SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Nekem egy 4 cm-es cisztát találtak a bal pajzsmirigyemben két hónappal ezelőtt. Végeztek vérvizsgálatot, mely tökéletes és a TSH szintem is normális (0.93) Voltam magánrendelésen egy endokrinológusnál, ő beutalt intervenciós ultrahangra, és e hét hétfőjén (nov. 11.) le is szívták. Én azonban nem tapasztaltam változást, csak arrébb ment és most egy kicsit nyomja a nyelőcsövemet. Az orvosom azt mondta, hogy két hónap múlva menjek vissza kontrollra és lehet, hogy még többször is meg kell ismételni a beavatkozást. Azonban ha így nem sikerül, akkor műtéti úton kell eltávolítani. Ezért jó lenne, ha a gyermekvállalást elhalasztanánk. Tudom, hogy minden kérdésemre megkaptam a választ az orvosomtól, én azonban szeretném kikérni az Ön véleményét is:
1. Mivel semmilyen tünetem nincsen, nem okoz fájdalmat, biztos, hogy nem vállalhatunk gyereket? Már nagyon szeretnénk, és nem szeretnék még várni minimum egy évet! A műtétet nem lehetne elvégezni a szülés után?
2. Hogyan működik egy ilyen ciszta a leszívás után? Mikor kezd el a mérete csökkenni? Hányszor kell leszívni,hogy eltűnjön?
3. A gyerekvállalás miatt már nem annyira aktuális, de még dohányzom. Ez befolyásolhatja a ciszta méretének növekedését?

Előre is nagyon szépen köszönöm válaszát.

Tisztelettel: mystic86
Tisztelt mystic86!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Azt írja, hogy minden kérdésére negkapta a választ.
A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-14 11:29:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja