SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt "Szakbarbár",

A problémám: 3 gyermekünk van, a legkisebbel jelenleg gyed-en vagyok (2013. jún. 26-án született). A két nagyobb tartósan beteg, így a 3. születése előtt az egyik után kaptam gyest (3. gyerek születése után lemondtam). A médiában elhangzott hírek szerint a gyed mellett én újból igényelhetem a gyest a tartósan beteg gyerek után? A "hivatalban" azt mondták, hogy csak azok kaphatnak 2 összeget, akik 2014-ben szültek/szülnek. A hírek alapján nekem nem ez jött le. Hogy van akkor?

Előre is köszönöm a választ,
Üdvözlettel:
Librarian
Úgy van, ahogy a kincstár mondta. Az ellátások halmozása csak akkor opció, ha az egyik gyermek idén született.

Szakbarbár
2014-02-28 20:05:58
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Kérdésem a következő lenne: Első gyermekem 2008 novemberében született, gyesem lejárta után visszamentem dolgozni. 2012 június 1-2013 szeptember 18 között 8 órás munkaviszonyban dolgoztam. Munkahelyem becsődölt, így 2013.szeptember 18- november6 között munkanélküli lettem. Majd következett 2014. január 18-ig egy kis "semmi". Most ismét dolgozom, babát várunk év végére, mire számíthatok anyagilag.
Válaszát előre is köszönöm!
Minimális időszak esik ki a 2 éven belül biztosításban töltött időből, ennyivel még simán jár 2 éves korig a gyed. Minden ellátás csak az új helyen kapott bérből számolódik majd.

A tgyás alapja az utolsó 180 bérezett nap lesz, már ha dolgozol ezen a helyen legalább ennyit. Ha nem, akkor a kevesebb napból számított átlag. Minimálbér kétszeresénél magasabb bérnél utóbbi esetben legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet a tgyás alapja. Ez egyben azt is jelenti, hogy minimálbér kétszerese alatti bérrel teljesen mindegy, hogy mennyit dolgozol. Valamennyit azért még kéne, mert a megszakadó biztosítás miatt csak annyit lehetsz táppénzen, amennyit itt dolgoztál, tehát a belépéstől tgyás kezdetéig (a 36. hét elejétől már igényelhető) hátralévő időt meg kell felezni és legalább addig kellene dolgozni.

A gyed alapja is attól függ, hogy lesz-e 180 bérezett napod. Ha nem, akkor a gyed alapja ugyanannyi lesz, mint a tgyásé volt. Ha lesz ennyi, akkor a 2013-as teljes bérezett időszakból számított átlag a gyed alapja.
Hacsak nem emelkedik a béred, akkor egy 100 és egy 200 napból számított átlag is ugyanannyi, úgyhogy a 180 nap megléte legfeljebb amiatt lehet érdekes, hogyha több a béred a minimálbér kétszeresénél, akkor +180 nappal nem reked meg a gyed alapja a tgyás kezdetének évében érvényes minimábér kétszeresénél, hanem lépést tart a minimálbér kétszeresével.

Szakbarbár
2014-02-28 19:55:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Több dologban is tisztázatlan kérdéseim vannak, amik ön által, remélem, kitisztulnak. Kissé bonyolult és hosszú a levelem, de igyekeztem minden részletet leírni.

Az alap információk: 2009 óta folyamatos 40 órás munkaviszonyom van, a bruttó bérem (2011: 94.000, ami 2012-re 108.000-ra emelkedett. Ha jól tudom ez a „felsőfokú/emelt” minimálbér).
2012.04.04-07.23-ig TP-n voltam veszélyeztetett terhességgel és 1. lányom 07.24-én született. 2013. 01.07-ig kaptam tgyást, majd gyedet 2014.07.24-ig fogok. Most várom a 2 gyermekemet.2014.08.10-re vagyunk kiírva. Nem megyek vissza dolgozni.

A gyedem a 2013 évre 60-62.000ft volt. 2014. februárban már 52.460-at utaltak.

1. Idén februárban váratlanul ért, hogy kb. 10.000 forinttal csökkent a gyedem, mire felhívtam a Kincstárat és közölték velem, hogy 2013-ban igénybe vettem a családi adókedvezményt, ami érdekes, mivel mi úgy tudtuk, hogy a férjem vette igénybe és a 2013. januári nyilatkozat az ő cégénél és az én munkáltatóm könyvelőjénél is le lett adva. Amit egyedül „hibáztam” az az, hogy én nem küldtem vissza akkor a kincstárnak, mivel felhívtam őket akkor, azzal a kérdéssel, hogy ha a férjem veszi igénybe, akkor ugye nekem nem kell visszaküldenem, és ők ebben erősítettek meg. Tehát nem küldtem vissza. És én abban a hiszemben éltem, hogy a 60-62.000 gyed az a „normál” összeg. 2013. májusi bevallásnál a férjem 42600-val többletben volt, míg nekem a Nav küldött egy levelet, hogy ugyanennyi összeget be kell fizetnem. És nem is értettük, hogy miért, de mivel nullszaldóra jöttünk ki, nem volt belőle gond és ment tovább minden a régi kerékvágásban.

Kérdés: most, hogy már tudom, hogy én is (tévesen) igénybe vettem a családi adókedvezményt 2013-ban, mire számítsunk idén májusban? Mennyit kell majd befizetnünk és, hogy vajon ez ugyanúgy 0szaldós lesz, vagy nem?

Mindezzel ellentétesen, a 2013-as évi kincstári összesítőmön az áll, hogy a „Nyilatkozat alapján érvényesített családi adókedvezmény összege: 79.673 ft”
Nem értem, hogy hogyan írhatják ezt, amikor vissza se küldtem a nyilatkozatot és a férjem cégénél, illetve az én munkáltatómnál is be lett adva, a nyilatkozat, hogy a férjem veszi igénybe. Ki hibázott?? A kincstár, vagy esetleg az én munkáltatóm könyvelője??
Bár beszéltem egy kincstári szakértővel, aki visszahívott és készséges volt, de nem igazán tudott erre választ adni.
Érdemes ezt tovább feszegetni/vizsgálni/okolni bárkit is egyáltalán??

2. A következő kérdéskör maga az összeg. A kincstári szakértő azt mondta nekem, hogy a gyedem alapja a mindenkori minimálbér (98.000ft) és én nem értem, miért, amikor a szerződés szerinti bérem az 108.000? És a lányom születésénél is ez volt a tgyás alapja(ami 2013. jan. 7-én járt le, onnantól kapok gyedet). Mi és miért változott?

3. Valamint, szeretném, ha részletesen leírná, hogyan is számolják ki a tgyást/gyedet teljesen az alapoktól és bruttó napi bérből, nettóig, illetve, ha jól tudom, ezt kell felszorozni a naptári napok számával. (Én így számoltam az alapján, amit a kincstár mondott (a bérem 30-ad része és annak 70%-a, ez nettódítva): 98.000/30*0,7=2.287*31=70.887Brutt/1,27= 55.816 Nettó. Én e helyett januárra 52.460-at kaptam. (ha 108.000-rel számolok, akkor ez 61.511Ft lenne.)

4. 2. gyermekemet 2014.08.10 körülre várjuk, tehát az 1-vel átlépek a gyesbe. Az a kérdésem, hogy a 2. gyermek után járó tgyás/gyed alapja mi lesz/mennyi pénzzel kalkulálhatunk? Illetve, hogy az 1. utáni gyest (ha jól értelmezem, a gyed extra értelmében) külön kell-e igényelni?

Hálás köszönet a türelméért és válaszáért!
Teljesen mindegy, hogy ki hibázott, visszafizetni Neked kell, mert Te kaptad meg azt, ami nem járt volna. 6 havi részletet lehet rá kérni. Ha nem a Te téves nyilatkozatod miatt történt, akkor a 12%-os különbözeti bírságot nem kell megállapítani.

Ha a kincstár fogalmat következtesen rosszul használod (és nem arról van szó, hogy a MÁK az illetményszámfejtőd), és helyesen az egészségbiztosítási pénztár folyósította a gyedet, akkor a 2012.12.01-2013.11.30 közötti ellátás szerepel az igazolásban- ők a kifizetés dátumához képest nézik az adóévet - , és ez megmagyarázhat mindent, mert a 79.673 Ft az a 2012.12.01-2013.01.07. közötti tgyás lehet. Vagyis valószínűleg arról van szó, hogy 2012-ben a tgyás igénylésénél akár a Te nyilatkozatod, akár egy téves rögzítés miatt úgy lett beállítva, hogy legyen figyelembe véve a családi kedvezmény és ez egészen a tgyás végéig így volt, mivel az utolsó 5 hét a 2013-as bevalláshoz tartozik, ezért a kétszeresen igénybevett családi kedvezmény ott is bekavar. De ez csak egy tipp.

A gyedhez nem volt az irányadó időszakban 180 bérezett napod, ezért ennek az alapja is annyi lett, mint a tgyásé volt, az pedig még a 2011-es béredből számolódott. A kerek szerződés szerinti bért akkor veszik alapul, ha egyetlen bérezett napod sincs, ilyen csak akkor van, ha valaki gyedbe, gyesbe szül. Ha van az irányadó időszakban valamennyi bér, akkor azt annyi naptári nappal osztják, amennyire vonatkozott. Ez a végén kevesebb is lehet, mert vannak hónapok, amik 31 nappal vannak benne az osztószámban. Emellett lehet 70%-os betegszabi, de akár valamilyen extra is az átlagban, tehát soha nem lesz annyi a naptári napi átlag, mintha a szerződés szerinti béredet osztanád 30-cal.

Ennyi kérdés fért bele mára.

Szakbarbár
2014-02-28 19:39:29
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Tb- Szakértő !
Segítségét szeretném kérni. 6 éve dolgozom egy cégnél (260e bruttó), előtte is folyamatos volt a munkaviszonyom. Végelszámolás alá került a cég ebben a hónapban, most gyeden vagyok májusig, augusztusra várjuk hármaskát. Július közepétől igényelhetném a tgyást, ha addig él még a cég. Abban szeretnem a segítségét kérni, hogy mit tegyek május és július között, hogy utána tgyást és gyedet a legtöbbet kapjak; szabadságra vagy táppénzre menjek stb. ( Ha esetleg megszűnne szülés előtt a cég, be tudnék jelentkezni ismerős cégébe. ) Most mit vegyek igénybe máj. és júl. között, esetleg ha szülésig megszűnne a cég, menjek munkanélkülire? Okosan szeretném csinálni, félek, hogy elveszek a jogszabályokban. Tudom, a gyedhez kell, hogy a szülés napján legyen munkaviszonyom, remélem fél év alatt nem zárul le a felszámolás. Mit tanácsol mit tegyek, és mire figyeljek? Köszönöm segítségét.
Ha megszünteted a munkaviszonyt, akkor bukod a 2 havi végkielégítést. Ismerőshöz bejelentkezést egyébként sem javasolnék, a színlelt jogvisznyokból sok gond volt korábban.
Teljesen mindegy, hogy mit csinálsz, minimálbér kétszeresénél magasabb bérrel, 180-nál kevesebb bérezett nappal az összes variációval a minimálbér kétszerese lesz a tgyás és a gyed alapja. A legegyszerűbb a gyes és a táppénz együtt - igényelheted őket együtt.
Ha a végelszámolás hamarabb befejeződne, akkor álláskeresési járakot igényelve, ezt szüneteltetve tudsz tgyást és gyedet igényelni, az összeg ugyanannyi lesz így is.

Szakbarbár
2014-02-28 19:20:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Nagyon köszönöm a válaszát.
Annyi lenne még a kérdésem, hogy hallottam egy "kedvezményszabály"-ról az Ebtv. 48.§ (5) alapján: ha az anyának az irányadó időszakban nincs ugyan 180 bérezett napja, de azért nincs, mert táppénzben, tgyás-ban, gyed-ben részesült, akkor mégsem a minimálbér alapján számítják a gyermekgondozási díjat, hanem az előző ellátás alapja lesz a gyed-alap is (tehát: az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a – a jogosultság kezdőnapján érvényes - minimálbér kétszerese).
Vagyis ha jól értem a terhesség alatt vissza kellene jelentkezni a munkahelyre és táppénzt kivenni (min 12 napot) + 168 nap Tgyás, így lenne méltányolható 180 nap a Gyes-hez.
Létezik ilyen forgatókönyv?
Ha mégsem, akkor ahogy írta a minimálbér kétszeresének 70%-a lenne a Tgyás (ebből csak 16% szja jönne le),
illetve ugyanennyi lenne a Gyes is, de abból még a nyugdíjjárulék is lejön. Ugye?

Köszönettel:
Janka
A kedvezményszabály alkalmazása esetén nem a bér a gyed alapja. A kedvezményszabály arról szól, hogy meghatározott esetben az előző ellátás alapja lesz a gyed alapja is. Gyednél az előző ellátás általában a tgyás - kis korkülönbségnél, ketteskével kihagyott tgyásnál lehet éppen az egyeske utáni gyed is.

A minimálbér alapú gyed csak akkor fenyeget, ha
- többedik, zsinórban szült babáról van szó
- a szülés évében csak gyes van vagy 12-nél kevesebb szabadság, táppénz, gyed, munka
- a gyed nem a tgyás kezdetének az évében, hanem a következő évben indul
Iszonyatosan nehéz mind a három paraméternek egyszerre megfelelni és akkor is lehet ellene tenni. De ha eleve nem tartozol bele, akkor nincs szükség a 12 nap táppénzre vagy szabadságra.

Ha a márciusig vagy áprilisig gyeden lévő ma már egyet kérdező vagy, akkor nem tudsz nem kedvezményszabályos lenni, tehát nincs szükség semmilyen óvintézkedésre. Július 16 előtt 3 évüket betöltő nagytestvérek anyukája ugyanis egyszerűen nem tud nem kedvezményszabályos lenni, naptárilag képtelenség neki a minimálbér alapú 2. gyed.



Szakbarbár
2014-02-27 11:32:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!
Lenne egy pár kérdésem,a párom mostanába éjszakánként rosszul van nagyon fáj a feje és hányik,elkellene menjen kivizsgálásra.De megszünt a munkahelye,és utánna 3 hónapig munkanélküli járandoságot kapott,de január 18 -án lejárt ez is,és azota nem kap semmit,nem is talált munkát sem,és igy most gondolom megszünt a tb jogosultsága is.
Beadta a kérelmet az önkormányzathoz szociális tb ellátásra rászorultságból,de még az ügy folyamatban van,és nem is biztos hogy megfogja kapni a rászorultságbol a tb jogosultságot.
Most ha ne adj Isten rosszabbul lenne és mentőt kellene hivni hozzá,vagy dr hoz menne kivizsgálásra,akkor sokba kerülne neki ezeket az ellátásokat kifizetni?
Az álláskeresési járadék vége után 45 napig, március 4-ig még jár neki az egészségügyi szolgáltatás. Ezt követően kellene csak rendezni, amíg a járási hivatal meg nem állapítja az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságát, addig a NAV-nál napi 227 Ft (havi 6.810 Ft) egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésével. Be kell menni az adóhivatalba, ki kell tölteni a 14T1011-es nyomtatványt, erre rögtön zöldítik a lámpát és ha nem fizeti, az nem egészségbiztostási, hanem adóbehajtási kérdés.

Amíg ezek nem rendeződnek, az orvos addig is és nem sürgős esetben is ingyen ellátja és a gyógyszer is ugyanolyan támogatással jár, mintha rendben lenne a jogviszonya. Sem a vizsgálat előtt, sem utána nem kell fizetni a szolgáltatás tényleges költségét, amit meg kell fizetni, az a havi 6.810 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulék. Ez egy átalány, fix összegű, akkor is ennyi, ha több komolyabb beavatkozás/kezelés történik és akkor is, ha 10 évig nem megy orvoshoz.

Az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság megállapítása automatikus, tehát ha megfelel a feltételeknek, akkor megállapítják, ha nem, akkor pedig nem, mérlegelés vagy méltányosság nincs. Akkor felel meg a feltételeknek, ha a családban az 1 főre eső jövedelem nem több, mint 34.200 Ft és ha családnak nincs vagyona. Vagyonnak az ingatlan és az autó minősül, ha az értékük külön-külön több, mint 855.000 vagy együtt több, mint 2.280.000 Ft, de azt az ingatlant, amiben éltek, nem kell beleszámítani.

Szakbarbár
2014-02-27 11:12:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Kislányom 2012. március 15-én született, tehát hamarosan indul a Gyes. Szeretnénk neki kistesót és szeretném tudni mire számíthatok. (nem szeretnék visszamenni dolgozni, mert megszűnt a pozícióm átszervezés miatt).
2007 óta van folyamatosan munkaviszonyom. Bruttó bérem 295EFt volt. Szeretném a max összegű ellátást kapni a 2. baba után is.
Mi alapján lesz számolva a Tgyás és a Gyes, ha:
1) még 2014-ben megszületik
2) ha csak 2015-ben születik, de még szintén Gyes alatt
3) ha 2015-ben születik, de már a Gyes után?
Válaszát előre is köszönöm!
Janka
Akár idén a gyes alatt, akár jövőre a gyes alatt, akár jövőre a gyes után szülsz és addig akármit csinálsz is, legyen az szabadság, táppénz, vagy ezek gyeddel, gyessel ellátással együtt, a következő tgyás és gyed alapja az összes létező esetben a tgyás kezdésének évében érvényes minimálbér kétszerese. Korlátlan tgyáshoz és minimálbér emelkedésével lépést tartó gyedhez legalább 180 bérezett nap kellene.



Szakbarbár
2014-02-27 10:12:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
A következő problémám lenne:
2011.06.27-én szültem első gyermekem.Előtte 8 órában dolgoztam bruttó:226000 Ft volt a jövedelmem,amelyből számolták az akkori TGYAS,GYED összegét.2013.06.27.től-2013.09.17-ig GYES-t kaptam.2013.09.18-án visszavettek a munkahelyemre 6 órás munkaidőbe és 169000 Ft bruttó fizetéssel.2014.01.21-től veszélyeztetett terhesként itthon maradtam,így nem lett meg a 180 nap munkaviszonyom.
Kérem segítségüket a TGYAS összegének kiszámolásában,mert a munkáltatómtól azt az információt kaptam, hogy sajnos csak minimálbérből tudják nekem a TGYAS összegét megállapítani, mert méltányosságból már a Tp összegét számolják nekem a 2010-es jövedelmből.Én úgy tudom, hogy mivel nincs meg a fent említett időtartam, így a 2010-es jövedelmemből kellene számolják az juttatásaimat.
Ha táppénz, tgyás, gyed miatt nincs az irányadó idődőszakban (2013.01.01-2014.01.20) 180 bérezett napod, és Nálad ez a helyzet, akkor az utolsó pénzbeli ellátás, a gyed alapja lesz a táppénz alapja. A gyedet a 2010-es átlagból állapították meg, úgyhogy most ez lesz a táppénz alapja is.

A tgyás megállapítására - munkaviszonyban állónál - 4 féle szabály van, valamelyikbe mindenki belefér és minimálbérnél többet keresőnek egyik szabállyal sem lesz minimálbér alapú a tgyása. Te az a kategória vagy, akinek van valamennyi bérezett napja, de ez kevesebb, mint 180 nap. Ilyenkor a tgyás alapja a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljeb a minimálbér kétszerese, vagyis esetedben a 169.000-es átlag.
Az a helyzet, hogyha egyáltalán nem dolgoztál volna, maradtál volna gyesen, akkor nettóban egy húszassal többet kapnál, mert 0 bérezett nappl a tgyás alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, vagyis ebben az esetben nem 169.000-ből, hanem 203.000-ből számolódna.

Nézzük a gyedet. Na ott már legalább tényleg van olyan, hogy minimálbérnél magasabb bérrel minimálbér alapú lesz, de nem Neked. Gyedre is 4 szabály van, ebből 2 közös a tgyással, 2 meg a táppénzzel. Rád azt a közöset fogják alkalmazni, amit már a táppénznél is: ha táppénz, tgyás, gyed miatt nincs az irányadó időszakban 180 bérezett nap, akkor a gyed alapja annyi, mint az előző ellátásá volt. Előző ellátás itt a tgyás, az a 169.000-es béredből számolódott, akkor a gyed alapja is ennyi lesz. És erre is igaz az, hogy egy nagyságrenddel kapsz kevesebbet amiatt, mert részmunkaidőben alacsonyabb bérért dolgoztál.

Szakbarbár
2014-02-27 09:00:33
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Most várom a második gyermekem, jelenleg szabadságomat töltöm, és 2014. március 5-től táppénzen leszek, A szülés várható időpontja 2014.07.10. Első gyermekemre 2014. április 6-ig Gyed járna, és utána GYES. Az lenne a kérdésem, hogy táppénz mellett is megkapom a GYED-t és GYES-t? Vagy a második gyermek születéséig már csak táppénzt kapok?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Kiss Magdolna
Így, hogy a fizetés nélküli szabadságot már megszakítottad, mert fizetett szabadságon vagy, minden további nélkül kaphatod együtt a gyedet, gyest és a táppénzt, sőt a ketteske utáni tgyásással és gyeddel párhuzamosan az egyeske utáni gyest is.

Szakbarbár
2014-02-27 08:49:16
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
2011 májusától jelenleg is egy cégnél dolgozom! 3 hónapos szerződésekkel hosszabbítják a munkaviszonyomat! Tervezzük a babát, de sajnos meg van rá az esély, hogy amint kiderül a munkahelyemen a terhességem, nem hosszabbítanak szeződésrt! a kérdésem az lenne, ha megszüntetik a munkaviszonyomat a szülésig jogosult vagyok e valamilyen ellátásra? illetve utánna a gyed-re és a gyesre? Ha esetleg táppénzre megyek a szerződésem lejárta előtt, akkor is megszüntetheti a munkaviszonyom a munkáltató vagy táppénzen maradhatok a szülésig? Köszönöm előre is a válaszát! Üdvözlettel, Nala
Munkaviszony megszűnése után passzív jogon járó táppénz már nagyon régen nincs.
90 nap álláskeresési járadékra leszel jogosult, ezalatt jár az egészségügyi szolgáltatás. Ha a járadék folyósítása alatt szülsz, akkor a járadékot szüneteltetve jogosult leszel tgyásra és gyedre, de csak a minimálbér után.
A határozott idejű szerződést táppénznél is csak a határozott idő végén fogja megszüntetni a munkáltató, ha van egy csöpp esze, mert a táppénzed a bruttó táppénz 1/3-ába kerül, egyébként meg a határozott idő végéig hátralévő időre bért kéne fizetnie, járulékostul.


Szakbarbár
2014-02-26 20:25:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

2015 első negyedévére babát tervezünk a párommal, aki 8 órás állással rendelkezik 2013 szeptembere óta.

1.Most lehetősége lenne másodállásban vállalkozóként megbízást nyernie. A kérdésem az, hogy ez a vállalkozói jövedelem hozzá adásra kerülne-e ahhoz az alaphoz amit a munkahelyi fizetés és pótlékok képeznek a TGYÁS meghatározásához? Azaz növelné-e a kapható TGYÁS-t? Ha igen, hogyan?

2. A TGYÁS és a GYED a a párom 2014-es naptári évben (adóév) szerzett jövedelme alapján kerül meghatározásra, vagy a gyermek megszületésétől visszaszámított 365 nap jövedelme alapján?


Köszönettel,
L.Tamás
Ha van egy másik jogviszonya, egy egyéni vállalkozói, akkor abban a jogviszonyban is rendelkeznie kellene a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosítással. Tehát csak akkor lesz belőle valami, ha legalább 1 évig vállalkozó lesz a baba születése előtt.

Akkor mindkét jogviszonyban az ottani járulékalap után állapítják meg az ellátásokat, tehát a munkaviszonyban a bér után - 2015-ben induló ellátás alapja a 2014-es átlagos, bérből számított átlag -, a vállalkozásban pedig a vállalkozói járulékalap után. Ez elég összetett, hogy itt milyen időszakot vesznek figyelembe és a figyelembe vettből pontosan hogyan számolnak, ebbe most nem mennék bele.

A gyed a két helyről együtt is legfeljebb csak az egyszeres maximum lehet.

Szakbarbár
2014-02-26 20:21:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár.

Az lenne a kérdésem,hogy van e jelentősége, hogy a következő baba GYED vagy GYES alatt születik e?? Illetve mi alapján fogják a megszületendő babánál, a tgyást, gyedet számolni??

Utolsó fizetésem 2011áprilisától 20011októberéig havi 156eser volt, aztán tgyás, gyed, most gyes. pont a GYES
utolsó napjaira várható a testvér érkezése, vállalkozó vagyok ha nagyon kell vissza tudok menni dolgozni, de ha végig kihasználom a gyest és így is a minimálbér másfélszerese a tgyásom alapja akkor inkább maradnék gyesen. Jelentős összegkülönbségnél viszont inkább megfontolnám...
Mennyi tgyásra gyesdre számolhatok ha nem dolgozom egy hónapot sem a szülésig??

Köszönöm válaszát!!
Vállalkozóként 0 bérezett nappal, 2014 októberi szüléssel a tgyás és a gyed alapja a minimálbér másfélszerese. Ha egy nagyon rövid időszakra lesz minimálbér kétszeresét elérő járulékalapod, akkor a minimálbér kétszerese is lehet az elllátások alapja.
A gyes mellett a táppénzt is kaphatod, ez nem befolyásol semmit.

Szakbarbár
2014-02-26 20:15:55
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakerto!
A kovetkezoben kernem a segitseget: Jelenleg gyeden vagyok itthon az elso gyermekemmel 2014.07.31-ig. 32 hetes kismama vagyok. Alkalmazotti munkaviszonyom 2000 ota van! A jelenlegi cegem nem kifizetohely, valamint a csaladi adokedvezmenyre valo kerelmemet is benyujtottam mar a magzat utan aki 2014.04.26-an fog megszuletni! A kerdes pedig, ha elvileg visszavetetnem magam a cegemmel, kivennem az eddigi szabadsagomat a szulesig el tudnek menni tappenze a 2. babava erre a 2 honapral? Befolyasolna eza Tgyast es a gyedemet a 2. babaval?
Valaszat elore is koszonom!
Korlátlan tgyáshoz minimálbér kétszeresénél magasabb bérrel legalább 180 bérezett nap kell. A béredet ugyan nem írtad, de mindegy mennyi, mert ha ennél több, akkor sem tudsz 180 napot összehozni, innentől kezdve pedig minden mindegy. Szülésig csak gyeddel, csak táppénzzel, csak szabadsággal, ezek bármilyen kombinációjával ugyanaz lesz a végeredmény: a tgyás és a gyed alapja a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2014-02-26 20:12:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő,
nagyon köszönöm az eddigi segítségedet, már csak egyetlen kérdésem lenne (a hárombetűs vegyipari cég Gyed-es anyukájaként :) ):
A Gyedem 2014. április 21-én jár le, én pedig 2015. április 15-ig vagyok fizetés nélküli szabin. a kislányom 3 éves koráig (nem én kértem, ilyen sablont küldtek, ezt kellett aláírnom anno). Ezt a fizetés nélküli szabit szeretném megszüntetni és idén április 22-től táppénzre menni a második, pocakban lakó gyermekemmel. Mint azt már írtam, egyértelmű, hogy nincs hova visszamenni dolgozni...
Mikor kell akkor így bejelentenem, hogy meg kívánom szüntetni a fizetés nélküli szabadságomat, hogy szabályos legyen és kell-e bármire is hivatkoznom/további egyeztetést kérnem, vagy csak egyszerűen közöljem a tényt, hogy megszüntetem és kész. Nem szeretném, ha bármibe is bele tudnának kötni a későbbiekben (pl. későn jeleztem vagy nem mutattam jogszerű magatartást) és megszüntessék a munkaviszonyt (bár várandósság alatt nem igen lehetne, de sajnos már bármit el tudok képzelni nálunk..).
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget és a választ!!! Üdv. Bobita
Legalább 30 nappal előtte kell bejelenteni. Megírhatod, hogy terhes vagy és táppénzre fogsz menni, hogy tudják, így kalkuláljanak Veled.

Szakbarbár
2014-02-25 20:05:04
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Kérem tekintse semmisnek az előző levelem! Az imént visszahívtak az oeptől és közölték, hogy vmilyen számítási hiba történt részükről és nekem van igazam, valóban a kisebbik gyermek 2 éves koráig járni fog a GYED. Köszönöm az Ön részéről is a korrekt tájékoztatást!
Ebben csak az a váratlan fordulat, hogy visszahívtak...

Szakbarbár
2014-02-25 20:01:59
Olvasói értékelés: 5/5

Tisztelt Szakértő!

Én voltam az, aki a második gyermekre járó GYED folyósításának időtartamával kapcsolatban érdeklődött. Sajnos telefonos megkeresésemre nem túl segítőkészen (inkább ellenségesen) tájékoztattak az oepnél, hogy én tudok rosszul valamit, és vmilyen átmeneti jogszabályra hivatkozott a hölgy (konkrétabbat nem mondott), meg hogy ezt telefonon nem tudja elmondani mert bonyolult, de hogy ő mindent jól számolt ki. Én az oep oldalán végigolvastam a jogszabályokat.
Ezeket végigböngészve egyikben sem találtam olyan szabályt, vagy számítási módot, ami alapján nekem a második gyermekemre kevesebb időtartamra járna a GYED, mint az elsőre. Ön szerint a telefonos elutasítás után ha levélben próbálkozok, elérhetek-e más eredményt? A telefonon a hölgy azt is közölte velem, hogy igazából fellebbezni sem tudok mi ellen, mert amit a folyósítás megszüntetéséről küldtek, az egy értesítés, nem határozat. De akkor mi lehet a jogorvoslat hivatalos módja? Egyszerűen nem értem, hogy ha én az első gyermekemre jogosan járó GYED folyósításának időtartama alatt szültem a második gyermekem, akkor mi lehet az az ésszerű magyarázat, ami miatt a kisebbik gyerekre kevesebb ellátásra vagyok jogosult? Elvileg az új szabályokat arra hozták (ha jól értem), hogy bővítsék a jogosultak körét, hogy lehet, hogy én egy jogosan járó TGYÁS igénylése miatt elesek 5 havi GYED-től? Nem tudom kihez fordulhatnék segítségért..

Ilyesmit csak írásban intézünk. A telefonnak nincs nyoma és nem is veszi olyan komolyan az, aki felveszi a telefont, mintha ügyszámon, fejléces papíron kellene megválaszolnia. Ráadásul lehet, hogy nem is értette, vagy nem úgy tetted fel a kérdést, hogy értse.

Mindenképpen írásban tedd fel a kérdést és azt írd, hogy egyeskével 563 napra voltál gyedre jogosult, 414 nap után másik ellátást kértél, de ettől a jogosultságod még 563 nap, úgyhogy amikor az új gyed nem lehet a régi jogosultságnál rövidebb, akkor az 563 és nem 414 napot jelent.



Szakbarbár
2014-02-25 14:50:02
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

2013 decemberében szültem. Az irányadó időszakban, vagyis 2012-ben két 4 órás jogviszonyom volt, amiből év közben az egyik 8 órássá módosult, míg a másik megszűnt. A Magyar Államkincstár a TGYÁS számításánál a két 4 órás jogviszonyomból mindössze a jelenleg fennálló jogviszony alapján megszerzett jövedelmem vette alapul.

A MÁK tájékoztatása szerint a 2013. évi CXXVII. törvény alapján az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai (terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a táppénz) összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelmet kell figyelembe venni, így csak az egyik státusz alapján számfejtettek táppénzt részemre. Azonban a 2013. évi CXXVII. törvény 82/F. § (1) bekezdése szerint nem lehet a terhességi gyermekágyi segély összege alacsonyabb, a módosítás miatt. Az ügyintéző szerint azonban a fent említett bekezdés továbbra is érvényben hagyja azt az intézkedést, hogy csak a fennálló jogviszonyban megszerzett jövedelem számítható bele a segélybe.

Kérem, hogy segíts a fent említett bekezdés értelmezésében, hogy az államkincstár helyesen járt-e el az esetemben.
Segítséged előre is köszönöm!
A jogszabály, aminek a számát írod, arról szól, hogy az új szabályok szerint kiszámított tgyás és gyed nem lehet kevesebb a régi szabályok szerint járónál akkor, ha valaki a kettőnek az alkalmazása közötti átmeneti időszakban szül.

Neked nem a számítás módszerével, hanem a jogosultsággal van gondod, azzal, hogy a megszűnt jogviszonyból nem vagy jogosult semmire. Abból az egyből állapították meg a tgyást, amelyik a tgyás igénylésének a napján fennállt. Ez ha nagyon kedvezőtlen is számodra, de teljese rendben van, megfelel az Ebtv. rendelkezéseinek.

Ha 2013-ban dolgoztál legalább 180 napot, akkor a gyednek a 2013-as bér lesz az alapja. Ha jól értem, akkor 2013-ban már 8 órás bért kaptál a jelenleg fennáálló egyetlen jogviszonyodból. Ha így van, akkor legalább a gyeded jó lesz. Ha nem dolgoztál volna 180 napot tavaly - és nem olyan kevés hiányzik, amit most pótolni tudsz a tgyás után szabadsággal - akkor viszont a gyed alapja is annyi lesz, mint a tgyásé volt, mert ebben az eseten nem állapítanak meg új alapot a gyednek, hanem az utolsó ellátás, a tgyás lesz ennek is az alapja.

Szakbarbár
2014-02-25 14:45:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

2009 márciusától ugyan annál a cégnél dolgozom. Idén májusra várom első kisbabámat és teljesen bizonytalan vagyok, hogy a jelenlegi jogszabályok alapján a Tgyást-t, Gyed-et mi alapján fogják majd részemre elszámolni. Ebben kérném a segítségét. Tudomásom szerint 2013 Július 15-től az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai (terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a táppénz) összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelmet kell figyelembe venni. A  2014.  május  11.  napját  megelőzően  született gyermekek  esetében  a terhességi‐gyermekágyi segély  és  a  gyermekgondozási díj 
összegét a korábban hatályos, illetve a jelenleg hatályos jogszabályok alapján is ki kell számolni az ellátást folyósító szervnek, és minden esetben a kérelmezőre nézve a kedvezőbbet kell folyósítani. (Ezeket az infókat az OEP honlapján találtam, de nem tudom a valóságban mennyire állják meg a helyüket ) Ez azért érdekes számomra, mert 2013 októberétől egy új beosztásban dolgozom, magasabb jövedelemmel. Így, kicsit sem mindegy, hogy a 2013 év átlagát vagy a szülést megelőző 180 nap átlagát veszik majd figyelembe. Illetve, abban az esetben, ha a szülés előtti 180 nap átlagát néznék esetemben, gondolom beleszámít, ha esetleg táppénzre mennék, valamivel a szülés előtt.
Válaszát előre is köszönöm.
Amit találtál, az arról szól, hogy tavaly július 15-től csak az utolsó munkahelyen elért jövedelem az ellátások alapja, itt is konkrét helyzet határozza meg, hogy az előző év, az utolsó 180 nap vagy az ennél kevesebb nap, illetve hogy van egy átmeneti időszak (ez eredetileg idén május 11-ig tartott volna, de kitólták év végéig), amikor a munkahelyet váltóknak a régi és az új szabályok szerinti is kiszámítják az ellátását és a kettő közül a kedvezőbbet állapítják meg.

Téged az új szabályok nem érintenek, mert sokadik éve ugyanott dolgozol. Te a legklasszikusabb eset vagy: a 2014-ben induló tgyás és gyed alapja a 2013-as átlag. Valamennyit dob rajta, hogy az év végén több volt a béred, de az átlag az első 9 havi alacsonyabb bérhez lesz közelebb, mert ennek háromszoros súlya lesz az átlagban.

A táppénz több szempontból sem befolyásol semmit: egyrészt akkor sem számít bele az átlagba, ha a számítási időszakban volt, másrészt Neked a 2013-as év a számítási időszak és ott nem is voltál táppénzen.

Szakbarbár
2014-02-24 20:41:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Most várom 3. gyermekemet, aki június 26-án fog előre láthatólag születni. Van egy 21 hónapos kisebb gyerkőcöm, aki május 14-én tölti be a 2 évet. Van munkáltatóm, határozatlan szerződéssel vagyok bejelentve, bruttó bérem 170.500 Ft. Most még kapom a gyed-et ez havi 80.000-83.000 Ft. A kérdésem az lenne, hogy hogyan tudnám igénybe venni maximálisan a tgyást, gyed-et? Szakítsam-e meg a gyedemet, hogy elmenjek szabadságra, táppénzre? Illetve tud-e hozzávetőleges összeget írni, mennyi lesz a tgyás-om, gyed-em?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel, Lilla
Amikor a maximális gyedhez legalább egy minimálbér kétszeresének megfelelő, 203.000-es bruttó kell, akkor 170.500-zal sehogy sem lesz maximális a gyeded. Minimálbér kétszerese alatti bérrel bármit csinálsz is és ezeket bármilyen sorrendben vagy kombinációban teszed (tehát gyeden, gyesen, szabadságon, táppénzen leszel) a következő tgyás és gyed alapja a mostani béred. Ha ez nem emelkedett, akkor bruttó 170.500-as bérből családi kedvezmény nélkül a 30 és 31 napos hónapok átlagában a tgyás nettó 101.000 Ft, a gyed pedig 90.000 Ft.

Szakbarbár
2014-02-24 20:34:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Szeretném megtudni, hogy kb. mekkora összegű TGYÁS-ra ill. GYED-re számíthatok majd, ha megszületik a kislányom. Folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem több éve már, és 2014. augusztusában fogok szülni. 2013. januárjától a bruttó bérem 136 000 Ft volt, 2013. szept. 1-től (pedagógus vagyok) ez az összeg bruttó 226 000 Ft lett. Jól tudom, hogy a TGYÁS-t a 2013-as évi béremből számolják majd? Az idei évtől, tehát 2014. jan. 1-től a bruttó bérem 232 000 Ft-ra emelkedett, június közepéig fogok dolgozni hivatalosan, onnantól kezdve augusztus 1-ig szabadságon leszek, majd pedig TGYÁS-on. Válaszát előre is köszönöm!
A 2014-ben induló tgyás alapja a 2013-as átlag. 8*136.000+4*226.000-ből az átlag bruttó 166.000 Ft, ebből a 30 és 31 napos hónapok átlagában családi kedvezmény nélkül nettó 97.000 Ft körüli tgyás várható. A 2015-ben induló gyed is ennyi lenne, ha nem lenne 2014-ben legalább 180 bérezett napod, de azt írod, hogy lesz, ebben az esetben a gyed alapja a 2014-es, csak bérből számíott átlag, vagyis a 232.000-es béred. Ebből a gyed bőven maximális, ez idén havi nettó 105.000 Ft-ot jelent családi kedvezmény nélkül, jövőre párezerrel több lesz.

Szakbarbár
2014-02-24 20:28:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja