SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Először is gratulálok kitüntetéséhez!
Most találkoztam egy cikkel, amiből megismertem, mivel foglalkozik, Nagyon érdekesnek találtam, hogy a pajzsmirigy megbetegedések mennyi más tünetet produkálhatnak. Találva éreztem magam, Én, aki max, torokfájással vagy légúti megbetegedésekkel jártam orvoshoz ( no, még az iyület is rendetlenkedett már korábban is...), a nyáron szemműtétem volt )maculalyuk meszesedés miatt) és most kiderült: pajzsmirigy alultermelésem van, Vérszegénység, nőgyógyászati problémák... Hirtelen, egyszerre. Én is arra gondoltam,talán mindezek mögött lelki eredetű okok húzódnak. Ősz óta jelentős változás történt az életemben, talán ez megviselt...A magam részéről mindig tevékeny voltam, lehet, túlzottan is...Előtte állok az alaposabb vizsgálatoknak. Tapasztalom,hogy valóban a tüneti kezelésekre törekednek az orvosok, nem vizsgálják komplexen a problémát. Valahogy úgy érzem, mindenki siet. Mit tanácsol? Hogyan segitsek magamnak?51 éves vagyok.
Tisztelt Kérdző!

Mindenek előtt köszönöm gratulációját. (Ténylegesen az orvostársadalom legnagyobb elismerését kaptam meg, de volt munkahelyemet ez nem érdekli és önkéntesként sem enged dolgozni. Jó ez a betegeknek?)
Igaza van általában nem egyetlen szerv a beteg (rendszerint az, amivel az illető orvosok éppen foglalkoznak és amelyek kezelése a legtöbb hasznot hozza a gyáraknak!!...).
Valóban nem csupán a testi, hanem a lelki és testi folyaatok is összefüggenek. Erről írtam könyvet és e hónapban ismét előadást tartok a Semmelwei Egyetemen az immunológus szakorvos jelölteknek. Ugyanis az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a psycho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nemcsak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem ismerjük ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért . Ennek a kényes egyensúlynak a felborulása különböző kóros állapotokhoz, így az autoimmun patogenezisű betegségek kialakulásához vezethet. Az emberi szervezet regulációját összefoglaló integrativ nyelv kódjainak megfejtése új irányt nyitott meg a medicinában. Ennek a kölcsöhatásnak a lényege az, hogy a neuro-endokrin rendszer sejtejei képesek citokineket termelni, a lymphocyták, makrophagok, pedig neurotranszmitterek és hormonok produkciójára képesek. A legújabb eredmények azt mutatják, hogy az agy egyes területei eltérő módon koordinálják az immunsejtek érését, működését . A mindennapi gyakorlatban a korábban autonomnak vélt rendszerek közötti interakciókra számos példát említhetünk. A hormonok (szteroidok, prolactin, pajzsmirigy hormonjai) befolyásolják az immunrendszer fiziológiás és kóros működését egyaránt . A citokinek elleni monoklonáis antitestek pedig a napi gyakorlatban már alkalmasak az autoimmun pathomechanizmusú endokrin kórképek gyógyítására .
Mindezek alapján észszerűnek látszik az immuno-endokrin kivizsgálás és oki kezelés javasolható.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-06 12:32:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja