SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Meglepődve olvastam az egyik esetét, melyben leírta, hogy a tej gátolta a T4 felszívódását. Ezen elgondolkodva szeretnék tanácsot kérni Öntől.
Úgy három éve híztam kb. 10 kg-ot úgy, hogy mindennap futottam, sőt a fiam karate edzésén is részt vettem. Fáradékony voltam, a pulzus számom 50 körüli, a vérnyomásom az előzőekhez képest magas. Kértem egy vérvizsgálatot, ahol kiderült, hogy a koleszterin-szintem magasabb a kelleténél. Tavaly nyáron ismét elmentem vérvételre, ahol valamiért a TSH- és T3, T4-szintemet is megvizsgálták, természetesen alulműködést mutattak. (TSH: 16.37 mIU/L, FT3: 3.8 pmol/L, FT4: 7.1 pmol/L) Az endokrinológus doktornő ultrahangos vizsgálat alapján Hasimoto thyreoditist valószínűsített. A kontrollvizsgálaton az Anti-TPO értékem 274,6 IU/mL volt. Lethrox 50-et hétköznap és hétvégén Lethrox 75-öt szedek. Látványos javulás azonban nem következett be. Ami nagyon elkeserít, az az, hogy a súlyomból nem tudok leadni. Fél éve abbahagytam a futást, mert fájtak az izületeim, de az étkezésre odafigyeltem és a reggeli tornát sem hanyagoltam. Zsírosat, cukrosat nem eszem. Ritkán fogyasztok lisztes ételeket, felvágottakat sem, sok gyümölcsöt, zöldséget, gyakran nyersen fogyasztok. Viszont minden nap ettem egy nagyobb pohár joghurtot nyers gyümölcsökkel, zabpehellyel, lenmaggal. Lehetséges, hogy ez is gátolhatja a gyógyszer hatékonyságát? (Reggel természetesen vízzel veszem be a gyógyszert, és délután szedek mellé szelént és C-vitamint.) Nagyon szeretnék visszafogyni az eredeti súlyomra, de sajnos eddig nem sikerült. Sőt, egy pici elmozdulás sem történt lefelé, esetenként még híztam is! Van-e valami módszer, speciális diéta azoknak, akik ilyen problémákkal küzdenek?
Válaszát előre is köszönöm!
Eszter
Tisztelt Eszter!

Sajnos az esete nagyon gyakori. Sok ember már évek óta szed koleszterin csökkentőt, de nem tudja, hogy panaszai hátterében pajzsmirigy működési zavar áll. A betegsége pedig minden bizonnyal már korában is fennállhatott. A pajzsmirigyhormonjainak felszívódását, a hormon iránti igényt, a TSH értéke sok tényező befolyásolhatja, ezek közül csak néhányat emelek ki:

1. A pajzsmirigy funkció, a hormon iránti igény a betegség egyes szakaszaiban (pl. terhesség esetén) változhat, ezért a dózis változtatására kerülhet sor. A meddőség, a terhesség esetén más-más egyénre szabott dózisra van szükség . Ezt még akkor is hangsúlyozom, ha napjaink orvosi gyakorlata az uniformisszerű ún. protokollkezeléseket helyezi előtérbe. Az adagolás évszakonként is eltérő lehet. Télen a dózis emelésére, a nyári kánikulában pedig csökkentésre van szükség. Feltétlen egyéni mérlegelést kíván, ha a betegnek más betegsége is van - ez a leggyakoribb eset. Ezen kívül a következő állapotok is egyéni elbírálást igényelhetnek:
- Szívbetegségek, magas vérnyomás: általában a dózis csökkentése szükséges, ha ritmuszavar áll fenn.
- Menzesz zavarokban szenvedőkben a dózis emelése válhat szükségessé
- Csökkent libidó esetén növelni célszerű a dózist
- Nagyfokú aluszékonyság fennállásakor – amennyiben a pajzsmirigyműködés korábban már csökkent volt - szintén több gyógyszerre van szükség.
2. Miképpen hatnak a TSH szintjére egyes gyógyszerek?
Ez a betegek által feltett egyik gyakori kérdés, amelyet azért nagyon nehéz megválaszolni, mert valamilyen formában az összes gyógyszer hat a TSH szintre. A legfontosabbakat és a leggyakrabban használtakat emelem ki:
 Szervetlen jódot tartalmazó készítmények: Cordaron (szívgyógyszer), Betadin (bőrfertőtlenítő), Rtg kontrasztanyagok (CT és MR vizsgálatoknál használják), Terhességi vitaminok egy része
 Gyulladáscsökkentő szteroid készítmények (Medrol). Reumatológiában használt gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, szalicilát származékok ( Indometacin)
 Hormonális fogamzásgátlók
 Depresszió esetén használt gyógyszerek (pl. litium)
 Gyomorégés, gyomorfekély gyógyszerei (proton pumpa gátlók nagy csoportja)
 Csontritkulás esetén alkalmazott készítmények (kálcium készítmények)
 Béta-receptor blokkoló szívgyógyszerek, vérnyomáscsökkentők (Concor, Huma-Pronol, Betaloc)
 Túlzott rostos étrend!

Az ún. speciális, „csoda” diéták helyett az okok megkeresését javaslom és oki kezelést.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-03-25 08:39:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja