SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Már többször beszéltem asszisztensével, aki nagyon készséges és azt ígérte segít, majd időpontot találni Önhöz, de ez nem egyszerű feladat sajnos. Addig is szeretném feltenni itt az egyik kérdésem, ha lehet. A problémáimról röviden annyit, hogy régóta fennálló gyomorpanaszaim miatt vérvételre kellett mennem, ennek során derült fény az emelkedett TSH szintemre 7,1 volt. Ezután pajzsmirigy ultrahang következett, és antiTPO ami 600. A hormonszintek még normálisak voltak, a diagnózis autoimmun pajzsmirigygyulladás, 50 mg Letrox. Az endokrinológus csak ennyit mondott. Ezzel én nem elégedtem meg, kicsit beleástam magam a témába, utána olvastam külföldi oldalakon is ennek a betegségnek, mivel eddig soha nem hallottam róla, a családban több generációra visszavezetve sem tudunk, hogy valakinek ilyen lett volna, vagy egyáltalán pajzsmirigy probléma előfordult volna. Végeztettem Mycoplasma és Yersinia vizsgálatokat, ahol az eredmény egy korábban lezajlott fertőzést mutatott ki. Chlamydia pneumeuniae eredményem pedig erősen pozitív lett, akut, éppen zajló fertőzésre utal, ezt írták a leletre. Azt olvastam, hogy ezek a baktériumok is megtámadhatják a pajzsmirigyet. Az lenne a kérdésem, hogy mit csináljak, lehet-e, illetve kell-e ezt kezelni? Egyelőre a Letroxot sem szedtem be, nem tudom mivel ártok vagy használok. (Időközben kialakult gyomorgyulladásomra Noacidot, majd Lansoptolt szedek 1,5 hónapja). Napi 200 mg szelént szedek, a közérzetem jó. Elég tanácstalan vagyok, Önnek mi a véleménye?
Köszönettel,
Balázs
Tisztelt Balázs!

Kérdései fontosak és alaposak. A válaszadás meghaladná ennek az oldalnak a kereteit.
Miután azt írja, hogy ebbe kicsit beleolvasta magát, azért próbálok ebben a kérdésben részletesebb választ adni.:
Definició: az idült thyreoiditisek azon csoportja, amelyben az autoimmun (humorális és celluláris) destruktív folyamat a thyreoidea acinussejtjeit károsítja és hypothyreosis kialakulását eredményezheti. A betegség a szervspecifikus autoimmun endocrinopathiák típusos formája, amelyben az autoantitestek jelenlétét elsőként bizonyították (8).
Epidemiológia
Az autoimmun thyreoiditsek (AT-k) gyakran subklinikus formában jelennek meg, ezért a betegség gyakoriságáról nehéz pontos adatokat szerezni. A nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (5:1). 25-30 felnőtt nő közül 1 szenved ennek a betegségnek valamelyik formájában (1). A szülések 3-17 %-ában tudták a szülést követő hónapokban thyreoiditist (postpartum thyreoiditis=PPT-t) kimutatni (48). Hazánkban az AT prevalenciája 1,46 /0000 (8). A betegség népegészségügyi jelentőségét az adja meg, hogy ez a betegség a hypothyreosis leggyakoribb oka. A manifeszt és szubklinikus hypothyreosis prevalenciája 6-7,5% nőkben, 2,5-2,8% férfiakban. Az Egyesült Államokban közel 10 millióra teszik a hypothyreosis betegek számát. A betegség időbeni felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet az ischemiás szívbetegségeknek. Ugyanis ezekben a betegekben fokozott a koleszterin és az LDL koleszterol szintje. Az AT és a következményes hypothyreosis gyakran áll a meddőség, menstruációs zavarok hátterében is (74).
Immunpathomechanizmus
Az AT-nek három fő típusát lehet elkülöníteni. (8, 74)
a.) Hashimoto thyreoiditis (struma lymphomatosa) jellemzői: nagy, konzisztens vagy tömött szimmetrikusan megnagyobbodott pajzsmirigy. A szövettani képet a lymphocytás és plazmasejtes infiltráció jellemzi, helyenként germinális centrumok, továbbá u.n Askenázy sejtek is láthatók.
b.) Atrophiás thyreoiditis: alig megnagyobbodott vagy az átlagosnál is kisebb konzisztens tapintatú pajzsmirigy jellemzi. A lymphocytás infiltráció eltérő mértékű és helyenként fokális. Fibrosis gyakran figyelhető meg.
c.) Néma (silent) thyreoiditis: a pajzsmirigy alig megnagyobbodott, klinikai tüneteket nem okoz. A szövettani képet a mérsékelt lymphocytás infiltráció és minimális fibrosis jellemzi. Ez a forma spontán remisszióra hajlamos. Ennek egyik gyakori formája a PPT (2).
Az AT-ben különböző cytotoxikus folyamatok eredményezik a thyreocyták pusztulát és az esetek egy részében hypothyreosis kialakulását. Az autoantitestek közül a Tg elleni antitestekről tudjuk, hogy fajspecifikusak és komplementet nem kötnek, de az antitest-dependens citotoxicitás (ADCC) révén károsítják a pajzsmirigysejtek membránját (74). A destruktív típusú Tg elleni antitestek IgG1 és IgG4 alosztályba tartoznak. A TPO elleni antitestek komplementet kötnek és direkt toxikusak. Az AT-es betegek thyreocytáinak bazális membránján immunkomplexeket mutattak ki. A membrán károsító komplexeknek (MACs= membrane attack complexes) fontos szerepük van a gyulladásos folyamatban. A TPO elleni antitestek egy része képes a TPO enzim gátlására és a hormonszintézis csökkentésére (46). Az AT-k képét szinezi az, hogy ugyanazon egyénekben a betegség különböző stádiumában eltérő típusú és mennyiségű autoantitestek detektálhatóak (8, 22, 49, 60, 62, 66, 68, 74l). Érdekes megfigyelés, hogy a Hashimoto thyreoiditises betegek egy részében a thyreocyták növekedését stimuláló autoantitesteket (TGI=Thyroid Growth Immunoglobulin) mutattak ki. A hypothyreosis kiváltásában nemcsak a citotoxikus folyamatok lényegesek. Az AT-es betegek savójában ugyanis gátló típusú TSH-R elleni antitestek is mérhetőek (29l). Újabb megfigyelések pedig felvetették annak lehetőségét, hogy a hősokk proteinek (Hsp60) elleni antitestek is fontosak lehetnek a citotoxikus folyamatban.. A sejtek károsodásában a fokozott apoptosisnak is szerepet tulajdonítanak, ugyanis a thyreoiditises betegekben a programozott sejthalál mértéke nagyobb, mind BG kórban. A cytotoxikus T sejteknek, a cytokineknek és a szabad oxigén gyököknek sejtekre gyakorolt membránkárosító hatását az autoimmun folyamatban bizonyították. A TNFα, az IFNγ és az IL-1-ről kimutatták, hogy az AT-es betegek pajzsmirigyében lényegesen emelkedett mennyiségben van jelen (13, 19, 24, 25, 44, 49, 55, 56).
Genetikai tényezők
Az AT-ben a genetikai tényezők fontosságát húzták alá az irodalmi adatok, amelyek a betegség familiáris halmozódását bizonyították (4, 10). A HLA antigének vizsgálata megerősítette, hogy az AT-k genetikailag is eltérő csoportokat alkotnak. A Hashimoto thyreoiditisben a HLA DR3, a PPT-ben, ill. atrophiás thyreoiditisben a HLA DR5 frekvenciájának emelkedését találták (74). A DNA analizissel (RFLP) a DQw7 frekvenciájának emelkedését mutatták ki Hashimoto thyreoiditisben (4). A HLA-hoz nem kötött gének közül az immunglobulin nehéz lánc Gm3 allotípus lényegesen gyakrabban fordult elő AT-ben szenvedőkben (8, 37). A további megfigyelések azt támasztották alá, hogy a genetikai hajlam abban az esetben fontos, ha jelen vannak az exogén kiváltó faktorok is.
Exogén tényezők
A környezeti tényezők közül a jód és egyes fertőzések szerepére vonatkozóan vannak kisérleti adatok, ill. emberekben tett megfigyelések. A WHO jódhiány elleni programja is bizonyította, hogy a jódozással nemcsak a veleszületett jódhiányos állapot szünt meg, de növekedett az AT-ben megbetegedők száma is. A jód thyreoiditist kiváltó hatása részben az autoantigének (Tg) antigenitásának megváltoztatásával, másrészt az autoantigének fokozott expressziójával és antigén átadásával áll összefüggésben (40). Mind a vírusos, mind a bakteriális fertőzésekről feltételezték, hogy képesek a betegséget kiváltani. Az eddigi irodalmi adatok, azonban egyik kórokozónak sem bizonyították specifikus kóroki szerepét. Mai ismereteink szerint azonban bizonyos infektív ágensek provokálhatják a sejtek fokozott cytokin termelését, másrészt superantigénként is szerepelhetnek (64).
Klinikum, thyreoiditisek formái és stádiumai
Stádiumok és tünetek
Az AT lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el (1, 8, 35, 60):
a.) Hyperthyreoid stádium: A betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A hyperfunkciós tünetek az acinussejtek károsodása miatt felszabaduló hormonok következtében jönnek létre.
b.) Hypofunkciós stádium: A betegség kezdetétől 8. héttől 4-6 hónapig.
c.) Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. Ha a regeneráció teljes, akkor teljes remisszió vagy u.n. kompenzált hypothyreosis alakulhat ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül va). Ha a regeneráció nem teljes, akkor manifeszt hypothyreosis (primer forma) jön létre.
d.) A definitív hypothyreosis stádiuma ("idiopathiás myxoedema"): változatos klinikai formá-ban jelentkezik. Az általános tünetek közül: a fáradékonyság, hidegintolerancia, a csökkent étvágy ellenére hízás, mély rekedt hang a legfeltúnőbb. A bőrtünetek közül a száraz, hideg, megvastagodott, durva tapitatú bőr, a szőrzet (szemöldök, axillaris-és fanszőrzet) hiánya vagy csökkenése emelhető ki. A periorbitalis oedema, anaemiás conjunctiva és subicterikus sclerák gyakran társulnak hypothyreosishoz. A psychés tünetek közül a feledékenység, depresszió, a mentális aktivitás csökkenése, gyakori aluszékonyság, perifériás neuropathia ("carpal tunnel syndroma"), csökkent reflexek (megnyúlt Achilles reflexidő) a legfontosabbak. A beteg gyakran cardialis tünetek: angina, sinusbradycardia, vezetési zavarok (a-v blokk) miatt keresi fel orvosát. A gastointestinalis panaszok (obstipatio, meteorismus) gyakran már a betegség kezdetén is jelentkezhetnek. Nőknél nem ritka a lactorrhoea vagy menseszavar. A pajzsmirigy az esetek egy részében egyenletesen meg-nagyobbodott, nem, ill. csak minimálisan érzékeny, konzisztens tapintatú (Hashimoto thyreoiditisben). Az atrophiás formában azonban a struma nem pathognomikus, sőt néha az átlagosnál is kisebb a pajzsmirigy (atrophiás forma). Az AT-k közül gyakorisága és klinikai jelentősége miatt a PPT fontosabb jellemzőit kell kiemelni. A PPT az utóbbi időben vált ismertté, mint önálló klinikai entitás. Gyakoriságát tág határok között (a szülések 1,1-16,7%-ban) adják meg (2). A thyreoiditis tünetei a szülést követő 3.-6. hónapban jelentkeznek és a színes klinikai kép miatt a diagnózis az esetek egy részében nem könnyű. Ennek oka az, hogy a kezdeti destruktív thyreoiditises periódusban hyperthyreoid, később pedig rendszerint átmeneti hypothyreoid tünetek jelentkeznek. A klinikai kép psychés zavarok ("gyermekét elhanyagoló anya"), cardiovascularis betegségek („carditis“) formájában is jelentkezhetnek. Rendszerint a pajzsmirigy diffúz megnagyobbodása figyelhető meg. A betegség az esetek többségében spontán remissziót mutat és definitiv hypothyreosis kialakulása az esetek 20-30%-ban figyelhető meg.
Laboratóriumi vizsgálatok két csoportba sorolhatók:
Nem immunológiai vizsgálatok:
Jódtárolás csökkent, gyakran 131J scintigraphia nem készíthető. Amennyiben a radiójód felvétele elegendő a scintigram készítéséhez, akkor jellegzetes molyrágásszerü kirágottság figyelhető meg. A TSH szint emelkedett, az FT4 és FT3 szint normális, vagy csökkent a betegség hypothyreoid stádiumában. Hangsulyozni kell azonban, hogy a thyreoiditis nem feltétlen jár hypothyreosissal, sőt az esetek egy részében hyperthyreoisisra utaló hormonértékeket kapunk. A vérsejtsüllyedés általában fokozott, az akut fázis proteinek szintje emelkedett. Az ultrahang vizsgálat fokozott echogenitást ír le (emelkedett echogenitási index). A vékonytü biopsia a kifejezett lymphocytás infiltráció mellett a thyreocyták enyhe atipiáját mutatja. Néha onkocyter átalakulás (Askenazy féle sejtek) is megfigyelhetők a kenetben.
Immunológiai vizsgálatok:
A TG elleni antitestek a betegek 75-95%-ban pozitívak, a TPO elleni antitestek közel a betegek 100%-ban pozitívak. Az antitestek 1/3-ban TPO-t gátló antitestek detektálhatóak. A szérumban IgG szaporulat mutatható ki., a perifériás vérképben relatív és abszolut lymphocytosis van. A specifikus (Tg-nal bevont vörösvérsejtek elleni specifikus) ADCC pozitivitás 90% felett van. A BG kórral ellentétben nem a solublis CD8, hanem a a solublilis CD4 szintje emelkedett (8).
Kórlefolyás, kezelés komplikációk
A betegség lefolyásában remissziók és újabb fellángolások mutathatók ki. A gyulladásos folyamat alatt mind a fokozott működés, mind a csökkent működés jelei egyaránt kimutathatóak. Ezt azért kell hangsúlyozni, mert az AT nem azonos a hypothyreosissal. Jóllehet az igaz, hogy a gyulladásos folyamat végső stádiumában a pajzsmirigy szövete elpusztul és kezdetben csak szubklinikus, majd manifeszt hypothyreosis jön létre.
A kezelés célja a pajzsmirigy pusztulásának megakadályozása, ill. fékezése, továbbá az aktuális klinikai tünetek befolyásolása. Az AT aktív stádiumában szteroid kezelés szóbajön (Prednisolon 10-20 mg naponta). A hyperthyreoid stádiumban a T4 kezelést feltétlenül tanácsos elkerülni. Ebben a perióduban a T4-T3 perifériás konverzióját is gátló béta-receptor blokkolók kedvező hatásúak.Vannak szerzők, akik aktiv és nehezen befolyásolható hyperthyreosissal is járó AT-ben a thyreostatikus kezelést (Metothyrin, ill. Propycil) is tanácsolják rövid ideig (4-8 hét) kis dózisban (10-20mg, ill. 100-200 mg). A kedvező hatás elsősorban ezen gyógyszerek gyökfokó hatására vezethető vissza. Más a helyzet a szub-klinikus, ill. manifeszt hypothyreoid stádiumban. Ezekben az esetekben a szubstituciós kezelés elkerülhetetlen. A T4 dózisa gyermekeknek 10-15 ug/kg, felnőttekben 1.5 ug/kg naponta. A kezdő dózis általában 50 ug naponta, amely fokozatosan emelhető. Kivételt az idős, ill. ischemiás szivbetegségben szenvedők jelentenek, akik számára a kezdő adag 25 ug/nap és az emelés során az óvatosság tanácsos, mivel ritmuszavar léphet fel. Amennyiben a klinikai tünetek nem javulnak a T4 adása után, gondolni kell csökkent mellékvese funkcióra, az Addison krizis veszélyére. A T4 kezelés hatására önmagában is csökken az autoantitestek titere és mérséklődik a pajzsmirigy állományának pusztulása. Ez a klinikai megfigyelést azzal az experimentális adattal magyarázható, hogy a T4 csökkenti a TSH szintet, amely képes a thyreocyták HLA-DR expressziójának növelésére (24, 25). A T4 szubsztituciós kezelés lényegében u.n."izohormonális" kezelésnek felel meg, amely lényeges az immun-tolerancia kialakításában (8, 65).
Az AT-es betegek gondozása szükséges. A gondozás célja: a pajzsmirigy pusztulásának megakadályozása, az esetleges szövődmények időben történő felismerése és elhárítása. A betegség familiáris előfordulásának kiderítése segít a betegség felismerésében és arra kell sarkallja a kezelő orvosát, hogy a család többi tagjait is megvizsgálja. A környezeti ártalmak: fokozott jódbevitel (napjainkban főként gyógyszerek formájában) gyakori okai lehetnek az AT fellángolásának. Gondolni kell AT-re infekciók, ill.interferon kezelések után is (hepatitis C fertőzésben szenvedők esetébe). A gondozói munkában a klinikai kép mellett lényegesek a laboratóriumi vizsgálatok. A vizsgálatok standarját a TG, TPO elleni antitestek titerének meghatározása kell hogy képezze. A szuperszenzitív TSH jól jelzi a szubklinikus hypothyreosis és hyperthyreosis fennállását egyaránt. A TSH meghatározása azonban 3 hónapnál gyakrabban nem célszerű. Nem várható az sem, hogy a TSH szint a T4 adása után gyorsan fog csökkenni, mivel a TSH féléletideje 10 nap. Fontos, hogy a beteg a hormonkészítményt (T4-t) éhgyomorra vegye be mivel számos fehérje (tej) zavarja a felszívódást. Az ultrahangos vizsgálat és a biopszia megismétlése azokban az esetekben szükséges, amennyiben a diagnózis nem egyértelmű, vagy a beteg nem kielégítő mértékben javul, esetleg felvetődik malignus betegség társulásának lehetősége.

1. Amino, N. et al. : In vitro conversation of blocking type anti-TSH receptor antibody to the stimulating type by anti-human IgG antibodies. Clin. Endocrinol. 27, 615, 1987.
2. Amino N. et al. : Autoimmune thyroid disease and pregnancy. J. Endocrinol. Invest. 19, 59, 1996.
3. Ando, T. et al.: A monoclonal thyroid stimulating antibody. J. Clin. Invest. 110, 1667, 2002.
4. Badenhoop, K. et al.: Susceptibility of thyroid autoimmune disease: molecular analysis of HLA-D region genes identifies new markers for goitrous Hashimoto thyroiditis. J. Clin. Endocrinol. Metab. 127, 1590, 1990.
5. Badenhoop, K. et al. : Genetic markers in diagnosis and prediction of relapse in Graves disease. Exp. Clin. Endocrinol. Diabetes 104, 98, 1996.
6. Bahn, R. S. et al. : A genomic point mutation in the extracellular domain of the thyrotropin receptor in patients with Graves ophthalmopathy. J. Clin. Endocrinol. Metab. 78, 256, 1994.
7. Bahn, R. S. et al. : Thyrotropin receptor expression in cultured Graves orbital preadipocyte fibroblasts is stimulated by thyrotropin. Thyroid 8, 193, 1998.
8. Balázs Cs.: Az endokrin rendszer betegségei. Klinikai Immunológia, szerk. Petrányi Gy. és mtsai. Medicina, Budapest, 512, 2000.
9. Balázs, Cs. et al. : The immunosuppressive effect of Methimazole on cell-mediated immunity is mediated by its capacity to inhibit peroxidase and to scavange free oxygen radicals. Clin. Endocrinol. Oxf. 25, 7, 1986.
10. Balázs, Cs., Farid N. R. : Immunogenetics of thyroiditis and thyroid carcinoma. In: Immunogenetics of Endocrine Disorders. Ed: Farid N. R. Alan R.Liss Inc., New York, 1988, 267.
11. Balázs, Cs. et al. : Graves ophthalmopathy, eye muscle antibodies and HLA antigens. Expl. Clin. Immunogenetics 6, 190, 1989.
12. Balázs, Cs. et al .: Association between Graves ophthalmopathy and smoking. Lancet 336, 754, 1990.
13. Balázs, Cs., Farid, N.R.: Soluble interleukin-2 receptor in sera of patients with Graves disease. J.Autoimmunity 4, 681, 1991.
14. Balázs, Cs. et al. : Inhibition of metabolic activity of polymorphonuclear granulocytes by thyroid stimulating antibodies. J. Endocrinol. Invest. 15, 465, 1992.
15. Balázs, Cs. et al. : Serum soluble CD8 concentrations is an indicator of disease activity in patients with Graves disease. Thyroid 4, 27, 1994.
16. Balázs, Cs., Molnár, I. : In vitro suppression of anti-TSH receptor antibody by autologous anti-idiotypic antibody in patients with Graves disease. Acta Microbiol. Immunol. Hung. 42, 163, 1995.
17. Balázs, Cs. et al. : Inhibitory effect of pentoxifylline on HLA-DR expression and glycos-aminoglycan synthesis on retrobulbar fibroblasts induced interferon gamma. Acta Microbiol. Immunol. Hung. 44, 173, 1997.
18. Balázs, Cs. et al. : Beneficial effect of Pentoxifylline on thyroid associated ophthalmo-pathy. J. Clin.Endocrinol.Metab. 82, 1999, 1997.
19. Bartalena, L. et al. : Editorial: cytokine antagonists: New ideas for the management of Graves ophthalmopathy. J. Clin. Endocrinol.Metab. 81, 446, 1996.
20. Benvenga, S. et al. : Thyroid iodide transporter: local sequence homologies with thyroid autoantigens. J. Endocrinol. Invest. 20, 508, 1997.
21. Betterle, C. et al. : Adrenal cortex and steroid 21-hydroxylase autoantibodies in adult patients with organic specific autoimmune diseases: marker of low progression to clinical Addison’s disease. J. Clin. Endocrinol. Metab. 82, 932, 1997
22. Betterle, C., Zanchetta, R. : Update on autoimmune polyendocrine syndromes (APS). Acta Bio Medica 74, 9, 2003.
23. Blizzard, R. M. et al. : The incidence of parathyroid and other antibodies in the sera of patients with idiopathic hypothyroidism. Clin. Exp.Immunol. 1, 119, 1966.
24. Bodolay, E. et al..: Expression of HLA-DR antigens by thyroid cells: the effect of Graves IgG. Immunology Letters 15, 77, 1987.
25. Bodolay, E. et al.: Methimazole blocks Graves IgG but not interferon-gamma HLA-DR expression by thyroid cells. Immunology Letters 18, 167, 1988.
26. Bohr, A., et al.: A heritable point mutation in the extracellular domain of the TSH receptor involved in the interaction with Graves immunoglobulins. Biochem. Biophys. Acta 216, 504, 1993.
27. Cawood,T. et al.: Recent developments in thyroid eye disease. Brit. Med. J. 329, 385, 2004.
28. Chazenbalk, G. D. et al.: Thyroid-stimulating autoantibodies in Graves’ disease preferen-tially recognize the free A subunit, not the thyrotropin holoreceptor. J. Clin. Invest 110, 209, 2002.
29. Cho, B.Y. et al. : Clinical role of thyrotropin receptor blocking autoantibodies in autoimmune thyroiditis. Exp. Clin. Endocrinol. 102, 163, 1994.
30. Czarnocka, B. et al.: Purification of the human thyroid peroxidase and its identification as the microsomal antigen involved in thyroid disease. FEBS Letts. 190, 147, 1985.
31. Dai, G. et al.: Cloning and characterization of thyroid iodide transporter. Nature 379, 458, 1996.
32. Davis, T. F. : The TSH receptor reveals itself. J. Clin. Invest. 110, 161, 2002.
33. Dong, Q. et al.: : Towards an antigenic map of thyroglobulin: identification of ten epitops bearing sequence within the primary structure of thyroglobulin. J. Endocrinol. 122, 169, 1989. 34. Eckstein, A. et al.: Impact of smoking on response to treatment of thyroid associated ophthalmopathy. Brit. J. Ophthalm. 87, 773, 2003.
35. Eisenbarth, G. S. and Gottlieb, P. A: Medical progress: autoimmune polyendocrine syndromes. N. Engl. J. Med. 350, 2068, 2004.
36. Falorni, A. et al. : Autoantibody profile and epitope mapping in latent autoimmune diabetes in adults. Ann. N.Y. Acad. Sci. 958, 99, 2002.
37. Falorni, A. et al. : Italian Addison network study: update of diagnostic criteria the etiological classification of primary adrenal insufficiency. J. Clin. Endocrinol. Metab. 89, 1598, 2004.
38. Farid, N .R. et al.: The Major Histocompatibility Complex and autoimmune thyroid disease. The Mount Sinai J. Med. 53, 6, 1986.
39. Frecker, M. et al.: Genetic factors in Graves ophthalmopathy. Clin. Endocrinol. Oxf. 25, 479, 1986.
40. Gardas, A.: The influence of iodine on the immunological properties of thyroglobulin and its immunological complexes. Autoimmunity 9, 331, 1991.
41. Gentile, F. et al.: Thyroglobulin as an autoantigen: what can we learn about immuno-pathogenecity from the correlation of antigen properties with protein structure? Immunology 112, 13-25, 2004.
42. Gopalakrishnan, M. et al.: Cloning of the human sodium iodide symporter and characterization in a differentiated human thyroid cell line, KAT-50. Thyroid 8, 63, 1998.
43. Heyma, P., et al. : Thyrotropin binding sites on Yersinia enterocolitica recognized by immunoglobulins from humans with Graves disease. Clin. Exp. Immunol. 64, 249, 1986.
44. Islam, M. N.et al.: Biological activity of anti-thyrotropin anti-idiotypic antibody Eur. J. Immunol. 13, 57, 1983.
45. Jankovic, S. M. et al.: Risk factors for Graves disease. Eur. J. Epidemiology 13, 15, 1997.
46. Kaczur, V. et al. :Effect of anti-thyroid peroxidase (TPO) antibodies on TPO activity measured by chemiluminescence assay. Clin. Chem. 43, 1392, 1997.
47. Kaczur V. és mtsai: A TSH-receptor gén 52. tripletjének (253.nukleotid) polimorfizmusa Basedow-Graves kóros betegekben és egészséges egyénekben. Orvosi Hetilap 138, 1625, 1997.
48. Lazarus, J. H.: Postpartum thyroiditis. Thyroid International 5, 3, 1996.
49. Leövey A. : A klinikai endokrinológia és anyagcserebetegségek kézikönyve. Medicina, Budapest, 2001.
50. Levy, O. et al. : Molecular characterization of the thyroid Na/I symporter (NIS): J. Clin. Invest. 20, 689, 1997.
51. Ludgate, M. et al.: The molecular genetics of three thyroid autoantigens: thyroglobulin, thyroid peroxidase and thyrotropin receptor. Autoimmunity 7, 201, 1990.
52. Metcalfe, R. A., Weetman, A. P.: Stimulation of extraocular muscle fibroblasts by cytokines and hypoxia: possible role in thyroid-associated ophthalmopahty. Clin. Endocrinol. 40, 67, 1994.
53. Metcalfe, R. A. et al.: Analysis of antibody-dependent cell-mediated cytotoxicity in autoimmune thyroid disease. Autoimmunity 25, 65, 1997.
54. Mishrahi, M. et al. : Cloning, sequencing and expression of human TSH receptor. Biochem. Biophys.Res.Commun. 166, 394, 1990.
55. Molnár, I., Balázs, Cs.:High circulating IL-6 levels in Graves ophthalmopathy. Autoimmunity 25, 91, 1997.
56. Natt, N. et al. : Cytokines in the evaluation of Graves ophthalmopathy. Autoimmunity 26, 129, 1997.
57. NICE Gideline: Type 1 diabetes: diagnosis and management of type 1 diabetes in children and young people. National Institute for Clinical Excellence 1, 2004.
58. Neufeld, M, Blizzard, R.M.: Polyglandular autoimmune disease. In: Symposium on Autoimmune Aspects of Endocrine Disorders. Pinchera, A., Doniach,D., Fenzzi, G.F., Baschieri, L.,(Eds) Academic Press, New York, 357-365, 1980.
59. Perros, P. et al.: Demonstration of TSH binding site in orbital connective tissue: possible role in the pathogenesis of thyroid associated ophthalmopathy. J. Endocrinol. Invest. 17, 163, 1994.
60. Petrányi Gy. : HLA és betegségek genetikai kapcsolata. Az immungenetika alapjai. szerk. Petrányi Gy. Medicina Könyvkiadó, Budapest, 1986, 323.
61. Prummel, M. F. et al. : Randomised double-blind trial of orbital radiotherapy versus sham irradiation in patients with mild Graves’ophthalmopathy. J. Clin. Endocrinol. Metab. 89, 15, 2004.
62. Safran, M. et al. : Environmental factors affecting autoimmune thyroid disease. Endocrinol. Metab. Clin. N. Amer. 16, 327, 1987.
63. Sanjeevi, C. B. et al: Genetics of latent autoimmune diabetes in adults. Ann. N.Y. Acad. Sci. 956, 107, 2002.
64. Sissons, J. G. P.: Superantigens and infectious disease. Lancet 341, 1627, 1993.
65. Schloot, N., Eisenbarth, G.S.: Isohormonal therapy of endocrine autoimmunity. Immu-nology Today 16, 289, 1995.
66. Song, Y.H. et al:: The nature of autoantigens targeted in autoimmune endocrin diseases. Immunology Today 17, 232, 1996.
67. Stenszky V. et al.: The genetics of Graves disease: HLA and disease susceptibility. J. Clin. Endocrinol. Metab. 61, 735, 1985.
68. Stobel, S. : Oral tolerance, systemic immunoregulation and autoimmunity. Ann. N.Y. Academy of Sciences 958, 47, 2002.
69. Stuart, P.M. : Yersinia enterocolitica produces superantigenic activity. J. Immunol. 148, 225, 1992.
70. Tahara, K. et al. : Epitopes for thyroid stimulating and blocking autoantibodies on the extracellular domain of the human thyrotropin receptor. Thyroid 7, 867, 1997.
71. Tallstedt, L. et al. : Graves ophthalmopathy and tobacco smoking. Acta Endocrinol. 129, 147, 1993.
72. Tan, G. H. et al. : Interleukin-1 (IL-1) receptor antagonists and soluble IL-1 receptor inhibit IL-1-induced glycosaminoglycan production in cultured human orbital fibroblasts from patients with Graves ophthalmopathy. J. Clin. Endocrinol. Metab. 81, 449, 1996.
73. Watanebe, Y. et al. : Subtypes of anti-TSH receptor antibodies classified by various assays using CHO cells expressing wild-type or chimeric human TSH receptor. Thyroid 7, 13, 1997.
74. Weetman, A. P.: Autoimmune thyroiditis: predisposition and pathogenesis. Clin. Endo-crinol. 36, 307, 1992.
75. Weetman, A.P.: Autoimmunity to steroid-producing cells and familial polyendocrine autoimmunity. Clin. Endocrinol.Metab. 9, 157, 1995.
76. Wiersinga, W. M. et al. : Temporal relationship between onset of Graves ophthalmopathy and onset of thyroidal Graves disease. J. Endocrinol. Invest. 11, 615, 1988.
77. Wraith, D. C. et al. : Vaccination and autoimmune disease: what is the evidence. Lancet, 362, 1659, 2003.




Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-09-19 07:40:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja