SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

33 éves vagyok, 3 gyermeket szültem. Sajnos alig tudtam szoptatni őket és a szülést követően étvágyam a minimálisra csökkent és súlyom is nagyon visszaesett. (70 kg-al szültem, majd pár hónap múlva 46-50 kg-ra estem vissza, 173 cm vagyok) A melleim a fogyással hihetetlenül "elsorvadtak", mondhatni csak bőröm van, semmi nem tölti ki. Olvasgattam és a neten találtam rá a Sheean szindrómára és úgy gondolom, hogy ez lehet a bajom. A tüneteket olvasva, mintha én mondanám, hogy állandóan fázok(végtagjaim állandóan hidegek és fájnak), a libidóm szinte eltűnt(egyáltalán nem gondolok a szexre), étvágytalan, fáradt vagyok....Az első szülésem után még egy orvos alapos kivizsgálásba kezdett, hogy miért fogyhattam le annyira és Ő nézte a hormonszinteket is. Készülök endokrinológushoz kivizsgáltatni magamat. Kérdésem az lenne, hogy a 2 szülés után létezhet-e, hogy a hormonszint romlott, illetve hogy a kezelésnek milyen mellékhatásai lehetnek. A mellem visszanyerheti tartását, a libidóm visszaállhat? Fegyveres szervnél dolgozom, illetve oda fogok visszamenni. Ez leszerelő ok lehet ott? Válaszát előre is köszönöm, maradok tisztelettel. Anya
Tisztelt Anya!

A szülések után valóban előfordulhat ilyen autoimmun agyalapi mirigygyulladás és a leírt tünetek.A betegség meghatározása: Az üres (empty) sella olyan anatómiai elváltozást jelöl, melynek lényege, hogy képalkotó eljárással a sella turcica (török nyereg) űrterében hypophysis (agyalapi mirigy) nem mutatható ki, a sella űrtere pedig legtöbbször tágult és liquor (folyadék) tölti ki. Amennyiben az elváltozáshoz jellegzetes tünetek együttese társul, üres sella szindrómáról beszélünk.
Okai: Primer forma anatómia variációnak tartható, azonban kialakulásában a fokozott intracraniális nyomásnak is szerepet tulajdonítanak. Ezt igazolja, hogy gyakrabban fordul elő benignus intracranialis hypertoniában. A másodlagos üres sella intraselláris kórfolyamatok következménye. Nem daganatos hypophysis állománycsökkenés következtében is létrejöhet az autoimmun gyulladás következtében (pl.: Sheehan-syndromában). Társuló tünetek (üres sella syndroma) nem feltétlen velejárói az anatómiai elváltozásnak, ahhoz ugyanis, hogy manifeszt klinikai tünetek kialakuljanak, a hypophysis állományának legalább 60-70%-os pusztulása szükséges.
Leggyakrabban tünetmentes, de secunder formákban a megelőző hypophysis műtét vagy irradiáció az anamnézisben felveti az empty sella lehetőségét. Gyakran hormonális panaszok: pl. menzeszzavar, meddőség, impotencia hívja fel a kezelő orvos figyelmét erre a betegségre.
Fontos, hogy gyakran társul(hat) más endokrin, immuno-endokrin kórképpel.

Jó lett volna már korábban szakemberhez fordulni, de minden esélya megvan a gyógyulásra.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-19 11:50:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja