SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár.
Jelenleg gyed-en vagyok a kisfiammal november elejéig. A kistesót pedig december elejére várjuk :)
A gyed extrával kapcsolatban lenne kérdésem, Hogyan tudnánk már most igénybe venni?
1. Ha vissza mennék dolgozni, és pár nap szabadság után táppénzre mennék (Ebben az esetben jelezzem már akkor a munkáltatónak, hogy terhes vagyok, amikor vissza akarok menni? )

2. Apának átadva a gyedet mennék vissza dolgozni, és úgy a szabi és táppénz?

Melyik lehetőségnek mi a folyamata?

Válaszát előre is köszönöm.
A gyed, extraként munka és táppénz mellett is jár, annyi, hogy táppénz esetén a fizetés nélküli szabadságot előbb vissza kell mondani. Ha legalább 1 napot vagy fizetett szabadságon, akkor teljesen egyértelmű lesz a helyzet, hiszen azon akkor tudsz lenni, ha a fizetés nélküli vissza volt mondva. Enélkül, egy két soros levéllel is megy, amiben visszamondod a fizetés nélküli szabadságot, de tisztább, ha be van iktatva pár nap fizetett szabadság.
A munkáltató ha nem jó fej, akkor mondhatja azt, hogy tessék betartani az Mt. szerinti forgatókönyvet, vagyis a kvázi munkába állást 30 nappal korábban jelezd.

Ha apukának átadod a gyedet, akkor 2 hónapig senki nem kap gyedet, mert az ilyen variálások megelőzéésre úgy szól a törvény, hogyha aki átveszi, az nem marad otthon a babával, hanem dolgozik mellette, az 60 napig nem kaphat gyedet.

Szakbarbár
2014-04-28 07:17:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Március elején levélben jeleztem a munkáltatómnak, hogy gyed mellett visszamennék dolgozni április 16-tól (a gyermekem betöltötte már az első életévét). Jelenleg a szabadságomat töltöm. Tegnap üzent nekem a bérszámfejtő (mák), hogy megszüntették a gyed folyósítását. Azt is mondta, hogy 8 órás munkaviszonyban nem kaphatok gyedet, és töltsek ki egy formanyomtatvány "gyed további folyósítása címmel". Kérdéseim: 1. Mennyire hivatalos az üzengetés? Kérjek írásos dokumentumot arra vonatkozóan,hogy milyen alapon szüntette meg a gyedemet? 2. Tényleg nem jár a gyed 8 órás munkaviszonyra? 3. Bátran aláírhatom az újabb nyilatkozatot? Most akkor kevesebb lesz a gyedem? 4. Milyen határidőm van a nyilatkozat kitöltésére?
Segítségét előre is nagyon köszönöm: Zsanett.
A gyed továbbfolyósítására annak kell egy nyomtatványt kitölteni, aki 2013.12.31-én azért nem kapta, mert dolgozott mellett. Ő már egyszer lemondta, úgyhogy újra meg kell igényelni. Mivel idén lehet mellette dolgozni, nem kell lemondani, így aztán megigényelni sem kell. Idén kizárólag abban az esetben merül fel az újraigénylés, ha valaki a baba 1 éves kora előtt munka miatt mondta le, mert akkor nem jár, aztán 1 éves kor után újra kéri, illetve ha a szülők oda-vissza adogatják egymásnak a gyedet. Nálad egyikről sincs szó, a gyedre folyamatosan jogosult vagy, mert lehet mellette 1 éves kor után dolgozni, nincs ami megakassza a jogosultságot, úgyhogy nincs mit lemondani és újraigényelni.

Még ha újraigényelt gyedről lenne is szó, alapszabály, hogy az mindig ugyanannyi marad, mint először volt.

Hogy mennyire nincs szükség az egészre, azt az is jól mutatja, hogy a határidős kérdésedre nem lehet válaszolni, értelmezhetetlen, mert max azt tudnám rá mondani, hogy az igénybejelentést megelőző 6. hónap 1. napjáig lehet valamit visszamenőleg megigényelni.

Ezeket ugyanilyen informális módon beszéld meg a bérszámfejtővel. Vagy az fog kiderülni, hogy csak egy másik fiókot tartamát húzta elő a fejéből, amikor üzent Neked, akkor az egész itt le is zárul az egész, vagy az, hogy teljesen helytelen gyakorlatot folytat, amire akkor mondd meg neki, hogy olvassa el a kitöltési útmutató 1. pontját, az leírja, hogy kinek kell kitöltenie. Annak, akinek valaha meg lett szüntetve. Te nem ilyen vagy.
http://www.oep.hu/pls/portal/docs/PAGE/LAKOSSAG/OEPHULAK_NYOMTATVANY/ENYOMTATVANY/KERELEM_GYED_TOVABBFOLYOSITASAHOZ_2014.DOC

Szakbarbár
2014-04-25 07:24:20
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár,
írtam egy emailt, de nem érkezett rá válasz ezért írok most ide. A fizetés nélküli szabit visszamondtam, május 2-vel vehetem ki a szabadságaimat, a munkáltatóm elküldte, hogy 28 nap szabadság kivételére vagyok jogosult. Írtad, hogy kevesebb nap szabival jobban járhatok a tgyás és gyed összegét tekintve. Mennyi, hány nap szabadság kellene hozzá? Az utolsó bruttóm 154ezer volt. Augusztus 7-re vagyok kiírva, a tgyás indulhat 07.10-től, ebben az esetben még 2014-ben átvált gyed-re, ebben az esetben járok jobban, vagy ha a szülésig táppénzen maradok, és csak jövőre indul a gyed-em?
Válaszodat ismét nagyon köszönve: Ági

Ui.: Kérdőív kitöltve :D kellett rajta gondolkodni rendesen :)
A május 2. nagyon-nagyon rossz kezdet, ezt semmiképpen ne csináld! Ha mindenképpen ki akarod adatni az összeset, akkor is csak május 5-től vedd ki. A legoptimálisabb megoldás az lenne, ha május 5-15-ig lennél szabadságon, táppénzen május 16-tól. Ne kérdezd miért, hosszadalmas lenne elmagyarázni, a lényeg, hogy így kerek 200.000-nek megfelelő napi átlagod tudna lenni és több lehetne a 70%-os tgyás és gyed, mint a 100%-os nettó béred. Ehhez mindennek napra pontosan így kell lennie, egyetlen nap eltérés havi tizenezekkel jelenthet kevesebbet.

Hogy meddig vagy táppénzen és mikor indul a tgyás, annak az ellátások összegének szempontjából nincs jelentősége, mert az évváltás 180-nál kevesebb bérezett nappal nem érdekes Neked, max amiatt érdekes a dátum, hogyha eljátszod, amit ajánlottam, akkor a szimpatikus összegű ellátásokból akkor tudod a legtöbbet realizálni, ha a tgyást már a -28. naptól indítod.

Szakbarbár
2014-04-25 07:08:57
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!


6 hónapos kismama vagyok, a szülés várható időpontja 2014.12.15.

Évek óta munkanélküli vagyok, semmilyen jövedelemmel nem rendelkezem, de a tb-járulékot (ill. az egészségügyi szolgáltatási járulékot) viszont folyamatosan fizetem.

2014.05.01.-től (7 hetes terhesen) bruttó 200.000,- Ft-os munkabérrel állásom lesz. Könnyű munka, ami a szülésig végezhető, főleg otthon, tehát táppénzt nem fogok igénybe venni. Így tavaly 0, az idén kb. 230 nap biztosított napom lesz.


1., Kérem válaszait, h jelenleg 6 hetes terhesen, 2014. 05.01-ével kezdődő munkaviszonnyal jogosult lennék-e GYED-re, ha 2014. 12.15-e körül szülnék?

2., Ha igen, akkor az esetemben mennyi lenne a GYED összege?

3., TGYÁS-ra is jogosult lennék?

4., Ha igen, akkor az esetemben mennyi lenne a TGYÁS összege?

Válaszait előre is köszönöm!
Tisztelettel
V. Ramona
Az egészségügyi szolgáltatási járulékkal csak a természetbeni egészségyi ellátásra szereztél jogosultságot, pénzbeliekre nem, ezidő alatt nem ketyegett az előzetes biztosítás, amiből legalább 1 évnek kell lennie szülés előtt ahhoz, hogy járjon a tgyás és a gyed. Mivel nincs is ennyi időd hátra, hogy a 0-ról 365 napot összehozz, ezért a tgyás és a gyed teljesen esélytelen. 230 nappal még méltányosságból sem érdemes megpróbálni.
Ha nem valós a munka, akkor teljesen feleslegesen dobod ki a pénzed a járulékokra, semmit nem fogsz belőle profitálni, mert ezzel is, meg enélkül is kizárólag a havi nettó 25.650 Ft-os, alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult.

Szakbarbár
2014-04-25 06:55:07
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Nagyon köszönöm a tegnapi választ, így már érthető, megpróbálom majd.
Egy dolgot nem értettem teljesen a válaszban: ha visszamegyek rögtön szabadságra, akkor miért kell lemondani a GYED-et? Hiszen munka mellett ugye jár a GYED extra. Vagy a fizetés nélküli szabadság lemondásával arra gondoltál, hogy bejelenteni, hogy visszamennék dolgozni, nem a GYED lemondását, ugye?

Nagyon köszönöm még egyszer!

Üdvözlettel:
Ágnes

"Kaphatod egyszerre a táppénzt és a gyedet, csak előtte mondd le a fizetés nélküli szabadságot. A legtisztább akkor lesz, ha kiveszel pár nap szabit. Így elkerülhető a 60 napos szünet, hiszen nem változik az igénylő személye, Te kapod továbbra is.

A munkáltatónak kutya kötelessége kiadnia a szabadságot és ezt csak addig tudja megtenni, amíg táppénzre kerüsz, mert táppénz alatt nem tudja kiadni. A munkáltatónak ez a kötelezettsége viszont csak a bejelentést követő 30 nap után van, tehát az Mt. szerinti forgatókönyv alapján a fizetés nélküli szabadság végét ennyivel hamarabb be kell jelenteni. Terhesen a szabadság alatt is felmondási tilalom véd, terhesen és táppénzen meg két tilalom is van".
A fizetés nélküli szabadság az, amit vissza kell mondani, nem a gyed. Azt kaphatod munka mellett is.

Szakbarbár
2014-04-23 22:37:46
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
2013.január 14-én a kormányzati szolgálati jogviszonyom felmentéssel megszűnt. 2013. január 15-től egy állami cégnél munkaviszonyba kerültem. E munkaviszony 2014. április 15-tól kormányzati szolgálati jogviszonnyá átalakult (a cég jogszabály szerint megszűnt és a Minisztérium vette át a cég feladatait). Ez utóbbi esetben jogutódlás történt. Érdeklődni szeretnék, hogy ez esetben mely év alapján fogják kiszámítani a TGYÁST, ha idén decemberben szülök? Van esetleg lehetőség, hogy 2013. évi béremet vegyék figyelembe?
Köszönöm a válaszod!
Szerintem ezt a kérdést már kétszer megválaszoltam.

Szakbarbár
2014-04-23 06:46:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Bruttó bérem 350 000Ft. (Biztosítási jogviszonyom folyamatos 2008-óta) 2011 szeptemberében szültem első gyermekemet, azaz 2013 októbertől gyest kapok, mellette nem dolgozom. A második gyermeket 2014 augusztusra várjuk. Az lenne a kérdésem, hogy ez esetben a 2. baba után járó Tgyás-nak mi lesz az alapja? Konkrétan minek a 70%-ával számolhatunk, ha addig már nem tervezek visszamenni dolgozni?
Ha a benn lévő szabadságaimat kiveszem és elmegyek táppénzre így tudom növelni a Tgyás összegét?
Előre is köszönöm a választ!
Üdvözlettel: Edit
A tgyás alapja a minimálbér kétszerese lesz, ez családi kedvezmény nélkül a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 121.000 Ft-ot jelent. 180-nál kevesebb - vagy 0 - bérezett nappal ez a legtöbb, amennyi lehet. A gyedet is csak a lehető legrosszabb verzióhoz képest lehet növelni.

A gyed alapja ugyanis csak a minimálbér lenne, ha kizárólag gyesen lennél szülésig, mert akkor egy nagyon ritka szerencsétlen eset lennél. Ha legalább 12 napot leszel szabadságon és/vagy táppénzen, akkor a gyed alapja is annyi lesz, mint a tgyásé volt. Ez nettó 105.000 Ft-os gyedet jelent, mert ebből már más is lejön és nem emelkedik, hanem a követező években is ennyi marad.


Szakbarbár
2014-04-22 19:03:08
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

GYED extraval kacsolatos a kérdésem, sokat keresgéltem, de erre nem találtam eddig konkrét választ: jelenleg itthon vagyok GYED-en kisfiammal, szeptemberben lesz két éves.
Úgy néz ki, hogy decemberben születik az újabb baba, még nagyon az elején vagyok, de ötletelek, hogy lenne a legjobb, ebben szeretnék segítséget kérni:

2011 óta vagyok a cégnél, a kisfiam 2012. szeptemberben született, a szülésig dolgoztam végig, 1-2 hét táppénz volt közvetlenül előtte, a bruttó bérem 556.000 Ft, azóta TGYÁS, majd most GYED.

Ha jól értelmezem, akkor ha én elménnék most veszélyeztetett terhesként táppénzre, akkor a férjem a 60 napos korlátozás miatt közben nem mehet el GYED-re helyettem (nem megoldható, hogy 2 hónapot ne dolgozzon).

A második terhesség alatt most jobban járnék, ha táppénzen lennék, mint GYED-en, ahogy számolom. A GYED extra miatt lenne valamilyen lehetőség, hogy egyszerre GYED-et és táppénz kapjak szeptemberig, amíg a kisfiam 2 éves lesz? Az a pár hónap is nagyon jól jönne, ha esetleg dupla ellátás lenne.

Pédául ha visszamennék, nem dolgozni, de szabadságra par napra (előtte bejelentve, hogy babat várok), utana pedig a szulesig táppénzre, akkor tenyleg járna a egyszerre a gyed es a táppénz is szeptemberig?
Amennyiben par nap szabadságra visszamennek, de előtte bejelentem, hogy babat várok, akkor ez alatt a pár nap alatt nem rúghatnak ki, ugye?
A munkáltató köteles igy visszavenni szabadságra vagy mondhat nemet, neki származna ebből valamilyen hátránya? (Előre szólnék, hogy pár nap szabadság után táppénzen lennék).

A mostani GYED lejárta után, amikor táppénzen leszek, a GYES-t igényelhetem ezzel párhuzamosan, vagy csak táppénz fog járni?

Jelent valamilyen hátrányt, ha elmegyek most táppénzre a a következő TGYÁS és GYED jogosultságánál / megállapításánál (nem pontosan értem, hogy melyik időszakot vizsgálnák az összegek megállapításánál)? Várhatóan 2014. december legvégén vagy 2015. január elején születne a második baba.

Előre is nagyon köszönöm a választ!

További szép napot kívánok!

Üdvözlettel:
Ágnes
Kaphatod egyszerre a táppénzt és a gyedet, csak előtte mondd le a fizetés nélküli szabadságot. A legtisztább akkor lesz, ha kiveszel pár nap szabit. Így elkerülhető a 60 napos szünet, hiszen nem változik az igénylő személye, Te kapod továbbra is.

A munkáltatónak kutya kötelessége kiadnia a szabadságot és ezt csak addig tudja megtenni, amíg táppénzre kerüsz, mert táppénz alatt nem tudja kiadni. A munkáltatónak ez a kötelezettsége viszont csak a bejelentést követő 30 nap után van, tehát az Mt. szerinti forgatókönyv alapján a fizetés nélküli szabadság végét ennyivel hamarabb be kell jelenteni. Terhesen a szabadság alatt is felmondási tilalom véd, terhesen és táppénzen meg két tilalom is van.

A következő tgyás alapja a minimálbér kétszerese, csak akkor lenne több, ha legalább 180 napot dolgoznál. Ennél kevesebbel a gyed megreked a tgyás indulásának évében aktuális minimálbér kétszeresének a 70%-ánál.

Szakbarbár
2014-04-22 18:54:58
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Közalkalmazott vagyok, jelenleg gyed-en , gyermekem augusztusban lesz 2 éves. Babát várok, aki decemberben fog megszületni. Kérdésem, hogy augusztustól (tehát gyes mellett) igényelhetnék - e táppénzt, a 2 ellátást lehet-e együtt, vagy csak a táppénzt? Mi a menete? Úgy olvastam, hogy először is be kell jelentenem a munkáltatónál, hogy visszamennék dolgozni, ekkor kiadják a szabadságokat, ez idő alatt lehet a táppénzt bejelenteni. Így megoldható? Ekkor a gyes elveszik, vagy kaphatom tovább? Illetve majd a 2. gyermekemre igényelt gyed összege várhatóan mekkora lesz, miből számítják? Érdemes lenne-e a tgyást is igénybe vennem ehhez, melyet az első gyermekemnél is kértem. Illetve lehet-e egyáltalán? Köszönettel Georgina
Táppénz és gyes akkor meg együtt, ha a táppénz előtt legalább 1 napot dolgoztál (voltál szabadságon) gyes mellett. Te arra készülsz, hogy kiadatod a szabadságodat, ebből így nem lehet gond. A követező tgyás és gyed alapja a szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2014-04-22 18:41:03
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm. Segítségét kérném !Megkaptam a leszázalékolásomat,ami sajnos 89% os a betegségem!Hamarosan lejár az egy év táppénzem,szerettem volna május 1 -től igénybe venni a rokk .nyugdíjamat,de a munkáltatóm nem hajlandó részemre megküldeni a munkaviszonyom megszüntetését.Hova forduljak,és mit tehetek mert lassan lejár az idő.Válaszát nagyon várom,és előre is köszönöm
István.
A munkáltatónak nem érdeke állományban tartani valakit, aki már soha nem megy vissza dolgozni. Neki is az a legegyszerűbb, ha minél hamarabb megszabadul tőle, ez közös megegyezéssel azonnal megoldható. Ha nem akar a közös megegyezésbe belemenni, akkor add be a felmondásodat, a felmondási idő 30 nap, ennek a végével meg kell szűnnie a munkaviszonynak. A munkaviszony megszűnésekor ki kell adni mindenféle igazolást, ha nem teszik, akkor a munkaügyi felügyeletnél tudsz bejelentést tenni ennek elmulasztása vagy megtagadása miatt, hidd el, hogyha ők kimennek, akkor ki fogják adni.

Lehet, hogy nem csak erről van szó, de Rólad ott egy éve senki semmit nem tud, így érthető, hogy bizonytalanok és nem tudják, mit tegyenek. Próbáld meg közvetlenül megkeresni az illetékest - aki a munkáltatói jogkört gyakorolja - , mondd el neki, hogy nem tudsz visszamenni dolgozni, ne ragozzátok itt a semmit, hanem írjatok alá egy közös megegyezést, amit addigra elő is készíthetsz, neki csak alá kell írnia. Ezt utána vidd el oda, ahol a kilépőpapírokat gyártják.


Szakbarbár
2014-04-22 18:37:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Az alábbi ügyben kérném segítségét:
ügyfelünk 4 órában alkalmazott. Adódott egy másik munkája, amihez emelt összegű KATA-s egyéni vállalkozást váltott ki 2013. dec. 1-én, de megmaradt a munkaviszonya is. Fizette a KATA-ját 2014. februárig, amikor megigényelte a TGYÁST. Az Oep tájékoztatása szerint a várható összegnél nem fogják figyelembe venni az egyéni vállalkozást, csak a munkaviszonyt. Jogos ez?
Válaszát előre is köszönöm.
Ha 2 jogviszonyból igényel tgyást (gyedet), akkor mindkét jogviszonyban rendelkezni kell a jogosultsági feltételekkel, ami egy aktuális biztosítási jogviszony és ebben a jogviszonyban legalább 365 nap előzetes biztosítás. Vállalkozóként nem volt ennyi előzetes biztosítása, úgyhogy teljesen rendben van, ha ebből a jogviszonyból elutasítják az ellátás iránti igényét.

Ha most arra gondolsz, hogy mások ki-belépkednek terhesség alatt, az más, mert ott egyetlen munkaviszony van, csak éppen máshol, ha követik egymást az azonos jogviszonyok, akkor ezeket összeszámítják. Itt a meglévő régi mellé belépett egy teljesen új és ebben az újban nem dolgozott 1 évet, ez a gond.

Teljesen feleslegesen dobattátok ki vele a pénzt az ablakon (nyilván nem saját ötlet volt, vagy ha az volt, le kellett volna beszélni róla). Ha ehelyett idekülditek, akkor lényegesen kevesebből lehetett volna maximális gyede.

Szakbarbár
2014-04-22 18:28:53
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
A helyzetünk a következő volna: A párommal éppen gyermeket várunk.(október 30-ra van kiírva) Ő két évig dolgozott az utolsó munkahelyén, ahol havonta kapott szerződést, de mikor kiderült, hogy állapotos, március hónapban 9-es kóddal táppénzen volt, majd ezután már nem hosszabbítottak neki, így április 1-től elvesztette az állását. Korábbi munkahelyén szintén két évig dolgozott, majd két hónapig álláskeresésit kapott. A kérdésem pedig az, hogy milyen járulékokra számíthat ebben az esetben? Segítségét előre is köszönöm!
Kb. 2,5 hónap álláskeresési járadékra jogosult most. Ha ezalatt szül - vagyis ha nem most kéri, hanem kivár az igényléssel - , akkor egy minimálbér utáni tgyásra és gyedre jó lehet, de egy következő baba után már ezek sem fognak járni, ott majd megint 1 évet kell dolgozni.

Ha most gyorsan kimeríti a járadékot, akkor csak az alanyi jogon járó nettó 25.650 Ft-os gyesre lesz jogosult, a járadék végét követő 46. naptól a szülés előtti napig pedig fizetni kell a havi 6.810 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Bírósághoz és az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz lehet fordulni, ha úgy gondoljátok, hogy a terhesség miatt nem hosszabbították meg a szerződését. Ha felvettek helyette valakit és a munkájával nem volt gond, akkor ezekkel tudjátok ezt bizonyítani.

Szakbarbár
2014-04-22 18:23:29
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
Két gyermekünk van 12 és 17 évesek.(előző házasságból) Babát várunk, aki ez év decemberében érkezik. Jelenleg kötetlen munkaidős állásom van, ezért arra gondoltunk férjemmel, hogy ő maradna gyeden a babával. A kérdésem, van-e erre lehetőség és mi a menete? Köszönöm!
A gyeddel nincs semmi gond, azt apuka is megigényelheti, ha a gyed 1. napján van egy aktuálisan fennálló biztosítási jogviszonya és az előző 2 évben is van legalább 365 nap biztosítása. De a gyed a tgyás időszakának a lejárta, tehát 168 nap után van, tgyásra pedig apuka nem mehet, mert ez nála fogalmilag kizárt. Az első 168 napban apuka gyesre jogosult.

Ezeket ugyan nem kérdezted, de elmondom az árnyoldalt is: dolgozni gyes, gyed mellett a baba 1 éves koráig nem dolgozhat és ha cserélni akarnátok, hogy mégis inkább Te kéred a gyedet, akkor tudjatok róla, hogy csak akkor jár rögtön Neked a gyed, ha otthon is maradsz. Ha munka mellől variáltok, akkor 60 napig nem jár egyikőtöknek sem - így akarja a jogalkotó a variálástól elvenni a kedvet.

Szakbarbár
2014-04-22 18:18:38
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

2005 óta folyamatos munkaviszonyom van. (2010 óta TGYÁS-on és GYED-en vagyok)
Jelenleg 3. gyermekemet várom. Kisfiam 2014.05.07.-én lesz 2 éves, addig kapom a GYED-et utána. A kistestvért 2014.07.20.-ra várjuk.
Én a GYED után rögtön táppénzre mennék, a felhalmozott szabadságokra szükségem lesz, ha visszavesznek 3 év múlva, hogy kihúzzam velük a nyarat és az óvodai beszoktatást.
Azt olvastam, hogyha GYED után rögtön táppénz van, akkor én nem vagyok jogosult a GYES-re. Az a kérdésem lenne, hogy az működik-e, hogy a férjem megigényli a GYES-t, majd ha megszületik a legkisebb lemondanánk a szülés előtti naptól, és akkor megigényelném én a TGYÁS-t a a kicsire és a GYES-t a középsőre.
Válaszát előre is köszönöm!
Orsi
Jó úgy, hogy apuka megy gyesre, majd ezt - utólag - a tgyás 1. napját megelőző nappal lemondja és onnantól Te kéred tovább a gyest, a tgyással illetve a gyeddel párhuzamosan.

Szakbarbár
2014-04-22 18:14:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Köszönöm a válaszod.
A céghez 2013 január közepén mentem, előtte közigazgatásban dolgoztam (jogviszonyváltás történt, de a biztosítotti jogviszonyom folytonos volt).
Ez esetben is a 2013-as bért számolják a TGYÁS-hoz (összeadják a 14 nap közig + 351 nap céges bért?).
Köszönöm!
Ha a jogutódlós decemberben szülő kismama vagy, akkor - ha ez valóban jogutódlás -, akkor a 2014-ben induló tgyás alaplja a 14 napi jogelődnél és a 351 nap jogutódnál kapott bérből együtt számított átlag.

Szakbarbár
2014-04-22 18:12:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
A cég, ahol munkavállaló voltam most áprilisban jogutódlással megszűnt (a br. bérem 550.000 Ft volt, tavaly is). Most köztisztviselő lettem br. 300.000 Ft-os bérrel. Decemberre várjuk a babát. A kérdésem: melyik bér alapján fogják számolni a TGYÁS-t: a tavalyi fizetés vagy pedig a mostani alapján? És mennyire számítsak? (ha nem esik nehezedre, kérhetek jogszabályi hivatkozást?)
Köszönöm szépen előre a válaszod!
Tmarie
p.s.: sok sikert a szakdolgozatodhoz (este kitöltöttem a kérdőívet :) )
A tgyás alapja a 2013.01.01.-12.31 közötti átlag lesz, már ha egész évben a jogelődnél dolgoztál tavaly. Nem tudom, hogy december mikorra vagy kiírva, de ha a végére, akkor nem lenne szerencsés, ha úgy alakulna, hogy 2015-ös szülés lenne belőle, ebben az esetben igényeld meg a tgyást ezév utolsó napjától. Ezt már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól lehet kérni.

Tedd el jól ezt a jogszabályhelyet, mert lehet, hogy szükséged lesz rá. Nagyon ritka helyzet, nem biztos, hogy tudni fogják. Az összegből fogod látni, hogy tudják-e. Ha nem, akkor erre kell hivatkozni:

217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról
28. § (5) Törvény szerinti jogutódlás esetén a biztosítási jogviszony kezdő napja megegyezik a jogelődnél létesített biztosítási jogviszony kezdő napjával

Kérdőív kitöltést köszi.

Szakbarbár
2014-04-18 01:16:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Köszönöm szépen a választ a kérdésemre, miszerint 2 hónap elég az új munkahelyen, hogy abból a bérből számítsák az ellátásokat! Ezzel kapcsolatban már csak egy kérdésem maradt: Teljesen másik cég lenne az új, de helyileg ugyanott lenne a munkavégzés, akkor is új munkaviszonynak és új munkahelynek számít? Köszönöm szépen!
Elvileg igen. De kerülhet az igény elbírálásra olyanhoz, aki majd nagyon érdeklődni akar a részletek felől, ha a cég neve hasonló, a címe azonos és miután ez feltűnt, azt látja, hogy a tulajdonos is ugyanaz. Úgyhogy ha teljesen biztosra akarsz menni, akkor hasonló név és azonos cím esetén iktass be 30 napnál több álláskeresési járadékot.

Szakbarbár
2014-04-17 22:26:14
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg ismét babát várok, ezért szerettem volna, ha a munkahelyem kiadja az előző gyermekem után járó szabadságomat, és a béremet korrigálják.
Azt mondták, hogy a munkakörömet időközben megszüntették, de a munkaviszonyt a védettségemre tekintettel nem szüntethetik meg. Ezért a szabadság után a baba születéséig távolléti díjat fizetnek. Csak az alapbérem alapján lehet számolni, 8 órás munkaviszonyom volt. Ilyen esetben ez a korábbi béremhez képest (160 bruttó) mekkora összeget jelent? Több lenne mint a táppénz? A szülés után is megmarad a munkaviszonyom automatikusan, vagy ezt külön kell írásban kérjem tőlük?
A béremet nem korrigálják, mivel megszűnt munkakörnél nem módosíthatják a munkaszerződést. Azt írják, hogy az én munkaterületemen (ahol több hasonló munkakör van, mint az enyém) egyébként sem volt béremelkedés. Az egész munkahelyet nézve egyébként volt, és konkrétan pont ilyen elnevezésű munkakör nincsen másik a cégnél. Ilyenkor nem az egész munkahelyemen történt béremelkedést kellene nézni?
Előre is köszönöm a válaszát
Az állásidőre az alapbéred 100%-át kapod. Hogy ez a táppénzhez képest mennyi, az attól függ, hogy most gyednek vagy gyesnek lesz vége, pontosan mikor és hogy mennyi volt a gyed előtti átlag.

A munkaviszony mindenféle külön dokumentum nélkül ugyanúgy fennáll a ketteskével babázás alatt is, mint ahogy most is.

A következő tgyás és gyed alapja a szabadságra és állásidőre kapott bérből számított átlag lesz.

Béremelés: Mt. 59.§ A munkáltató a 127–132. §-ban meghatározott távollét (itt van a fizetés nélküli szabadság) megszűnését követően ajánlatot tesz a munkavállaló számára a munkabér módosítására. Ennek során a munkavállalóval azonos munkakörű munkavállalók részére a munkáltatónál időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul venni. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelés mértéke az irányadó.

Szakbarbár
2014-04-17 22:21:26
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: Jelenleg első gyermekemmel vagyok gyesen, de már a második babát várom. A gyes ez év júliusban jár le és október 27-re vagyok szülésre kiírva. Első gyermekem születése előtt folyamatos tíz éves közalkalmazotti munkaviszonyom volt. A kérdésem az lenne, hogy most milyen lehetőségeim vannak? Mehetek-e táppénzre még a gyes lejárta előtt, vagy csak utána? A munkahelyemen nem tudta a munkaügyis megmondani mi ennek a menete. Azt mondta, hogy a felgyülemlett több mint három éves fizetett szabadságot csak akkor adják ki, ha majd visszamegyek dolgozni, a táppénzzel kapcsolatban pedig nem tudott információval szolgálni. Viszont júliustól október végéig így ellátás nélkül lennék. Mi lenne számomra az ideális megoldás? Válaszát előre is köszönöm.
A gyes és a táppénz akkor jár együtt, a a táppénz előtt legalább 1 napot dolgozol. A szabadság olyan, mintha dolgoznál. A szabadságot akkor kell elkezdeni kiadni, ha az ún. akadályoztatás elmúlt, tehát ha már nem vagy fizetés nélküli szabadságon. Vagy azért, mert az eredetileg kért időszak letelt, vagy azért, mert bejelented, hogy nem veszed a továbbiakban igénybe. Ha elkezdik kiadni és közben táppénzre kerülsz, akkor megint van egy akadályoztatás, ami miatt leáll a kiadás.
A legegyszerűbb az, ha a gyes végét követő naptól táppénzre mész, ezzel garantáltan semmilyen problémája nem lesz a munkáltatónak és kezelni is fogja tudni.

Szakbarbár
2014-04-17 15:49:16
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne,hogy ha megszületik a babám,utánna egy évig gyeden leszek,és utánna ,ha vissza akarok menni dolgozni,akkor kötelező,hogy a gyereket bölcsibe járassam,vagy otthon is maradhat ?Olyan munkám van,hogy bármikor haza tudok jönni,itt a közelben 50 meteren belül dolgozom.valamint,ha vissza megyek dolgozni 8 orába ,akkor a munkabérem mellett,ugyanugy kaphatom, majd tovább egy évig a gyedet ,és utánna a gyest?
Tisztelettel,KATA
A kérdésnek az első részében nem vagyok illetékes, csak annyit tudok mondani, hogy ha jól tudom, akkor csak az óvoda kötelező, nem tudom, hogy hány éves kortól és hogy sokféle megoldással ki lehet váltani.
1 éves kor után korlátlanul lehet dolgozni gyed, gyes mellett, tehát kapod ezeket is meg a béredet is egyszerre.

Szakbarbár
2014-04-17 09:36:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja