SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Néhány éve pajzsmirigy túlműködés miatt kezeltek 1.5 évig gyógyszerrel, majd 1 évig tünetmentes voltam, aztán sajnos visszatért a betegség és újabb 1 év gyógyszeres kezelés következett. Most 3 hónapja ismét tünetmentes vagyok, viszont úgy érzem, hogy egy kicsit az idegesség megmaradt és gyorsan kifáradok. Emiatt szeretném folytatni a sportolást, amit a betegségem előtt elkezdtem. Korábban használtam táplálékkiegészítőket, de most, hogy van ez a betegségem, nem vagyok benne biztos, hogy szabad-e továbbra is szednem. A konkrét kérdésem pedig az L-Tyrozin-ra vonatkozik. Például ebben a termékben is van: http://www.scitec.hu/termekek/scitec_nutrition/feherjek/100_whey_protein_pro
Azt olvastam, hogy ez serkenti a pajzsmirigy működést, ami nekem pont rossz lenne. Mástól pedig hallottam olyat is, hogy a fehérjékben lévő L-Tyrozin-tól nem kell félnem, mivel nem érvényesülnek olyan formában a hatásai, mintha szabad aminosavként vinném be a szervezetbe. Ezért szeretném a véleményét kérni. Mi az igazság? Szedhetek ilyen táplálékkiegészítőket sportoláshoz vagy inkább kerüljem?

Köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt azt kellene tudni, hogy mi okozta a túlműködést.
Ennek általában két fő oka van:
1. Túltermelést kiváltó ú.n. toxikus golyva.
A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.

2.A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges.
Az L-Tyrozin-tól általában nem kell félnie, ha nem tartalmaz szervetlen jódot.A stresszoldó, hangulatjavító, kedélyjavító L-Tirozin kapszula tehát:
◾Gyorsítja a sejtek közötti ingerület-átvitelt!
◾Fokozza a koncentrációt!
◾Javítja a teljesítőképességet!
◾Biztosítja az izmok megfelelő működését!
◾Kedélyjavító, hangulatjavító, csökkenti a fáradtságérzetet!
◾Segít az aktív pihenésben kedélyjavító, stresszoldó hatásával!
◾A hangulatjavítókhoz hasonlóan csökkenti a szorongást!
Jó egészséget kívánok


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-07-04 19:10:22
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja