SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!
Egy hete küldtem el a kérdésem,de sajnos azóta sem kaptam választ, valószínűleg nem érkezett be mégsem a levelem, ezért újra elküldöm.

Egy páciense ajánlotta figyelmembe az Ön személyét és ezt a fórumot, javasolva, hogy kérjem ki a tanácsát. Ahogy írta egy olvasónak, "az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel", a kezelés pedig nem egy szerv, hanem az egész szervezet figyelembe vételével kell történjen... Úgy érzem, pontosan ez a problémám nekem is. Panaszaim ugyanis főként gasztroenterológiai panaszok, de sok más területen is tapasztalok tüneteket, melyeket sajnos nem összefüggően tekintenek.

Visszatekintve a tünetek fiatal korom óta (24 évesen kezdődtek, most 49). A has jobb csípőlapát belső oldala felől, bugyogó érzés, fájdalommentesen. Kivizsgálás UH-al, a gyomron cisztákat látott az orvos. Pár évvel később egy átvirrasztott éjszaka után jelentkezett egy puffadó szorító érzés, amit hátul derék tájban jobb oldalon a gerincoszlop közelében éreztem. nagyon ijesztő volt, de mivel hirtelen alakult ki azt gondoltam az nem lehet daganat. Elkezdtem normális időben lefeküdni és enni. És ignorálni a tüneteket. Majd egy hét múlva elmúlt.

Később megint ez előjött és megkerestem, kitapintottam, hogy hol érezhetem, és a hasam köldök feletti jobb részénél mélyre nyomva eltaláltam valamit, ami mintha kipukkant volna, éreztem hogy valami szerte folyik a nyomott résztől minden irányba. És gázok is felszabadultak. Azt éreztem, hogy megint a teljes bélrész kiürül és egységes, nem puffad sehol.

Tizenegy évvel ezelőtt hasi panaszaim voltak, a jobb oldalon a köldöktől kicsit feljebb égő érzést tapasztaltam, nagyon stresszes időszakban voltam akkor. Ki voltam borulva. Kivizsgálássorozatot végeztek: vér, ultrahang (kis méretű epekő), gyomor, majd vastagbél tükrözés, aztán hasi, mellkasi, nyaki ct. Az eredmény ami +os lett, az a gyomorban gyulladt felület, állítólag nem helikobaktertől volt azt állapítottak meg, és nyelőcső középtáji véres felmaródást is. A ct-nél a doktornő azt mondta, hogy a hasnyálmirigy kicsit meg van duzzadva, kisebb elhanyagolható gyulladást mondott. Kaptam gyógyszert és hosszú két éves időszak után plusz teakeverékkel kombinálva megszabadultam a tünetektől. A reflux többször volt hogy intenzívebben előjött később napjainkig, felmarva a torkot, szinte fekélyessé. Amire pantoprazolt ajánlott egy gasztroenterológus. Azt huzamos ideig szedtem, egy hónapja álltam le vele, mert a cromogranin (marker) szint a referencia értéket megközelítő volt 104. És azt mondta egy gasztroenterológus a Kék-golyóból telefonon, hogy a pantoprazol okozhat emelkedést. A fogaimmal korábban sok gondom volt a rossz szájhigiéné miatt. Ami a mai napig egy koronázott fog alatt lévő gyakori foginyvérzéssel illetve egy gyökérkezelt rágó fog inyhigiéniája miatt volt problémás. Mostanában megint elkezdetem használni a szájöblítőt is.

Aztán három éve egy vizsga miatt átvirrasztott éjszakája után megint jelentkezett egy olyan érzés, amivel a legutóbbi azaz a mostani problémám is kezdődött.
A hátsó oldalon a bordák alatti részen, kb. középtájban azt éreztem, mintha valami elzárná az emésztőrendszer útját. Ettől fogva a gázok sem ürültek úgy ahogy korábban problémamentesen. De fájdalommal nem járt. Ezt követően olvasgattam az internetet, ahol sokféle okot találtam a tünetre. Elkezdtem diétázni, zsírt kihagytam az étkezésből és sok zöldséget fogyasztottam és szárnyashúsokat, időben lepihentem, és sok folyadékot ittam. És szájöblítőt kezdtem használni.

Majd elmentem két hónap múlva, amikor már feszítő fájdalmas tünetek is jelentkeztek orvoshoz hasi sebésszel konzultáltam a Honvéd kórházban, aki rettenetes betegségek eshetőségeiről is beszélt. Azon a hétvégén elhatároztam, hogy előbb ételhagyó, majd teljes böjtöt végzek, közben nagy dózisban kamilla teáztam. A böjt után elmúlt a tünet. A kamillát abbahagytam mert az arcomon kipattogzott a bőr, először hársfa teára váltottam, aztán csak sima vízre. Majd pár nappal később azon a helyen ahol hátul éreztem a kezdeti nyomó de fájdalommentes tünetet egy ponton jóleső forróságot éreztem, majd mintha elfújták volna.

2016 őszén reggelire minden nap egy fél liter 3,8-as tejjel kevert mogyorós müzlit reggeliztem és tízóraira, margarinnal vastagon megkent kenyeret ettem. A kínaiban ebédeltem, ahol minden tocsogott a zsírban. A súlyom a régi 74-77 kg-ról 83Kg-ra emelkedett. Elkezdtem sportolni ebben az évben hetente 2x2 óra intenzív foci. Aztán azt tapasztaltam, hogy a hátsó bordaív jobb oldali gerinc melletti felső részén feszülve dudorodik valami és a köldök feletti középső hasi részen enyhe feszítő érzést éreztem, ami ha előre hajoltam enyhült. Abbahagytam a zsíros étkezést, és ezek a panaszok elmúltak. De hosszú idő óta, főleg, ha valami lelkileg, idegileg megterhelő volt a hátsó bordaív alatt és csípőlapát feletti jobb közép részen égő érzést éreztem évek óta. Ez néha ritkábban kiterjedt a bal oldalra is. A gyomorsav is mardosott. Erre ásványvizet kezdtem el inni amit erre ajánlanak a gyógyszertárban.
Aztán egy TDK dolgozat miatt átvirrasztott éjszaka után, megint azt éreztem mint három éve, ugyanazt a tünetet. Hátul, hogy nyom valami és elzárja a belet, ahol megszűnt a komfort érzés, de még fájdalommal nem járt.

Aztán elütött egy autó és megzúzódott a bal oldalam és eltört a jobb vállam. Apukám halálos betegséget kapott (alkoholista volt), hasnyálmirigyrákot, ami nagyon gyorsan elvitte. Megijedtem, rettegtem, hogy nem ez e a bajom nekem is. Mivel a korábbi esetben a böjt után elmúlt, most azzal kezdtem. de kiéheztem 3 nap után jól beettem. ezután azonnal egy fájdalmas és szaggató érzést éreztem a már emlegetett hátsó középső részen. Ami attól fogva fájt és égett. Ezután megrettenve rohantam orvosról orvosra. Mindenki legyintgetett, hogy ez csak pszichés, nincs nekem semmi bajom. Meg hogy ahol érzem, ott nincs semmi.
Vizsgálatok: hasi ultrhang (14cm-es epekő); nagylabor (amiláz kicsivel a határérték felett, májenzim kicsivel a határérték felett, hugysav magas); hasi CT 2016 februárban (epekövön kívül nem talált eltérést); általam kért synlaboros tumor markerek (minden a határértéken belül); hasi enteroklysis 2016 május 11. (epekő, vastagbél vastagodása a sigmabél és végbél között, a radiológus odaírta a ?-et hogy chron, ulcera.., IBS?) a beküldő orvos továbbra is amellett tartott ki, hogy semmi bajom nincsen.

Elmentem egy másik gasztroenterológus főorvoshoz, aki salazopyrint írt fel és hydrogén és bakteriotesztet csináltatott, melyeknek szinte nullás lett az eredménye. Ez szerint e abnormális, hogy majdnem nullás (bár másnak is voltak ott ilyen eredményei). Felvetettem, hogy nem okazhatja e részleges elzáródás az eredményeket, hogyha valami elzárja a visszaáramló levegő útját? Azt mondta lehetséges, de ebbe az irányba több vizsgálatot nem javasolt.

A salazopyrin szedése után egy héttel a jobb oldalon az alsó bordaívtől szélen felfelé fájdalmakat éreztem, ezért abbahagytam a szedését. A tünetekre amúgy semmilyen pozitív hatással nem volt a gyógyszer. Közben kialakult végbél vénás trombózis, ami narancshéj flavonoidokkal szépen elmúlt. Puffadás és bűzös gázok alakult ki a mai napig eltérő mértékűen. Aztán a derekam is fájni kezdett, és éreztem a belek puffadásos nyomását is belülről azon a tájékon.

Bejelentkeztem egy újabb gasztroenterológus professzor úrhoz, aki azt mondta vérvizsgálatok után, hogy nincs értelme a salazopyrint szedni, ha nem használt, meg amúgy is az csak specifikus. Szerinte vegetatív neurózis okozza a panaszokat. Azt mondta, ha továbbra is fennállnak a fájdalmak, akkor szívesen fogad újra. Elmentem nagy felbontású ultrahangra, hogy hasnyálmirigy érintettségét kizárhassuk. 2017 novemberig 2 havonta voltam, de nem találtak eltérést, csak az epekő nőtt valamennyit. a teljes idő alatt ingadozva de 83kg-ról 75kg-ra fogytam, az arcomon eléggé látványosan és ilyesztően kísértem ezt végig. Elmentem a Kék-golyóba, hogy segítsenek kizárni, hogy nem daganatos betegségről van szó. Megtapogattak, megnézték a leleteimet, kinevettek és szinte elzavartak.
(A sok stressz miatt nagyon kiborultam ezért tanácsra bejelentkeztem először pszichiáterhez, aki duloxetin sandozt adott 90mgx1/nap, aztán pszichológushoz, amire 3-4 hónapot kellett várnom. Most meg kiderült, hogy a terápia közepén megszünteti az Állam a támogatást és a terápiát is.)

A hónaljamba gyulladás alakult ki, a bőrgyógyászaton autoimmun háttérre gyanakodtak, de a vizsgálati eredmény ezt nem támasztotta alá. A körmeimen évtizedek óta folyamatosan deformációk fekete csíkok és töredezés jelentkezett. A könyökömön és a térdemen pedig pszoriázisos 10Ft. nagyságú foltok. És a hajas fejbőrön is előjöttek, egy komolyabb stresszes időszak után a füleken és mögötte.

Aztán egy ismerősöm javaslatára egy újabb, ezúttal már egy immunológus professzor,hoz fordultam, gyanítva, hogy valami "rendszerszintű" problémával küzd a szervezetem. Itt is kutakodás, vizsgálatok (reumathoid artritis, stb. keresése) történtek, majd felírta a salazopyrint újra, és egy hónap szedés után napi 1x2 adag után erősödtek a tünetek a mai napig erősödő fájdalmakkal. És azt éreztem, hogy a jobb hasi részen a jobb bordaív és a köldök közötti részen lévő fájdalmak sugározhatnak ki a korábban említett hátsó középrészre.Elküldtek itt még csont szcintigráfiára, ahol nem találtak csontilag kórosat, csak azt említették meg, hogy a húgyhólyag valamiért nem tud kiürülni teljesen szerintük.

Egyelőre a hosszú kálvária után sincs bizonyított IBD, Chron vagy Colitis ulcerosa betegség,sem gluténérzékenység (vérvizsgálat alapján), a fájdalmaim egyre fokozódnak, és bármennyire is pszichésnek állítják be, tudom, hogy nem beképzelem a tüneteket! A bőrgyógyászati és egyéb tünetek úgy vélem, összefüggnek a megfoghatatlannak tűnő emésztési problémával, de sajnos tanácstalan vagyok, kihez forduljak segítségért?

Tudom, hogy egyszerre soknak tűnnek az általam leírtak, de korrekten szerettem volna az általam tudott dolgokat feltárni ön előtt, hogy kikérhessem a véleményét.

Ön szerint immunbetegség állhat az egész gyötrelem hátterében, és ha igen, összefügghet e ez pajzsmirigybetegséggel? Ha igen, kihez fordulhatok (Ön tud segíteni)?

Kérem, segítsen, ha tud, és nagyon köszönöm a rám szánt idejét.

Tisztelettel és köszönettel: Alex
Tisztelt Alex!

A leírtak alapján egyértelmű, hogy ilyen távdiagnózissal sem diagnózist, sem kezelési javaslatot nem tehetek. A kérdés megoldásához valóban az integratív medicína segítségével juthatunk közelebb.
Miben áll ez?
A 20. században az orvostudományban nagyfokú specializálódás ment végbe. Ez kezdetben előnyös volt, mert elősegítette egy-egy szakterület alaposabb megismerését, napjainkban azonban ez a túlzott specializálódás az orvostudomány széteséséhez, dezintegrációjához vezet. A beteg elvész a sok specialista között, akik gyakran egymást sem értik meg. Kiderült, hogy a tudományos kutatásban az analízis helyett a szintézisre, a gondolkodásban az integrációra való törekvés hozhat új eredményeket. Az integratív (holisztikus) medicina abból az alapelvből indul ki, hogy az élő szervezet több, mint az egyes részek (szervek) mechanikus összessége. A szervezet működésének alapfeltétele az egyes szervek-szervrendszerek működésének regulációja és adaptációja.
Szabályozás (reguláció) alatt olyan folyamatok összességét értjük, amelyek meghatározzák a szervezet működésének határait („set operating range”). Alkalmazkodás (adaptáció) viszont olyan biológiai folyamatok egysége, amelyek meghatározzák a szabályozó mechanizmusok összességét („adjust or reset operating range”). Ennek három formája van. 1. Genetikus, örökletes alkalmazkodás (genotípus szelekció) (több generációt érint!). 2. Ontogenetikus alkalmazkodás: az életciklus alatt létrejövő alkalmazkodás (pl. növekedés) (irreverzibilis és csak egy generációt érint). 3. Fiziológiás alkalmazkodás: a megváltozó külső és belső feltételek között az egyensúly biztosítása („jet-lag”)(reverzibilis). Ezekben a mechanizmusokban meghatározóak az ideg-, az endokrin-, az immunrendszer anyagai: a neurotranszmitterek, hormonok és citokinek. Ezek komplex kölcsönhatásai eredményezik a szervezet harmonikus működését. A reguláció és az adaptáció nem egy statikus állapot, hanem a közvetítő (mediátor) anyagok és azok jelfogóinak (receptoroknak) dinamikus kölcsönhatásaiból következik. Erre jellemző példa a hétköznapi stressz. Stresszornak nevezzük azt a szokatlan minőségű vagy mennyiségű fizikai, ill. pszichés hatást, amely átmenetileg megváltoztatja a szervezet egyensúlyát (homeosztázisát). A stressznek három fázisát ismerjük. Az első a vészhelyzet („alarm”), amelyben a szervezet minden reguláló és adaptációs mechanizmusát mozgósítja. Ezt követi a második, u.n. adaptációs szakasz, amelyben egy új egyensúlyi állapot jön létre (ez élettani folyamat). A harmadik a kimerülési fázis, amelyben már betegségek léphetnek fel.
Az integratív medicina feltételezi a belső, örökletes mechanizmusok kölcsönhatásait. A génről tudott, hogy alapját a DNS molekula képezi. A genom alatt a sejtek összes örökletes anyagát értjük, a genomika a genommal foglalkozó tudomány. Napjainkban a humán genom projekt az ember összes örökítő anyagát felépítő struktúra titkos nyelvének megfejtését tette lehetővé. Kiderült, hogy a genomban tárolt információ digitalizálható és a bioinformatika nyelvére lefordítható. Ennek révén nemcsak jobban megismerhetjük a regulációért felelős anyagok képződését („biochipek”), hanem a genom digitalizációjával meghatározzuk az egyén örökletes reguláló és adaptációs mechanizmusok sajátosságait. A bioinformatika új dimenzióba helyezte napjaink medicináját, amelyben az információ újszerű áramlása „bibliomika” egyrészt érthetővé és prognosztizálhatóvá teszi az összetett regulációs folyamatokat, másrészt egyénre szabott diagnózist és kezelést (farmakogenomika) eredményez.
Egyelőre pszichiátriai vizsgálatot és sz.e. kezelést javasok, sze. ambuláns vizsgálatot (előjegyzés alapján).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-01-17 16:47:18
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja