SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

2010. augusztus hóban pajzsmirigy túlműködés miatt izotóp kezelést kaptam, novemberre a leleteim határértéken belül voltak. 2011. év elején a szemem ödémás lett, állandóan fáztam, a vérnyomásom 150/100 körül ingázott, a bőröm száraz, a bokám vizenyős.
Újabb vérkép után kiderült, hogy alul működő lettem: a TSH >100miU/l, T4 és a T3 1pmol/l alatti érték.
Jelenleg L-Thyroxin 100 tablettát szedek vérnyomáscsökkentővel és a fenti tüneteim javulást mutattak, viszont a hajam - túlzás nélkül - csomókban hullik. Nagyon kétségbe vagyok esve, mert az utóbbi 2-3 hétben (amióta az L-Tthyrxin tablettát szedem) a hajam mennyisége kb. 1/3-a lett az előző volumenhez képest. Kérem válaszát, hogy a kihullott haj a pajzsmirigy normalizálódásával újra nőhet, vagy a kopaszodásként már többször említett tünet végleges, visszafordíthatatlan mellékhatása a betegségnek. Van bármilyen reményem, hogy ez a folyamat leállítható, esetleg visszafordítható? Rettegek attól, hogy kopasz leszek!
Az izotópkezelés miatt kialakult alul működés végleges, élethosszig tartó kezelést igényel?

Megtisztelő segítségét és válaszát előre is köszönöm!

Tisztelt Kérdező!

Gondolom, hogy a kezelés előtt az Ön által feltett problémára felhívták a figyelmét......!
A válaszom attól függ, hogy mi volt a túlműködés oka:
- autoimmun betegség?
- túlműködő göb?
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Stressz
• Hormonok
• Fogamzásgátló,
• Autoimmun betegség
• Mérgező anyagok g
• Gyógyszerek,
• Sugárkezelés,
• Táplálkozási rendellenességek.
Az autoimmun betegségekhez, főleg pajzsmirigybetegségekhez (gyulladásokhoz) gyakran társul a fokozott hajhullás. Ennek okait ismerjük és tudjuk gyógyítani.
A gyógyszer mellett javulás várható, de a pontos válaszom az előbb leírtaktól függ.
Jó egészséget kívánoK

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-16 13:45:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja