SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor úr!
Október elején jártam Önnél, akkor a pajzsmirigy-gyulladás kezelése mellett 3 hónapos Pre Mens tabletta kúrát javasolt a túl rövid (21 napos) ciklusok, túl erős menses és a premenstruációs szindróma tünetei ellen. A készítményt kb.2 hónapig szedtem, majd (pánikszerűen) abbahagytam, mert (úgy gondolom, a Pre Mens) hatására a nemi vágy teljesen megszűnt, teljesen közönyössé váltam ezügyben (mellékhatásként a kezdeti időkben nagyon erős mellfeszülést is éreztem).

Tény viszont, hogy amíg szedtem a készítményt a ciklusom 26 naposra változott, és a menses előtti "őrült" napok is megszűntek.
Kb. 1 hónapja nem szedem a Pre Menst, a ciklusom újra 21 napos és dől belőlem a vér. Nem tudom mitévő legyek? Sejtem, hogy nem kellett volna abbahagyni a szedését, de házasságban élve nehéz a szex felé való közönnyel élni.

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Fontos kérdést tett fel, amely az élet fontos területe, a libidó felé vezet. Sajnos ritkán teszik fel nálunk ezt kérdést, mert amolyan tabunak tartják.
Tény, hogy a női libidó csökkenésének hátterében több ok is állhat. Jól működő kapcsolatban is problémát jelenthet a stressz, a túlhajszoltság, ezen túl pedig egészségügyi problémák is okozhatják, ha a nő nem, vagy csak alig fogadja párja közeledését. A libidó csökkenése gyakori jelenség a menopauza időszakában lévő hölgyek esetében, de kiválthatja a depresszió elleni gyógyszerek tartós szedése, vagy a megszakítás nélkül adott hormonális fogamzásgátlás. A szexuális vágy csökkenését a hormonális egyensúly felborulása is kiválthatja, melynek leggyakoribb oka a pajzsmirigy alul működésére vezethető vissza. Az elváltozás hosszú időn át, lappangva alakul ki, így a szerteágazó tünetek miatt a betegek gyakran későn részesülnek megfelelő kezelésben. Szükséges azonban megjegyeznem, hogy a libidó rendkívül összetett biológiai folyamat, amelynek csak egyes típusai vezethetők vissza a pajzsmirigy megbetegedéseire. Érdekes és fontos, hogy a nők libidójának létrejöttében a férfi hormonnak (tesztoszteron), a mellékvese hormonjának (dehidroepiandoszteron) meghatározó szerepük van. Jól tudjuk, hogy a tesztoszteron szint férfiakban magasabb, ez a hormon felel többek közt a férfias jelleg – izomzat, fokozott szőrösödés – kialakulásáért. A tesztoszteron szint nők esetében lényegesen alacsonyabb, külső forrásból, ellenőrizetlenül történő bevitele ezért- előre nem látható következményekkel járhat. A kezelés a hiányzó hormonok bevitelében áll, a hatás jellemzően néhány héten belül érezhető. Amerikai kutatók a libidó teljes visszatérését észlelték azokban a betegekben.
Tehát a Premenst nem lenne célszerű erőltetni, hanem más egyénre szabott készítményt fogok javasolni a hormonális tükör ismeretében. Mi legyen addig? teheti fel a kérdést. Azt javaslom, hogy addig a Premens csak a ciklus második felében szedje!
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-01-19 15:06:53
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja