SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

27 éves vagyok, vékony testalkatú, tavaly diagnosztizáltak nálam PCOS-szindrómát. Cikluszavaraim voltak, hyperandrogén tünetek jelentek meg nálam, aknés lett a bőröm. Az ultrahangos vizsgálat igazolta a betegséget, cisztáim vannak. Kezelésképpen Qlaira-t írt fel az orvosom, emelett myo-inozitolt is pótolok napi kétszer. Vashiány miatt vastablettát is szedek.

A párom utánaolvasott ennek a betegségnek, és javasolta, hogy vizsgáltassam meg, hogy melyik enzim defektusa okozhatja ezt. Elvégeztek nálam kortizol-szintmérést. 285,9 nmol/L volt délben, DHEA-S 8,34 umol/L, 17 OH-progeszteron 1.2 nmol/L. Annyit megértettem, hogy a 17OHP vizsgálat a 21 hydroxiláz, 11 bétahidroxiláz enzimek működését vizsgálja. Ezek alapján nem lehet megmondani, hogy bármi baj lenne az enzimekkel szteroid szabályzási útvonalon. Mi okozhatja akkor a betegségemet,van-e más vizsgálat még erre?

Annyit megértettem abból, amit a párom elmondott, hogy a glükokortikoidok okozzák az inzulinrezisztenciát a szövetekben, és ha ez magas, akkor az idegrendszerben a normális neuronális kapcsolatokat is megzavarja, ezért voltak hangulatingadozásaim, felületesen alszom továbbra is és a hajam is zsírosodik. A fogamzásgátló enyhíti a tüneteket, viszont leállítja az ovulációt, nem vagyok biztos benne, hogy ez a jó megoldás, ha egyébként is bent ragadnak sejtek a petefészkemben.

Néha aggályos vagyok, ez összefügghet a szervezetemben a tirozin aminosav-szinttel, pótoljam-e naponta? Segít-e a progeszteron szint szabályozásában, és valóban elnyomja-e a prolaktint?

Orvosi szaklapokban legtöbbször a 11-β-HSD-1 enzim szerepel sokat, erre fejlesztenek mostanában inhibitorokat, de PCOS-nél nem írták, hogy bármi haszna lenne, mivel 8%-ban találtak PCOS betegnél ilyen enzimdefektust.

Itt összeszedték a terápiás lehetőségeket: pcosfaq.com/ Nem egyértelmű számomra, hogy a progeszteron krém jobb-e, bár frissítőleg hathat, írták, hogy a krém hatására kevesebb alvás is elegendő lehet.

A kérdésem, ha progeszteron krémmel vagy tapasszal bőrön keresztül pótolom a hiányzó hormonokat, hatékonyabb-e mint tablettával, tényleg kevesebb is elég a jobb felszívódás miatt?

Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Amennyiben PCOS betegsége van, akkor oki kezelés indokolt.


A PCOS jelentése policisztás ovárium szindróma. Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos egyéb eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. Megközelítőleg a nők 5-10 százaléka lehet érintett.
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők, de környezeti faktorok által is jelentős mértékben súlyosbított betegség, aminek kialakulása általában már a pubertás előtt megindul..
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:

- Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
- Meddőség
- Sok, apró ciszta a petefészekben
- Aknés, pattanásos bőr
- Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
- Megnövekedett szőrzet az arcon és a testen (hirsutizmus)
- Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
- Súlyproblémák, elhízás
Fontos megjegyeznem, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Hogyan állapítható meg, hogy a tüneteimet PCOS okozza?

A PCOS vizsgálata az un. Rotterdami kritériumok alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha:

1./ két tünet jelen van a következő háromból:

a./ a peteérés és tüszőrepedés időleges elmaradása, vagy végleges megszűnése,

b./ androgén (férfihormon) túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,

c./ ultrahanggal igazolt PCO és

2./ nem más hormonális eltérés okozza a tüneteket.

A pontos diagnózis felállításához tehát endokrinológiai és nőgyógyászati vizsgálat egyaránt szükséges. Ezen kívül vizsgálni kell a fokozott szőrnövekedés súlyosságát, a hajhullás mértékét és jellegét, a Cushing-kór jeleit, illetve az acantosis nigricanst (sötét foltok megjelenése a bőrön). A vizsgálat ki kell, hogy terjedjen a testsúly, haskörfogat és vérnyomás mérésére, valamint a nőgyógyászati vizsgálatra is.
A betegség pontos okainak felderítése kapcsán a hormonértékek eltérő időszakokban történő mérésére is szükség van. A hormonvizsgálatok egy részét a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. A ciklus második felében (szabályos ciklus esetén a 21-25. nap között) mért progeszteron szint az ovuláció megítélésére szolgál, ez különösen fontos a kezelés hatásosságának lemérése során.
Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére, a kortizol és vérzészavar esetén, a pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából TSH vizsgálatra, valamint a Cushing-kór mérsékelt gyanúja esetén is, ennek megfelelő érzékenységű szűrővizsgálatra is.

Az okok sokfélék lehetnek:
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok). Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
Említette a glükokortikoidok okozzák az inzulinrezisztenciát a szövetekben. Ez valóban egy lehetőség, de az Ön esetében ennek kicsiny az esély. Korábban glükokortikoid receptorokat vizsgáltuk és publikáltuk. Ezzel kapcsolatos cikkeinket mellékelem.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-17 11:51:43
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja