SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor úr!

Hipertrichózis (kiskortól kezdve), petefészekciszták és gyógyszeres kezelésre egyre csak romló inzulinrezisztencia, rosszullétek miatt vizsgálgatnak. Egy nem jó időben levett hormonlabor PCOS-re jellemző volt, így eszerint kezdtek kezelni, bár kívülről a kis szőröket leszámítva nagyon nem vagyok tipikus beteg (semmi pattanás, elhízás), azóta viszont, annak ellenére, hogy nagyon csúnyán romlik az inzulinom, folyton egész normális laborokat produkálok (pedig már egy ideje semmit nem szedek), pl. legutóbb is 3. ciklusnapi vérvételen LH 4.5 IU/L, FSH 4.6 IU/L, tesztoszteron 1.1 nmol/L, normál ösztrogén és progeszteron, valamint a ciklusom is teljesen rendszeres, szabályos, normális peteéréssel és ovulációval. Nem nagyon tudnak mit kezdeni velem, felmerült a pajzsmirigy alulműködés, mert vannak tüneteim, pl. pulzus-vérnyomásingadozás, száraz bőr, pánikrohamok, gyakori légúti fertőzések, de eddig sosem igazolódott be, UH negatív, TSH bármikor nézték, 1-1.5 körül. Most a legfrissebb laborom: TSH 2.6, fT4 12.2 (ref. 11.5-22.7), fT4 6.2 (ref. 2.3-6.45), mellé a vasam is feleannyi lett, mint szokott (bár még épp normál), a ferritinem pedig 3x-os a felső határhoz képest...érdemes ezekkel mostantól inkább ebbe az irányba (pajzsmirigy) kutakodni tovább? Illetve a prolaktinom lett most elég magas, közel 1000 mIU/L, nem tudom, befolyásolhatta-e ezt, hogy időnként Frontint szedek (max. 1 tabletta/nap a legkisebből), vagy ez inkább a pajzsmiriggyel, más hormonokkal függhet össze?

Nagyon szépen köszönöm a válaszát, teljesen össze vagyok már zavarodva...
Tisztelt Kérdező!

Panaszai valóban összetettek. A gond az, hogy a panaszai és egyes laboratóriumi leleteit leszámitva fizikális vizsgálati adatairól nem irt (nem történtek?...). Kétségtelenül a prolactin szitje emelkedett és ezt több szempontból is azt sugallja, hogy alapos kivizsgálás és oki kezelés válik szükségesé.
Mi is a prolactin?
A prolaktin 198 aminosavat tartalmazó, monomer, azaz biológiailag aktív formában 23 kDa molekulatömegű hormon, amelyet főként az agyalapimirigy sejtjei választanak el. Az elmúlt évtizedben egyértelműen bizonyítást nyert, hogy a prolaktinszintézis nem korlátozódik az adenohypophysisre, hanem számos más, úgynevezett extrahypophysealis szövetben, mint például a központi idegrendszerben és az immunrendszer sejtjeiben, de a placenta decidualis sejtjeiben is termelődik. Elválasztása pulzatilis és diurnalis ritmicitást mutat, legmagasabb szintje az alvás „rapid eye movement” fázisában észlelhető. A prolaktin elnevezés, ahogy az a legtöbb tankönyvben is szerepel, egyetlen, évtizedekkel ezelőtt is jól ismert funkcióra, a tejelválasztás megindítására és fenntartására utal, azonban biológiai szerepe nem korlátozódik a reprodukció egyetlen „kitüntetett” szakaszára, nevezetesen a szoptatás, az ivadékgondozás időszakára. Talán meglepő, de a prolaktinnak több ismert hatásáról van tudomásunk, mint az összes hypophysishormonnak együttvéve, ráadásul receptora – kevés kivételtől eltekintve – minden szervben, szövetben megtalálható . Megállapítható tehát, hogy a prolaktin a szervezet működése, egyensúlya, azaz homeosztázisa szabályozásának és fenntartásának egyik legfontosabb résztvevője. Fontos szerepe van többek között az vízháztartásban (ozmoregulációban), az immunregulációban (immunstimuláns hatás), az angiogenezisben (daganatképződésben, továbbá a legfontosabb célszervei között az emlő mellett említést érdemel a hasnyálmirigy (inzulinszintézis), a prostata (citrátprodukció) és a zsírszövet (lipidmetabolizmus és adipokinürítés) is.
A mgas prolactin, azaz a hyperprolactinaemiás állapotok okai:
Számos betegség és fiziológiás állapot okozhat hyperprolactinaemiát, leggyakoribb azonban az idiopathiás, valamint a hypophysis micro- és macroprolactinomájából eredő forma. A kezelés megkezdése előtt igen fontos az etiológia pontos tisztázása, mert szekunder kórképben az alapbetegség kezelése a megfelelő megoldás. Leggyakoribb példája ennek a primer hypothyreosis, ahol a tiroxinszubsztitúciós kezelés önmagában normalizálhatja a szérum prolaktinszintjét, sőt, leírtak tiroxinszubsztitúciós kezelésre teljes mértékben viszszafejlődő hypophysisadenomát is.

Számos gyógyszer is okozhatja! Gondot jelenthet a pszichiátriai betegek tünetekkel járó, gyógyszer indukálta hyperprolactinaemiája, mivel ilyenkor a gyógyszer gyakran nem hagyható el, a dopaminagonista kezelés pedig antagonizálhatja, ezáltal ronthatja az antipszichotikum hatását, így a beteg pszichiátriai alapbetegségét. Ilyen esetekben fontos a kezelő pszichiáterrel való szoros együttműködés. A tartósan emelkedett prolaktinszintet okozhatja bármely sella környéki, suprasellaris térszűkítő folyamat a hypothalamus vagy a hypophysisnyél károsítása révén, ilyenkor ugyanis kiesik a dopamin szekréciót gátló hatása. Mérsékelt fokú prolaktinszint-emelkedés és mágnesesrezonancia-vizsgálattal (MRI) igazolt macroadenoma esetén nem macroprolactinomára, hanem a hypophysisnyél kompreszsziója által okozott hyperprolactinaemiára kell elsősorban gondolnunk.
Fiziológiás hiperszekréció: szoptatás, terhesség, alvás, stressz, neonatalis periódus, a mellkasfal stimulációja.
Hypothalamusrégió betegségei: agytumorok és metasztázisok, infiltratív kórképek, gyulladások, koponyabesugárzás, a hypophysisnyél sérülése.
A hypophysis betegségei: prolactinoma (sporadikus, multiplex endokrin neoplasia-1), acromegalia, Cushing-szindróma, egyéb, prolaktint is termelő kevert sejtes hypophysisadenomák (a hypophysisdaganatok 25-30%-a termel prolaktint), üres sella szindróma, agytumorok és metasztázisok, amelyek a hypophysisnyél kompresszióját okozzák, infiltratív kórképek.
Ectopiás prolaktintermelés (például bronchuscarcinoma, hypernephroma).
Egyéb megbetegedések: primer hypothyreosis, polycystás ovarium szindróma, májcirrhosis, krónikus veseelégtelenség, epilepszia.
Idiopathiás hyperprolactinaemia.

Gyógyszerek által okozott hyperprolactinaemiának sok oka is van ezek közül a legfontosabbak:
-Neurolepticumok: phenotiazinok (például chlorpromazin), butyrophenonok (például haloperidol), thioxanthenek, risperidon.
-Antidepresszánsok: szelektív szerotonin reuptake gátló antidepresszánsok, triciklikus antidepresszánsok, monoamin-oxidázok.
-Anxiolyticumok: benzodiazepin.
-Antiemetikumok: metoclopramid, domperidon.
-Narkotikumok.
-Vérnyomáscsökkentők: reserpin, dopegyt, verapamil.
-Antihisztaminok.
H2-receptor-blokkolók.
Antiepileptikumok.
Hormonok: ösztrogének, gonodotrop releasing hormon analógok, antiandrogének
Részletes endokrin kivizsgálást javaslok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-12-30 17:45:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja