SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigy göbbel kapcsolatban szeretnék Öntől tanácsot kérni.
2015.07.10-én készült UH.vizsgálat szerint: a bal lebeny kb. 22.5 g, középső harmadában 29 mm-es göböt írnak. Alsó harmadában egy 5 mm-es göb van. Fizikálisan a göb rugalmas.
TSH: 0.41. Pajzsmirigy szcintigráfia Tc-mal: szabályos alakú, helyzetű lebenyek. A bal lebeny lat-alsó része konkáv kontúrral ábrázoldik.
A biopszia eredménye: közepesen sejtdús, véres, kolloidos hátterű kenetekben benignus follicualis hámsejteket látunk.
A legutóbbi Uh vizsgálat szerint: bal lebeny kb. 31 g, a követett göb 43 mm-es. TSH: 0,966.
Két endokrinológusnál jártam, mindkettő műtétet javasolt. Én semmiképp sem szeretnék műtéti beavatkozást. Olvastam egy cikket, melyet Ön írt a szklerotizációs kezeléssel kapcsolatosan.
A kérdésem az lenne, hogy a fent leírt anamnézis alapján, Ön szerint nálam is alkalmazható-e ez a módszer?
Válaszát köszönöm. M. Tímea
Tisztelt M. Tímea!

Vizsgálat nélkül diagnózis, ill. kezelési eljárás ajánlása sem etikai, sem szakmai szempontból nem szerencsés. A leírás alapján a rosszindulatú folyamat kizárható (?). Ilyen esetben valóban lehetséges a műtét nélküli un. rádiófrekvenciás eljárás. A rádiófrekvenciás ablációt a 2000-es évek elejétől hatékonyan használják számos tumorfajta kezelésére. Az RFA egy olyan minimálisan invazív kezelési eljárás, amely során egy vékony kezelőtűvel megszúrják az elváltozást, felmelegítik, és a keletkezett hő elpusztítja a kóros sejteket. Minimálisan invazívnak nevezzük azokat a beavatkozásokat, amelyek kivitelezéséhez nem szükséges a beteg számára megterhelőbb, nyitott, vágással járó műtét. A rádiófrekvenciás abláció nagyon biztonságos módszer, de mint minden orvosi beavatkozásnak, ennek is vannak lehetséges szövődményei. A témában több tanulmány is készült, a komplikációk aránya alig több mint 1%.
Ami a két előző szakvizsgálatot illeti:nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-04-17 10:33:14
Olvasói értékelés: 5/4
A szerkesztő ajánlja