SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr!

26 éves nő vagyok, másfél évvel ezelőtt kértem a háziorvosomtól, - mivel már ekkor észrevettem magamon megmagyarázhatatlan súlyfelesleget, -hogy olyan laborvizsgálatot kérjen amelyből egy esetleges pajzsmirigybetegség kizárható. Akkor a laboreredményemben a HTSH szint 6,12mU/l volt és emelett a vércukor,-és koleszterinszintem is kissé magasabb volt (de a magas koleszterinszintet valószínűleg örököltem)
Felkerestem egy endokrinológust aki elküldött nyaki UH-ra, de ezen kívül csupán jódozott só használatát javasolta, gyógyszert nem.
UH eredményem ekkor:\" pajzsmirigylebenyek normál nagyságúak. A jobb lebenyben kettő db 3mm nagyságú echoszegényterület van, egyebütt szerk. norm. Az istmus nem szélesebb.\"
Következő laboreredményemben a HTSH 4,54 T4Free 14,68 T3Free 5,26 Thyreoglobulin 22,40 míg a THyreoidea-peroxidáz e 141,0 IU/ml volt
Kezelőorvosom szerint még ekkor sem volt szükséges a gyógyszer és csupán egy kis diétát javasolt.
Ma ismét voltam laborban, ahol az eredményem laikusként igen aggasztónak tűnik számomra: HTSH 8,03 többi pajzsmirigy adatról sajnos csak később értesülők. Miközben az újabb nyaki UH eredményem is rosszabb lett:\" A pajzsmirigy jobb lebenye 11*14*33mm, a bal 15*16*32mm, az istmhmus 2,5mm. Mindkét lebeny fokozottabb vascularisatiot mutat, szerkezetükben 3-4mm átmérőjű echonszegény és cystosus képletek látszanak. A nyak mindkét oldalán elszórva néhány 7-10mm átmérőjű echoszegény nyirokcsomó látszik.\"
A jelenlegi eredményeimtől kissé megrémültem!
Jártam gégészeten is ahol két teljesen eltérő diagnózist állítottak fel: egyikük szerint mandulagyulladásom lehet (bár ezt azóta a leletek cáfolták) vagy kezdődő reflux, amit viszont én tartok kizártnak mert semmilyen ráutaló panaszom nincs.

Az lenne a kérdésem, hogy valóban nincs szükség gyógyszeres kezelésre?
Valamint, hogy pontosan HTSH mit jelöl és mi befolyásolja hogy egyszer magasabb aztán visszaáll a normális értékre majd most ismét magas?
A leleteim pajzsmirigy alulműködésre vagy gyulladásra vagy valami más betegségre utalnak?
Az ultrahangon azt mondták nagyobb lett a pajzsmirigyem valamelyest(nagyjából fél év alatt) de nem tudom mennyire kell megijedni ezektől az értékektől?
Kérem segítsen megérteni a betegség kialakulásának mikéntjét,hogy hogyan lehet visszafordítani (mert az orvosom csak azt hajtogatja, hogy nincs szükség gyógyszerre és én magam is csak akkor veszek be gyógyszert ha nagyon muszáj) de nem akarom megvárni azt állapotot amikor komolyabbra fordul a helyzet.
Válaszát és segítőkészségét előre is nagyon szépen köszönöm!
Tisztelettel:Niki
Tisztelt Niki!

A kérdése - miként tapasztalhatta - kicsit összetettebb. Kérem ne várja, hogy az előzményekhez véleményt fűzzek.
A lényeg a következő:
1. Ami a TSH-t illeti: Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét

2.Ez a betegek által feltett egyik gyakori kérdés, amelyet azért nagyon nehéz megválaszolni, mert valamilyen formában az összes gyógyszer hat a TSH szintre. A legfontosabbakat és a leggyakrabban használtakat emelem ki:
 Szervetlen jódot tartalmazó készítmények: Cordaron (szívgyógyszer), Betadin (bőrfertőtlenítő), Rtg kontrasztanyagok (CT és MR vizsgálatoknál használják), Terhességi vitaminok egy része
 Gyulladáscsökkentő szteroid készítmények (Medrol). Reumatológiában használt gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, szalicilát származékok ( Indometacin)
 Hormonális fogamzásgátlók
 Depresszió esetén használt gyógyszerek (pl. litium)
 Gyomorégés, gyomorfekély gyógyszerei (proton pumpa gátlók nagy csoportja)
 Csontritkulás esetén alkalmazott készítmények (kálcium készítmények)
 Béta-receptor blokkoló szívgyógyszerek, vérnyomáscsökkentők (Concor, Huma-Pronol, Betaloc)
 Szója tartalmú élelmiszerek és készítmények
3.Az autoimmun pajzsmirigygyulladásnak több formája ismert. Az egyik legfontosabb és gyakran fel nem ismert: a szülések után 3-6 hónappal kialakuló forma („poszt-partum thyreoiditis”). Jelentőségét az is mutatja, hogy a szülések után 16-18%-ban fordul elő.
A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el:
l. Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). Gyakran a beteget túlműködés miatt kezelik és nem gondolnak autoimmun folyamatra!Tehát el kell felejteni azt a szakmai körökben sem mindig ismert tényt, hogy az autoimmun gyulladás nem azonos a csökkent működéssel, sőt kezdetben túlműködéssel is járhat (4. táblázat)
2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig.
3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap.
4.Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
Az autoimmun folyamat elindulásáért és az anti-TPO elleni antitest néhány év múlva csökkent működést eredményez, tehát még ekkor kell(ene) beavakozni.Ráadásul autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül fennállásuk!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelés életveszélyes krízist eredményezhet. Ilyen betegségben több államférfi (pl.J.F. Kennedy elnök) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
A jód kezelést nem javaslom.
Tiovábbi immuno-endokrin vizsgálat és ennek megfelelő kezlés indokolt.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-16 07:56:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja