SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr! 20 éves egyetemi hallgató vagyok. Évek óta küzdök több problémával is, számos orvost felkerestem, mondanom se kell, eredménytelenül. Kb. 5 éve rendszertelen menstruációval mentem el nőgyógyászhoz, aki fogamzásgátlót adott, ami miatt ez rendbe jött. Ám azóta nagyon sokszor mentem el petefészek- illetve méh fájdalommal, amit fertőzésnek diagnosztizált. Kaptam antibiotikumokat, de soha nem múlt el teljesen a fájdalom. Emellett pár éve refluxot állapítottak meg. A háziorvosomnak elmondtam a problémáimat, de azt mondta, hogy serdülök. Nem igazán hiszem el neki. Általános iskolás korom óta a normális testhőmérsékletem 37,2 körül van, és az elmúlt pár hónapban kezdett el igazán zavarni a többi gondom. Szinte mindig 100 fölött van a pulzusom, marokszámra hullik a hajam, állandóan fáradt vagyok, ingerlékeny, csak pár órát tudok aludni éjjel, ha egy kicsit lehajolok, és felkelek, nagyon megszédülök, a guggolásról nem is beszélve. Nagyon nehezemre esik egy dologra koncentrálni, napi 4-5-ször van székletem, általában az, amit még aznap megeszem, esetleg előző nap. A fogamzásgátlót kb. fél éve abbahagytam, azóta rendszertelen a menstruációm.
Nagyon kellemetlen ez nekem, de már nem tudok máshova fordulni. Mit javasol, hova menjek ezekkel a problémákkal, és mi lehet ez?
Válaszát és tanácsait előre is nagyon köszönöm!
Csilla
Tisztelt Csilla!

Nagyon sok és szerteágazó tünetről számolt be, amelyek kivizsgálást igényelnek. A panaszai endokrin, ill. immuno-endokrin eredetűek. Hormonrendszerünk minden szervünkre hat, így a legkülönbözőbb tüneteket okozza, ha zavar keletkezik működésében. Nagy valószínűséggel első utunk nem egy endokrinológus orvoshoz vezet, és az sem biztos, hogy a háziorvos a megfelelő helyre irányít. Bizonyos endokrin- vagyis a hormonrendszerhez köthető- betegségek felismeréséhez pedig elengedhetetlen a részletes vérkép, melyet csak szakorvos rendelhet el. Így talán hetekig, hónapokig, évekig nem derül fény a valódi okra. – Képzeljük el a szervezetünket úgy, mint egy postát, mely a beáramló információk áradatát fogadja be. Testünk működése is elengedhetetlen jelek, információk nélkül, a hírvivők, a postások pedig nem mások, mint hormonjaink. Egészen apró mennyiségben, a gramm egymilliomod részében vannak jelen a vérben, mégis minden szervünk állapota függ mennyiségüktől, a „helyes kommunikációtól”. Az egész testbe szállítják a híreket, ha túl kis vagy éppen nagy mennyiségben termelődnek, az nem csak annál a szervünknél mutatkozik meg, ahonnan elindulnak az információ továbbítására. Hatnak többek között erőnlétünkre, közérzetünkre, szexuális működésünkre, stressztűrő- és nemzőképességünkre, energiaszabályozásunkra, bőrünk, hajunk állapotára. Fontos, hogy a hormonok és immunrendszerünk szoros kapcsolatban vannak egymással, ugyanis a csecsemőmirigy is hormonális szerv. Hormonjaink termelődését meghatározza életkorunk, nemünk, örökletes tényezők, sőt, a testet érő fény mennyisége, a külső hőmérséklet is. Eltérő lehet a különböző évszakokban, és megfigyelhető változás még napközben is. Mivel egy sor kulcsfontosságú üzenet szállításáért felelősek, nagyon érzékenyek érzelmi ingadozásainkra és a különböző külső hatásokra. Nem is gondolnánk, hogy naponta mennyiféle kozmetikum, élelmiszer és vegyi anyag vesz minket körbe, melyek mind befolyásolják e kifinomult rendszer működését!
Tehát nem egyetlen szervre kellene koncentrálni, hanem holisztikus úton próbálni megoldani a sok felhalmozódott problémát.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-06-18 07:51:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja