SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Dr. Balázs Csaba!
30 éves vagyok, pár éve állapítottak meg nálam pajzsmirigy alulműködést, azóta Letrox 50-et szedek (napi 1x). Ez sokmindenre megadta a választ, hogy korábban mi miért volt, de sajnos nem mindent optimalizált a tabletta. Sajnálatosan a nemi vágy csökkenését tapasztaltam ill. a testsúlygyarapodást, melyeket szeretnék rendbe tenni. Az utóbbin természetesen testmozgással, különböző sportokkal próbálok javítani, de mindkét "problémára" rásegíthetek-e olyan készítménnyel, amely tirozint és fenilanilint (L-fenilalanin) tartalmaz? Vagy ezek alkalmazása felesleges lenne?
Háziorvosom említette, hogy negyedévente ajánlott vérvételre menni ill. a pulzusomra figyeljek oda. Ön milyen rendszerességet javasol? A pulzus mit mutat, mennyire kell nézni, mérni, mikor kell "rosszra" gondolni. Jelenleg átlagosan 56-os a pulzusom.
Korábbi írásában olvastam, hogy télre javasolja a napi adag növelését. Ezt mikor érdemes bevezetni, így október végén is lehet, kell még?
Köszönöm megtisztelő válaszát,
Zsuzsa
Tisztelt Zsuzsa!

Rendkívül aktuális kérdéseire igyekszem tömören válaszolni, pedig a kérdés kicsit összetettebb, mint egyetlen hormonszint elváltozása:
1. Az endokrin rendszer hormonjaival hat a pszichés működésekre, a nemi szerepekre. Nem véletlen, hogy számos betegség befolyásolja a lelki folyamatokat. Rövidesen arról fogok orvosoknak előadni, hogy miképpen hat a csökkent pajzsmirigyműködés az alvásra, a viselkedési zavarokra.
2. A pajzsmirigy sok energetikai folyamatért felelős Ezen kívül ebben termelődnek a hangulatunkat, vitalitásunkat, szexuális vágyainkat meghatározó hormonok. A csökkent pajzsmirigyhormon szint befolyásolja az SHBG (sex hormon binding globulin) szintjét és már ezért is csökkenti a nemi vágyat, a libidot. A libidó működésében a férfi hormonok szintje a meghatározó, paradox módon a nők esetében is. Figyelemre méltó következtetéseket vonhatunk le a tavaly közzé tett, Aphrodite nevet viselő tanulmányból. Az amerikai kollégák 2004 és 2006 között 65 klinikai centrumból 1359 hölgyet vontak be a vizsgálatba. A tesztoszteront, vagyis a férfi hormont bőrre helyezhető tapaszon át 24 héten keresztül adagolták. Az egyik csoport tapasza egyáltalán nem, a másodiké 150, a harmadiké 300 mikrogrammnyi hatóanyagot tartalmazott. A harmadik csapat tagjainál a libidó és az életminőség jelentős dokumentálták! Jelentős javulásról számoltak be.
3. Természetesen nem lehet megoldás a férfi hormon széles körű, tartós alkalmazása, hiszen a mellékhatások közül csak egy, hogy hajhullást eredményezhet. A hormonrendszerbe egy ponton történő beavatkozás kihat az egész szervezet működésére . A menzeszzavar, a libido csökkenése azonban felhívja a figyelmet más endokrin zavar jelenlétére Részletes kivizsgálás javasolt. ( elérhetőség:06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-24 12:51:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja