SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
7 HETE SZENVEDEK . AZ ELSŐ TÜNETEM, A JOBB OLDALI SZEM MOZGATÁSA NEHÉZKES VOLT ÉS A SZEM KÖRÜL TELJES ÖDÉMA JELENTKEZETT. KÉT SZEMÉSZT IS FELKERESTEM ,DE A SZEMKENŐCSÖK ÉS A SZEMCSEPPEK SEM SEGÍTETTEK. KÉT VÉRVÉTELEN VAGYOK TÚL. A THS ADATOM 0,010 , A T4 21,89 , A T3 PEDIG 5,22 VOLT. A PAJZSMIRIGY ULTRAHANG EREDMÉNYE: AZ ISTHMUS NEM SZÉLESEBB, MINDKÉT LEBENY NORMÁLIS, A JOBB LEBENY KÖZÉPSŐ HARMADÁBAN 7MM-ES VEGYES SZERKEZETŰ GÖB.

KÉRDÉSEM, HOGY OKOZHATJÁK-E A FENTI ÉRTÉKEK A JOBB SZEMEM TELJES ELÖDÉMÁSODÁSÁT, ÉS VAN-E PAJZSMIRIGY BETEGSÉGEM, MERT SAJNOS CSAK FEBRUÁRRA KAPTAM ENDOKRINOLÓGUSHOZ BEUTALÓT.
ILLTVE ADDIG IS, MÉG ELJUTOK AZ ORVOSHOZ, MIT TUDOK TENNI AZ ELÖDÉMÁSODOTT SZEMEMMEL?
A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes .


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-18 12:29:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja