SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Kérem segítsen az alábbi pajzsmirigy leletekkel kapcsolatban:

30 éves férfi vagyok.10.08-án egy rutin vérvétel során a tsh-m emelkedett 5,66 értéket mutatott. t3,t4 a megengedett határon belül.Két nappal később megismételtem a tsh-t és csináltattam egy anti tpo vizsgálatot is.A Tsh lement 2,65-re az anti tpo pedig 0,4 lett.
A mai napon ultrahang vizsgálaton jártam ahol a pajzsmirigy jobb 20*25*30mm,bal 16*20*33 mm nagyságú.A bal lebenyben az isthmustól egy 16*11*17 falában kevés meszet tartalmazó cystosus képlet volt látható.Szintén a bal lebeny alsó harmadában egy 5mm echoszegény göb.A jobb lebeny harmadában egy 4mm kevés meszet tartalmazó cystosus képlet.
A kérdésem az hogy mi a teendő ezekkel a cystosus képletekkel?Ultrahang kontrollt javasoltak 2 hónap múlva.

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:Nagy László
Tisztelt Nagy László!

Leletei ellentmondóak. Ami a TSH-t illeti:az egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
a beteg lakóhelyének jódellátottságát
a beteg nemét
az évszakot
napszakot
a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
az alkalmazott gyógyszereket!
a vizsgálati módszereket
az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
felszívódási viszonyokat
További immuno-endokriok kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
TSH elleni antitest jelenlétét

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-15 15:51:43
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja