SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Én egy 29 éves nő vagyok.
A pajzsmirigy ultrahang leleteimmel, illetve labor eredményeimmel kapcsolatban szeretném szakértői véleményét kérni.
Háziorvosom kb. 1 évvel ezelőtt vette észre, hogy a pajzsmirigyem jobb oldali lebenye meg van nagyobbodva, ekkor ultrahang-, és vérvizsgálatra került sor:
Vérvizsgálat:
TSH: 6,370 mlU/L
Szabad T4: 11,12 pmol/L /2010.06.09/

Ultrahang lelet:
A pajzsmirigy jobb oldali lebenye 15x16x51mm (6,4 cm3),
Az isthmus vastagsága 4mm.
A bal oldali lebeny 13x13x48 mm (4,2cm3)
Körülírt solid-, vagy cystosus képlet egyik lebenyben sem látható.
Anyak lágyrészei között kóros solid-, vagy cystosus képlet nem ábrázolódik. /2010.06.10/

Vérvizsgálat:
TSH: 8,23 mlU/L
Szabad T4: 9,49 pmol/L /2011.03.30/

Ultrahang lelet:
A pajzsmirigy jobb lebenye 20x21x44 mm
Az isthmusa 10 mm átmérőjű
A pajzsmirigy bal lebenye 16x15x38 mm
A pajzsmirigy egészében kifejezetten durva inhomogén szerkezetű melyen belül echodús, és echoszegény területek váltakoznak, de biztosan körülírt elváltozás nem különíthető el. A parotisok és submandibuláris nyálmirigyek norm. méretűek, szabályos szerkezetűek. J.o. a nyaki nagyerek mentén kp. harmadban egy 14- és egy 16mm-es nagyobb lgl. ábrázolódik.
/2011.10.20./

A legutóbbi ultrahangvizsgálat után az ultrahang szakorvos javasolta, hogy mielőbb keressek fel egy endokrinológiai szakrendelést. ( korábbi leleteim kapcsán nem voltam endokrinológusnál) Mivel időpontot, csak következő év január 3-ra kaptam, ezért szeretném a Professzor Úr véleményét kérni, hogy próbáljak-e másik endokrinológiai rendelésen korábbi időpontot kérni, vagy nyugodtan várjam meg a január 3-át, mivel a lelet nem teszi indokolttá, a mielőbbi vizsgálatot.
Továbbá szeretném megkérdezni, hogy a TSH ilyen kismértékű eltérése összefüggésbe hozható-e szorongással, hajhullással, a hajszálak elvékonyodásával, hirtelen hízással ( 6 hónap alatt 8 kiló), gyakori fejfájással, illetve térdízületi gyulladással (ez jelenleg is fennáll), nyelési nehézséggel (enyhe fájdalom, mintha gombóc lenne a torkomban, kb, 2-3 napja), valamint gyakran érzem magam kimerültnek fizikai, illetve szellemi síkon is?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Krisztina
Tisztelt Krisztina!

A leletekből sem etikai, sem szakmai opkok miatt nem célszerű véleményt mondani. A legfonosabbak a panaszai, amelyeket röviden érintett, ezek nagy valószinüséggel autoimmun eredetű pajzsmirigybetegsére utalnak és immuno-endokrin kivizsgálást igényelnek.
Miért?
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
Tel. 06-30-631-9309.
Jó egészséget kívánok:, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-24 10:51:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja