SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Betegségem 2005-ben (20évesen) kezdődött. Tünetek: Stressz, fogyás(180cm/56kg), nyaki fojtó érzés, nyakam alsó első része rendkívül érzékeny, felgyorsult emésztés(a vacsorám reggel látszik a székletben) erős légszomj.
(Megjegyezném az örökletesség miatt: Anyukámnak is nagyon érzékeny a pajzsmirigye)
Egy tömött szórakozóhelyen nem kaptam levegőt, el kezdtem fulladni, öklendezni.
Vérvétel eredményében a TSH 2.050, vérsüllyedésem 2. (Több értékem is kicsit kilógott a tartományokból, fT3, fT4 nem volt vizsgálva)
Diagnózis: pajzsmirigy gyulladás. Egyéb vizsgálat nem történt.
Átküldtek a pszichiátriára, és a fenti tünetekből pánikbetegséget állapítottak meg.
Sok és erős gyógyszert kaptam, nem használtak azt állították nem veszem be a gyógyszereket. Fél évre rá, spontán javulás történt.
Mivel hol rosszabb, hol jobb az állapotom, növelt dózisban kapok 2 féle antidepresszánst és Rivotrilt.
2009-ben megint erősödtek a tünetek, 5.1 TSH, PM UH: "A pajzsmirigy isthmusa kissé vaskosabb kb. 6mm, a lebenyek nagysága norm. felső érték határon (...)" További vizsgálat nem történt.
Diagnózis: pajzsmirigy gyulladás
2014 elején drasztikusan romlott az állapotom, fulladás, fojtás érzet mellé társult hányás is. 85kg-ról lefogytam kb 2 hét alatt 74 kg-ra. Hányás hirtelen megeröltetésre alakult ki, 90-100-as nyugalmi pulzusszámmal, 120/55-ös vérnyomással. Erős stressz.
Sorra tömtek antidepresszánsokkal, újakat próbáltak rajtam ki, semmit nem javultam, csak a mellékhatásoktól voltam még rosszabbul.
Háziorvoshoz fordultam augusztusban, teljes labor, egyedül a TSH-m tért el, 0.031. Azonnal PM hormon vizsgálat: FT3: 6.94, FT4: 24.48, TPO: 22.5.
PM UH: mindent normálisnak találtak.
PM szintigráfia: PM méretei: tömeg: 49.1g (46.3cm3), terület: 23.3 cm2, hossz: 5.7 cm. (ezek tényleg normális méretek?)
Diagnózis: PM gyulladás, Kifejezetten csökkent inhomogen izotópfelvétel, enyhe hyperthyreosis.
Nem-szteroid gyulladáscsökkentő: 3 hét alatt drasztikusan csökkent a nyaki érzékenység. (így az öklendezés és hányás is)
Kontroll 1 hó:
TSH: 0.011, FT3: 4.17, FT4: 24.29
Diagnózis: enyhe hyperthyreosis, Metothyrin 1*1, Concor 2.5 mg 1*1
(Mivel az ambuláns lapomra rá van írva a "depressio" (nem érzem magam annak, pláne nem fulladásból megállapítva) ezért a nyaki érzékenységgel, fojtással, hangom elváltozásával nem foglalkoznak.)
Kontroll:
TSH: 0.012, FT3: 4.25, FT4: 23.41.
Diagnózis: Napi 2*1 Metothyrin
És megérkeztünk a jelenbe. Nyaki tüneteim enyhébbek, hányás egyszer volt nagy erőkifejtésre.
Mióta 2*1 Metothyrint szedek, valami furcsa érzés van a gyomromban, mindennapi fejfájás és erős szédülés, fokozott gyengeség.
a 9 év óta fennálló gyors emésztés picit lassulni látszik, de így is óránként ennem kell, mert elgyengülök (cukrom rendben) Vérnyomás: 120/60/85, légszomj, fulladás, garatérzékenység (IS) csökkent.
Úgy érzem, nem pánikbeteg vagyok, mivel nem hatnak azok a gyógyszerek, (Metothyrin bevétele után nyugalom áraszt el), Úgy érzem nem veszik kellőképp komolyan a nyaki fojtó érzést, Úgy érzem rosszul reagálok a gyógyszeres kezelésre (Concor nélkül is)...
9 éve próbálok meggyógyulni, de mindig "visszaesek", emelik a "pszichogyógyszereket", más nem történik.
9 éve fennáll a gyors emésztés, a vékony testalkat, a gyors fogyás (ha sikerül felszednem pár kilót, hirtelen le is adom)
9 éve erős kellemetlen érzés ha a nyakam aljához ér valami.
9 éve légszomj (folyamatosan, hol jobban, hol kevésbé)
Pulzust régebben nem mértem.
Erről szeretnék véleményt kérni, illetve a radioaktív jód kezelésről.
Azt hallottam, hogy egy idő után beáll az alultermelés.
Ez mitől van? Esetleges "túladagolás" következménye? Stb.
Ajánlaná-e nekem ezt a kezelést?
Válaszát Előre is Nagyon Köszönöm!
Egy 29 éves ember aki szeretne végre élni
Tisztelt Kérdező!

Panaszai nagyon sokrétűek és nyilvánvalóan holisztikus megközelitét igényelnek.
Kétségtelen, hogy egyre többet hallunk stresszről, menedzser betegségekről, pánikrohamokról, de mi vár azokra, akik megmagyarázhatatlannak látszó tüneteikkel orvoshoz fordulnak és mi az, amit saját maguk is megtehetnek a gyógyulás érdekében? 
A stressz a XX. és a XXI. század betegsége. Krónikus, megoldhatatlannak tűnő problémák életünk számos területén akadhatnak, legyen az munkahelyi konfliktus, családi gondok, vagy pénzügyi nehézségek. 
A stressz-szindrómaként definiált állapot tünetei:
- Nyak, ill. fejfájás
- Szívdobogásérzés
- Izzadékonyság
- Álmatlanság, a koncentráló képesség csökkenése
- Gyengeség
- Gombócérzés a torokban
- Szájszáradás
A stressz és az endokrin betegségek (pajzsmirigy), az immunrendszer kapcsolatát egyre inkább megismerjük. Az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a psycho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nem csak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem tudjuk ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségesek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért Az emberi szervezet regulációját összefoglaló integrativ nyelv kódjainak megfejtése új irányt nyitott a medicinában.A mindennapi gyakorlatban a korábban autonómnak vélt rendszerek közötti interakciókra számos példát említhetünk. A hormonok (szteroidok, prolactin, pajzsmirigy hormonjai) befolyásolják az immunrendszer fiziológiás és kóros mûködését egyaránt. Az immunrendszer által termelt biológiailag aktiv anyagok (citokinek) elleni gyógyszerek, antitestek pedig a napi gyakorlatban már alkalmasak az autoimmun pathomechanizmusú endokrin kórképek gyógyítására. A krónikus stressz nem egyszerűen idegességet jelen, hanem a szervezet egészének a betegsége, ezért szerepe van az egyre gyakoribb betegségek: így a pajzsmirigy betegségeinek kialakulásában. A csökkent pajzsmirigy betegséghez gyakrabban társul depresszió, a l depresszóban feltűnő a pajzsmirigy betegségeinek magas száma. Ezt még az is növeli, hogy bizonyos, a psychiátriában alkalmazott gyógyszerek (litium, anti-depresszánsok) befolyásolják a pajzsmirigy funkcióját és az immune reakciókat. A feltett kérdésre a válasz igen. Ezért stressz vizsgálata és kezelése egyben a pajzsmirigy betegségeinek megelőzését és kezelését is szolgálja.

Fentiekből következik, hogy nem egyetlen laboratóriumi adat a perdöntő, mivel az ember nem azonos a leleitenek összességével. További vizsgálatot és oki kezelést javaslok.
Jó egézséget kivánok:










Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-11-30 18:03:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja