SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Férjemmel tavaly március óta szeretnénk gyermeket - sajnos eddig nem sikerült teherbe esnem. Párom 30 éves, a sperma vizsgálat eredményei rendben vannak. Én 28 éves vagyok. A ciklusom rendszeres, 27-30 napos. Labor eredményeimmel kapcsolatban lennék kíváncsi a véleményére:

TSH szintem tavaly októberben 2,41 uIU/mL volt. Februárban újra nézettem, 2,09-re csökkent, ekkor az fT3: 3,64 pg/mL (2,02-4,43),
fT4: 1,33 ng/dl (0,71-1,85),
anti-TPO 32,0 IU/mL (0-60,0) volt.

Júniusban újra kértem egy vérvételt, 4,17 uIU/mL volt a TSH érték, így még azon a héten, 5 nappal később a következőket is megnézettem:
fT3: 4,43 pmol/L (3,5-6,5)
fT4: 12,86 pmol/l (11,5-22,7)
anti-TPO <28,0 IU/mL (0-60).
Kíváncsiságból kértem, hogy a TSH szintet is nézzék meg, 1,97 mIU/l volt (0,55-4,78), 5 nappal a 4,17-es eredmény után. Nem ért különösebb stresszhatás, ami indokolta volna a korábbi, emelkedett TSH szintet, ellenkezőleg, aznap érkeztünk haza egy hosszú hétvégés pihenésből.

Utalhatnak-e ezen eredmények alulműködésre? Nagymamám pajzsmirigye enyhén túlműködik, ez néhány hónapja derült ki. Nekem tipikus alulműködésre utaló jeleim nincsenek, talán a szőrösödés mértéke enyhén fokozott, a vérnyomásom, pulzusom általában igen alacsony (100/70, pulzus 60-70 közt). A fáradékonyság jeleit tapasztalom, de lehet, hogy ez csak a kevés alvás miatt van (kb. 6 óra). Hízni nem híztam, inkább fogytam néhány kilót, mióta kiderült, hogy inzulinrezisztenciám van. Jelenleg 60 kg vagyok és 172 cm.

(Családomban mindkét ágon vannak 2-es típusú diabéteszesek. Márciusi cukorterhelésem eredményei, /75g glükóz fogy./:
Glükóz 0’: 6,1 mmol/l (4,5-5,9)
60’: 6,6 mmol/l
120’: 4,8 mmol/l
Inzulin 0’: 10,5 mIU/L (3,0-25,0)
60’: 44,9 mIU/L
120’: 10,2 mIU/L

Inofolic-kal, dietával, kis mozgással kiegészítve a júniusi értékeim:
Glükóz 0’: 5,0 mmol/l (4,5-5,9)
Étkezést követő 90’: 6,0 mmol/l
Inzulin 0’: 5,6 mIU/L
HbA1c 5% (<6), 31 mmol/mo (<42).

Mindemellett nőgyógyászom PCO-t diagnosztizált a januári hüvelyi UH leletem alapján, melyre azt írták, hogy az egyik petefészkemben számtalan 3-12 mm-es tüsző látható, holott az ultrahangot végző hölgy az UH közben azt mondta, hogy ez egy teljesen negatív lelet. A másik petefészkemben egy érett petesejtet látott.

Februári hormon eredményeim:
3.nap:
FSH: 7,0 IU/L (2,5-10,2)
LH: 3,4 IU/L (1,9-12,5)
Prolaktin: 163 mIU/l (59,0-619,0)
Ösztradiol: 277,3 pmol/l (71,6-529,2)
Tesztoszteron: 0,86 nmol/l (0,42-2,06)
21.nap:
Progeszteron: 50,71 nmol/l (10,62-81,28)

Kérdésem, hogy Ön szerint helyes-e az inzulinrezisztencia és a PCO megállapítása? Az Inofolicon kívül semmit sem szedek, csak vitaminokat (B komplex, D, E). Érdemes lenne esetleg felkeresnem egy endokrinológust?

Válaszát előre is nagyon köszönöm, és elnezését kérem a hosszadalmas levél miatt.

Tisztelettel:
Amália
Tisztelt Amália!

Vizsgálat nélkül se szakmai, sem etikai okok miatt nem minősíthetem az eddigi véleményeket, diagnózisokat.
A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is. Ezt Ön is tapasztalhatta a TSH értékek "ingadozása" alapján is!
Hivatkoznom kell arra a rendeletre, amelyet a Laboratóriumi Társaság adott ki:" Mellékeljük az Ön által kért egészségügyi dokumentációt. Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészségkárosodásért felelősséget nem vállalunk.
Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz."
Ezek után a legegyszerűbb az volna, ha kérném forduljon az Önt kezelő szakemberekhez. Ez annál is inkább érthető volna, mert ők ismerik részletesen a problémáit. (A másik ok az, hogy az utóbbi időben már orvosok a „betegek bőrébe” bújva kérnek tanácsot a tanácstalanságban). Ezt most kivételesen nem teszem, mert átérzem a gondját, problémáját.
Néhány gondolatot összefoglalóan leírok, azért, hogy végre világossá váljon a lényeg, másrészt végére járhasson a kálváriájának:
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
 Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
 Meddőség
 Sok, apró ciszta a petefészekben
 Aknés, pattanásos bőr
 Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
 Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
 Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
 Súlyproblémák, elhízás (ez nem mindig van jelen!)
 Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek kezelése, ill. megelőzés
A PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása

Ezek után talán fölösleges is írnom, hogy a laboratóriumi leletek nem amolyan varázsgömbök, amelyek alapján a leleteket lehet gyógyítani. Nem a leleteket,hanem a beteget célszerű kezelni!.

További immuno-endokrin vizsgálatokat és egyénre szabott kezelést javaslok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-06-25 11:05:43
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja