SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!

Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni.
Korábban Hashimotos kismamaként végzett terheléses vércukor vizsgálaton a 2 órás vércukor értékem 9,2 lett, ami miatt 160 grammos ch diétát kellett tartanom. Ekkor egy immun probléma miatt 16 mg Medrolt kellett szednem, így a magasabb vércukor értéket ez is okozhatta, ahogy olvastam. Egészen a szülésig ellenőriztük a vércukor értékeimet, de a szülést követően senki nem javasolt a terheléses vizsgálat megismétlését.

Legutóbb nézettem éhomi vércukor, inzulin és HbA1c értékeket, amelyekkel kapcsolatban a véleményére lennék kíváncsi.
- éhomi vércukor: 5 mmol/L (ref.: 3,9-5,9) Tudni kell, hogy sajnos csak 10 órára értem oda, így hiába voltam éhgyomorra, az ébredés óta 4 óra telt el.
- éhomi inzulin: <2 mU/L (ref.: 0,00-29,10)
- HbA1c (IFCC): 34 mmol/L (ref.: 20-42)
- HbA1c: 5,3 % (4-6)
Ön szerint a fenti értékek utalhatnak inzulin problémára?
Javasolták a terheléses vizsgálat elvégzését, amivel az a "problémám", hogy évek óta nem eszem cukrot, így a 75 gramm cukorszirup biztosan nagyon megbolygatná a szervezetemet. Ön mit gondol erről? Valóban jelez valamit (ha igen, mit?) a túl alacsony inzulinszint?

Választ előre is köszönöm!
Dóra
Tisztelt Dóra!

Valóban csak szabályos módon kivitelezett vizsgálatból lehet elvileg következtetést levonni.
Ennél előnyösebb az adiponektin index, amelyhez nem kell cukrot fogyasztania.Előzetes vizsgálat után nálunk ez elvégezhető.
Mi a baj a jelenleg széles körben alkalmazott vizsgálatokkal?
A vércukorterheléssel és többszöri szúrással együtt járó terheléses vércukorszint vizsgálat kapcsán sokan kellemetlen mellékhatásokról számolnak be. Már önmagában az émelyítően édes cukros lé elfogyasztása sem kellemes, hányingert is okozhat, ám az egyes vérvételek között előfordulhat az is, hogy valakinek annyira leesik a vércukorszintje, hogy a tesztet le kell állítani. Erre utalhat a remegés, izzadás és nagyfokú gyengeség érzés.

Mi az adiponektin?
Az OGTT kellemetlen szövődményei elkerülhetők, ha a vérvizsgálat során az adiponektin mértékét ellenőriztetjük. Az adiponektin egy hormon, amely fokozza az izmok szénhidrátot energiává alakító képességét; segít, hogy a test hasznosíthassa az inzulint az energiaforrásoknak (például a glükóznak) a sejtekhez való eljuttatására.
Mi a lényeg?

A Medicine tudományos folyóiratban kínai kutatók korábban közzétett vizsgálata szerint a résztvevő 100 egészséges és 99 PCOS résztvevő adatait összehasonlítva a policisztás ovárium szindrómában szenvedő nők zsírszövete nem termel elegendőt az adiponektin nevű hormonból. Az adiponektin, az éhomi vércukorszint és éhomi inzulinszint értékéből számított adiponektin index ez alapján alkalmasnak bizonyult az IR és a metabolikus szindróma értékeléséhez. A jó hír, hogy ez nem pusztán egy érdekes kutatási eredmény, hanem már hazánkban is elérhető vizsgálat!
Egyébként inzulin rezisztencia esetén a Medrolt nem javaslom, maert az ronthatja...!
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-20 15:02:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja