SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretném a segítségét kérni. A párom 2011.november-december körül több alkalommal panaszkodott heves szívverésre és verejtékezésre. Körzeti orvosunk vizsgálatai nem nyugtattak meg és 2011.12.27-én az újabb panaszok jelentkezésekor a keszthelyi kórház ambulanciájára vittem. Itt súlyos szívritmuszavart ( fluttern atr, 2:1 átvezetés 160/min) ( SVPT, pitvarfibrillations ritmuszavart) állapítottak meg. Több vizsgálat után pajzsmirigy túlműködést diagnosztizáltak nála( TSH: 0,005 FT3:19,98 FT4: 44,98) Gyógyszeres kezelés(betaloc ZOK 2x50mg , Rytmonor 2x300mg , Kardegic por 100mg, Methothyrin 2x1 , Valsartan Sandoz HCT 160/12,5 mg 2x1/2 tablt.)mellett hazaengedték. Szcintigráfiás vizsgálatra küldtek,labor vizsgálattal (TRAK: 9,06) alátámasztották,hogy ez Basedow-kór,majd endokrinológusunk javaslatára Vácra ment (2012.06.27)ahol jódizotópos kezelést kapott. A kezelés óta 4 hónap telt el kontrol vérvételre került sor pénteken 2012.11.09-én ahol kiderül,hogy a túl működés újra fent áll. (TSH: 0,027 FT3: 35,8 FT4: 15,6)Újra idegesebb,verejtékezik alkalmanként zsibbadt a kézfeje.
Professzor Úr mit tanácsol most mit tegyünk? Köszönettel: Annamária
Tisztelt Annamária!

Jóllehet az előzményeket részletesen igyekezett leírni, de több nyitott kérdés marad, amelyet természetesen nem Önnek kellene feltennem, ezért nem is teszem. Nem világos az, hogy miért csak viszonylag későn derült fény a betegségére, miért kapott radiojód kezelést, van-e szemtünete stb.
Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
Betegsége elsődlegesen immuno-endokrin betegség és ennek az oki kezelése indokolt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-15 07:52:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja