SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztel Doktor Úr!
Anikó vagyok. 3 éve szedek eutiroxot alulműködésre.Egy felsőlégúti gyulladásból maradt vissza az alulműködés.75dózist szedek. Jók az értékek,viszont állandó székrekedéssel szenvedek továbbra is, illetve már 10 kg_ot híztam. Pedig futni járok,odafigyelek. Szeretném tudni hogy a gyógyszer növelheti az étvágyat, és kérném szépen adjon tanácsot mit tehetnék hogy megáljon a hízás,és megszűnjön a székrekedés. Hiába kértem segítséget az orvostól,leráznak hogy ez korral jár,(38 vagyok) de ezt nem fogadom el,főleg hogy teszek érte.Viszont már utálok tükörbe nézni úgy elvagyok keseredve. Köszönöm válaszát!
Tisztelt Anikó!

Ne legyen elkeseredve, mert lehet segíteni!Jó volna persze tudni, hogy mitől alakult ki a csökkent pajzsmirigyműködés. Valóban bizonyos esetekben a pajzsmirigy hormonnal sikerült a testsúlyt jelentősen csökkenteni.Az elmúlt hónap elején látott napvilágot a vezető amerikai folyóiratban az a tanulmány, amelyben a szerzők a pajzsmirigy hormonjának hatását vizsgálták elhízottakban. Ennek aktualitását az adta, hogy napjainkra a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumokban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. A szerzők 12 csökkent pajzsmirigy működésű beteget vizsgált 1 éven át és a testsúlyuk mellett meghatározták a testtömeg indexet (BMI-t), a szövetek összetételét, az egyének fizikai aktivitását. Azt találták, hogy a vizsgált egyének átlagos testsúlya 83.7 kg-ról 79.4 kg-ra csökkent, ezzel egyidejűleg növekedett fizikai és szellemi aktivitásuk. A testsúly csökkenését elsősorban az ún. megkötött „rejtett” víz kiürülésére vezették vissza. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi (!!!) a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő. Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik. A hivatalos szakirodalom egyelőre ezt nem fogadja el, csupán arra vannak utalások, hogy a tiroxin és a trijódtironin (az aktív pajzsmirigyhormon) élettani arányának adására kell(ene) törekedni. Ez a megkötött víz (mixödéma) nem ritkán látható is a pajzsmirigybetegek szeme körül és lábán egyaránt. Mi is azt figyeltük meg, hogy ez a mixödéma a megfelelő kezeléssel jelentősen csökkenthető. A jó hír egyértelműen az, hogy egy újabb terápiás lehetőség áll rendelkezésünkre az elhízás elleni küzdelem-ben. A drasztikus fogyókúrák előtt feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy csökkent működésére. Amennyiben ez fennáll, akkor megfelelő orvosi kontroll segítségével történő kezelés hatására a drasztikus fogyókúrák helyett a megfelelő kalória bevitel mellett fokozatos fogyás érhető el.
Tisztázni kellene azt is, hogy van-e más endokrin, ill. immunológiai betegség, amely a panaszait okozza. Az életkora biztosan nem tehető felelőssé!

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-02 13:31:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja