SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Segítségét kérném. Autoimmun pajzsmirigy beteg vagyok ( terhesség utáni ) és glutén-laktóz-cukor-stresszmentes diétával tartom kordában a problémát több mint fél éve. Érzetem szerint sikeresen, mert nincs panaszom mióta diétázom, azonban előfordulnak - mint most is -ritkán balesetek. Stresszes időszak és véletlen gluténbevitel után a problémám, hogy két-három napja fájdalmat érzek a torkomban és feszít a pm területén, próbáltam rengeteg folyadékkal, kávé elhagyásával, és fokozott diétával ( gyümölcs, zöldség, minimális hús) javítani a helyzeten, de egyre rosszabb... Tudok esetleg még valamivel segíteni, hogy a gyulladás vagy ami ilyenkor történik hamarabb elmúljon? Érdemes ilyenkor UH vizsgálatot végezni vagy az eddig tapasztalt általában 2-3 hetes gyulladás nem okoz még nagy kárt a pm szerkezetében? Csak gyulladást találtak eddig, elváltozást nem. Elnézését kérem, ha butaságokat kérdeztem. Én csak annyit érzek, hogy fáj, feszít és ha ilyenkor jobban vigyázok, akkor elmúlik, de sajnos hetek alatt... Mivel lehet ilyenkor segíteni a gyulladáson? Előre is köszönöm válaszát.
B. Évi
Tisztelt B.Évi!

Éppen elegendő, hogy "gyulladást találtak eddig, elváltozást nem"!
Az Ön esetében is fontos, hogy az immunológiai, autoimmun történések megelőzik a csökkent pajzsmirigyműködés kialakulását akár évekkel!!! Tehát az örökletes alap meghatározó, a külső tényezők egész sora ismert, amely elindítja a folyamatot. Éveken át lappang és gyakran már csak a kialakult végeredménnyel szembesül a beteg. Arról már nem is szólva, hogy az autoimmun folyamat – még a csökkent pajzsmirigyműködés előtt! – gátja lehet a fogantatásnak. A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni.
További kivizsgálást javaslok és fontos: „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-05-18 16:46:44
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja