SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz: 2007. óta folyamatosan dolgozom, a szülésemet megelőzően a bruttó bérem 196.700 Ft volt, mely jelenleg az idő közbeni bérkompenzációnak köszönhetően bruttó 204.600 Ft.
2011. július 27 - október 16-ig táppénzen, 2011. október 17-től pedig TGYÁS-on voltam. 2012. áprilisától, jelenleg GYED-en vagyok, melyre 2013. október 17-ig vagyok jogosult. Kislányom ekkor tölti be a második életévét.
A kérdésem az lenne, ha 2014. április, májusában érkezne a kistestvér mi alapján számolnák a TGYÁS-t? Jól értelmezem a jogszabályt, mely szerint, ha a jogosultság kezdő napját megelőzően nem volt 180 bérezett napom, akkor a hatályos minimálbér (bruttó 98.000 ezer Ft) kétszeresének harmincad része lesz a napi TGYÁS-om alapja? Vagyis körülbelül ugyanannyi TGYÁS-t kapok majd a második babával, mint az elsővel?
Második kérdésem a GYED számítására irányulna: úgy tudom, ha szintén nem rendelkezem a jogosultság kezdő napját megelőzően 180 nap bérezett nappal, akkor a minimálbér a számítás alapja, de ha azért nincs meg a 180 bérezett nap, mert valaki TGYÁS-ban, GYED-ben vagy táppénzben részesült, akkor az új ellátás alapját a korábbi ellátás alapján számítják, ha az kedvezőbb, mint a minimálbér. Tehát az én esetemben, 2014-es születési év esetén, a 2013-as évet vizsgálják, amikor 2013.januártól októberig gyed-ben, novemberben és decemberben pedig gyesben részesülök, és ezen ellátások összegét veszik alapul a GYEDEM számításakor?
Harmadik kérdésem pedig, hogy ha a GYED lejártával nem GYES-t igényelnék, hanem táppénzbe vetetném magam a második baba születésének időpontjáig, akkor a táppénzem alapja a jelenlegi bruttó 137.200 Ft-os GYED-em lenne? Egyáltalán ezt megtehetem, illetve a munkáltatóm köteles tőlem elfogadni a táppénzes papírokat?
Esetleg jobban járnék a TGYÁS, illetve a GYED szempontjából, ha a második gyermek vállalása előtt meg lenne a 180 nap bérezett napom, visszamennék dolgozni? (Bár őszintén szólva félek a leépítéstől, a cég megszűnésétől.) Vagy csak annyi lenne a különbség, hogy a gyerek megszületése előtti 5-6 hónapban több folyna be a családi kasszába, mint a jelenlegi gyes, esetleg a táppénzes megoldás?
Válaszát előre is köszönöm.
180-nál kevesebb bérezett nappal ennél magasabb bérrel a tgyás alapja a tgyás 1 napján aktuális szerződés szernti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Lehet, hogy jövőre több lesz a minimálbér kétszerse, mint a béred, de nagyon közel lesznek egymáshoz, ez valószínű, úgyhogy nagyságrendileg olyasmi tgyást fogsz kapni, mint egyeskével.

Amikor azt nézzük, hogy mi miatt nincs 180 bérezett nap, akkor ebből kapásból van 168 nap tgyás, úgyhogy ha emellé még legalább 12 napot voltál gyeden, táppénzen vagy szabadságon a gyed kezdetet és az előző év eleje között, akkor már nem fenyeget a minimálbér alapú gyed, mert ebben az esetben a gyed alapja annyi, mint amennyi a tgyásé volt.

Egy idén, vagy 180 bérezett nap elérése előtt induló táppénz alapja - szintén az előző ún. kedvezményszabály miatt - annyi lenne, mint amennyi a gyed alapja volt, ez a 2010-es átlag. Ez valamivel több, mint a mostani bruttó gyed, mert a gyed legfeljebb a minimálbér kétszeresének a 70%-a, míg a táppénz több is lehet, ennek a felső határa magasabban van meghúzva.



Szakbarbár
2013-07-11 17:22:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Ismerősöm biztosítási jogviszonya 2012. dec 31-én megszünt munkanélküli ellátást igényelt és februárban szült tgyást igényelt ami nemsokára lejár. Kérdésem hogy jogosult-e gyedre(két éven belüli szükséges jogviszony megvan)? Köszönöm!
Ugyanúgy lesz jogosult gyedre, ahogy tgyásra is: a járadékkot (továbbra is) szüneteltetni kell. A foglalkoztatói igazolást a munkaügyi központ állítja ki.

Szakbarbár
2013-07-11 17:14:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Két kérdésem lenne (ami szerintem Önnek pofonegyszerű). Harmadik gyermekemet várom. Az első kettő már "nagy", 6 és 8 évesek. A legidősebb után tartós betegség miatt kapom munka mellett is a GYES-t (és egyéb kedvezményeket).
Kérdésem az lenne, hogy ha megszületik a baba, kapom utána a járandóságokat (TGYÁS, GYED), ezzel párhuzamosan a legnagyobb után pedig továbbra is jár a GYES a tartós betegség miatt?

Másik kérdésem, a 3. gyermeket 2014. március 5-re várom. Folyamatos bruttó 104.000,- Ft bér, majd áprilistól bruttó 144.000,-Ft bér mellett mennyire befolyásolná/vagy befolyásolná-e egyáltalán a tgyás, gyed összegét, ha idén decembertől vagy majd januártól tp-re mennék, majd onnan tgyásra.

Köszönettel:
Hartwig Andrea
Családilag egyetlen gyerek után egyetlen tgyást, gyedet vagy gyest lehet csak kapni, ha a tgyást választod, és nyilván azt fogod, akkor a gyest az előtte való nappal le kell mondani.
A táppénz nem számít bele az átlagba, de minél többet dolgozol az emelt bérrel, annál magasabb lesz a 2013-as (csak bérből számított) átlag, ami a tgyás és a gyed alapja lesz, hiszen így több magas béres hónap lesz az átlagban a 3 alacsonyabb bérű hónap mellett.

Szakbarbár
2013-07-09 21:17:18
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!A kérdésem a következő kisfiam 2012.11.02 született előtte táppénzen majd tgyason és jelenleg gyeden vagyok ami 2014.11.02-én jár le addig szeretnénk második gyereket.Hogyha teherbe esnék mielőtt lejár a gyedem jár a gyed ismét? Sajnos a munkahelyre nem szeretnék visszamenni mert félek,hogy megszűnik és sajnos mifelénk nagyon kevés a munkalehetőség.Ön mit tanácsol?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Ha a munkaviszonyod fennmarad, akkor gyedbe, gyesbe szülve, vagy ezek után táppénzről szülve megint jogosult leszel tgyásra és gyedre. A jogszabály rendezi azt az esetet is, ha egyetlen nem napot sem dolgoznál két ellátás között.

Szakbarbár
2013-07-09 14:41:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
És nem kell kérnem, hogy vegyenek állományba? A gyes lemondásával automatikusan táppénzre mehetek?
Az ellátások közötti választás joga megillet, tehát Te döntöd el, hogy babázás miatt a gyest vagy keresőképtelenség miatt a táppénzt választod. A munkáltatót csak ennek eredményéről tájékoztatod, aktív szerepe nincs benne.

Szakbarbár
2013-07-09 13:41:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

2008 szeptembere óta dolgozom közalkalmazottként. 2010 szeptemberétől 2011 márciusig táppénzen voltam veszélyeztetett terhesként. 2011 március óta nem dolgozom, a tgyásom összege 228 ezer ft volt, majd kaptam a maximalizált gyedet, jelenleg gyesen vagyok. A második babámat 2013.dec 31-re várom. Azt tanácsolták nekem, hogy menjek ismét táppénzre, mert akkor több lenne a havi jövedelmem, mint a jelenlegi gyes. Ez lehetséges? Ha igen, miket kell tennem? Jelenleg a terhességem 15. hetében vagyok. Közalkalmazottként a H kategória 2. fokozatában vagyok. Másik kérdésem az, hogy a közalkalmazotti kategóriákban lesz- e változás mire visszamegyek? Úgy értem ugyanabban a kategóriában leszek-e, vagy az itthon töltött idő alatt is vonatkozik-e rám a 3 évenkénti kategóriaváltás? köszönöm válaszát előre is
A táppénzed a 2010-es bér után - mert a gyed alapja jönne most elő - maximális lenne, ami napi bruttó 6.533 Ft. Egy tipikus hónapban 2 kutyanyelv lenne benne egy számfejtésben, ami 28 nap, ez még családi kedvezmény nélkül is nettó 153.-154.000 Ft, tehát kb. hatszorosa a gyesnek, úgyhogy mindenképpen érdemes lenne táppénzre menni gyes helyett egészen a szülés előtti napig.

Ehhez a gyest le kell mondani, a háziorvossal keresőképtelen állományba kell vetetni magad - lehet, hogy a nőgyógyásztól kérni fog hozzá szakorvosi javaslatot - , a táppénzes papírokat pedig le kell adni a munkáltatónak.

A táppénz a tgyást és a gyedet nem befolyásolja, ezeknek 180 bérezett nap hiányában a minimálbér kétszerese lesz az alapjuk.

Közszféra munkajogi sajátosságaihoz nem értek, úgyhogy az utolsó kérdésre nem tudok válaszolni.

Szakbarbár
2013-07-09 13:30:31
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
Rendelkezem őstermelői igazolvánnyal, adószámmal. A kérdésem az lenne, ha GYED-re mennék, meg kellene-e szüntetnem az adószámot, hogy jogosult lehessek az ellátásra?
Köszönettel: Krisztina
Az őstermelői státusz nem zárja ki a gyedet, de díjazás ellenében nem lehet munkát végezni. Jogszabály rendezi, hogy a táppénz, tgyás, gyed, gyes, gyet alatt nem kell járulékot fizetni az őstermelőnek.

Sokkal érdekesebb az a kérdés, hogy jogosult leszel-e gyedre őstermelőként, mert ez egy elég bonyolult ügy. Nem minden őstermelőre terjed ki a biztosítási kötelezettség, ami járulékfizetést és ezután ellátásra jogosultságot jelent. Hogy kortól függ, az Neked biztosan nem érdekes, mert ha gyermeket tervezel, akkor fiatal vagy és csak idősebbeknél merül fel, hogy a koruk alapján nem válnak biztosítottá, de az előző évi bevétel és az esetleges, akár részmunkaidős munkaviszony is befolyásolja az őstermelő biztosított vagy nem biztosított státuszát.



Szakbarbár
2013-07-09 11:00:55
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

2012. július 19-e óta vagyok TGYÁS-on kisfiammal, január 3-óta GYED-en. 2013. május 8-án állományba helyeztek a munkahelyemen, mert szeptembertől munkába akartam állni. Azonban menet közben kiderült, hogy december végén kisbabám születik. Szeptembertől így táppénzen lennék. A kérdésem az lenne, hogy mi számítana táppénz alapnak az esetemben? A tavalyi félévnyi fizetésem, mert megvolt 180 bérezett nap? Tovább a TGYÁS alapom a szerződés szerinti összeg lenne, lévén, hogy a két baba között nem volt meg 180 nap? válaszát előre is köszönöm.
A 2013-ban induló táppénz alapja a 2012-es, cask bérből számított átlag, ha ott volt 180 bérezett napod. A tgyás alapja is a 2012-es átlag és korlátlan lehet +180 nappal.

Szakbarbár
2013-07-08 21:13:05
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár! Szeretném a segítségét kérni. Ikreim 2007. májusában születtek, most szeptemberben kéne iskolába menniük, de még egy évet oviban maradnak. A kérdésem az lenne, hogy a MÁK-nak erről milyen papírt kell benyújtanom. Felhívtam őket és azt mondták kell a leendő iskola igazgatójától egy igazolás, hogy nem iskolaérettek, illetve a körzeti Pedagógia Intézet szakvéleménye is. Az óvodavezetőnk viszont azt állítja, hogy ilyen igazolásokat nem ír elő a törvény, mivel még csak 6 évesek így az óvodavezető saját hatáskörében dönthet így, erről ki is állított egy igazolást, hogy az óvoda iskolára még alkalmatlannak tartja a gyerekeimet. Ön szerint kinek van igaza? Sehol nem találom leírva, hogy egyáltalán bármit be kéne nyújtanom a MÁK felé. Várom válaszát. Köszönettel : Renáta
A kincstárnak az óvodába járás tényét és nem ennek az okát kell igazolni, ők a részletekkekl nem foglalkoznak. Tehát csak arról kell kérni év vége felé igazolást, hogy még óvodába járnak mind a ketten.
Ez sehol sincs leírva, de most kérdeztem meg egy MÁK-os ügyintézőtől.

Szakbarbár
2013-07-04 21:32:59
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

A fiam most 5 éves, és gyesen vagyok emelt családi pótlékkal. Munkahelyemről fizetés nélküli szabadságon vagyok. A fiam születése óta nem dolgoztam. Októberre várom a következő babát, érdeklődöm, hogy milyen juttatásokat tudok, esetleg érdemes igénybe vennem.
Válaszát előre is köszönöm.
B. Andrea
Sokat gondolkodtam és inkább affelé hajlok, hogy jogosult leszel tgyásra és gyedre, de biztos nem vagyok benne. Ha ezek járni fognak, akkor a tgyás alapja az ennek az 1. napján érvényes szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, a gyedé pedig a minimálbér (kivéve, ha ennél kevesebb lenne a béred, mert akkor a kevesebb). 12 nap szabadsággal vagy táppénzzel el lehet érni, hogy a gyed alapja is ugyanannyi legyen, mint a tgyásé volt.

Szakbarbár
2013-07-04 21:26:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Nagyon szépen köszönöm az előző kérdésemre adott válaszát, de közben eszembe jutott még valami, méghozzá a GYED-del kapcsolatban. Ha, ahogy írta, mondjuk a 2013.01.01-2013.07.14. közti időszak átlaga lenne a GYED-em alapja, mekkora összegre számíthatok, ha havi bruttó 250.000 ft-ot keresek? Közalkalmazott vagyok, folyamatos a biztosításom 2008. december 1. óta. A két gyerkőc között a régi munkahelyemre jöttem vissza.
Előre is köszönöm!
SJucus
Családi kedvezmény nélkül a 30 és 31 napos hónapok átlagában a tgyás nettó 149.000 Ft körül lesz. A gyed maximális, hogy jövőre mennyi, azt nem tudni. Idén ez 101.500 Ft.

Szakbarbár
2013-07-03 09:04:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
 Tisztelt Szakbarbár,
2013 május 17-én volt a kisfiam két éves. 2014 január elsejével a munkahelyem ígérete szerint, aktív állományba fognak venni. Jelenleg még gyes-en vagyok itthon. Azonban egy hónapra, 2013 októberére szeretnék úgy állományba kerülni, hogy a felgyülemlett fizetett szabadságaimból ezek a napok leszámolódnának.Utána folytatnám még decemberig a rendes gyes-t, majd januártól munkába szeretnék állni. Az lenne a kérdésem, hogy kivitelezhető-e így a gyes felfüggesztése? És ha igen, mi a módja?, melyik jogszabályra hivatkozhatok? Hol érthetek el róla információt?
Köszönettel várom szíves válaszát:
Zsuzsa
A gyest szüneteltetni nem lehet, de azt simán megteheted, hogy lemondod, aztán újraigényeled. Annyira pofonegyszerű az egész, hogy nem citálnék jogszabályt. Lemondás sima A4-es papíron, időpont és ok megjelölésével, újraigénylés formanyomtatványon, az új időponttól.

Szakbarbár
2013-07-03 07:57:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakbarbár!
Koszonom elozo kerdesemre kudott valaszat.
Most masmilyen jellegu lenne kerdesem.
Norvegiaban elunk. Ott ferjem kap csalad tamogatas cimen a gyermekunk utan penzt. Ezert itt Magyarorszagon megvontak tolunk a csaladi potlekot es tolem a GYES. jelenleg 2. gyerekunkkel vagyok varandos. Kerdesem az lenne, hogy itthon kaphatok-e TGYÁSt ? Ha igen, akkor milyen feltetelei vannak? Mennyi nogyogyaszati vizsgalatnak kell meglenni ill vedonoi vizsgalatnak stb. Itthon? Norvegiaba jarok terhesgondozasra onnan megvannak a szukseges vizsgalatok.
Koszonom valaszat.
Udvozlettel
Maldiv
Nem megvonták a gyest és a családi pótlékot, hanem magyar családi pótlék helyett norvégot kapsz. Megvonni akkor vonták volna meg, ha semmilyen nem kapnál. Azért nem beszélhetünk arról, hogy enneka gyes teljesen áldozatul esett volna, mert a norvég családi pótlék önmagában több, mint a magyar gyes és családi pótlék - legalábbis ebben látatlanban is biztos vagyok, néhány más tagállamban kapható összegeket ismerve.

Koordinációs rendelet határozza meg, hogy melyik tagállam fizeti a családi ellátásokat. A családot, mint egy "darab" egészet vizsgálva az elsődleges, hogy a szülő hol dolgozik. Apuka kint, ezért a norvég szabályok lesznek az érvényesek. De ha józan paraszti ésszel nézed, akkor is így logikus, hiszen miért fizetne egy ország bármit is, amihez életvitelszerűen semmi közöd nincs. Apuka a norvég költségvetésbe tólja a közterheket, onnan áramlik neki vissza a családi ellátás.

Tgyásra jogosult leszel - ha egyébként az előzetes és aktuális biztosításod rendben van, mert azt az EU-s szabályok nem tekintik családi ellátásnak, azt úgy kezelik, mint mondjuk a táppénzt, hogy eseményhez - betegséghez, szüléshez - kötődő juttatás.

A gyed viszont nem fog járni. Azért nem, mert az a hosszát tekintve egy olyan bőkezű magyar juttatás, aminek nincs párja az Unióban, ezért nem biztosításhoz és eseményhez kötött ellátásként kezelik, mert azok közül nagyon kilógna. Ezért gyermekhez kötődő, ún. családi ellátásnak minősül, mert ez a másik kategória, akkor ott az a szabály, amit a gyesnél is tapasztaltál, hogy a keresőtevékenység végzésének a helye határozza meg, hogy melyik tagállam ad rá valamit. (Lenne egyébként olyan, amikor "összeütközik" a keresőtevékenység helye és a lakóhely, ami a másik vizsgálandó, de ez csak másik tagállamba ingázva dolgozóknál merül fel.) Ezért még csak azt sem teheted meg, hogy ha a magyar tgyás több, mint kint 2 gyerek után a családi támogatás, akkor előbbit választod, mert a választás fel sem merül, jogszabály határozza meg, hogy mi az, ami jár. A tgyás után ez pedig kizárólag a norvég családi ellátás.

Egyszeri anyaságira viszont jogosult leszel, mert az itthon alanyi jogon jár, annak is, aki nem tartózkodik itthon. Ehhez akár külföldi igazolást is elfogadnak - de akkor legyen angolul, mert azt inkább értik a kincstárban, mint a norvégot - , vagy a Te nyilatkozatodat arról, hogy 5 hónapnál tovább tartózkodtál egybefüggően külföldön, mert akkor nem kell a 4 terhesgondozáson részvételt igazolni.

Szakbarbár
2013-07-03 07:54:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Jelenleg 38. hetes kismama vagyok a második gyerkőccel. A két gyerek között folyamatosan dolgoztam kb. 200 napot. Azt szeretném kérdezni, hogy most az utolsó hetekre elmehetek-e táppénzre, vagy inkább a szabadságaimból próbáljam meg "kihúzni" a szülésig tartó időszakot? Vagyis arra lennék kíváncsi, hogy ilyen esetben 2-3 hét táppénz nem befolyásolja-e hátrányosan a várható tgyás és gyed összegét?
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítségét!
SJucus
A táppénz nem számít bele az átlagba. A tgyás alapja az utolsó 180 bérezett nap lesz, a táppénz csak azt befolyásolja, hogy ez konkrétan melyik 180 nap. A gyed alapja pedig a 2013-as, csak bérből számított átlag. Mondok egy példát, hogy biztosan értsd:

a) Tgyás indul a szüléstől, ami mondjuk, hogy július 15. és az előtte lévő napig dolgozol. Ebben az esetben a tgyás alapja a 2013.01.16 - 2013.07.14. közötti átlag, a gyedé pedig a 2013.01.01-2013.07.14. közötti átlag.
b) Szülés ugyanígy, de holnaptól táppénzen vagy. Akkor a táppénz alapja a 2013.01.04 - 2013.07.02. közötti átlag, a tgyásé szintén, a gyedé pedig a 2013.01.01-2013.07.02 közötti átlag.

Szakbarbár
2013-07-02 17:35:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Az előző kérdésemmel kapcsolatban szeretnék újra Önhöz fordulni. Bemásoltam a kérdést és a körülményeket, és alá az Ön válaszát is. Én is tudom, hogy más a versenyszféra és a közszféra, de szeretném kérni, hogy azért a versenyszférában érvényes szabályokról tájékoztasson, hátha egy kis kapaszkodót találok benne. Jelenleg rám a munka törvénykönyve vonatkozik, mert alkalmazott vagyok, de azt még egyelőre nem sikerült kiderítenem, hogy a megpályázott új munkahely milyen fenntartású intézmény, ezért lenne fontos még így is a válasza.
Köszönettel: gazdagabo

Munkajoggal kapcsolatosan szeretnék Öntől segítséget kérni.
Jelenleg GYED-en vagyok az 1 éves (júl. 10.) kisfiammal. A munkaviszonyom megvan, de a lakhelyemtől viszonylag távol van, ezért szeretnék helyben vagy közelebb állást találni, mire vissza kell térnem a munkaerőpiacra. Találtam is egy lehetőséget augusztus 15-től. (Nem ennyire sietős visszatérnem, de a végzettségemnek megfelelő állás elég ritka, így el kell gondolkodjak minden adódó lehetőségen.)
A kérdésem az lenne, hogy jelenleg a GYED mellett hogyan vállalhatok munkát? Pontosabban azt tudom, hogy kérnem kell a GYED megszüntetését és a GYES-t kell igényelnem. Így hogyan, milyen lehetőségeim vannak a munkavállalásra? Esetleg GYES nélkül mik vonatkoznak rám, mint munkavállalóra, van-e valami védettség vagy kedvezmény, ha feladom a GYED-em és teljes munkaidőben visszamegyek dolgozni?
Illetve az új munkahelyen is - már ha sikerül egyáltalán - egy év lenne a próbaidő a határozatlan munkaidővé nyilváníts előtt. Van-e arra lehetőségem, hogy amíg "GYES-esként" dolgozom az új helyen, a régi munkahelyemen ne kelljen felmondanom (hiszen a gyermekem 3 éves koráig engedélyezték a fizetés nélküli szabadságot) mert ha mégsem válna be az új, a régi munkahelyre szükségem van? (Régen erre volt lehetőség.) Közalkalmazotti állásról van szó.
Válaszát és segítségét előre is köszönöm: gazdagabo

A közszférában nem feltétlenül működik ez úgy, mint a versenyszférába és én csak utóbbihoz értek, úgyhogy inkább passzolom, mert butaságot nem akarok mondani. Szakbarbár
Elvben nincs akadálya annak, hogy az eredeti helyen fizetés nélküli szabadságot kérj és ezidő alatt egy másik helyen dolgozz, de csak az otthon babázáshoz kötelező fizetés nélküli szabadságot engedélyezni, a csak úgy máshol dolgoznál-hoz nem. Ok, hogy annó 3 évre engedélyezték, de közben változott a jogcím.
A gyes csak akkor felmondási tilalom, ha otthon vagy. Ha dolgozol mellette, akkor nem.

Szakbarbár
2013-07-01 07:38:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Ismételten zavarnám.Már korábban leírtam Önnek hogy 2012.01-25-2012.11.14ig álltam folyamatosan munkába ezt követte 7 nap betegszabi majd 2012.11.24től táppénzen vagyok,először térdműtét miatt voltam táppénzen majd áprilisban kiderült babát várok és azonnal veszélyeztetett terhesnek nyilvánítottak.az a gond amit már írtam hogy a táppénz jogosultsági időm lejár,kb.2013.szeptember közepe körül,nem tudom hogy hogyan nézik a jogosultsági időszakot,a betegszabi is beleszámít még mert fizettem utána járulékot vagy csak az utolsó munkanapig számít(kérném szépen ebben is segítsen)a szülés várható ideje 2013.12.20 ezelőtt igénybe venném 28 nappal a tgyás,de az is csak 2013.11.22-től járna,a munkáltatóm szerint kb 3 nap szabim lesz ami ugye a tgyás-re jár erre az évreazt nov.22 előtt kivenném de akkor is majdnem 2 hónap a kiesés.a munkaviszonyom fenáll,azzal nincsen gond,az a baj ha lejár a táppénz a veszélyeztetett terhesség miatt még pár hétre sem tudok munkába állni(előző vetélések miatt vagyok vesz.terhes)a munkaköröm konyhau munka egy nagy kereskedelmi cég grill bárjában,napi 12 óra állás,forró nehéz dolgok emelgetése.hallottam olyanról hogy a munkáltatómnak a táppénz letelte után felkellene ajánlani könnyített munkát,ha ezt sem tudom ellátni akkor felkell hogy mentsen a munka alól és erre az időszakra átlagbért fizetni.ez azt hallotam a Munka Törvénykönyv 60.§-ban szerepel.nem tudom így van e,azért is kérném a segítségét.a munkahelyemen nem tudnak könnyített munkát adni,mert nincs rá lehetőség ez biztos,az Üzemorvos és a Nőgyógyász szakorvos sem engedné hogy dolgozzak.vagy nem tudom azt lehet e hogy a házi orvossal lezáratom a táppénzem a 9es kóddal kihagyok 1 hetet mintha munkába állnék és utána 8as kóddal vetetem magam táppénzre mert akkor az első 15 napra betegszabi jár,ami kb.3 hétnek felel meg,és utána ennyire időre ismét jogoult leszek táppénzre akkor már persze 9es kóddal.így is lesz kiesés de mégsem 2 hónap,mert az ellátás nélkül sok,főleg a baba érkezése előtt.ezért érdekelne hogy lehetséges e hogy felmentsenek a munkavégzés alól és átlagbért fizessenek.mikor a munkaügyissel beszéltem azt mondta az a 2 hónap igazolt távollétnek fog számítani,nem tudom ez mit jelent.kérném szépen a segítségét,mert próbáltam beszélni a munkáltatómmal ez ügyben de nem nagyon akarnak segíteni.kérdezném még hogy jogosult leszek e a tgyás-re?gyed-re és ha igen kb.milyen összegre számíthatok majd.a 2012es évi jövedelmem az 1213000Ft volt egészen a táppénz kezdetéig.nagyon köszönöm a segítségét és várom válaszát!
Éppen elég költséget termeltél már a munkáltatónak - betegszabi járulékostul, bruttó táppénz harmada 1 évig- , nem lenne etikus egy olyan rendelkezésre hivatkozni, ami a gyakorlatban soha sem működött, mert hidd el, hogy a másik munkakörbe helyezés egyszerűen nincs az életben, hiába van benne az Mt-ben a lehetőség. (Van ott még más is, amit képtelenség alkalmazni.)

Ez egyébként is annak lehetőség, aki egyébként akarna dolgozni. Tedd a kezed a szívedre: Te nem akarsz. Egyértelműen kiérződik minden sorodból.

Én a munkáltató helyében egyébként inkább a könnyített munkát adnám, mint az otthon láblógatásra azt a bért, amiért más bejár dolgozni, megjegyzem, hogy az állásidő is úgy működik, hogy bent ülsz a munkahelyen és malmozol, mert rendelkezésre kell állni.

Ahogyan a kolléganő mondta: igazolt, nem fizetett távollét a táppénzjogosultság kimerítése után. Ez a legkorrektebb megoldás. Tgyás kezdete előbb pedig pár nap szabadság, hogy tisztább legyen a helyzet, bár szerintem enélkül sincs gond a tgyással: 0 bérezett nappal a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alapja. Utána a gyednek ugyanez. A 0 bérezett nap azért van, mert 2 hónap igazolt nem fizetettel megszakad a biztosítás és nem lehet az előző évi bért figyelembe venni

Szakbarbár
2013-06-29 15:13:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár,
jelenleg 2. gyermekemet várom aki 2013. augusztus végén fog születni.
Első gyermekem 2010.11.27én született vele a maximális ellátási összegeket kaptam az akkori br 220000 fizetésemmel.
Miután lejárt a gyed kivettem a szabadságot (2,5 hónap) és 6 órában mentem vissza dolgozni gyes mellett (15 nap) . Közben kiderült hogy kistesó lesz és táppénzre mentem egészségügyi okokból, a gyest vissza kellett mondanom. (tényleg vissza kellett vagy ezt nem csináltam jól?)
azt az információt kaptam a cégtől hogy a mostani gyerkőcnél is a 220000.- fizetésből számolnak majd gyedet meg tgyást. Ez igy rendben van? Esetleg másra kell számítanom?
Köszönöm válaszát Csilla
Gyes és táppénz mehetett volna együtt így, hogy dolgoztál 3 hetet gyes mellett, mert az ellátások közötti választás nem vonatkozik a gyes melletti munka után kapott táppénzre.

A tgyás és a gyed alapja a 8 órás szabadságból és a 3 hét 6 órás bérből számított átlag, de - ha ez érdekes lenne a számok alapján - legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. 180-nál kevesebb bérezett nappal eleve nem lehetne ennél több, úgyhogy a 220.000-es alap nem lehetett volna. Remélhetőleg nem sikerült a rövid 6 órás időszakkal alább vinni az átlagot a minimálbér kétszeresénél és nem lesz ebből semmi gond.

Szakbarbár
2013-06-29 14:36:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Munkajoggal kapcsolatosan szeretnék Öntől segítséget kérni.
Jelenleg GYED-en vagyok az 1 éves (júl. 10.) kisfiammal. A munkaviszonyom megvan, de a lakhelyemtől viszonylag távol van, ezért szeretnék helyben vagy közelebb állást találni, mire vissza kell térnem a munkaerőpiacra. Találtam is egy lehetőséget augusztus 15-től. (Nem ennyire sietős visszatérnem, de a végzettségemnek megfelelő állás elég ritka, így el kell gondolkodjak minden adódó lehetőségen.)
A kérdésem az lenne, hogy jelenleg a GYED mellett hogyan vállalhatok munkát? Pontosabban azt tudom, hogy kérnem kell a GYED megszüntetését és a GYES-t kell igényelnem. Így hogyan, milyen lehetőségeim vannak a munkavállalásra? Esetleg GYES nélkül mik vonatkoznak rám, mint munkavállalóra, van-e valami védettség vagy kedvezmény, ha feladom a GYED-em és teljes munkaidőben visszamegyek dolgozni?
Illetve az új munkahelyen is - már ha sikerül egyáltalán - egy év lenne a próbaidő a határozatlan munkaidővé nyilváníts előtt. Van-e arra lehetőségem, hogy amíg "GYES-esként" dolgozom az új helyen, a régi munkahelyemen ne kelljen felmondanom (hiszen a gyermekem 3 éves koráig engedélyezték a fizetés nélküli szabadságot) mert ha mégsem válna be az új, a régi munkahelyre szükségem van? (Régen erre volt lehetőség.) Közalkalmazotti állásról van szó.
Válaszát és segítségét előre is köszönöm: gazdagabo
A közszférában nem feltétlenül működik ez úgy, mint a versenyszférába és én csak utóbbihoz értek, úgyhogy inkább passzolom, mert butaságot nem akarok mondani.

Szakbarbár
2013-06-29 14:29:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

A következő lenne a kérdésem.

2013. decemberre 18-ra várom első gyermekem születését.

Az elmúlt években a munkatörténetem így néz ki.
- 2011. aug 1-től 2011. szept 15-ig dolgoztam munkaviszonyban.
- 2011. október 1-től 2012. december 15-ig dolgoztam munkaviszonyban.
- 2012. december 1-től dolgozom megbízási jogviszonyban, amely szerződés szerint 2013. november 15-vel jár le, ennek lejártával mennék el táppénzre, szülési szabadságra.

Valamennyi munka- és megbízási jogviszonyban a minimálbérnél magasabb összeget kerestem havonta.

Mindeközben volt a tanévek idejére oktatási tevékenységre megbízási szerződésem.

A kérdésem az lenne, hogy milyen jövedelempótló támogatásokra számíthatok?
- Mehetek-e november 15-től december 18-ig táppénzre?
- Jogosult leszek-e a gyermek születésétől vagy előtte a 4. hét elejétől a 24 hét TGYÁS-ra és ezt hogyan számolják? (2012-es teljes jövedelem vagy csak a munkaviszonyból származó rész az alap, és van egy felső határ?)
-Jogosult leszek-e a TGYÁS lejárta után még 7-8 hónap GYED-re? Azt is 2012-es jövedelemből számolják-e a felső határ figyelembe vételével?

További kérdésem, hogy a szülési szabadság idején szeretnék elindítani egy kisebb online magánvállalkozást. Van erre valami lehetőségem úgy, hogy ne bukjam a támogatásokat?

Köszönettel,
Megszűnt jogviszonyból táppénzre és gyedre egyáltalán nem leszel jogosult, tgyásra akkor, ha a megszűnését követő 42 napon belül szülsz. Nem a -28. napnak kell 42 napon belül lennie - mert passzív tgyásnál szülésnél korábban indított tgyás nincs - , hanem magának a szülésnek. Az összeg attól függ, hogy 30 napon belül vagy azon túl szülsz. Előbbi esetben az utolsó 180 napi átlag az alap, utóbbi esetben a minimálbér.

Vállalkozni vagy a megbízás végét követő naptól lenne érdemes, mert ezzel lenne egy aktuális biztosítási jogviszonyod, amivel a gyedre is jogosult lehetnél, vagy esetleg korábban is lehet, így le tudod számlázni a megbízási díjat és Te döntöd el, hogy mennyi után járulékolsz, ezzel tudod alakítani az ellátások összegét.

Illetve mivel egy olyan időszakban szülsz, amikor a régi és az új szabályok szerint is ki kell számítani a tgyást és a gyedet és a kettő közül a kedvezőbbet kell folyósítani, ezért megteheted azt is, hogy a megbízás vége után álláskeresési járadékot igényelsz - a 2012-ben végetért munkaviszonyod alapján járni fog kb. 44 nap, úgy kell időzíteni a kezdetét, hogy a szüléskor még kapd - és a járadékot szüneteltetve igényelsz tgyást és gyedet. A régi szabályok szerint az utolsó 180 nap lenne ezek alapja.

Elég összetett helyzet, ennyi volt nonprofit, ha tovább szeretnéd boncolgatni a témát, a fizetős szolgáltatásom áll a rendelkezséedre.

Szakbarbár
2013-06-29 14:22:23
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Táppénz összege felől szeretnék érdeklődni.
2013.02.16-án járt le az 1 év GYES-em, 2013.06.07-ig szabadságon voltam, 06.10-től 3 hét betegszabadság, 07.01-től táppénzen leszek.
Eddig úgy tudtam, hogy a korábbi bruttó béremnek (300.000 Ft) a 60%-át fogom kapni, de olvastam, hogy változások lesznek júliustól - ezért kérném a segítségét, hogy milyen táppénz összegre számíthatok.
Nagyon szépen köszönöm a választ!
Eszter

Hosszú, folyamatos biztosításnál nem érintenek a változások, amik egyébként majd csak július 15-től lesznek, tehát a táppénzedet nem érintik.

1 napon múlik, hogy a táppénz alapja a minimálbér és nem a gyedhez beszámító, 2009-es átlag, ami maximális táppénz jelent, ha 2009-ben volt legalább 180 bérezett napod. Ellenkező esetben a gyed alapjához "visszanyúló" táppénz alapja a 2010-es minimálbér kétszerese lenne, ami még mindig nagyságrendekkel több, mint így, hogy a 2013-as szimpla minimálbérből számolódik majd.

Nincsen 180 bérezett napod a 2012.01.01-ig visszamenő irányadó időszakban. Ha nincs ennyi, akkor két szabály valamelyike jön be attól függően, hogy mi miatt nincs ennyi. Ha gyed (tgyás, táppénz) miatt nincs, akkor annyi a táppénz alapja, mint amennyi az utolsó tb ellátásé volt, ez Nálad a gyed. Ha gyes vagy más miatt nincs, akkor viszont a minimálbér a táppénz alapja.

Neked 2012.01.01-től a betegszabi utolsó napjáig, 2013.06.28-ig van 366 nap gyes (tavaly szökőév volt), 47 nap gyed és 132 bérezett nap. Nem gyed miatt nincs 180, mert a gyed és a bérezett napok együtt csak 47+132=179. Ha pedig nem gyed miatt nincs meg a bűvös 180 nap, akkor a minimálbér a táppénz alapja.

Ha nem hétfői nappal indult volna a betegszabi, akkor nem pénteken lett volna vége a 15 napnak és így egy hétvégével több bérezett napod lenne, ami már elég lenne. Ha tudsz, akkor írass még szabit legalább 06.10-re, így minden később kezdődik, a táppénz is, és ha már nem szombaton, hanem hétfőn indul, akkor már 181 napod van 179 helyett. De ennek csak akkor van értelme, ha a munkahelyed is 15 napnak veszi a betegszabit, mert az helyesen nem 15 nap. Azért nem, mert betegszabi arra az időszakra jár, amire a rendes szabadság is, az pedig Neked nem az egész év, csak 02.17-től év végéig.







Szakbarbár
2013-06-29 14:10:15
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja