SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
25 éves nő vagyok. Sohasem volt rendszeres menstruációm, sőt inkább egyáltalán nem volt, továbbá elég pattanásos és szőrös is voltam. A nőgyógyász ezért Diane 35-öt írt fel, amit 5,5 évig szedtem. A tünetek csökkentek, de nem múltak el. 2010 elején abbahagytam a gyógyszer szedését, majdnem rögtön bőrzsírosodás, pattanásosodás + szőrösödés lépett fel, a menstruációm, pedig teljesen elmaradt. Az endokrinológus elküldött vérvételre. Laboreredményeim: FSH: 7,0 mU/ml ; LH: 18,08 mlU/ml ; Androsztendion 3,8 ug/L!!! ; Inzulin glükóz előtt: 10,0 mU/L ; Inzulin glükóz terh. után 120p: 48,4 mU/L.
Megállapította, hogy PCOS + inzulinrezisztencia + enyhe hirsutizmus. Átlagos testalkatú, inkább vékony vagyok. Az endokrinológus diétát írt elő (1400 kalória/nap és 180 gr szénhidrát), továbbá Merckformin XR 500 mg-os tablettát ( 1x1/nap ; 4 havi adagot). Amit már beszedtem. Végre 9 hónap után 1x megjött a menstruációm (ez 2 hónapja volt, azóta semmi), de a pattanásosodás, szőrösödés nem javult, sőt még erősödött is. Az orvos azt mondta, hogy megint el kell kezdeni szednem a Diane 35-öt. Ennek van értelme? Már egyszer 5 évig szedtem, és ahogy ő fogalmazott csak „szinten tartott”. Babát még nem szeretnénk, és ha nem muszáj, akkor fogamzásgátlót sem szednék, csak szeretném, ha végre lenne rendszeres menstruációm, valamint nem szőrösödnék és pattanásosodnék. Ön mit javasolna?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező! v
A legegyszerűbb az volna, ha kérném forduljon a Önt kezelő szakemberekhez. Ez annál is inkább érthető volna, mert ők ismerik részletesen a problémáit. (A másik ok az, hogy az utóbbi időben már orvosok a „betegek bőrébe” bújva kérnek tanácsot a tanácstalanságban). Ezt most kivételesen nem teszem, mert átérzem a gondját, problémáját.
Néhány gondolatot összefoglalóan leírok, azért, hogy végre világossá váljon a lényeg, másrészt végére járhasson a kálváriájának:
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
- Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
- Meddőség
- Sok, apró ciszta a petefészekben
- Aknés, pattanásos bőr
- Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
- Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
- Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
- Súlyproblémák, elhízás (ez nem mindig van jelen!)
- Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Mit célszerű vizsgálni?
- Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
- A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
- Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
- Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
- A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
- Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
- Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére, azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
- A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek kezelése, ill. megelőzés
A PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt. Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-02-03 11:21:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja