SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Úr!

Segítséget szeretnék kérni. Önhöz járok rendszeresen, Hasimotoval, struma multinoduralis, hypothyreosis és hyperprolactinaemia-val kezel. Legutóbb 2013.09.17-én találkoztunk akkor a tsh értékem 3,39, FT3 4,7, FT4 pedig 18, TPO 486,6, TG AT 311,6 volt. Kértem háziorvosomat nézzünk meg újból a tsh-t és most kaptam meg az eredményem. TSH: 0,01, T4 :27,24 /12-22/, T3:5,6 lett. Mivel babát szeretnénk ezért utolsó találkozásunkor emeltük a letrox adagot 100-ra. Ezek eredmények miatt ne csökkentsem vissza a letrox adagomat? Valamint csináltattam magán laborban még két vérvételt ATPO:327 lett, ATGB pedig 213. Sajnos csak thyreoglobulint szerettem volna, mivel ezt beszéltük meg Önnel,azt is kértem, de megkapott leletem szerint nem azt csinálták meg sajnos. Bár azért örültem ezeknek az eredményeknek is, mert nem emelkedtek, sőt csökkenést mutatnak előzőekhez képest. Köszönök szépen mindent Kedves Doktor Úr, nagyon hálás vagyok Önnek kezeléseimért. Üdvözlettel S.Mónika
Tisztelt S.Mónika!

Köszönöm levelét és örülök javulásának. Engedje meg azonban, hogy a vizsgálatokhoz és a témához néhány kiegészítést tegyek.
1.Mi a TSH?
Sajnos napjainkban a TSH szintet valami "szent" tehénként kezelik az orvosok, a betegek pedig amulettként. Pedig a TSH egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét

2. A fentiekhez még hozzá kell tennem, amit az endokrinológusoknak legutóbbi előadásomban is hangsulyoztam, hogy a teljesen tökéletes TSH értéke esetében lényegesen (többszörösen) kisebb a fogantatás és nagyobb a vetélések aránya, ha az antitestek szintje emelkedett!!!
3. Anélkül, hogy etikai és jogi szempontokat említenék szükséges megjegyeznem, hogy az egyes laboratóriumokban végzett mérések nagyon eltérők lehetnek! Ennek több oka van, ill. lehet. Erről azért is írok, mert hosszú éveken át endokrinológiai, immunológiai, genetikai laboratóriumot vezettem és elég nagy tapasztalatra tettem szert. Anélkül, hogy szakmai részletekbe menné bele olyan egyszerű dolgokra hívom fel figyelmét, hogy a laboratóriumokban nem tudják, nem is tudhatják, hogy a lelet megfelel-e a betegek panaszainak. Korábban laboratóriuminkban minden leletet munkatársaimmal külön megbeszéltem, "auditáltam". Így derült fény sok olyan esetre, amikor a laboratórium tévedett.... Sajnos az ún. referencia tartományra az egyes laboratóriumoknak nincs saját kotroll, ún. normál értékük, a külföldi értékek pedig nehezen vethetők össze az itthoniakkal.
A leletek mechanikus értékelése a másik hiba. Egyék szegény beteggel történt, hogy az alacsony TSH érték miatt túlműködést véleményeztek és éveken át Propycillel kezelték. Sajnos 30 kg-t hízott, cukorbetegsége alakult ki és ekkor került hozzám. Kiderült, hogy a TSH mellett más agyalapi mirigy termelődése is csökkent volt és nem túlműködés, hanem agyalapi eredetű, ún.centrális hypothyreosis volt és van. Kezeléssel szerencsére lehetett segíteni.

Vissaztérve levelében megfogalmazottakra:
- nem célszerű missztifikálni a leleteket
- nem mindegy, hogy melyik laboratóriumban történia vizsgálat
- fontos tudni, hogy milyen gyógyszert szed a beteg, mert ez is befolyásolja az értékeket

Egyelőre a megbeszélt kezelést folytassa, a többi majd a következő viziten megbeszéljük, amennyiben a baba megérkezne, akkor soron kívüli vizsgálat indokolt!!!
Jó egészséget, további javulást kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-12-01 16:08:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja