SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Augusztus 22-én volt egy vetélésem 8 hetesen. A HCG szintem még október elején is 80 körüli volt, utána megjött, a menses után október 11-én 13 volt még mindig az érték. UH kontrollon minden rendben volt.
Szeretnék 3. napi hormonsort csináltatni, amire eredetileg azt mondták, a vetélés utáni 3. hónapnál hamarabb ne csináltassak. Ön szerint ki kellene várnom a HCG teljes kiürülését és onnantól a 3 hónapot, vagy december elején már mehetek hormonvizsgálatra?
Az idő sürget, mert az eredeti betegségem az endometriózis. Az endokrinológusom azt mondta, ő nem tud a kérdésemre válaszolni, mert a HCG-hez nem ért, így most tanácstalan vagyok!
Köszönettel, Nóra
Tisztelt Nóra!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. és a gyógyszeres szedés indikálta. Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Nem értem, hogy az endokrinologus kolléga miért mondta az Ön által leírtakat. Az sem egyértelmű, hogy milyen "3. napi hormonsort" kíván csináltatni.
Az endometriosis hormondependens megbetegedés. Menarche előtt és menopausa után ritkán fordul elő, terhesség alatt regrediál. Nyilvánvaló, hogy a kezelés egyik fő iránya a hormonális kezelési lehetőség.

• Oestrogenek és androgenek
Használatuk a kedvezőtlen mellékhatások miatt (thromboembolia, hypertonia, hányás, hányinger- az oestrogenek esetében, virilisatio, hangmélyülés, acne – az androgenek esetében) azonban hamar kiszorultak a terápiás gyakorlatból.
Karnaky (1948) számolt be oestrogen (stilboestrol-) kezeléssel szerzett kedvező tapasztalatairól. Hamblen (1957) metiltestosteron-kezeléssel szerzett kedvező tapasztalatokról számolt le, azonban a mellékhatások a kezelést elfogadhatalanná tették.

• Oestrogenek és gesztagenek combinatioja
A ma leginkább használatos oestrogen- gesztagen –combinatiokat a combinalt oralis fogamzásgátlók képviselik. Itt a mellékhatás az oestrogencomponens mennyiségével egyenes arányban fellépő thromboemboliás szövődmények, és a gestagencomponens androgen-mellékhatásaként fellépő lipidanyagcsere-elváltozás a következményes cardiovascularis szövődményekkel. Az ún. harmadik generációs fogamzásgátlók alkalmazásával ezek a mellékhatások tovább csökkenthetők.

• Gesztagenek
Az alkalmazott syntheticus progestagenek, típusuktól függetlenül, két úton fejtik ki hatásukat endometriosisban szenvedő betegeknél. Medroxiprogesteron-acetát (MPA) 100 mg/nap dózisban a az endometriosis decidualisatiojához, később atrophiájához vezetett.(Surrey és mtsai. 1990)
A mellékhatások közül a tartós alkalmazás során jelentkező pecsételő és áttöréses vérzések említendőek. A másik, nem elhanyagolható mellékhatás a lipidanyagcsere kedvezőtlen befolyásolása, ezáltal a cardiovascularis kockázat fokozása.

• Danasol
A danasolt (17-aethynyltestosteron izoxasol származéka) 1960- ban állították elő. endometriosisban való alkalmazásáról Greenblatt és mtsai (1971) számoltak be.
Hatást különböző mechanismusok útján fejti ki. Direct hatása van az intracelluláris steroidreceptorokra. Nagy affinitással kötődik a testosteronreceptorokhoz, ahol agonista hatást fejt ki. Közepes affinitással, vegyes agonista-antagonista hatást fejtve kötődik a progesteron és glycorticoid- receptorokhoz. Közvetlen hatása van a steroidsynthesisre, amelyet a steroidtermelésben résztvevő enzimek (20, 22 -desmolas, 17-hydroxysteroid-dehydrogenas, 11 és 21 - hydrolas) bénításán keresztül fejt ki. A danasol a serumban steroidkötőfehérjékhez is kötődik, így az SHBG-hez és a CBG-hez, ezáltal megemeli a szabad, hatékony testosteron és cortisolszintet.
Összességében a danasol hypooestrogen, hyperandrogen állapotot eredményez a gonadotropin szint változatlanul hagyásával.
A mellékhatások közül kiemelendőek az androgen mellékhatások: súlygyarapodás, izomgörcs, zsíros bőr, acne, hirsutismus, hőhullám, emlőméret-csökkenés, libidocsökkenés.

• Gestrinon
A gestrinon 19-nortestosteron-szármezék, eredetileg hormonális fogamzásgátlás céljára használták. Androgen, progestagen és antiprogestagen hatása van, csökkenti a SHBG-szintet, fokozva ezzel a szabad testosteronszintet 2, 5-10 mg/hét adagban napi vagy heti 2-3 részre elosztva használják. Progestagen hatása alapján az endometrioid szövet atrophiáját eredményezi. Hat hónapos ciklusban alkalmazva hatékonynak bizonyult. Hosszabb távú használatának gátat szab az androgen-mellékhatásként jelentkező kedvezőtlen lipidanyagcsere-változás

• RU 486 (mifepriston)
Antiprogestagen, antiglucocortikoid és antioestrogen hatású szer. Kedvezőtlen mellékhatásai jelentősen korlátozzák alkalmazását

• Tamoxifen
A tamoxifen nem steroid antioestrogen, amely az oestrogenreceptor ligandjaként, kezdeti oestrogenszerű hatás kifejtése után, bénítja azt. Az eddig említett gyógyszerekkel ellentétben, a petefészek hormonális és germinatív funkcióját nem befolyásolja. 10 mg/nap adagban került sor a kipróbálására- hatékonynak bizonyult. Mellékhatásai: székrekedés, acne, nem kizárt a teratogenitás- így meddő betegeknél a használata kontraindikált.
• Gonadotropin-releasing hormon (GnRH)-analogok.
A GnRH- analog-kezelés eredményeként a tartós anovulatio és a menopausára jellemző alacsony oestrogenszint alakul ki. Egyben az ovarialis androgentermelés is csökken, de az SHBG-szint változatlan marad, azaz a szabadandrogen-idex csökken.
Mellékhatások: az oestrogenhiány tünetei: hőhullám, hangulati labilitás, álmatlanság, hüvelyszárazság. Tartósabb használatának gátat szab az alacsony oestrogenszint csontanyagcserére kifejtett osteoporogen hatása. Újabban kísérletek folynak tartós GnRH-analog és hormonpótló gyógyszerek együttes adásával (add back therapy).
Visszatérve az eredeti kérdésére: HCG meghatározása lehetséges, a kérdés az, hogy a vizsgáló orvosok mire gondolnak, milyen további kezelést javasolnak.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-10-21 07:45:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja