SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Szeretném a szakmai véleményét kérni ugyanis az utóbbi hónapokban egyik orvostól a másikhoz megyek és minden alkalommal más és más véleményt kapok.
Történetem:
1995-ben minden nehézség nélkül szültem egy fiú gyermeket, a megtermékenyítés az első védekezés nélküli alkalommal megtörtént.
Akkoriban a súlyom 75-80 kg volt a testmagasságom 175 cm. 21 éves voltam.
A terhesség és a szülés után epegörcseim lettek és 1998-ban laparoszkópiával eltávolították az epehólyagom.
1999-től terveztem újbb gyermeket, de nem estem teherbe és az operáció után súlyosan hízni kezdtem. 2001-ben már 100kg voltam, 2004-ben 115 kg 2009-ben 141 kg és most 131 kg.
2009-ben részt vettem egy akupresszúrás kezelésen ahol kivételesen használt a diéta és 18 kg-ot fogytam, 5 hónap alatt, de abba kellett hagynom, mert a menstruációm felborult , volt olyan hogy minden második héten menstruáltam, az akkori nőgyógyászom javaslatára fejeztem be a fogyókúrát, illetve endokrinológushot fordultam, aki a vizsgálatok eredményeit összegezve megállípatotta, hogy fogynom kell, illetve magasabb a tesztoszteron hormon szintem, mint az normális lenne. Természetesen folyamatosan diétáztam, diétázom a mai napig is, de sajnos jelentősebb eredmény nélkül. Több alkalommal jeleztem a nőgyógyásznak szeretnék babát és nem esek teherbe ( lassan 15 éve nem védekezek). Hüvely ultrahangon igazolták vannak petesejtjeim, illetve cisztáim. Több éve a menstruációm első 4 napján intenzív és vérdarabokkal teli a menstruációm. Tavaly decemberben olvastam az inzulin rezisztenciáról és a tünetei mind megvannak nálam is, ezért elindítottam egy kivizsgálási folyamatot. Terheléses cukorvizsgálaton az éhgyomri cukor 5, a 120 perces 5,7, tehát nem vagyok cukor beteg. Az inzulin szintem viszont 53,4 volt. A nőgyógyászom endrokinológushoz küldött. Itt megvizsgáltak, de annyival zárták, hogy a vérnyomásom (140/100) magas, ez a túlsúlytól, a túlsúlyt kell megszüntetni javasolnak egy diabetológust. Ott kioktattak arra hogyan kell étkeznem és hogy ne ijedjek meg a magas inzulin szinttől, mert ez a súlytöbbletem miatt van, a hasi zsír réteg nem engedi az inzulint hatékonyan működni. Az endokrinológus további hormon visgálatokat rendelt el amiknek eredményét még nem kaptam kézhez.
Hiába hivatkozom arra, hogy diétázok, mozgok, de nem tudok fogyni, mindig abba ütközök, hogy fogyjak le. Utóbbi javaslat az volt, hogy mivel irodai munkát végzek elég nekem 600kcal bevitel is naponta. Más oldalakon az olvasom 600kcal már veszélyesen alacsony.
Összegezve szeretném a véleményét kérni, hogy Ön szerint veszélyes-e az inzulin szintem, illetve mi lenne a javallot számomra annak érdekében, hogy babát vállalhassak.

Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!


Az anyagcsere-egyensúly felborulásának jellegzetes formája, melyet a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként is szoktak emlegetni a magas inzulin szintet és az inzulin rezisztenciát..
Az inzulinrezisztencia lényege, hogy a szervezet sejtjei nem érzékelik az inzulin hatását, „rezisztenssé” válnak. A szervezet ezt úhy próbálja javítani, hogy egyre több és több inzulint termel. A magas inzulin szint azonban már önmagában is sok szövődményt okoz és végül az inzulint termelő béta- sejtek kimerüléséhez, cukorbetegséghez vezet.
( A hasnyálmirigy „elfárad”, így lassan elkezd egyre kevesebb inzulint termelni )
Az inzulinrezisztencia azért veszélyes, mert mindössze olyan, kevésbé markáns tüneteket okoz, melyek más problémára is utalhatnak, így a diagnózis felállításáig hosszú idő eltelhet. Intő jel a menstruációs zavar, a nehezebb teherbeesés, a fokozott szőrnövekedés illetve a bőrproblémák kialakulása és a hízás. A normálisnál magasabb inzulinszint megemelheti a vérnyomást és a koleszterinszintet is, hosszú távon elhízáshoz is vezethet. A magas inzulinszint mellett a magas vércukorszint is állandósulhat, így nagyon fontos a megfelelő étrend betartása és az orvosi kontroll. Az öröklődés mellett óriási szerepe van a betegség kialakulásában az életmódnak: nagyobb a kockázat, amennyiben sok finomított szénhidrátot és telített zsírsavat eszel. A gyógyulásban is kulcsfontosságú a teljes őrlésű gabonafélék, a rostdús ételek, a hüvelyesek, a telítetlen zsírsavak és a magas magnéziumtartalmú ételek (pl. hal, spenót, babfélék) fogyasztása.
A betegséget gyakran más endokrin betegség is kísérheti (pl pajzsmirigybetegség), ezek kivizsgálása indokolt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-04-22 08:07:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja