SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!

Ma kaptam meg az első táppénzes fizetésem és szerintem nem jól számolták a táppénz alapját. Ennek eldöntésében szeretnék tőled segítséget kérni. 2006 óta dolgozom ugyanazon a munkahelyen, 2012. júliusában szültem.

2012.jan.1-júl.18. Munkaviszony (járulékalapom: 1 655 197)
2012.júl.19-2013.jan2. TGYÁS
2013.jan.3-máj. 7. GYED
2013.máj. 8 - szept. 8 Munkaviszony (alapbér: 130 845)
2013.szept. 9 - Táppénz - veszélyeztetett terhes 60%

A táppénz számítás alapja a 2013. májusa és szeptembere közötti 124 bérezett nap lett (napi 4220 Ft, annak csak 50%-a 2110 Ft).

A kérdésem az lenne, hogy a táppénz alapja nem a tavalyi évi bér alapján kellene, hogy számolódjon? Miért az idei 124 napot vették figyelembe? És miért csak 50%-ot? Helyesen jártak el?

Remélem a válaszhoz sikerült elég információt leírnom neked.

Segítséged előre is köszönöm!
Üdv: Erika

A táppénzhez alapja a 2012.01.01-2012.07.18 közötti átlag, mert az előző évben van legalább 180 bérezett napod - a jelenlegi helyen, július 15-től ennek is van szerepe egy ilyen esetben.
A táppénz mértéke 2 év folyamatos biztosítás megléte esetén 60%, cask akkor 50%, ha kórházban lettél volna.

Nem lehet, hogy csak a kapott összeg nagyságrendjéből gondolod, hogy tévesen lett megállapítva a táppénz alapja, mert hosszabb időszakra vártál táppénzt, mint amire kaptad és így 1 napra kevesebb jut, ha viszsaszámolod? (És ez véletlenül annyi, mintha csak a 3 havi új, kevesebb bérből számoltak volna?)

Ha nem erről van szó, tehát ha a kifizetőhelytől származik az infó, hogy ennyi a táppénz alapja és mértéke, akkor esetleg arra tudok gondolni - de erre is csak akkor, ha gyes mellett részmunkaidőben dolgozol - , hogy a kb. 3 évvel ezelőtti szabályt alkalmazták, amikor csak a gyes melletti munkából származó jövedelem volt a táppénz alapja és a jogviszont kezdetének is ezt vették. Ma már csak a gyetnél van így, illetve csak az első fele van így ennél is.

A kifizetőhelynek vezetnie kell több más nyilvántartás mellett egy olyat is, hogy panaszügy. Oda be kell vezetni a panaszodat. Ezen kívül kérni kell, hogy - mivel szerinted ennyi illetne meg - utasítsák el határozattal, hogy 8.275.99 Ft-os átlag után jár a 60%-os táppénz, hogy legyen mit megfellebbezni. A kifizetőhely által hozott elsőfokú határozat ellen benyújtott fellebbezést az ügy összes iratával a kifizetőhely továbbítja az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervéhez. Ott olyan 99%-os eséllyel érteni fognak hozzá.

Szakbarbár
2013-11-05 17:47:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

„2013 Júl. 6-tól, akinek a gyermeke 2014. május 11‐e előtt születik, azoknak a régi és az új szabályok szerint is ki kell számolni az ellátás összegét és számára a kedvezőbbet kell folyósítani.”- Kérdésem ehhez a szabályhoz kapcsolódik:

Gyermekem születésének időpontja: 2013.09.03
2012. márc 26-tól van a jelenlegi munkahelyem, ahol bruttó bérem: 300ezer ft, jogviszonyom folyamatos volt.
2013. jan. 4 től-táppénzen voltam szept 2ig.
2012. évi jövedelmem: 3.301.813 ft
A gyermek születésekor fennálló munkaviszonyból származó jövedelemnek a bruttó bérem számít, vagy pedig a kapott táppénz?
Esetemben régi ill. új számítás szerint mekkora összeg a tgyás, valamint a gyed? Melyik számítás szerint kellene kapnom tgyást, valamint a gyed-et.
Nagyon köszönöm a válaszát!
Önmagában egy éves összjövedelem nem mond semmit, legalább 3 ok miatt.
1. Ebben lehet olyan jogcímen kapott jövedelem is, ami másképp számít bele az átlagba, pl. egy decemberre járó, januárban kifizetett jutalom.
2. Annak is jelentősége van, ha esetleg a két hely között 30 napnál nagyobb szünet volt (álláskeresési járadék nem számít annak).
3. Esetleges tavalyi táppénz, fizetés nélküli szabadság is árnyalhatja a helyzetet.

Ha az említettekből semmi nem volt, 366 naptári napra volt ennyi a csak rendszeres jövedelmed, akkor az új szabályok szerinti számítás a kedvezőbb, mert tavaly márciustól havi 300.000-nek megfelelő átlagod volt, előtte viszont úgy látom, hogy alacsonyabb volt a béred. Tehát kedvezőbb, ha nem az egész évből számolnak, amiben alacsonyabb jövedelem is van, hanem csak az új helyen elért jövedelemből, tehát ha a 2012.03.26-2012.12.31 közötti átlag a tgyás alapja. (A másik verzió a 2012.01.01-2012.12.31 lett volna, a két hely jövedelmével.) A táppénz akkor sem számítana bele az átlagba, ha releváns időszakban lett volna.

Bruttó 300.000-es átlagból családi kedvezmény nélkül a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 176.000 körüli tgyás van. A gyeded maximális lesz, ami idén családi kedvezmény nélkül nettó 101.000. Nem fog emelkedni a minimálbér emelkedésével, mert csak a legalább 180 bérezett napból megállapított gyedek emelkednek, a gyed irányadó időszakában - 2013-as év, a táppénz nem számít bele az átlagba - pedig mindössze 3 bérezett napod lesz.

Szakbarbár
2013-11-05 17:26:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Köszönöm a korábbi (16:50-es) válaszát. Annyit még kérdeznék, mivel egyik barátnőm is hasonló helyzetben van, hogy ha neki a 2 munkaviszonyából a szülést megelőző 2 évben csak az egyiknél van meg a min.365 napja, akkor csak azt veszik alapnak? A másik munkabért nem számítják? A másodállása a várható szülést megelőző 5 hónapban kezdődött, tehát nem lesz ebből 365 biztosított nap.
5 hónap előzetes biztosítással ebből a jogviszonyból nem lesz jogosult tgyásra és gyedre. Teljesen mindegy, hogy itt mennyi a bére, ez nem lesz ellátás alapja. (Táppénzt viszont kaphat ebből a jogviszonyból is.)

Szakbarbár
2013-11-04 22:28:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Minimálbér kétszerese alatti bérrel konkrét esetekben lehet a kétféle számítás között annyi különbség, amennyiért érdemes a kicsivel jobb szerint alakítani a helyzetet. A naptárnak jótékony hatása tud lenni az átlagra, Ezt igy pontosan nem értem.
Pár kérdéssel alább volt egy konkrét példa, írtam, hogy azt nézd meg. Anélkül nem is fogod érteni, hogy a tényleges pár napi, heti átlag miért tud jobb lenni a szerződés szerinti bérnél, annak ellenére, hogy a szabadságra a szerződés szerinti bér van elszámolva.

Szakbarbár
2013-11-04 20:03:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz h megtudjam mi hogyan fogok kapni. 2012. 04.09-én szültem az első gyermekem. Kaptam vele tgyást és gyedet is. A második gyermekem 2014. 05 .... ra várható. Szeretném megtudni, hogy hogy kapnék a legjobban. Ugye 04.09-én lejár a lányommal a gyed. Igénylem rá a gyest ezután. A gyes gondolom a második baba szülésig járna. Az apuka vagy nagyszülő nem igényelhet rá gyes amíg én tgyáson, gyeden vagyok a picurral?
Arra az egy hónapra vegyem ki a felgyült szabadságom és mennyek tgyásra vagy táppénzre és tgyásra? Hogy számolnak ilyenkor tgyást és gyedet? Nem igazán világosítottak fel a munkahelyemen mert uj a munkaügyes. Köszönöm előre is válaszát
Családilag egyetlen tgyást-gyedet-gyest lehet kapni, úgyhogy apuka vagy nagyszülő nem jogosult gyesre, ha ketteskével tgyáson, gyeden, gyesen vagy.

Teljesen mindegy, hogy mit csinálsz, a végeredmény kb azonos lesz, mert 0 bérezett nappal (táppénznél) a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja, pár nap szabadság esetén pedig a szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A szabadságra a sima béredet kapod, tehát nagyságrendileg ugynott lesz az ebből számított átlag.

Minimálbér kétszerese alatti bérrel konkrét esetekben lehet a kétféle számítás között annyi különbség, amennyiért érdemes a kicsivel jobb szerint alakítani a helyzetet. A naptárnak jótékony hatása tud lenni az átlagra, pár kérdéssel alább olvashatsz egy ilyen esetet.

Szakbarbár
2013-11-04 16:56:24
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

Január óta van folyamatosan munkaviszonyom, főállásban és másodállásban. A keresetem így havonta br. 195ezerre jön ki. Június végére várjuk gyermekünket, érdeklődni szeretnék, hogy ez esetben mi alapján jár a tgyás és a gyed? A kettő munkaviszony együtt lehet alapja, vagy csak az egyik? Azt olvastam, hogy mindegyikből külön-külön is meg kell lenni a 365 napnak, ahhoz hogy figyelembe vegyék. Esetemben ez megvan, viszont a másodállásnál nem lesz meg az 562 nap, így arra nem kapok maximális ideig?
Illetve későbbre tekintve mivel szeretnénk még egy gyereket még gyes alatt, a második gyereknél szintén mind a kettő munkabér lehet az alap? Mind a kettő szerződés határozatlan időre szól.

Előre is köszönöm a segítséget!
Mindkét jogviszonyból jogosult leszel tgyásra és gyedre, mindkettőben az ott elért, 2013-as, csak bérből számolódó átlag után. A gyed mindkét helyről annyi napra fog járni, amennyi az adott jogviszonyban a 2 éven belül biztosításban töltött idő.

Nem teljesen világos, hogy melyik munkaviszony mikor kezdődött, felteszem, az egyik nem az év elején és ezért merült fel a kérdés, hogy onnan meddig fog járni a gyed.
Ha így van, akkor amelyik munkaviszony korábban kezdődött, annál az előtte megszűnt jogviszonynak a 2 éven belüli részét is nézik és a megszűnt meg a korábban kezdődött új jogviszonyban együtt biztosításban töltött időre, de legfeljebb 2 éves korig jár a gyed.
A később kezdődött munkaviszonyban pedig annyi napra, amennyit abban a munkaviszonyban dolgoztál (a táppénz is beleszámít). Ez a gyakorlatban azt fogja jelenteni, hogy egy darabig többet kapsz, aztán a vége felé kevesebbet, mert ott csak egy jogviszonyból jár már csak a gyed.

Ha most lennél gyesen és szülnél bele egy ilyen helyzetbe, akkor mindkét helyről az aktuális szerződé szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne a tgyás és a gyed alapja - a gyedre ez csak 99%-ig igaz, de ebbe most ne menjünk bele, mert a ritka 1% is egyszerűen elkerülheti a minimálbér alapú gyedet. A két helyről összesen kapott gyed nem lehet több, mint a gyed egyszeres, maximális összege.

Szakbarbár
2013-11-04 16:50:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Hogyha dolgoztam 7 hónapot egy cégnél,és aztán egy jobb munkahely reményében fölmondtam,és egy másik munkára jelentkeztem,a felmondási napom után egy-két napom kiesik mivelhogy az új munkaadóm nem tudja azonnal megirni,bizonyos irataim hiányában az uj munkaszerződésem,csak egy vagy két nap után tudja megirni.
Ilyen esetben ,ha most 1,2 nap kiesésem lessz akkor ez nem számit folyamatos munkaviszonynak?vagyis hogyha most pl az uj munkaadom 3 honap probaidőt ir a szerződésembe,és ez idő alatt,ha felmondok én,vagy a munkaadó elküldene,akkor nem kapnék munkanélkülit semmit,mivelhogy most a pár nap kiesés miatt csak ezt az uj munkahelyemet számitják bele a biztositásban eltöltött napokba és az előzőt nem,?
Vagy beleszámitana a kieséstől eltérően az előző 7 honapom is és arra is kapnék munkanélkülit?
Várom válaszát!
A kérdés első felére 2 perccel ezelőtt válaszoltam egy másik, hasonló helyzetben lévő kérdezőnek (nincsenek kilépőpapírjai, addig nem veszik fel), keresd meg a nov. 1. 9.10 körüli választ.

Az álláskeresési járadékhoz is összeszámít minden munkaviszony, akkor is, ha nem volt közöttük szünet és akkor is, ha több év esett ki közöttük.

Szakbarbár
2013-11-01 09:14:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Azt szeretném kérdezni,hogy ha idén dolgoztam 6 hónapot,(a hat hónap előtt pár évig nem találtam munkát,és még segélyre sem voltam jogosult),és ha most fölmondtam hat hónap után ,mert más munkát találtam,amilyen dátummal kiléptem az előző munkahelyemen ,az új munkahelyemre most a következő munkanaptol iratok hiányában nem tudták megirni a munkaszerződést ,vagyis lehet hogy az előző szerződésem után egy vagy két nap elteltével lessz uj munkaszerződésem.Ilyen esetben ha megszakad ezzel a pár nap kieséssel a munkaviszonyom ,akkor mi történik,hogyha most terhes leszek ebben az uj munkahelyemen.Akkor ha még dolgozok kb 6-7 hónapot,amig meglessz az egy év biztositási időm ,hogy jogosult legyek a gyedre ,akkor fogok kapni egy évig gyedet vagy most hogy megszakadt ezzel a pár nap kieséssel a biztositási időm,igy az az előző munkahelyemen eltöltött 6 hónap nem számit bele majd az egy év ledolgozott időmbe,mivelhogy ezzel az egy vagy 2 nap kieséssel már nem folytonos a munkaviszonyom?
És ha probaidő alatt esek teherbe,vagy utánna a határozatlan munkaszerződésnél,akkor kitehet a munkaadó,ha megmondom neki,vagy ne mondjam meg neki,csak ha már 4-5honapos terhes leszek,mit tanácsol nekem?
Köszönöm válaszát!
A biztosítás akkor szakad meg, ha 30 napnál több van az egyiknek a vége és a másiknak az eleje között. A folyamatosság nem olyan érdekes vagy fontos valami ebben az esetben, csak egy szempontból van jelentősége: ha a minimálbérnél több a béred, akkor a táppénz alapja az új helyen szerzett jövedelem (megszakadó biztosításnál, az új helyen 180-nál kevesebb nap esetén csak a minimálbér).

A biztosítás folyamatosságánál sokkal fontosabb, hogy a régi és az új helyen - vagy akár több új helyen is, mert ami 2 éven belül volt, az mind összeadódik - együtt legalább 365 naptári nap munkaviszonynak kell lennie ahhoz, hogy jogosult legyél tgyásra és gyedre.

A kilépőpapírok hiánya nem akadálya a munkaviszony létesítésének. Egymás mellett lehet több munkaviszony is. Aminek akadálya az a teljes bér kifizetése, mert egy kilépőpapíron 50%-ig lehetnek letiltások, amikért a munkáltató a készfizető kezes, ha nem vonja le, úgyhogy gyakori, hogy a bér felét addig visszatartják, amíg nem látják a kilépőpapíron, hogy nincs tartozásod. De a munkaszerződés megkötéséhez ennek semmi köze.

A terhesség és a táppénz csak a próbaidő után jelent felmondási tilalmat. A jóhiszemű joggyakorlás és az együttműködés követelménye miatt be kellene jelenteni és nem lenne szabad emiatt elküldeni, de egyik sem így működik a gyakorlatban...

Szakbarbár
2013-11-01 09:11:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Ismét kérdéssel fordulok önhöz! Én vagyok az a kismama akit állapotosan kirúgtak,majd visszavettek,mert ügyvédhez fordultam! :) Ismét egy csavar a történetemben... Szeptember 26.-án megszületett a kisfiam. A munkahelyem beadta az igényt a TGYÁS-ra,de most érkezett a végzés az OEP-től,hogy nem kapok TGYÁS-t,mert : nem volt cégbélyegző a kérelmen,nem volt olvasható aláírás,és a 2012-es adóbevallásomhoz képest eltérő adatok voltak rajta! Kérdésem: meddig játszhatják el,hogy szándékosan károsít meg a munkáltatóm?illetve a végzésen az van,hogy 15 napon belül fellebbezhetek,így akkor most újra nem nyújthatom be az igényt csak fellebbezés útján? Valóban eljátszhatja ezt egy munkáltató a nélkül,hogy jogi következménye lenne annak,hogy megkárosít egy családot,mert nem jutok hozzá a juttatásomhoz?
Nagyon köszönöm az eddigi és a jövőbeni segítségét! Mónika
Azt írod, végzést kaptál. A szónak itt nagy a jelentősége. Végzés formájában eljárási kérdésben, és nem érdemben dönt a hatóság. Tehát nem azt mondták, hogy a munkáltató szerencsétlenkedése vagy rosszindulata miatt nem vagy jogosult tgyásra, hanem csak arról van szó, hogy egyelőre nem tudják megállapítani, ezért felfüggesztik az eljárást addig, amíg rendben lesznek az adatok. Két oka van annak, hogy ezt végzésben tették: egyrészt tájékoztatnak Téged, hogy tudd, egyelőre még nem kapsz pénzt, másrészt védi magát a hivatal, hogy nem a saját hibájából fogja tudni csak késedelmesen megállapítani a tgyást.

Ha nem végzést, hanem határozatot kaptál volna, ami arról szólna, hogy nem vagy jogosult tgyásra, na az gond lenne, de itt nem erről van szó. A végzés ellen nem érdemes fellebbezni, mert nincs mire hivatkozni, nem arról van szó, hogy az egészségbiztosító nem függeszthetné fel az eljárást, teljesen rendben van az, amire hivatkozik, arról meg ne tehet, hogy a munkáltató hülye és/vagy szemét.
Igénybejelentést sem kell újra küldeni, már bent van az igény és intéződik az ügy, a végzés is ezt mutatja.

A Neked küldött levéllel párhuzamosan a munkáltató is kapott egyet, amiben leírják ugyanezeket a hibákat és felszólítják, hogy közölje a helyes adatokat. Tájékoztatják róla, hogyha nem teszi, mulasztási bírságot szabhatnak ki. Ezt többször is kiszabhatják, egyre nagyobb összegben, hidd el, hogy az első után komolyan fogja venni a munkáltató. Esetleg megkeresheted - e-mail, telefon - a munkáltató és elmondhatod neki, hogy a bírság összegének megállapításánál minden körülményt mérlegelnek és többet kap az, aki nem hozzá nem értés miatt,hanem szándékosan hátráltatja a biztosítottnak járó ellátás megállapítását.

Itt a dátumok olyanok, hogy ha évekig nem érnék utol a munkáltatót, akkor sem lenne nagy gond, mert a tgyásnak ugyanaz az irányadó időszaka, mint a táppénznek és ha a táppénzhez kiállított foglalkoztatói igazolással nem volt gond, akkor ha más nem, akkor az abban szereplő adatokból kiindulva meg fogják tudni állapítani a tgyást. Ha az sem lenne jó, mert ezt cask most vették észre, akkor meg legrosszabb esetben ott van az adóbevallás, illetve nem is ez, hanem a munkáltató által beküldött, személyenként részletezett járulékbevallás, amiből rekonstruálható a havi járulékalap és össze lehet belőle rakni azt a táblázatot, amit a munkáltatónak nem sikerült jól kitöltenie. Úgyhogy mindig van megoldás, de először azzal próbálkoznak, hogy megkeresik a munkáltatót.

Türelem, akár a munkáltató szerencsétlenkedéséről, akár a szemétkedéséről van szó, egyik sem eredményezi azt, hogy nem lesz tgyásod. Csak egy kicsit várni kell rá, de utána viszsamenőleg meg fogod kapni.



Szakbarbár
2013-11-01 08:56:56
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
2012 májusa óta ápolási díjat kapok édesanyám ellátásáért.(nettó 21.240Ft)Mellette bejelentett egyéb jövedelmem nincs,kivéve az egy gyerek után járó csp-ot.2014 április elejére várható második gyermekem.A kérdésem az lenne,hogy milyen juttatásokat igényelhetek,ha egyáltalán lehetséges.Mire számíthatok?
Köszönöm:Rongyika
Az ápolási díj szolgálati időt és egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot biztosít, de ezek mellett még pénzbeli ellátásokra - táppénz, tgyás, gyed - jogosító biztosítotti státusz nem jár vele, ezért ezek az ellátások esélytelenek. Marad a gyes, de az meg nem jár az ápolási díjjal együtt. Az összege viszont egy kicsit több, mint az ápolási díj, mert nettó 25.650 Ft, úgyhogy érdemes ezt választani a szülés napjától.
Az egyszeri anyasági segély és a 2 gyermek utáni családi pótlék semmivel nem ütközik, úgyhogy ezeket is kapni fogod.

Szakbarbár
2013-11-01 08:27:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T.Szakértő ! Férjem a II.fokú orvosi bizottságnál visszakapta a rokkantnyugdíját.17-én kaptuk meg a levelet,de a tegnapi napon csak a járulékot hozta a postás ,amit az I.fokú orvosi bizottság megitélt.10.01-től járna neki a rokkantnyugdíj.Mikor számíthatunk arra,hogy kapja ezt az összeget ? Megkapja -e visszamenőleg és mennyi idő múlva ? ( napi 12-14 órát oxigén palackkal él,1/3 tüdeje van.)
Az ügyintézési határidő egészen biztosan több, mint 13 nap, mindenféle jogszabályban, mindenféle ellátásnál más, ez is 30 és 60 nap között lehet valahol. De ha utánanéznék és megírnám, azzal sem lennél előrébb, mert max a hivatal orra alá dörgölöd, de ettől még nem biztos, hogy gyorsabban fog intéződni.

Olyan, hogy rokkantnyugdíj, olyan már nincs, 2012 elejétől átalakult az ellátások rendszere. Rehabilitációs és rokkantsági ellátás van, felteszem, hogy eddig előbbit kapta, októbertől pedig utóbbira jogosult. Ha októbertől jogosult más elnevezésű, nagyobb összegű ellátásra, akkor visszamenőleg egy különbözetet fog kapni októberre, amiről levelet is küldenek majd, amiben le lesz vezetve számszakilag.

Szakbarbár
2013-11-01 08:20:11
Olvasói értékelés: 5/5
Nagyon szépen köszönöm, most már értem, a GYED alapja is azért lesz a minimálbér 2x-ese, mert előtte a TGYAS alapja is ez volt és ilyenkor ezt veszik figyelembe, nem a minimálbért.
A MEP-nél kötötték az ebet a karóhoz, hogy a GYED már csak a minimálbér 70%-a lesz és ezért voltam ilyen értetlen.

Szép estét kívánok és ígérem, nem foglak zaklatni ezzel többet:)

Csivri
Van, amikor a gyed alapja csak a minimálbér, de ez egy nagyon ritka helyzet és az ajánlott 2 hét járulékolással akkor is elkerülhető, ha egyébként a dátumok olyan szerencsétlenül jönnének ki, hogy abból minimálbér alapú gyed legyen.

Ha a gyed eleje és az előző év január 1. között legalább 12 nap tgyás, gyed, bérezett nap vagy ezek valamilyen kombinációja van, akkor a gyed alapja annyi lesz, mint a tgyás volt. Ha nincs még ez a 12 nap sem (ami mellett van még 168 nap "új" tgyás, és ez együtt egy másik szempontból bűvös legalább 180-ad ad ki), na akkor jön be a minimálbér alapú gyed.

Szakbarbár
2013-10-30 21:07:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
2006 óta határozatlan idejű munkaviszonyom van. 2010 áprilisától táppénzen voltam a fiam a születéséig 2010.11.17-ig, aztán tgyást, gyedet kaptam, jelenleg pedig gyes-en vagyok. a bruttó bérem 280ezer ft volt. a gyes lejárta után 2013.11.18-tól szabadságon leszek 2014.02.03-ig. Tervezzük a második babát, és ha ezidő alatt teherbe esnék, táppénzre mennék ismét a szabi után. A kérdésem az lenne, hogy az én esetemben mi képezi a táppénz alapját, a fizetésem vagy a minimálbér? És a későbbiekben mi lesz az alapja a tgyásnak és gyednek? Köszönettel: C
Egy idén induló táppénz alapja a gyedhez beszámító régi átlagkereset. Ha jövőre kezdődik a táppénz, akkor annak már csak a minimálbér alapja.
A követklező tgyás és gyed alapja a pár hét szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2013-10-30 18:03:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Igen 7000Ft körüli összegre gondoltam/nap, de ha nincs 180 bérrel ellátott nap, akkor a tgyas után a gyed alapja csak a minimálbér lehet?
A tgyás és a gyed alapja pár bérezett nappal, napi 7.000 Ft-os átlagot eredményező tagi jövedelemmel a minimálbér KÉTSZERESE. Ez a legtöbb, ami 180-nál kevesebb bérezett napnál az ellátások alajpa lehet.

Szakbarbár
2013-10-30 18:00:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Nemrég válaszoltál az kérdésemre (társas vállalkozó gyeden van, letelik a gyed és utána szül), amiben azt válaszoltad, hogy 2 hét tagi jövedelem 700Ft/nap körüli) és minden maximális lesz.
A TGYAS, az maximális lesz, de a gyedet nem a minimálbér után fogják számolni, mivel nincs 180 bérrel vagy tagi jövedelemmel ellátott nap?

Csivri
7000-et akartál írni, ugye? mert 700-ból nem sok lesz...

A maximális tgyás nem értelmezhető. +180 napnál korlátlan, ez milliós összeg is lehet, ninsc felső határa. Esetleg azt lehet mondani hogy a helyzetben - 180-nál kevesebb bérezett nap van - elérhető legtöbb. 7.000-es napi átlaggal az elérhető legtöbb tgyást fogod kapni.

Szakbarbár
2013-10-30 11:38:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Folyamatos munkaviszonyom van 13 éve, jelenleg gyeden vagyok, illetve gyed alatt fogok szülni ismét.
Aktuális szerződés szerinti bérem: Bruttó 150.000,-Ft.

Egyik kérdésem a következő:
- 0 bérezett nappal, a bruttó tgyás és gyed összege számszerűsítve így alakulna?
150.000,-Ft: 30 nappal x 70%= 3.500,-Ft/naptári nap. (ebből persze adó , majd nyugdíjjárulék is kerül levonásra)

Másik kérdésem:
- ha szülés előtt, kiveszem a felgyűlt szabikat (28 nap) akkor pedig:
210.000,-Ft: 38 nappal x 70%= 3.868, 42,-Ft/ naptári nap?
(38 nap, mint osztónap: a 28 szabiból+ a köztes hétvégékből adódik: Nov. 05-Dec.12.ig,
a 210.000,-Ft, pedig a 28 napra eső bruttó kifizetés összege)

Ezek szerint, jobban járok, ha kiveszem a szabadságokat, s aztán igénylem meg a tgyást,
Napi: +368,42,-Ft eltérés miatt? Hisz ez egy hónapra 11.000,-Ft-ot is jelent. :-)

Ez lehetséges? Úgy értelmeztem, ha van bérezett nap, akkor az alapján számolnak,
még ha nincs is, összesen 180 bérezett nap.

Utolsó kérdésem pedig:
-A pótszabadságot arányosítani kell-e? Vagy decemberi szülés esetén is jár, az évi 2 nap, egy gyerek után????

Nagyon köszönöm válaszát, üdvözlettel: Sz.
1. Igen, 0 bérezett napnál így van megállapítva a tgyás alapja, de a tgyásból csak 16% SZJA-t vonnak. A gyed alapja ugyanennyi, abból az SZJA-n felül 10% nyugdíjjárulékot is vonnak.

2. Nov. 5-től 28 nap szabadság dec. 11-ig tart, erre 210.000 Ft-ot kapnál és az átlag még egy picivel több lenne, mert valahol elcsúsztál 1 nappal - valószínűleg a dec. 7. szombati munkanapot nem vetted figyelembe -, csak 37-tel osztanák. Érdemes tehát ezt a megoldást választani.

Az ugyanabból a bérből számított, a végén mégis havi tizenezerrel többet az az augusztusi jogszabály módosítás okozza, hogy havibéresnek az ünnep kiesik az osztószámból. Ez sem csinálna ilyen durva különbséget, de nov-ben 1, dec-ben 2 ünnep van és ez Neked most nagyon jól jön. Ha ezek úgy lennének figyelembe véve, mint korábban, akkor 210.000 helyett 197.078 Ft szabadságra járó bért kapnál, és az ebből számított átlag is több lenne valamivel az első verzió szerinti 5.000-nél, de nem lenne ennyivel jobb.

Van még egy tényező, ami egy picit besegít, ezt még jobban ki lehetne használni és akkor akár maximális gyeded is lehetne a 150.000-es bérből. Az ilyen varázslás az már a fizetős szolgáltatás kategória.

Szakbarbár
2013-10-30 07:49:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Érdeklődni szeretnék tgyás ügyben. Folyamatos jogviszonnyal rendelkezem 2008 óta(a munkáltatóm minden évben újította a szerződésem, tehát nem határozatlan időre szól), 2013.08.1-vel táppénzen vagyok, a szülés várható időpontja 2013.11.11-n lesz. A könyvelő azt tanácsolta, hogy igényeljem meg a tgyást szülés előtt 28 nappal, viszont az oepnél és az orvosomnál is egészen mást mondtak. Az utóbbiak elmondása szerint úgy járok jobban, ha szülés után igényelem. Ön szerint hogy lenne a legjobb?

Válaszát előre is köszönöm !
Két dologtól függ, hogy mikortól érdemes igényelni: az egyik, ha két év játszik a történetben, itt erről nincs szó, mert nem dec. végére vagy jan. elejére vagy kiírva, a másik pedig a bér. Erről nem nyilatkoztál, úgyhogy csak általánosságban tudom mondani, hogy minimálbér kétszeresénél - lényegesen - több bérnél érdemes cask a szülés napjától igényelni, mert a táppénz a legtöbb a 3 ellátás körül, így célszerű azon maradni a legtovább, a szülés előtti napig.
Miniálbér kétszerese alatti bérnél minden mindegy, mert a táppénz nagyjából annyi, mint a gyed, a kettő között meg mindenképpen 168 nap tgyás van, így ez a helyzet abszolút nem izgalmas. Ilyenkor az egyszerűbb ügyintézés miatt a szülés napjától kért tgyás a praktikusabb.

Szakbarbár
2013-10-28 19:11:57
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Először is köszönöm eddigi hasznos válaszait.
A kérdésem az lenne, hogy Én 2015.03.05-ig vagyok gyeden. A főállásom szerződése lejárt, így az már a második babánál nem játszik közre, mellette viszont Kft. személyesen közreműködő tagja vagyok 2010. óta. A mostani gyed miatt tavaly havi 48.000Ft-os tagi jövedelmet fizetett nekem a Kft. Így mind a 2 jogviszonyból a GYED max.-ot kapom összesen.
Ha 2015.03. vagy 04. hóra tervezzük a második babát.
Jól gondolom, hogy ha 2015.02. hótól lemondanék a gyed-ről, fizetne a Kft. 1 hónapig pl: 150.000Ft-os bruttó tagi jövedelmet (aminek persze magasabb lenne a 3% eb. alapja), akkor ennek a napi összege lesz a tgyas és a gyed alapja? Vagy az előző, azaz a 48.000Ft lesz az alapja?

Előre is köszönöm a válaszát!

Tisztelettel:
Csivri
A gyed több jogviszony esetén is egyetlen maximuma van, úgyhogy nem kaphatsz két maximális gyedet, szerintem csak rosszul fogalmaztál.
Egy rövid időre kell naptári napi 7.000 Ft körüli tagi jövedelem, tehát pl. 2 hétre 100.000, ezzel így legközelebb is maximális gyeded -és bruttóban ezzel megegyező, nettóban valamivel több - tgyásod lesz.

Szakbarbár
2013-10-25 21:32:05
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Külföldön vállaltam munkát immár 3és fél éve, amikor hazajövök és orvoshoz fordulok, mindig azt mondják, hogy külföldön támogatott vagyok itthol pedig a TB átmenetileg szünetel. Hogyan lehetne ezt megoldani, hogy amikor hazalátogatok akkor is támogatott legyek, mert külföldön nem szoktam orvoshoz járni.
Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel Cinti
A válasznál abból indultam ki, hogy EU tagállamban dolgozol, mert erre utaltál egy félmondattal. Ha nem így lenne, akkor jelezd, mert akkor egészen más a helyzet.

A biztosítás elsősorban a munkavégzés helyéhez és nem az állampolgársághoz kapcsolódik. Külföldön dolgozol, oda fizeted a járulékot, úgyhogy onnan vagy jogosult általános egészségügyi ellátásra. Ha hazahössz Magyarországra, akkor az tb szempontból ugyanolyan külföldre utazásnak minősül, mintha nyaralni mennél egy olyan tagállamba, amihez semmi közöd nincs. Ilyenkor a munkavégzés tagállamában kell kiváltani az Európai Egészségbiztosítási Kártyát és azzal sürgősségi ellátást vehetsz igénybe olyan feltételekkel, amilyennek az a helyieknek jár, tehát ami a helyieknek ingyenes, az Neked is az, ha önrészt kell fizetni, akkor a Te önrészed is ennyi. A költségekből az "állam részét" pedig majd munkavégzés helye szerinti állam megtéríti a magyar tb-nek. A munkavégzés helyétől eltérő tagállamban az EHIC kártyát mutatod fel, ezt a magyar és más tagállambeli egészségügyi szolgáltatókank el kell fogadniuk.

Tehát ami egy Magyarországon biztosítottnak itthon ingyenes, az Neked is az lesz, ezzel a kártyával, de csak a sürgősségi ellátás keretén belül. A sürgősségi ellátásba az tartozik bele, amit az orvos annak minősít, egy kis kreativitással ez elég tág lehet, de a végtelenségig ezzel sem lehet trükközni. Egy akut probléma miatti labor- vagy bármilyen diagnosztikai vizsgálatot bele lehet ebbe magyarázni, de pl. egy szűrővizsgálatot nem.

Ez van. Még csak önkéntesen sem tudod fizetni itthon az 6.600 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot, amit az fizet, akinek nincs itthon semmilyen jogviszonya, mert azt önkéntesen nem lehet fizetni - vagy kell a jogszabály szerint, vagy nem, Neked nem kell. De nem is biztos, hogy megérné évi hetvenakárhányezret fizetni ezért. Akkor már olcsóbb, ha maszek orvoshoz mész itthon és csak az 1-2, sürgősséghez nem kapcsolható vizsgálatot, kezelést fizeted ki.

Ha valami komolyabb, hosszabb kezelésre lenne szükség és szeretnéd itthon igénybe venni, akkor előre el kell intézni,hogy másik tagállamban vehess igénybe ellátást, erre van mód, csak elég bonyolult.

Szakbarbár
2013-10-24 19:28:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!
Köszönöm a gyors válaszát 11,52-es vagyok, még annyit szeretnék, hogy a munkáltatóm az csak 1-3 hónapig irat velünk alá határozott szerződéseket, mert mindig hangoztatja cserélhetőek vagyunk. Van két lány aki terhes és próbálják addig elhallgatni mig az új szerződést alá nem irják mert különben kirugják őket. Én is ezen gondolkodom, hogy valahogy úgy alakitani ha sikerülne h még legyen szerződésem mikor a szüléshez közelednék,mert különben elküld és nem hosszabitaná meg. Sajnos csak 565Ft-os órabért kapunk két műszakban dolgozom és van banki tartozás miatt letiltás 33% ami gondolom ugyanúgy tiltanak. Még annyit mikortól mehetek el tgyás-ra mert ezt a részét még nem értem mi az a leghamarabb időpont? Mikor 23 éve szültem sokkal egyszerűbb volt .
Nagyon szépen köszönöm Krisztina
Megérdemelné az ilyen, hogy munkaügyi bíróságra citálják alperesnek, mert a minden ok nélküli határozott idejű szerződés 5 éven túli hosszabbítása mindenképpen jogellenes, 5 év alatt meg a rendeltetésszerű joggyakorlás tilalmába ütközik, de egy minimálbéres munkaviszonyhoz nem kell annyira ragaszkodni. Ha lesz egy új munkaviszonyod vagy egyéni vállalkozó leszel, akkor csak az új helyen, rövid idő alatt - 2-3 hónap - elért jövedelem lesz a tgyás és a gyed alapja, így utóbbi maximális is lehet. Én inkább erre koncentrálnék.
Ha már arra nemigen lehet, hogy 5 hónaposan ne látszódjon a terhesség, hogy ott még legyen egy 3 hónapos szerződés, hogy annak a végén elmehess tgyásra, amit legkorábban a szülés várható idejét megelőző 28. naptól tudsz igényelni. Táppénzből, tgyásból, gyedből csak tartásdíjat lehet levonni, egyéb letiltást nem.

Szakbarbár
2013-10-24 19:05:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja