SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Először is köszönöm a lehetőséget, hogy konzultálhatok Önnel.
Gyermekvállalás előtt álló 29 éves nő vagyok. 2007. óta pajzsmirigy alulműködésem van, autoimmun pajzsmirigy gyulladás következtében. Édesanyámnak is pajzsmirigy alulműködése van (stuma nodosa). A menzesz renszeressé tétele céljából fogamzásgátlót - Jaminelle-t - szedtem idén szeptemberig, a megfelelő TSH érték megtartása céljából pedig 100 mg-os Euthyreox-ot szedek. Az októberi labor vizsgálat eredményeként a TSH értéke 0.183 volt (ref.:0.4-4,5). Mivel a menzsesz akkor még késett, ezért laborban elvégezték az FSH, LH, és a prolaktin kimutatását: az LH 0,88 u/l, az FSH pedig 1,35 u/l, a prolaktin pedig ref. tartományon belüli volt, mint utóbb kiderült, menzesz előtt 1 nappal. Okozhatott-e csökkenést a TSH értékben a terhesvitamin 1 hónapig tartó szedése, amiben 0,16 mg jód van? (A terhesvitamin szedését már felfüggesztettem, mert olvastam a válaszai között, hogy az autoimmun folyamatokat beindíthatja.) Kórosnak tekinthető-e a TSH ilyen alacsony mértéke? Jelenthet-e túlműködést? A pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata szerint annak szerkezete inhomogen, az egész területén több 3-4 mm nagyságú echoszegény szolid terület található. Válaszát előre is köszönöm! További sikereket kívánva: Angelika
Tisztelt Angelika!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. és a gyógyszeres szedés indikálta. Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell mondani, hogy ez szakmailag nem felel meg valódu konziliumnak.
Mit tudok tanácsolni?
 A jódbevitel Janus-arcúságát mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigy-betegségre hajlamos betegekben azonban az autoimmun folyamat fellángolását eredményezheti, ezért is kell törekedni a pajzsmirigybetegség pontos megállapítására még a terhesség előtt.
A betegség öröklődő természetéről már többször szóltam és írtam. Az ezredfordulóra elkészült az ember géntérképe és azt gondoltuk, hogy már minden tudunk. Hiszen ez a géntérkép olyan, mint egy könyv, „törvénykönyv”, amelyben megtalálható minden tulajdonságunk, tágabb értelemben a sorunk is. De valóban így van ez? Ma már a tudósok számára világosnak tűnik, hogy a szervezet legkisebb egységét képező sejtek magjában található örökítő anyag az ún. DNS merev alapszerkezete a maga 46 kromoszómájával és sok ezer génjével, csak az egyik eleme az emberi sejt bonyolult genetikai gépezetének. Az alapszerkezetben tárolt, 18 darab 1500 oldalas könyvre elegendő információ az emberiség egészében 99,9% átfedést, azaz azonosságot mutat és mégis mennyire külön-bözünk egymástól! Ennek magyarázata az, hogy gének által befolyásolt, kódolt információk nem feltétlenül kerülnek át, nem „íródnak át” a szervezet fehérjéibe és nem találhatók meg az utódokban. Néhány – első olvasásra nehéznek tűnő - alapvető információt szükségesnek tartok leírni. Hangsúlyozom, hogy nem tudományos szintű genetikával kívánom untatni a tisztelt Olvasót.
Mi a gén?
- Gén: az öröklődés egysége, strukturális alapját a DNS molekula képezi
- Gén átírás (expresszió): az a folyamat, amelyben a génben lévő kód a fehérjébe átíródik
- Genom: a sejtek minden örökletes anyagát jelenti
-Genomika: a genommal foglalkozó tudomány
- Proteom: a szövetekben, sejtekben jelenlévő fehérje
- Proteomika: a proteinek felépítésével, funkciójával foglalkozó tudomány
- Tireodomika: a pajzsmirigy örökletes faktorainak összességével foglalkozó tudomány(ág)

Az autoimmun (beleértve a pajzsmirigy eredetű) gyulladásos betegségek öröklődését, már régóta vizsgálták, vizsgáltuk. Az első fontos megállapítás az volt, hogy ezek a betegségek családokon belül halmozottan fordultak el. Sok ismert személy családjára (idősebb G. Bush, Kennedy- és Sárközy elnökök) utalhatok, ahol valóban a vérségi rokonok között sok Hashimoto thyreoiditises és Basedow kóros beteget figyeltek meg. Ilyen családokat mi is jelentős számban találtunk és publikáltunk. Sikerült megtalálni ezeknek a betegségeknek a génjeit, de bebizonyosodott, hogy ezek a gének „némák” maradnak mindaddig, amíg kiváltó hatások nem érik a kóros géneket hordozókat. Ilyen kiváltó tényezőknek bizonyultak:
 Gyógyszerek: jód, interferon kezelés
 Stressz hatások
 Hormonok, illetve hormonszerű anyagok
 Fertőzések
 Káros sugárzás

Ezek után érthető, hogy a betegek jelentkezése után fontos kérdésem, hogy volt-e a családjában pajzsmirigy vagy egyéb autoimmun betegség. A következőkben azt célszerű tisztázni, hogy a fenti kiváltó tényezők előfordultak-e a betegségét megelőzően. Miért fontosak ezek? Az ismételt káros, indukáló hatások a betegség kiújulását idézhetik elő!
Az öröklődés valószínűsége a szülőkről az utódokra 10-19% volt. A legizgalmasabbnak az egypetéjű ikrek vizsgálata bizonyult. Az ilyen ikrek génjei teljes mértékben azonosak és mégis „csak” 50%-ban öröklődnek a tulajdonságok és a betegségek. Ez bizonyyítja, hogy a külső hatásoknak jelentős szerepe van a betegségek létrejöttében.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-24 11:20:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja