SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!
Munkajogi és GYED számítási kérdéseim is lennének.
Gyermekem 2010.12.03-án született fejlődési rendellenességgel, ezért magasabb összegű csp-ra jogosító, tartós beteg igazolásunk van. Előtte több mint 4 évig volt folyamatos munkaviszonyom, onnan mentem TGYÁS + GYED-re.
Most decemberben letelik a „rendes” GYES de a munkáltatómmal már többször beszéltem, semmiképp nem tudnak munkát adni, mert közben leépítések vannak.
Úgy tudom, hogy a gyermek 10 éves koráig igényelhetem a GYES-t és maradhatok a cégnél állományban fizetetlen szabadságon. Így kirúgási védelem alatt állok, és legalább telik a biztosított időm. Ha rosszul tudom, kérem jelezze!

Két szempontból szeretném megtudni a lehetőségeimet, de mindkettő anyagi okokból fontos.

Szerettünk volna második babát, de a két évből kicsúsztunk, utána viszont nem mertem vállalni, mert azt hittem, hogy GYES után már nem jár GYED, csak ha újra munkába állok és szerzek újabb 365 napot.

1. Kérdés: Ha én továbbra is munkaviszonyban állok jelenlegi cégemnél a gyermek 3 éves kora után is, de csak fizetetlen szabin vagyok és nem dolgozom, akkor kaphatnék-e TGYÁST és GYED-et a következő babára, és ha igen a bérem mekkora részét? (Szeretnék 2014-ben teherbe esni, de GYES-hez hasonló kis összegre nem merjük vállalni) A többiek levelét olvasva picit elkeveredtem a 0 és a legalább 12 biztosítási nap fogalmánál…

2. kérdés: Létezhet-e olyan – ha a munkáltatóm belemenne – hogy dec. 4-én újra aktív legyek és letöltöm a felgyűlt 45 nap szabadságomat, majd ez után kérek újra fizetetlen szabadságot. Ez azért érdekel, mert akkor közben egy kis jövedelemhez juthatnánk az egy éves GYES-es vegetálás után. Tudom, hogy az aktív állomány alatt nem élne a kirúgási védelem, de nyílt lapokkal játszunk a főnökömmel, ezt előre megbeszélnénk, csak tudnom kell, hogy jogilag ilyen lehetséges-e.

3. Kérdés: Mellékállás vállalása lehetséges-e 8 órában, vagy csak 4-6-ban? (Errefelé nincs részmunka és ha lenne sem érné meg) Ha lehetséges az a verzió, hogy itt fizetetlen szabin maradjak, akkor közben egy másik munkahelyen vállalhatok-e 8 órás mellékállást, vagy ahhoz itt mindenképp meg kell szüntetni a munkaviszonyomat? És ebben az esetben szintén miként alakulnának az ellátások.
Nagyon örülnék egy olyan lehetőségnek, ha kevesebb munkanapra is lehetne GYED, mert akkor annyival hamarabb jöhetne a második baba.

Elnézést kérek, hogy ilyen sok verzióm van, de valahogy meg kellene találnom a legjobb lehetőséget a családi kassza egyenlegének pozitívba fordításához, hogy egy újabb gyermeket vállalhassunk.

Segítségét nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Mea
Felmondási védelem, ketyegő biztosítás: jól tudod.

0 bérezett nappal egy következő tgyás alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A gyed alapja a minimálbér. Ha lenne 12 nap táppénz vagy szabadság a tgyás kezdete előtt, akkor a gyed alapja is annyi lenne, mint a tgyásé. 168 nap tgyás +12 szabadsággal vagy táppénzel - a kettő együtt a sok szempontból bűvös 180-at adja ki - más a helyzet, ezért. Van olyan, akinek a dátumaiból látszik, hogy semmiképp nem fenyegeti a minimálbér alapú gyed, van, akinél mindkét verzió lehet és van, aki mindenképpen idetartozik. Te a hosszabbított gyessel ilyen vagy, de a fenti módon elkerülhető, hogy érintsen a szabály.

Ha elkezdesz szabadságot kivenni, akkor az 1. naptól ugrott a felmondási tilalom.

Nem tiltja semmi, hogy fizetés nélküli szabin legyél az egyik helyen és dolgozz a másikon, de ezzel később nemigen pályázhatsz felmondás esetén járó juttatásokra, mert akkor már nem arról van szó, hogy az eredeti helyeden nem tudnak foglalkoztatni, hanem Te is másik helyet találtál közben, ha pedig már senki nem akarja fenntartani a munkaviszonyt, akkor az a klasszikus közös megegyezés esete.

Szakbarbár
2013-11-21 16:21:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja