsem,a minimálbér 2x lesz a táppénz alapja,vagy csak simán a minimálbér?Ezt a választ írta ön/Elnézést,hogy értetlenkedek.../:
A táppénzed alapja június 28-ig a minimálbér. Június 29-től annyi, amennyi a gyedé volt, ez feltehetően 140.000.
Ha terhes vagy - mert ez pont nem derült ki a kérdésből - akkor a következő tgyás és gyed alapja a mostani bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Táppénznél, szabadságnál, a kettő kombinációjánál is.
Táppénz és utána szabadság vagy szabadság és utána táppénz, ezt értettem kombináció alatt, hogy bármelyik sorrendben lesz is a kettő, ugyanaz lesz belőle.

Szakbarbár
2013-05-03 06:46:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Szeretném megkérdezni, hogy milyen kedvezményeket és juttatásokat lehet igényelni: lányom 14 hetes várandós, párjával együtt él, esküvőt egyenlőre nem akarnak. Az apa nyilatkozik, hogy ő a gyermek apja, így az adókedvezményt igényelheti-e? Mikortól igényelhetnek és milyen támogatásokat?
(Volt aki azt mondta, hogy mivel nem házasok, nem igényelhet az apa semmit.) Milyen - anyagi - hátránnyal áll szemben az az apa, aki egyenlőre nem tervez esküvőt, de mégis gondját szeretné viselni a családjának?

Köszönettel: Ildikó
Rengeteg infó van a neten a táppénz, tgyás, gyed, gyes, családi pótlék, egyszeri anyasági támogatás témáról, elég, ha ezeket beírod a gugliba. Anyagi hátrány alatt pedig nem tudom, hogy mire gondolsz, úgyhogy csak a maradék kérdésre válaszolnék: a magzat 91. napos korától járó 10.000 Ft-os családi kedvezményt az élettárs év közben nem érvényesítheti, a baba születésének a hónapjától viszont már igen és a bevallásban a magzati időszakra visszamenőleg is igénybe tudja venni.
Ha az anyukának van legalább bruttó 62.500 Ft-os bére/ellátása, akkor egyszerűbb, ha a szülés évében nála van a kedvezmény.

Szakbarbár
2013-05-01 18:23:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Bonyolult kérdéssel fordulok Önhöz!!2006.szept.4 óta munkaviszonyom van-szívességből ismerősnél,minden járulékot én fizettem viszont,br 140 e.-ft bérrel.2007.május7.-én megszületett első kislányom,szokásos tgyás-gyed-gyes...2010.május 1-én megérkezett a második gyermekem.Szintén végigzongoráztam tgyás-gyed -gyes,május1.-én lejár a gyes-em,az lenne a kérdésem,hogy mi legyen a következő lépésem,hogy ki tudjam használni a táppénzt,persze a legmagasabb összeget igénybe véve...Papíron dolgozzak néhány napot/mert ugye a szabi is csak úgy van a levegőbe../ és utána táppénz,és akkor a 140e-ft lesz a táppénz alapja?Mert úgy tudom ha azonnal elmegyek táppénzre akkor nem a brutto bérem után kapom a táppénzt...Köszönöm előre is a segítséget!
A táppénzed alapja június 28-ig a minimálbér. Június 29-től annyi, amennyi a gyedé volt, ez feltehetően 140.000.
Ha terhes vagy - mert ez pont nem derült ki a kérdésből - akkor a következő tgyás és gyed alapja a mostani bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Táppénznél, szabadságnál, a kettő kombinációjánál is.

Szakbarbár
2013-05-01 17:42:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

2010 márciusától dolgoztam Gyes majd GYET mellett 4 órában 2012 május 31-ig. A bruttó bérem 150eFt volt, illetve a közös megegyezéssel történő megszüntetése miatt májusra még 300eFt-t kaptam pluszban. 2012 Június 1-tól 2013 január 7-ig álláskeresési támogatás és jövedelempótló támogatás következett . Azóta megint Gyet-en vagyok és október végére újra babát várok.
Milyen lehetőségeim vannak Tgyás-ra és Gyed-re?
Jól gondolom, hogy ha rövid időn belül elhelyezkednék, akkor ezekkel az előzményekkel kb. 3 hónapig kellene dolgoznom, azután szülésig táppénz, és majdnem 20 hónapig kapnék Tgyás-t és Gyed-et? Mennyi lenne az optimális bér a jövőbeni ellátás szempontjából? Ha csak 4 órában dolgoznék gondolom a Gyet-et sem kellene lemondanom a szülésig?

Válaszát előre is köszönöm.
Bár a jövedelempótló támogatás nem volt biztosítási jogviszony és az utcáról igényelt gyet sem az, az előzetes biztosításod rendben van a munkaviszonyból és a járadékból. Még egy aktuális kellene biztosítási jogviszony a tgyás kezdetén és így jogusult lennél tgyásra és gyedre. Hogy utóbbira mennyi időre, azt nem tudom megmondani, mert összemostad a munkanélküli ellátásokat, amiknek csak az egyik része érdekes a gyedjogosultság hosszánál.

Gyet mellett legfeljebb heti 30 órában lehet dolgozni. "Optimális bér" bruttó 186.000-nél egy kicsivel több.

Szakbarbár
2013-05-01 17:26:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Cím!
Kérem adjon tanácsot.....2010.05.20án eletet adtam kislanyomnak, az előtti 4 évben folyamatos munkaviszonyom volt, de mivel évenként hosszabbították meg mindig határozott időre, 1 évre így gyed alatt megszűnt a munkaszerzodesem lejárat miatt. Passzív gyeden voltam, jelenleg még gyesen vagyok novemberig, mivel kislányom tartósan beteg, lehet hogy novemberben a doktornő meghosszabbítja a papírt, attól függ hogy lesz a kislányom....a kérdésem, hogy nagyon szeretnénk kistestvert, de nem tudom, hogy ha jövőre születik még milyen ellátásokra leszek jogosult, még annyit hogy 2012.augusztusától 2013. Márciusáig 4 órába dolgoztam, előre is köszönöm....
A szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosításnak és a tgyás kezdetén egy aktuálisan fennálló biztosításnak kell lennie ahhoz, hogy jogosult legyél tgyásra és gyedre. A nemrég megszűnt munkaviszonyból az előzetes biztosításnak több, mint a fele megvan, ehhez kéne még annyi biztosítást szerezni, hogy összesen 365 nap legyen. És 2014 augusztus előtt kéne szülni, mert utána már kilóg a 2 évből az előző munkaviszony eleje.

Ezzel a nehezebben teljesíthető jogousultsági feltétel meglenne, az aktuálisat prezentálni pedig egyszerűbb, mert 365 nap munkaviszony után már jár 37 nap álláskeresési járadék, ami az aktuális biztosítást kipipálja. Tehát ha dolgozol még egy kicsit, akkor utána álláskeresési járadékról járhat a tgyás és a gyed. Viszont ez nem kompatibilis a gyessel, úgyhogy azt előtte le kellene mondani.

Szakbarbár
2013-05-01 15:57:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Cím!
Kérem adjon tanácsot.....2010.05.20án eletet adtam kislanyomnak, az előtti 4 évben folyamatos munkaviszonyom volt, de mivel évenként hosszabbították meg mindig határozott időre, 1 évre így gyed alatt megszűnt a munkaszerzodesem lejárat miatt. Passzív gyeden voltam, jelenleg még gyesen vagyok novemberig, mivel kislányom tartósan beteg, lehet hogy novemberben a doktornő meghosszabbítja a papírt, attól függ hogy lesz a kislányom....a kérdésem, hogy nagyon szeretnénk kistestvert, de nem tudom, hogy ha jövőre születik még milyen ellátásokra leszek jogosult, még annyit hogy 2012.augusztusától 2013. Márciusáig 4 órába dolgoztam, előre is köszönöm....
A szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosításnak és a tgyás kezdetén egy aktuálisan fennálló biztosításnak kell lennie ahhoz, hogy jogosult legyél tgyásra és gyedre. A nemrég megszűnt munkaviszonyból az előzetes biztosításnak több, mint a fele megvan, ehhez kéne még annyi biztosítást szerezni, hogy összesen 365 nap legyen. És 2014 augusztus előtt kéne szülni, mert utána már kilóg a 2 évből az előző munkaviszony eleje.

Ezzel a nehezebben teljesíthető jogousultsági feltétel meglenne, az aktuálisat prezentálni pedig egyszerűbb, mert 365 nap munkaviszony után már jár 37 nap álláskeresési járadék, ami az aktuális biztosítást kipipálja. Tehát ha dolgozol még egy kicsit, akkor utána álláskeresési járadékról járhat a tgyás és a gyed. Viszont ez nem kompatibilis a gyessel, úgyhogy azt előtte le kellene mondani.

Szakbarbár
2013-05-01 15:56:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

2013 október 13.-ra várjuk első babánkat. Rendezett biztosítási viszonnyal, folyamatos munkaviszonnyal (heti 40 órás munka) rendelkezem 8 évre visszamenőleg. A kérdésem csak arra irányul, hogy vajon a 2012-es, vagy a 2013-as átlagkeresetből számítják-e a TGYÁS-t? Nem rendszeres jutalékok miatt ugyanis lényegesen különbözik a két számított összeg. Lehet-e ezt bármilyen módon irányítani? Válaszát előre is köszönöm.
Jogszabály határozza meg, hogy milyen időszakból számolódik az ellátás, a befolyásolásra az egyetlen mód, hogy sűrűn imádkozol érte, hogy ez úgy alakuljon, hogy Neked kedvező legyen.

A jelenlegi szabályok szerint a 2013-ban induló tgyás alapja a 2012.01.01-12.31 közötti átlag, ha van 2012-ben legalább 180 bérezett nap és a biztosítás folyamatos. A jelenlegi szabályok szerint a 2014-ben induló gyed alapja a 2013-as átlag, ha itt van legalább 180 bérezett nap, ha nincs, akkor pedig annyi a gyed alapja is, mint a tgyásé.

Azért emeltem ki kétszer is, hogy a jelenlegi szabályok szerint, mert a jogszabály hamarosan változik és lesz egy átmeneti rendelkezése a hatályba lépését követő 300 napon belül született babák utáni ellátásokra, ami Téged érinteni fog, viszont még nem teljesen értem, hogy hogyan. (Ez tulajdonképpen az egész új szabályozásra elmondható, mert még csak egy társadalmi vitára bocsátott változatot láttam belőle.)
Az viszont biztos, hogy csak jobban járhatsz az új szabályokkal, mert közelebb kerül az ellátás első napjához az az időszak, amiből számolódik majd.

Szakbarbár
2013-04-29 18:00:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Segítségét szeretném kérni az alábbiakhoz. 2008. január 1-jétől folyamatos munkaviszonyban állok köztisztviselőként, majd kormánytisztviselőként. Keresetem a mindenkori érettségizett minimálbér. 2011. október 26-án megszületett a kisfiam, akivel jelenleg GYED-en vagyok. Az érdekelne, hogy ha a második baba GYES alatt megszületne, akkor jogosult lennék-e újra TGYÁS-ra, valamint GYED-re? Ha igen, akkor mekkora összeggel? Válaszát előre is köszönöm!
0 bérezett nappal a következő tgyás alapja az ennek az 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A gyedé sokmindentől függően vagy ugyanennyi, vagy az egyszeres minimálbér (a sima, és nem a garantált bérminimum). Ha szerencsétlenül alakulának a dátumok, ami idén azt jelenti, hogyha idén indulna, akkor 114.000 helyett 98.000-ből számolódna a gyed, akkor azon egyszerűen lehet majd segíteni: 12 nap szabadság vagy táppénz.

Ha táppénzre váltanál a gyesről szülésig, az semmit nem befolyásol kedvezőtlenül, a végeredmény ugyanaz lesz.

Szakbarbár
2013-04-29 17:49:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Egyszer már kaptam Öntől segítséget:)Köszönöm!

A mostani kérdésem a következő:

Kislányom tartósan beteg( asztmás). Úgy hallottam, hogy a meglévő évi 2 anyanapon kívül jár még utána a tartós betegsége( emelt családi pótlékot kapok utána)miatt plusz anyanap.
Ez valóban így van e, és ha igen, a munkáltatómnak mivel tudom bizonyítani. Van e erre valamilyen törvény vagy rendelet, amire hivatkozhatnék.

Válaszát előre is köszönöm.

Anikó
2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről

118. § (2) Az (1) bekezdés szerinti pótszabadság fogyatékos gyermekenként két munkanappal nő, ha a munkavállaló gyermeke fogyatékos.

294. § (1) E törvény alkalmazásában
c) … fogyatékos gyermek: az a gyermek, akire tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerinti magasabb összegű családi pótlék került megállapításra,


Szakbarbár
2013-04-24 19:23:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő lenne egy pár kérdésem.Jelenleg gyeden vagyok szeretnénk egy második babát.Azt szeretném tudni milyen ellátásokra számithatok.5 évet dolgozta az első gyermek megszületése előtt,igy aTgyásom 90000ezer kőrül volt a gyedem most 62000 ezer forint.azt szeretném tudni ha most teherbe esnék milyen ellátást kapnék,mert ugye a második baba már gyesbe születne.2011 09 13-án szültem az első babát. előre is kőszőnőm a válaszát.
Azt feltételezve, hogy még fennáll a munkaviszonyod, 0 bérezett nappal a következő tgyás alapja az ennek az első napján érvényes szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A gyedé a dátumoktól függően vagy ugyanennyi, vagy a minimálbér. Ha legalább 12 napot vagy szabadságon vagy táppénzen, akkor semmiképpen nem fenyeget a minimálbéres gyed.

Szakbarbár
2013-04-24 19:19:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja