SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Üdvözlöm, nekem egy kérdésem lenne. 2 hónapja nem jött meg a menstruációm, voltam nőgyógyásznál,nem vagyok terhes. Ezzel szemben elkezdtem hízni, pedig ugyanannyit eszek és mozgok mint eddig, és a nyakam is fáj néha picit. Régebben voltak gondok a pajzsmirigyemmel. 12-13 éves koromban jódot kellett szednem. (Most 19 éves vagyok)Vannak "göbök" a pajzsmirigyemen, évenete egyszer járok kontrollra, ilyenkor ultrahanggal nézik, hogy nagyobbodott e a pajzsmirigyem és vért vesznek, hogy a hormonszintet is mérjék,azt mondták, hogy minden teljesen rendben vanmde évente egy ellenőrzés ajánlott, ha nincs panasz. Ez, hogy híztam és, hogy fáj picit néha a nyakam ez panasznak minősül? Lehet hülyén hangzik, de a pajzsmirigynek van köze a nemi hormonokhoz? Esetleg okozhatta az az elmaradt menstruációt? Válaszát előre is nagyon köszönöm. (Nem tudom, pontosan hogy működik a válaszadás, mindjárt utánanézek,de ha e-mail címre akkor: emilyee@citromail.hu)
Tisztelt Kérdező!
A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.

Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek

• Korai menstruáció (10. év előtt) gyakran a pajzsmirigy csökkent működésével társul. A korai pubertás esetén is gondolni kell pajzsmirigybetegségre.
• A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
• Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. Gyakran próbálkoznak növényi eredetű készítményekkel azzal a feltevéssel, hogy azok nem tartalmaznak hormont. Ez az esetek többségében tévedés, mert a növényekben a hatóanyag is hormon, fitoösztrogén. Ezek tartós alkalmazása (még viszonylag kis dózisban tartós szedés esetén) nem veszélytelen módszer.

Mi a teendő?
Részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges, a panaszok alapos kikérdezése (kísérő betegségek, gyógyszerek), majd fizikális vizsgálat, ezt követően immunológia és hormonális vizsgálat, sz.e. ultrahang és izotópos teszt.
A kezelés a betegség kiváltó okaitól függ, de az esetek többségében műtét nem szükséges és gyógyszeresen gyógyítható.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-04-27 12:11:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja