SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

44 éves vagyok, körülbelül 5 év vetten észre a nyakamon egy gombócot kidudorodást, elmentem endokrinológushoz, aki vérvételt ultrahangot és biopsziát kért, minden eredményem negatív lett, bár ultrahangon elég ellentmondásos dolgokat láttak, például bevérzést, de a vizsgálatot végző orvos azt javasolta elég ha figyelemmel kísérem azt hogy okoz e panaszt vagy növekedést észlelek-e, a biopszia is negatív lett. Endokrinológus ennek ellenére akkor a műtéti eltávolítást javasolta. Sajnos az eltelt 5 év alatt nőtt a megnagyobbodás, annak ellenére hogy az eredményeim negatívak (tartomány belüliek) és a biopsziát is megismételtem, ami szintén negatív lett, valamint minden félévben ellenőrzés képen levettettem a hormonokra a vérvizsgálatot és szintén mindig a normál tartományban voltak. 2014. 07.14. én volt az utolsó vérvizsgálat eredmények: TSH:0.93; FT3: 5.3; FT4: 15.5; hTG: 141.40; Ez az egy volt magasabb! Anti-TG: 15.20; Anti-thyreoid peroxidáz-antitest: 6.76;Tumormarker vizsgálatok: carcino-embrionális antigén: 0.68; cancer antigén 19-9: 8.70; cancer antigén 72-4: <1.05; cancer antigén 125: 16.57; cancer antigén15-3: 15.25; Alfa-fötoprotein(AFP): 6.68; normál tartomány belüliek. Tüneteim: erősen izzadékony vagyok de csak a hónaalj részen, fejem gyakran fáj migrén szerűen, fáradékony vagyok kevesebbet alszok sokszor ébredek fáradtan, többször vagyok indokolatlanul ideges, de nem ez jellemző azért rám. Sokat dolgozom, két gyermeket nevelek egyedül, tavaly diplomáztam munka gyerekek mellett, nagyon nehéz volt, vizsgák előtt például (átlagosnál jobban) izzadtam, nehezen tanultam, és nagyon kimerített az iskola, néha erőmön felülinek éreztem, ennek ellenére jelesre vizsgáztam, magánéleti problémák is akadtak bőven. Szóval az utóbbi 6 év elég izgalom dúsan és stresszesen telt, hol fent hol lent. Néha elgondolkodom nem e esetleg ezek együtt válthatták ki a pajzsmirigy elváltozásomat? Persze minden mindennel összefügg. A kezelőorvosom szerint ne halasztgassam tovább és döntsek a műtét mellett, ami pajzsmirigyem teljes eltávolítását jelentené. Esztétikailag még nem zavaró, de látszik, ha hátra hajtom a fejem akkor nagyon láthatóvá válik, de sokan ennek ellenére nem veszik észre. Nem is ezzel van a problémám hanem az esetleges gyógyszerszedéssel ami a műtét után várna. Tisztelt Professzor Úr! Szeretném a tanácsát kérni mit tegyek? Valóban csak a műtét segíthet? Be lehet-e állítani úgy a gyógyszeres kezelést a későbbiekben hogy ne okozzon gondot? Nyelési gondom nincs, de néha vannak olyan testhelyzetek amikor érzem és kissé zavar a megnagyobbodás, de ennek ellenére nincs vele problémám? Félek esetleges gyógyszermellékhatástól, fogyástól, hízástól bőrelváltozástól stb. Természetesen ha a panaszok rosszabbodnának azonnal a műtét mellet döntenék de most még tanácstalan vagyok. Kérem segítsen nekem. Tisztelettel köszönöm előre is válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Gondját értem és átérzem.
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
A műtét problémájának eldöntése személye konzultáció, sze kiegészítő vizsgálatok után lehetséges.
Jó egészséget kívánok,tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-09-03 18:40:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja