SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Endokrinológiai kivizsgálásom elején járok,melyet sorozatos vetélések miatt kezdeményeztem(Jelenleg a laboreredményekre és nyaki UH-ra várok,tüneteim elég tipikusak:fázás,hajhullás,gombócérzet a torokban,száraz bőr,stb,tapintásos leletem: kissé tömött pajzsmirigy,baloldalt babszemnyi megnagyobbodott nyirokcsomó)

Kérem,engedje meg,hogy néhány kérdést feltegyek Önnek,mert minél többet olvasok a témáról,annál zavarosabb az egész,az összefüggések miatt:

1-Lehet-e kapcsolat egy esetleges autoimmun pajzsmirigy-gyulladás és a kezeletlen allergia között(por,pollen és állatszőr,tüneteim kb.2 éve nagyon felerősödtek).Ha igen,hogyan hatnak egymásra?

2-Egy esetleges pajzsmirigy-gyulladás,illetve az emiatt boruló hormonegyensúly hajlamosít-e nőgyógyászati jellegű kóros sejtburjánzásra?(pl.mióma kialakulása,méhnyak sejtjeinek kóros elfajulása,nálam volt mindkettő,P3 Cin II-vel műtöttek is)

3-Ha a terhesek pajzsmirigye,mint Ön azt írta,50%-kal több hormont termel,ez a gyakorlatban annyit jelent,hogy egy esetleg eredetileg magas TSH érték terhességben csökken,tehát a normál labortartományokat figyelembe véve esetleg normálisnak tűnik?(konkrétan arra gondolok,hogy az utolsó sikertelen terhességemben a 10. héten mért 2,77-es TSH érték lehet,hogy eredetileg magasabbról indult?)

4-Jól értettem a válaszaiban azt,hogy egy esetleges autoimmun pajzsmirigy gyulladásnál a jódtartalmú magzatvédők nagyon károsak lehetnek?Én kétszer is a nőgyógyászom által preferált Femibion szedtem,de ha ez esetleg akár vetéléshez is vezethet,akkor vajon miért nem ellenőrzik a kismamákat ilyen szempontból is?(utóbbi kérdésem persze,költői)

5- Az utolsó kérdésem vércsoporttal kapcsolatos,de talán valamennyire immunológiai téma,ha mégse,elnézését kérem: lehetséges,hogy 0 pozitívos vércsoport változik a terhességek folyamán,vagy csak a vizsgálati módszerek finomodtak? 0 pozitívos ikreket szültem ezelőtt sok évvel, azzal a tudattal,hogy én is 0 + vagyok,ehhez képest most 0 variánsként határoztak meg,mely terhességben negatívnak tekintendő.Mivel eddig fel sem merült az Rh pozitivitásom,a mostani vetélést megelőző kettőnél,illetve a szülésemnél anti D-t nem kaptam, holott lehet,hogy a probléma eddig is fennállt.
RH összeférhetetlenség lehet korai vetélés okozója?

Bocsánat,ha hozzá nem értőként esetleg ostobaságokat kérdeztem.
Várom megtisztelő válaszát,köszönettel:
Mária
Tisztelt Mária!
Mindenek előtt kérdéseire kezelő orvosának kellene választ adnia, aki vizsgálta, megtapintotta a pajzsmirigyét (is!).
Ad 1. Az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) és szisztémás kórképek (reumatoid arthritis, SLE, Sjögren szindróma) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiailag aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
Ad 2. Az autoimmun gyulladás önmagában nem okoz myomát, de jelenléte a kóres endokrint hátterére utal.
Ad. 3. A helyzet az, hogy – miként erről az előbb írtam- egy összegzett TSH értéke adnak meg. A terhesség alatt a TSH ún. normál értékei eltérők. Sajnos ezt nem veszik figyelembe és a terhesség első heteiben észlelt alacsony TSH kezelni néha kívánják, ill. sürgős endokrin vizsgálatot kérnek.
Ad 4. A jodid valóba provokálhat autoimmun gyulladást a genetikailag fogékony egyedekben, ezért annak adása feltétlen megfontolandó!
Ad 5. Az anti- D kérdésével általában egyetértek. Valóban több immunológiai vizsgálat volna szükséges, erről egy ebben a hónapban megjelent cikkemben (ezen a honlapon már írtam részletesen)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-05-21 08:42:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja