SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt doktor úr!

27 éves nő vagyok, és másfél éve kezelnek hirsutizmussal. Erős szőrnövekedés miatt kerestem fel egy endokrinológust. Fokozott szőrnövekedés volt a karon, illetve lábon, a hason, háton, fenék részen, az arc két oldalán az állon, és a bajusz környékén. Hormonvizsgálat elvégzésekor a prolaktin, tesztoszteron, illetve a DHEA szintjében mutatkozott eltérés, mindhárom hormon szintje a határértéken felül volt, a tesztoszteron: 4,82, a DHEA: 20.06. Azt hogy valamilyen kóros elváltozás állna a megemelkedett hormonszintek hátterében nem tudni, a mellékvese nem lett vizsgálva. Másfél éve szedek cypromix nevű gyógyszert a tünetek enyhítésére, melyek valamennyire enyhültek is, és a hormonok szintjére is kedvezően hatott. A szőrnövekedés bár csökkent, sajnos továbbra sem szűnt meg. Ezzel kapcsolatban lenne a kérdésem, hogy a hirsutizmus gyógyítható? Van valamilyen módszer, amellyel teljesen megszüntethető a fokozott szőrnövekedés, vagy törődjek bele, hogy ilyen vagyok? Elsősorban azokon a területeken zavarnak, ahol normál körülmények között nem kellene hoyg jelen legyenek, így a hát, fenék, has, arc két oldala, áll alatt, illetve a bajusz környékén. Lehetséges hogy valaha normális nőnek érezzem magam, ne kelljen rettegnem mások reakciójától? Azt mondják aki szeret majd elfogad így, de mi történik ha én nem tudom elfogadni magam így?

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Gondolom ez alatt az idő alatt sok felvilágoítást kapott betegségéről kezelő endokrinológusától, ezért csak a legfontosabban emelem ki.
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?

Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki. Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.

Jó egészsget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-29 12:10:44
Olvasói értékelés: 5/4
A szerkesztő ajánlja