SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Úr!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy a férjemmel gyermeket szeretnénk és egy évvel ezelőtt enyhe egy oldalú pajzsmirigy-gyulladást állapított meg a szomato-infrás vizsgálat. Nem tudom, hogy a Doktor Úr mennyire fogadja el ezt a vizsgálati eredményt. Vérvételen a TSH-m tavaly decemberben rendben volt, teljesen az optimális szinten. (menstruáció 3. napján nézték csak) Ebben a hónapban peteérés után pár nappal kezdődően nagyon komoly fáradtság tört rám esténként, esetleg már délutántól kezdődően. A körmöm nagyon elkezdett töredezni, de a komolyan jelentkező fáradtság volt a különös, de például székrekedésem is volt, ami azelőtt soha. Menstruáciám sajnos megjött. A mellem is fájt, átlagostól eltérően. Tudom, hogy ön nem nőgyógyász, a kérdésem az lenne, hogy a fáradtságot, körömtöredezést okozhatta-e a pajzsmirigy alulműködése? Kialakulhat-e ilyen tünet ilyen hamar, szinte egyik pillanatról a másikra? A Doktor Úr milyen kivizsgálást javasol?
Köszönöm a válaszát is előre!
Tisztelt Kérdező!

A pajzsmirigy gyulladása hat a menstruációra, a fogantatásra és a terhességre egyaránt.
A női ciklus különböző tényezők hatására átmenetileg felborulhat. Stresszesebb időszakokban, betegség, gyógyszerek szedése következtében, de olykor még az időjárási változások hatására is jelentkezhet a korábbitól eltérő erősségű, fájdalmas, vagy hosszabb ideig tartó vérzés. Probléma, ha a felsorolt panaszok ismétlődnek, huzamosabb időn át jelentkeznek. Menstruációs zavarról valójában az alábbi tünetek kapcsán beszélünk:
- az erős vérzés 24 óránál hosszabb,
- szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb,
- a periódusok rövidebbek 21 napnál,
- 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak,
- ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek.
A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira. Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hízás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. További gond az, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége lényegesen gyakoribb nőkben, másrészt az aránya a 20. életévtől kezdve egyre gyorsabban növekedik. Ez többször oka a csökkent működésnek és a meddőség egyre nagyobb hányadának.
További immuno-endokrin vzgsálatot javaslok (egyébként én a szomato-infra vizsgálatot is(!) minden betegnél elvégzem)
Jó egészséget kívánok


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-01-26 15:31:46
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja