SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt professzor úr!
Nekem a 2.gyermek születése után kezdődtek a problémák.A tsh értékem magasabb volt.Elkezdtek kezelni,Euthyrox 37,5 mq-al.Az kevésnek bizonyult,50 mq Letroxot kaptam.Az uh. vizsgálaton a jobb lebeny 17*17*41,a bal lebeny 15*17*41 mm.A jobb oldalon egy 10*7 mm-es a bal oldalon egy 16*8 mm-es göb található.Echoszegény szerkezetű.A bal oldalit meg is vizsgálták,és a citológiai eredmény negatív lett.Ez tavaly májusban történt. Azóta ismét megemelték a gyógyszer adagomat,mert a tsh megint magasabb lett.Most 75 mq L-Thyroxint szedek.Most voltam uh.vizsgálaton és a visgálat szerint mindkét lebeny diffúze csökkent echogenitás mellett göbös echoszerkezetet mutat.A göbök és a lebenyek nagyságát nem írták le,így nem tudom hogy nőtt e vagy nem,fényképeket kaptam.Ez most mit jelent?Rosszabb lett az uh.,vagy olyan mint a tavalyi eredmény?Ön szerint szükség van konzultációra,vagy felesleges aggódnom,elég a vérkép vizsgálata 3 havonta?Kérem professzor úr adjon tanácsot!Várom válaszát!Tisztelettel:G.né Szilvia
Tisztelt G.né Szilvia!

Sajnos nem derül ki a leírásból, hogy mi okozta a csökkent működést.
Megelégedhetünk-e azzal, ha a beteg pajzsmirigyének aktuális állapotáról pontos képet kapunk. A rövid válaszom erre, hogy: nem!
Sajnos a betegek már egy definitív, csökkent pajzsmirigyműködés miatt jelentkeznek. Ha megkérdezem az előzményekről kedves Betegeimet, akkor hamar kiderül, hogy:
 A családjában van pajzsmirigybeteg (öröklődés!)
 Meddőség, gyakori vetélések
 Jódot alkalmaztak jelentős mennyiségben (pl. hüvelygyulladások során)
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával. Gyakori kérdés: „hogyan lehet gyulladásom, amikor lázam sem volt?” A betegséget valóban nem kíséri láz! Nagyon alattomosan alakul ki és eredményezi a pajzsmirigy pusztulását.
A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos! Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet (nem feltétlen kötelező!). A betegség korai felismerése azért is lényeges, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek, továbbá társulhat más autoimmun betegséggel.
Az autoimmun pajzsmirigygyulladásnak több formája ismert. Az egyik legfontosabb és gyakran fel nem ismert: a szülések után 3-6 hónappal kialakuló forma („poszt-partum thyreoiditis”). Jelentőségét az is mutatja, hogy a szülések után 16-18%-ban fordul elő.
Részletes immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-23 08:51:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja