SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Egy 38 éves anyuka vagyok, 2015. szeptemberében született meg első gyermekem. A terhesség alatt egy nyaki ultrahang során több göböt is találtak a pajzsmirigyemen, melyek közül jelenleg van több kicsi és két 14 mm-es. Izotópos vizsgálat, biopszia velük kapcsolatban még nem történt.

Idén márciusban egy spontán laborvizsgálat során a sTSH értékem 0,08 uIU/ml volt, a T3 és a T4 értékek még rendben voltak. Június 20-án sikerül eljutnom orvoshoz, amikor már az sTSH 0,01 uIU/ml, a T3 7,09 pg/ml, T4 1,92 ng/dl, anti-TPO 202,23, TRAK 6,6U/L volt. Az orvos Basedow-Graves kórt diagnosztizált nálam, bár a vérképemen túl semmilyen tünetem nem volt. 3x1 propycilt írt fel, mivel még szoptatok.

Azóta az értékeim folyamatosan javultak, így a gyógyszert folyamatosan csökkentették. Október óta a sTSH, T3, T4 értékeim már a normális tartományban vannak (november végén a TRAK is már csak 2,7 volt), másfél hónapja pedig már csak napi fél Propycilt kell szednem.

Férjemmel mielőbb szeretnénk második gyermeket, amit az életkorom miatt is sürgető.

A kezelőorvosom műtétet javasol, mely során eltávolítanák a göböket, illetve a Basedow-Graves kór miatt pajzsmirigyem egy részét, férjemmel a műtétre csak a legvégső esetben hajlanánk.

Professzor Úr mit javasol, mi tévők legyünk?

Tisztelettel köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Vizsgálat nélkül sem etikai, sem szakmai okok miatt nem adhatok további véleményt.Általánosságban a következőt írhatom:
• A Basedow kór tehát a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegsége, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
• A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olya mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges. A másik gyakorta alkalmazott készítmény: a Metothyrin a fehérvérsejt számot csökkentheti, de a májelégtelenséget kiváltó mellékhatását nem észleltek.
A műtét nem jelent oki megoldást, de végső esetben szóba jöhet. A göbök eltávolítása ma már un. radiofrekvenciás eljárással is elvégezhető (erről korában már írtam)
Jó egészsége kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-12-11 14:37:34
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja