SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

6 – 7 éve pajzsmirigy túlműködésem van. Metothyrint szedek 6 szemet naponta, többszöri próbálkozásra sem sikerült a dózis csökkentése, ha csökkentették 4 – 5 hónap múlva kiújult és emelni kellet a gyógyszereket. 2013 – as U H vizsgálat eredménye : pm, megnagyobbodott, a jobb lebenye 11 ccm, a bal lebenye 3 ccm, szerkezete durvább. A bal lebeny alsó harmadában egy 4 mm –es echoszegény göb ábrázolódott. FVS 6,57 Giga / L , THS 1.280 mü /L, Ft4 14.7 pmol / L, Ft3 6.2 Pmol /L Kezelő orvosom a Metothyrint csökkentette szerinte a műtét a megoldás. Az izotóp jódos kezelést nem javasolja szerinte fiatal vagyok még hozzá, 1962. – ben születtem.

Kérdésem a műtéttől nagyon tartok, főleg az altatástól. Az izotóp jódos kezelés segít – e a betegségemen. Esetleg használ – e a jód plus étrend kiegészítő tabletta, vagy valamilyen jód készítmény bioaktív kékjód. A napi 6 szem metothyrinnek lehetnek – e káros mellékhatásai ? Betegségeim Magas vérnyomás, Inzulinos Cukorbetegség, Pajzsmirigy tulmüködés.

Előre is Köszönöm Válaszát : Tóth János
Tisztelt Tóth János!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A pontos és szakszerű válaszhoz tudni kellene, hogy mi okozta a túlműködést.
Leaglább két típusú ok lehet:
1. A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
2.A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-06-17 08:35:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja