SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!

Jövő év februárra kaptam időpontot Önhöz konzultációra. Nagy segítséget jelentene azonban számomra, ha a Professzor úr a jelenlegi laboreredményeim és testi tüneteim alapján megmondaná, van-e valami tennivalóm addig, gondolok itt pl. életmódbeli, étkezéssel kapcsolatos változtatásra. 67 éves vagyok, 1986-ban hideg göböt állapítottak meg. Az operáció során eltávolításra került a pajzsmirigy, valamint a mellék pajzsmirigy. Azóta AT10 cseppet szedek, jelenleg 10 cseppet reggelente, Euthyrox 75 és 100 naponta váltakozva 1-1 tablettát, valamint Citrokalcium napi 1 tablettát. Rendszeres orvosi ellenőrzés alatt állok. Nagyon aggaszt azonban, hogy bár az orvosi diagnózis szerint TSH rezisztens vagyok, az elmúlt 1 évben kiugróan magas lett az értéke. (25,97; 24,4; 15,999; 18,748) Visszamenőleg megnézve az elmúlt évek laborleleteit, soha ilyen magas értékek nem voltak. A legutóbbi, áprilisi eredményeim: TSH 18,748; T4 18,30; T3-at nem írtak. Azt sem értem, hogy az előző év szeptemberi T4 referencia érték felső határa még 22,700 volt, az áprilisié már csak 15,21. (Igaz viszont, hogy 2 különböző laboré az eredmény.) Évek óta vesekövekkel küzdök, magas koleszterinnel, és veseelégtelenséggel. Ami most különösebben megrémiszt, hogy a súlyommal soha nem volt problémám, inkább mindig sovány voltam, az utóbbi fél évben azonban folyamatosan hízom, fáradtan ébredek, borzalmasan hullik a hajam és gyenge minőségű. Az elmúlt években megtapasztaltam, hogy amikor duzzadt a szemhéjam, nehézkessé válik a mozgásom és elkezdek hízni, kezdek memória zavarral küzdeni és nehezen fogok neki a tennivalóimnak, akkor valami baj van. Lehet, hogy én látok rémeket - hiszen nem régen voltam kontrollon és a hormon pótlás ugyanúgy megy tovább - , de a kiugróan tartósan magas TSH miatt pánikban vagyok. Hogy milyen testi tünetet okozhat, arról fogalmam sincs. Azt azonban végig gondoltam, hogy ha nincs hormon szabályozó funkciója, akkor a szervezet néha kevesebb, néha több hormont kap, mint amire szüksége lenne. Ez csak okozhat galibát. Jól, vagy tévesen látom a problémát? Én persze nagyon leegyszerűsítem, ezért elnézést kérek. És még valamit szeretnék megtudni. Nemrég azt olvastam, hogy a reggeli éhgyomorra vett vérvétel előtt ne vegyük be a pajzsmirigy hormonokat. Ez igaz? Mert én évtizedek óta mindig beveszem 1 dl vízzel reggeli előtt fél órával, még vérvétel előtt is.

Előre is köszönöm válaszát, üdvözlettel: Zsuzsanna
Tisztelt Zsuzsanna!

1. Mindenek előtt: van lehetőség lényegesen korábbi vizsgálatra. Kétségtelen, hogy sokan keresnek meg itthonról és külhonból egyaránt (de csak honfitársaimat vállalom el!). Sajnos nem ritkán előfordul, hogy néhányan nem jelzik ha nem tudnak az előjegyzésre bejönni, s ezáltal mások elől veszik al a helyet....
Ezért azt javaslom, hogy e-mail-en jelentkezzen be kolléganőimnél.
Székely Melinda: szekelymelinda66@gmail.com vagy Szekelym@vipmail.hu vagy info@endokrinkozpont. hu.

2.Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyezet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Betegek kezeléséhez szükséges kiegészítő vizsgálatok (a klinikai és fizikális vizsgálatok után!)
• A csökkent működés esetén észlelt emelkedett TSH szint csak lassan változik a szakszerű pajzsmirigy hormon pótlása után. Tehát 4-6 hétig célszerű várni a következő vizsgálatra !
• Az alacsony TSH érték, amely a túlműködést jelzi, még lassabban változik, ezért 6-8 hét után javasolható az ellenőrzés a T4 és a T3 hormonokkal együtt.
• A túlműködés esetén a TSH-receptor elleni antitest meghatározása is fontos 3 havonta, mivel ennek a vizsgálatnak diagnosztikus és prognosztikus értéke van.
• Az izotóp vizsgálat a túlműködés esetén fontos lehet, mert támpontot jelent abban a fontos kérdésben, hogy göbös pajzsmirigy okozza-e a fokozott hormontermelést (toxikus adenoma)

Betegek kezeléséhez szükséges kiegészítő vizsgálatok (a klinikai és fizikális vizsgálatok után!)
• A csökkent működés esetén észlelt emelkedett TSH szint csak lassan változik a szakszerű pajzsmirigy hormon pótlása után. Tehát 4-6 hétig célszerű várni a következő vizsgálatra !
• Az alacsony TSH érték, amely a túlműködést is jelezheti, még lassabban változik, ezért 6-8 hét után javasolható az ellenőrzés a T4 és a T3 hormonokkal együtt.
• A túlműködés esetén a TSH-receptor elleni antitest meghatározása is fontos 3 havonta, mivel ennek a vizsgálatnak diagnosztikus és prognosztikus értéke van.
• Az izotóp vizsgálat a túlműködés esetén fontos lehet, mert támpontot jelent abban a fontos kérdésben, hogy göbös pajzsmirigy okozza-e a fokozott hormontermelést (toxikus adenoma)

3. A fentiekből érthető, hogy konkrét kezelési módot sem szakmai, sem etikai okok miatt vizsgálat nélkül nem adhatok.
A diétáról viszont adhatok tanácsot..
A pajzsmirigy rendellenessége az egész szervezetre hatással van. Hangulati ingadozások, menstruációs problémák, hajhullás is jelezhetik a betegséget, de a legtöbb problémát mégis a hirtelen fogyás, vagy hízás okozza. A hirtelen bekövetkező súlyvesztés mindig valamilyen rendellenességre hívja fel a figyelmet, ez a tünet pajzsmirigy túlműködést is jelezhet. Az alulműködő pajzsmirigy épp ellenkezőleg hat, vagyis lelassítja az anyagcserét, a betegeknél változatlan étkezési szokások mellett is egyre jelentősebb súlygyarapodás jelentkezik. Túlműködés esetén, a megfelelő gyógyszeres kezelés beállítása után rendszerint a fogyás problémája is megoldódik és a felszedett kilók megmaradnak. A pajzsmirigy alulműködéssel küzdő hölgyek helyzete ennél bonyolultabb, náluk a kezelés mellett étrendi és mozgásprogram is szükséges, hogy a hormonrendszer felborulása miatt felszedett plusz kilók leolvadjanak.
Tiltólistán a káposztafélék és a szója!
A fogyókúra során lényeges, hogy kerüljük az olyan ételeket, amelyek lelassítják a pajzsmirigy működését. - Bizonyos zöldségek olyan természetes növényi összetevőket tartalmaznak, melyek goitrogének, vagyis meggátolják a pajzsmirigy egészséges működéséhez nélkülözhetetlen jód felszívódását. Golyvaképző ételeknek is hívják őket, mert a jód hasznosulásának gátlásával akadályozzák a T4 és T3 pajzsmirigy hormonok képződését . Jó hír azonban, hogy a goitrogének igen érzékenyek a magas hőre, így alapos főzés után már fogyaszthatók a brokkoliból, karfiolból és más káposztafélékből készült fogások is. Mellőzni az étlapról csak az esetben szükséges, ha fogyasztásuk a főzés ellenére is negatívan hat a pajzsmirigy működésére, megnehezíti a hormonpótló gyógyszerek beállítását. A káposztafélék mellett a szója is gátolja a pajzsmirigy megfelelő működését, fogyasztása pajzsmirigy betegeknek nem ajánlott. A gyógyszerek csökkent felszívódása is hizlal.
Pajzsmirigy alulműködés esetén a fogyáshoz lényeges a gyógyszerek megfelelő beállítása, melyet aztán kiegészítünk diétával és a rendszeres mozgással. Előfordulhat, hogy mindent megteszünk, a várt súlyvesztés mégsem következik be, ennek pedig gyakran a gyógyszerek nem megfelelő szedése az oka. A pajzsmirigy betegségre felírt hormonpótló készítmények bevételével kapcsolatban a következőkre érdemes ügyelni:
- a kalcium- és vaspótló készítmények, tejtermékek rontják a gyógyszerek felszívódását, ezért legalább egy óra teljen el a kettő bevétele közt.
- a kávéivást szintén ez okból érdemes egy órával előbbre, vagy későbbre halasztani.
- a fogyást lassíthatja, ha egyéb gyógyszereket is szedünk – a savkötők, szteroidok, fogamzásgátlók és egyes antibiotikumok, szívgyógyszerek - szintén befolyásolják a pajzsmirigy működését

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-28 11:52:27
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja