SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor Úr!
22 éves lánygyermekem inzulinrezisztens,PCOS,hirsutizmusban szenved.2x850mg Merckformint szedett.
Endokrinológus elküldte pajzsmirigy ultrahangra,ahol a következő leletet kaptuk:

"A pm.bal lebeny norm.nagysgú,kp.harmadában 3db 3-6mm-es göb látszik.Az isthmus bal oldala szabályos.
Az isthmus jobb oldalában,a jobb lebenybe is beterjedő 22x12mm-es inomogén göb észlelhető.Maga a jobb lebeny nem nagyobb.A fenti göbön kívűl még elszórtan 4db 2-13mm göb látszik.A nyakon kóros terime vagy patológiás méretű ill.szerkezetű nyirokcsomó nem ábrázolódik."

Felhívtam azonnal a kezelőorvosunkat,aki azt mondta el kell mennünk biopsziára.
Úgy olvastam-többek között-az Enokrinközpont honlapján is,hogy az első lépés az izotópos vizsgálat,ahol megállapítják,hogy hideg ill. meleg göbről van-e szó, és utána ennek ismeretében döntenek,hogy indokolt-e a biopszia.
Tudom,hogy nem fájdalmas a vizsgálat,nem emiatt aggódom,hanem nem értem, mi indokolja az izotópos vizsgálat kihagyását.

Labor eredményei: TSH 0,31 FT4 10,1 ennyit kért összesen kezelőorvosunk
VCT
glukóz evés előtt 4,7 mmol/l
glukóz 120 p 7,5 mmol/l
inzulin 0 perc 18,05 uU/ml
inzulin 120 perc 190,20 uU/ml
Vélemény:kissé hypothyreoidnak tűnik,120 g CH tartalmú étrend,Merckformint elhagyni,jódbevitelt kerülni.

A CH diéta mellett,pajzsmirigy diétával segíteném gyermekemet,de nem igazán látom át,hogy ezek az eredmények túlműködésre vagy alulműködésre utalnak.
Gyermekem fáradékony,hízékony lenne,ha nem tartanánk a CH diétát,haja kicsit hullik,aknés a bőre,nagyon rendszertelenül menstruál.
Omega 3-at szedettem vele,kezelőorvosunk javaslatára abbahagytuk,a jód tartalmára hivatkozott.

Válaszát előre megköszönve: Judit



Tisztelt Judit!

A leleteiből diagnózis mondani nem szakszerű.
Kétségtelen, hogy a göb "hideg" jellegének eldöntéséhez 99m Tc scan szükséges.
Az inzulin rezisztencia nagy valószínűséggel fennáll.
Kérdése, hogy a pajzsmirigybetegsége további kezelést igényel-e.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-12 10:57:09
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
2016. december 20-án (8 hetes terhesen) vettek tőlem vért a kötelező vérvételen, amikor a TSH értékem alacsonyabb lett, 0,236 mU/L. Ismétlésre küldtek, ahol már a T3 és T4, illetve Anti TPO-t is nézik. Ennek eredményét még nem kaptam meg. A vérvétel tegnap, 01.10-én történt.
Kérdésem, hogyha a T3, T4 értékek jók lesznek, akkor nem kell aggódnom az alacsonyabb TSH érték miatt? Ugye akkor nem kell gyógyszert szednem emiatt?
Ha viszont nem lesznek jók a az értékek, akkor állandó gyógyszert kell szednem a terhesség alatt? terhesség előtt nem volt pajzsmirigy problémám, mindig jók voltak az értékeim.
Várom válaszát.
Köszönettel: Cs. Dóra
Tisztelt Cs. Dóra!

Mindenek előtt célszerű volna megvizsgálni a pajzsmirigyét, mivel ez a TSH csak egy laboratórium adat, amelyhez ma már szabályszerűen hozzáteszik a laboratóriumok a következőket:
Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészségkárosodásért felelősséget nem vállalunk. Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-12 10:50:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

29 éves vagyok, 2 éve próbálkozom teherbe esni, sajnos eddig nem sikerült. Kontrollvizsgálaton nem találtak nálam semmi rendelleneset, cisztám sincs. Nyomásra a mellemből tejszerű váladék távozik. Nő léttemre elég szőrös vagyok, bár ez már gyerekkorom óta fenn áll. Ma kaptam kézhez a ciklus 3. napján elvégzett hormonális vérvételi leletet, aminek értékei a következők :

LH/FSH hányados : 1.90 (ref: 0.82-1.12)
TSH: 1.820 (ref: 0.380-4.200)
Prolactin (ECLIA): 969 (ref: 102-496)
FSH (ECLIA) : 6.7 (ref: 3.5-12.5)
LH (ECLIA) : 12.8 (ref: 2.4-12.6)
ösztradiol : 18.1 (ref: 16.0-313.0)
tesztoszteron: 0.8 (ref: 0.2-1.6)
SHBG: 57.8 (ref: 24.6-122.0)
kortizol szint 07-10h között : 653.9 (ref:171.0-536.0)
DHEA-SO4 : 8.98 (ref: 2.68-9.23)

Az interneten nagyjából utánaolvastam mi mit jelent, de az lenne a kérdésem, hogy hova forduljak ezután? Ilyen értékekkel lehet valaha gyerekem? Milyen betegségek állhatnak ilyen eredmények mögött?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Panaszai alapján a hirzutismus vetődik fel.A hirzutizmusnak jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.


Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A panaszai és eddigi leletei alapján endokrin kivizsgálást javaslok.
Lehet segíteni!
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-11 18:09:59
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Pár hónap alatt közel 20 kilót híztam és menstruációs zavarok léptek fel, ekkor derült ki, hogy elég súlyos inzulinrezisztenciám van (60 perces inzulin 198) és emelkedett TSH-m (3,5). Fél év szigorú diéta és Merckformin xr 750szedéssel még 5 kilót híztam. D-vitamint, szelént, krómot is szedek. 2016. októberben váltottam Merckformin 3*500 mg-ra és a TSH-ra L-Thyroxint kaptam (25 mg). Az inzulin értékek ekkora már sokkal jobbak voltak (60 perces inzulin 60-ra csökkent), a TSH ekkor 2,5 volt. Az L-thyroxintól nem csökkent tovább a TSH, ezért az orvos egyik nap 50 mg, másik nap 25 mg szedésre állított át 2 hónappal ezelőtt. Most - friss vérvétel - újra 3,5-re emelkedett így is a TSH. :( Minden más hormon érték (atg, atpo, t3, t4, + női hormonok) teljesen rendben vannak, csak a tsh nem. Nem tudok fogyni, már nagyon lassan, de így is hízok (a diétát tartom, hetente 2-3 alkalommal sportolok, de gerincbetegség miatt csak enyhébb sportokat végezhetek). 33 éves vagyok. Nagyon kiváncsi vagyok a tanácsára, ilyen esetben mi a teendő, esetleg én vagyok türelmetlen és az l-thyroxin hatása csak később fog jelentkezni? Normális, ha a gyógyszer mellett nő a tsh szintje? Mit tehetnék, hogy fogyjak? 94 kg vagyok és nagyon zavar. Köszönöm a válaszát! K. Viktória
Tisztelt K. Viktória!

Kérdéseire leginkább kezelő orvosának kellene választ adni, mer ő vizsgálta Önt. A pontos diagnózis eszekből sajnos nem mondható meg, mert ehhez személyes vizsgálat is kellene.
Ami a PCO-t illeti:
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma . Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
Ráadásul a PCOS gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel, ezért komplex, holisztikus megközelítés kívánatos. Ne a laboratróiumi leleteete kezeljük, hanem a beteget!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-11 18:06:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
39 eves vagyok . es szerettem volna babat de klimaxos erteku fsh es lh erteket kaptam ketszer is. lh:68.9 es fsh:107.6 ezenkivul nagyon magas a prolactinszintem is. Viszont az esztrogenszintem nem menopauzalisan alacsony. kb. 200pg/ml. ezenfelul magas a dhea hormonom is. mi a teendo ha sajat gyermeket szeretnek a jovoben? vagy az mar nem lehet? mennyire javasolja a professzor Ur a bioidentical-hormonpotlast? koszonom valaszat
Hormonrendszerünk minden szervünkre hat (miként az a leírottakból kiderült), így a legkülönbözőbb tüneteket okozza, ha zavar keletkezik működésében. Nagy valószínűséggel első utunk nem egy endokrinológus orvoshoz vezet, és az sem biztos, hogy a háziorvos a megfelelő helyre irányít. Bizonyos endokrin- vagyis a hormonrendszerhez köthető betegségek felismeréséhez pedig elengedhetetlen a betegek meghallgatása, részletes kikérdezése, az egész testre, kiterjedő vizsgálat, az un. holisztikus megközelítés. A legtöbb esetben csak akkor veszünk róluk tudomást, ha valami problémát, elváltozást okoznak. Legyen az folyamatos testsúlyemelkedés, idegesség, vagy a menstruációs problémák, a hormonháztartásban jelentkező zavar életminőségünket és egészségünket is jelentősen befolyásolja.
A női meddőségnek sok oka lehet.
Melyek ezek?
A női meddőség okai funkcionális, vagy organikus eredetűek lehetnek. A funkcionális okok közé az endokrin működés vagy a peteérés zavarai, az organikus okok közé a reprodukcióban részt vevő szervek egyéb betegségei tartoznak, pl. petevezeték-elzáródás, méhfejlődési rendellenességek.

Funkcionális okok:
• a hypothalamus működésének zavara
• hypophysis eredetű meddőség
• petefészek eredetű meddőség
• anovulatiós infertilitás
• mellékvese eredetű meddőség
• pajzsmirigy eredetű meddőség
• psychés eredetű meddőség

Organikus okok:
• Petevezeték eredetű meddőség
• Kismedencei endometriosis
• Az uterus myomája
• Intrauterin adhaesio
• A cervixnyák rendellenességei
• Hüvelyfejlődési rendellenesség
A kezelésre vonatkozóan vizsgálatok után lehet és célszerű választ adni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-11 18:00:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

6,5 éve egészséges kislányomnak adtam életet problémamentes terhességet követően. Mindig is vékony testalkatú, orvost csak ritkán látogató egyén voltam. 1 éve két sikertelen terhességem is volt (mindkettő a 8-10 hét környékén halt el), amiket műtéti befejezés követett. 2016 júniusában kezdtük meg a nőgyógyászommal a teljes kivizsgálásomat (hematológia, angiológia, genetika, immunológia, endokrinológia). Minden leletem és értékem negatív lett, azonban az endokrinológiai eredményeim az alábbiak lettek 2016.11.11-én:
TSH:2,505
Anti TPO:697,5
T4: 10,95
T3: 5,74
inzulin: 6,7 (0 perc); 38,8 (60 perc), 22,7 (120 perc)
Homa-IP: 1,4
Pajzsmirigy UH:
A pajzsmirigy jobb lebenye 15x12x28 mm, a mirigyállomány szerkezete megtartott.
A pajzsmirigy bal lebenye 28x12x14 mm, szerkezete szabályos, körülírt góc nem látható.
Az isthmus szélessége 3 mm, szabályos szerkezetű.
A nyaki nagyerek mentén pathológiás nyirokcsomó nem látható. A submandibularis nyálmirigyek szerkezete szabályos.
Közben elkezdtem galaj teát inni és visszafogtam a jód (főleg a jódozott só) fogyasztását, teljeskiőrlésű kenyeret fogyasztok és egyébként is mozgékony vagyok de most már határozottan és tudatosan mozgok.
2017. január 2-i vérvételem során a TSH-m: 1,82 lett.
(korábbi TSH eredményeim: 2015. május: 2,02
2015. december: 2,4
2016. augusztus: 3,9)

A kérdéseimet az alábbiakban foglalnám össze:
Mi okozza a nagymértékben változó TSH értékeket?
Az endokrinológus novemberben 0,25 mg Letrox-ot javasolt. Mivel sosem szedtem gyógyszert, megrémiszt, hogy egy életen át kell majd szednem és az is, hogy folyamatosan hal el a pajzsmirigyem. Felmerült bennem a kérdés, hogy lemondok a második gyermekről, de nem szeretnék szedni gyógyszert. Mik az esélyeim?
Abban az esetben, ha elkezdem szedni a Letroxot (egyébként nincs semmiféle tünetem, talán a hajam hullik) és teherbe esek –gondolom a terhesség során még emelnem is kell az adagomat- a szülést követően mi lesz a helyzet? Kell majd gyógyszert szednem utána? Mekkora adagot? Tényleg szükség van arra, hogy életem végéig szedjem?
És lenne még egy „sztereotípia vagy nem?” típus kérdésem: a hormonpótlás kapcsán megszólal bennem a vészcsengő…elhízás!!!! Jól érzem magam a bőrömben, sosem voltam túlsúlyos és rettegek az elhízástól. Emiatt is ódzkodom a Letrox szedésétől. Persze az endokrinológus akinél jártam „megnyugtatott”, hogy ha nem szedek, na akkor fogok elhízni. Sajnos nagyon sok hírt hallok arról, hogy sok nők pontosan a pajzsmirigy hormon szedését követően hízik el….

Ön azt írta korábbi hozzászólásaiban, hogy az egyént kell kezelni és nem szigorúan az eredményeket. Ennek reményében nagy bizalommal kérem és várom megtisztelő válaszát, tanácsait, mivel korábban azt éreztem az enndokrinológusnál, hogy egy futószalagon ülő ember vagyok csak...aha..már megint egy szubklinikus autoimmun pm alulműködéses beteg...automatokusan Letrox. Szeretnék választ kapni a kérdéseimre és ha van alternatív mód, akkor kipróbálnám és a babára is tudok még várni, ha! van értelme.
Válaszát előre is megköszönve, tisztelettel, Katalin
Tisztelt Katalin!

Mindenek előtt nyugodjon meg, nem kell "bedőlni" a sok, ellentmondásos és gyakran nem szakszerű (ál)hírnek. Sajnos története nagyon tipikus és azért írok részletesebben, mert reményeim szerint ezzel Önnek és másoknak is segíthetek.
Röviden:
I.Az Ön esetében a szülése során un. post-partum pajzsmirigygyulladás (PPT) zajlott le, amelyet nem vettek észre és nem kezeltek.
A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás.
Fontos tudni, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Lényeges a TSH-ra vonatkozóan nincs „köbe vésett” un.normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
a beteg lakóhelyének jódellátottságát
a beteg nemét
az évszakot
napszakot
a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
az alkalmazott gyógyszereket!
a vizsgálati módszereket
az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét

II. Szó sincs arról, hogy ez a betegség nem gyógyítható. Az sem helytálló, hogy minden esetben élete végéig a gyógyszert szedni. Persze van kivétel, ilyen, ha pl. a pajzsmirigy egyjelentős részét műtéttel eltávolították, ill. izotóp, radiojód kezelést kapott.

III. Valóban nem a pajzsmirigyet, hanem a betegek kell(ene) kezelni.
Valóban egységes, holisztikus, integratív megközelítés szükséges.
Mi ennek a lényege?
A 20. században az orvostudományban nagyfokú specializálódás ment végbe. Ez kezdetben előnyös volt, mert elősegítette egy-egy szakterület alaposabb megismerését, napjainkban azonban ez a túlzott specializálódás az orvostudomány széteséséhez, dezintegrációjához vezet. A beteg elvész a sok specialista között, akik gyakran egymást sem értik meg. Kiderült, hogy a tudományos kutatásban az analízis helyett a szintézisre, a gondolkodásban az integrációra való törekvés hozhat új eredményeket. Az integratív (holisztikus) medicina abból az alapelvből indul ki, hogy az élő szervezet több, mint az egyes részek (szervek) mechanikus összessége. A szervezet működésének alapfeltétele az egyes szervek-szervrendszerek működésének regulációja és adaptációja.
Szabályozás (reguláció) alatt olyan folyamatok összességét értjük, amelyek meghatározzák a szervezet működésének határait („set operating range”). Alkalmazkodás (adaptáció) viszont olyan biológiai folyamatok egysége, amelyek meghatározzák a szabályozó mechanizmusok összességét („adjust or reset operating range”). Ennek három formája van. 1. Genetikus, örökletes alkalmazkodás (genotípus szelekció) (több generációt érint!). 2. Ontogenetikus alkalmazkodás: az életciklus alatt létrejövő alkalmazkodás (pl. növekedés) (irreverzibilis és csak egy generációt érint). 3. Fiziológiás alkalmazkodás: a megváltozó külső és belső feltételek között az egyensúly biztosítása („jet-lag”)(reverzibilis). Ezekben a mechanizmusokban meghatározóak az ideg-, az endokrin-, az immunrendszer anyagai: a neurotranszmitterek, hormonok és citokinek. Ezek komplex kölcsönhatásai eredményezik a szervezet harmonikus működését. A reguláció és az adaptáció nem egy statikus állapot, hanem a közvetítő (mediátor) anyagok és azok jelfogóinak (receptoroknak) dinamikus kölcsönhatásaiból következik. Erre jellemző példa a hétköznapi stressz. Stresszornak nevezzük azt a szokatlan minőségű vagy mennyiségű fizikai, ill. pszichés hatást, amely átmenetileg megváltoztatja a szervezet egyensúlyát (homeosztázisát). A stressznek három fázisát ismerjük. Az első a vészhelyzet („alarm”), amelyben a szervezet minden reguláló és adaptációs mechanizmusát mozgósítja. Ezt követi a második, u.n. adaptációs szakasz, amelyben egy új egyensúlyi állapot jön létre (ez élettani folyamat). A harmadik a kimerülési fázis, amelyben már betegségek léphetnek fel.
Az integratív medicina feltételezi a belső, örökletes mechanizmusok kölcsönhatásait. A génről tudott, hogy alapját a DNS molekula képezi. A genom alatt a sejtek összes örökletes anyagát értjük, a genomika a genommal foglalkozó tudomány. Napjainkban a humán genom projekt az ember összes örökítő anyagát felépítő struktúra titkos nyelvének megfejtését tette lehetővé. Kiderült, hogy a genomban tárolt információ digitalizálható és a bioinformatika nyelvére lefordítható. Ennek révén nemcsak jobban megismerhetjük a regulációért felelős anyagok képződését („biochipek”), hanem a genom digitalizációjával meghatározzuk az egyén örökletes reguláló és adaptációs mechanizmusok sajátosságait. A bioinformatika új dimenzióba helyezte napjaink medicináját, amelyben az információ újszerű áramlása „bibliomika” egyrészt érthetővé és prognosztizálhatóvá teszi az összetett regulációs folyamatokat, másrészt egyénre szabott diagnózist és kezelést (farmakogenomika) eredményez.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-10 17:42:46
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Köszönöm válaszát hajhullással kapcsolatban. Szeretném megkérdezni, hogy a magas DHT-ra létezik gyógyszeres kezelés. A bőrgyógyász szerint androgén típusú a hajhullás. Köszönettel,

Éva
Tisztelt Éva!

Igen,létezik többféle kezelés, ez függ a kórtól, a betegség okától, a kísérő betegségektől.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-10 17:20:04
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Úr!
D.Krisztina vagyok és van egy egypetéjű ikertestvérem Margaréta. A doktor Úrhoz van időpontom 2017 januàr 17-re de sajnos közben 2016 decemberben egy véletlen vérvétel folytàn kiderült,hogy az egypetéjű ikertestvéremnek is komoly problémája van a pajzsmiriggyel. Megtudna egyszerre vizsgálni bennünket a professzor Úr?

Köszönettel Krisztina
Tisztelt Krisztina!

Ez rendkívül sajnálatos, de nem meglepő, hiszen az egypetéjű ikertestvérek között az örökölési hajlam eléri a 75%-t.
Nem tudom milyen vérvételi eredménye van, de a vizsgálat ilyen esetekben indokolt. A 2017 január 17-r ígérni nem tudom, mert az előjegyzést nem én végzem, de igyekszem segíteni.
Kérem kolléganőmnek jelezze a vizsgálati szándékát:

Tel: 70-4319728
e-mail: szekelymelinda66@gmail.com Szekelym@vipmail.hu.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-08 16:31:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Segítségét szeretném kérni. A problémám a következő: 3 éve hullik a hajam és most már jelentősen megritkult, valamint nagyon zsírosodik. Már mindent végigjártam - góckutatás stb. - és semmi okot nem találtak. 41 éves vagyok. Kb. 6 éve szedem a Dienille fogamzásgátló tablettát. Gondoltam, hogy hormonális, ezért csináltattam egy hormonvizsgálatot. Értékei a következők: FSH: 15,1 IU/L, LH: 6,1 IU/L, prolaktin: 170,0 mIU/l, ösztradiol: <43,6 pmol/l, progeszteron: 2,02 nmol/l, SHBG: 171,5 nmol/l, tesztoszteron: 0,960 nmol/l, tesztoszteron free: 0,51, DHEA-S: 7,23 unol/L. Idpközben megjött a dihidro-tesztoszteron érték: 251,0 pg/ml. A vérvétel a menstruáció 3. napján készült. A TSH: 0,70.
A referencia érték szerint az FSH magas (max. 10,2), az ösztradiol alacsony (min. 71,6), az SHBG magas (max: 145), a tesztoszteron free alacsony (min: 0,66), és az dihidro-tesztoszteron magas (max: 220). Szeptemberben és októberben a menstruációm nem jött meg, novemberben viszont igen (kicsit késve és ittam cickafark teát.) és decemberben is. A nőgyógyász Belara nevű fogamzásgátló cserét javasolt, még a DHT előtt. Sajnos a helyzeten nem javított. Most abbahagytam, mert ezek mellett nehéz hormonszintet nézni. Tudna tanácsot adni, hogy mit tegyek?
Köszönettel,
Éva
Tisztelt Éva!

Sajnos a hormonális fogamzásgálásnak sok mellékhatása, és következménye lehet.
Hormonális fogamzásgátlók legfontosabb mellékhatásai:

Gyakori mellékhatások (100 betegből 1-10 beteget érint):
- hangulatváltozások
- fejfájás
- hányinger
- emlőfájdalom, menstruációs zavarok, menstruáció kimaradása, orgazmus hiánya, csökkent libidó
- trombózis hajlam
- Vizesedés, vízvisszatartás
- Hajhullás!!!!!!

Nem gyakori mellékhatások (1000 betegből 1-10 beteget érint):
- depresszió, csökkent szexuális érdeklődés, idegesség, aluszékonyság
- szédülés, fonákérzés
- migrén, visszerek, magas vérnyomás
- gyomorfájás, hányás, emésztési zavar, bélgázosodás, gyomorgyulladás, hasmenés
- akne (pattanás), viszketés, bőrkiütés,
- fájdalmak, például hátfájás, végtagfájdalom, izomgörcsök
- hüvelyi gombás fertőzés, medencetáji fájdalom, emlő megnagyobbodás, jóindulatú csomók a mellben, méh-/hüvelyi vérzés (amely rendszerint elmúlik a folyamatos szedés során), hüvelyi folyás, kipirulás, hüvelygyulladás (vaginitis), menstruációs zavarok, fájdalmas menstruáció, kevesebb mennyiségű menstruáció, nagyon erős menstruáció, hüvelyszárazság,erőtlenség, Candida (gombás fertőzés) fokozott izzadás, folyadék visszatartás - testsúlynövekedés
- szembetegségek, például szemhéjgyulladás, szemszárazság
- szokatlanul gyors szívverés
- megnövekedett has, bélbetegség, felfújódás érzése, rekeszizomsérv, gombás szájfertőzés, székrekedés, szájszárazság
- epevezeték vagy epehólyag fájdalom, epehólyag-gyulladás
- sárgásbarna foltok a bőrön, ekcéma, hajhullás, pattanásszerű bőrgyulladás, száraz bőr, göbös bőrgyulladás, fokozott szőrnövekedés, bőrbetegség, csíkok a bőrön, bőrgyulladás, fényérzékenység okozta bőrgyulladás, csomók a bőrön
- fájdalmas nemi együttlét vagy közösülési nehézség, hüvelygyulladás (vulvovaginitis), vérzés nemi együttlét után, megvonásos vérzés, emlőciszta, szövetszaporodás az emlőben (hiperplázia), rosszindulatú csomók a mellben, méhnyak polip, méhnyálkahártya sorvadása vagy elhalása, petefészek ciszta, méhmegnagyobbodás
A leírt hormonális elváltozások a gyógyszerek mellékhatásai is lehetnek. Ennek fényében kellene átértékelni a fogamzásgátlás hormonális módját és 6 hónap hormonmentes állapot után ellenőrizni a tüneteket és a leleteit.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-08 16:25:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

40 éves nő vagyok, 5 éve diagnosztizálták nálam a Hashimoto thyreoditist. Eddig a TSH-m jó volt, most már 4,020 és a szabad t4 pedig 0,69 . A t3-at nem nézték meg. A koleszterinem 6.5, holott vegetáriánus vagyok és szénhidrát formájában is elenyésző mennyiségben viszek be zsírt. Azt mondják ez összefügg a pajzsmirigy problémával. Kérdésem az lenne, hogy kell- e gyógyszert szednem a TSH miatt?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Megértem és átérzem problémáját. A helyzet az, hogy helytelen módon nálunk csak a TSH-t nézik és próbálják gyógykezelni, pedig az egész embert kellene.Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg.
A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Az elmúlt héten volt nálam egy kedves beteg, akinek a TSH-ja "rendben" volt, ennek ellenére a kikérdezése és megvizsgálása után kiderül, hogy pajzsmirigy daganatos betegsége van......!
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek? A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
- TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
A TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára. A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek . Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
ó egészséeg kivánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-08 13:06:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

donor petesejtes lombik

Tisztelt Professzor Úr,
Elmúltam 40 éves és eddig 5 sikertelen lombikkezelésem volt. Az embriók a legjobb minőségi besorolást kapták minden alkalommal. Egyszer lett egy halvány pozitív terhességi tesztem (biokémiai terhesség), de a többi alkalommal el sem indult a beágyazódás. Párom spermaminősége jó. A meddőség oka esetünkben sajnos ezidáig ismeretlen.
A gyermek utáni vágyunk továbbra is nagyon nagy, így a koromra való tekintettel ez évben egy donor petesejtes lombikkezelést tervezünk. Erre szeretnénk a lehető legjobban felkészülni.
Már rengeteg kivzsgáláson vagyunk túl, de alloimmun vizsgálaton még nem voltunk. Ezzel kapcsolatban az alábbi 2 kérdésem lenne:
1. Érdemes a teljes alloimmun vizsgálati panelt elvégeztetni a donor petesejtes lombikkezelés előtt? Ezen vizsgálatok egy részénél (HLA keresztpróba, FACS keresztpróba, kevert limfocita kultúra és blokkoló antitest vizsgálat) ugyanis az anya sejtjeinek az apa sejtjeivel szembeni reaktivitását mérik. Donor petesejtes lombikkezelésnél pedig ugye már a petesejt is idegen lesz a szervezetemnek.

2. A Th1-Th2 citokin arány és NK vizsgálat eredménye gondolom, hogy független attól, hogy donor vagy saját petesejttel történik a lombikkezelés. Ezen vizsgálatok elvégzesének (a fent említett vizsgálatok elvégzése nélkül) van értelme donor petesejtes lombikkezelés előtt?

Válaszát előre is köszönöm szépen.

Tisztelettel,
F. Edina
Tisztelt F. Edimna!

Tisztában vagyok alloimmun, a Th1-Th2 vizsgálatok lényegével, mivel éni is csináltam. Erre ismételten felhívtam a figyelmet, kérem olvassa el ezen a honlapon olvasható hozzászólásomat.
A kezelés előtt immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-06 08:40:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretném segítségét kérni.
2002-ben volt egy epekő műtétem, akkor még volt pajzsmirigyem, de nagyon alacsony volt a tsh, így három hétig emelt Propicilt szedtem. 2010-ben pajzsmirigy totál műtétem volt. 2015-ben térdprotézis műtét előtt magas volt a tsh -32-emelt Letrox szedésével lement 22-re.
Február 14-én lesz gerincsérv műtétem. A dec 13-i eredményeim tsh 0.13, ft4 23.6. A kezelőorvosom továbbiakban a letrox szedését így írta elő 200-,175 váltakozva, és szerinte a laboreredmény nem kíván speciális előkészítést. Elnézést a kételyeim miatt, de félek, hogy a nagyon alacsony tsh miatt esetleg komplikáció léphet fel altatás közben.. Most még van egy hónapom, hogy csökkentett Letroxot szedjek. Kérem szíves válaszát.
Köszönettel:Kati

Tisztelt Kati!

Valóban célszerű volna endokrinológiai vizsgálta a műtét előtt.
Ismételten meg kell jegyeznem egyébként hogy " nem a TSH-t célszerű kezelni!, hanem a beteget. A kezelés előzetes vizsgálat után egyéni dozírozást igényel.".
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-06 08:33:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves doktor úr.

Az én problémám, körülbelül 1 éve áll fent. Tavaly januárban kiderült, hogy kismama vagyok, sajnos a babát februárban elvesztettük. Akkor az orvossal úgy számoltuk, hogy 24én lehetett peteérésem, és január elsején nekem olyan tüneteim lettek, hogy hasmenés, erősebb görcsök, inkább szúrásoknak mondanám. Februárban miután elvetéltem, első menstruációm normális volt a második 17 napig tartott. A számomra érthetetlen, hogy pont a előtte pár hónappal voltam hormonvizsgálaton, a szőrnövekedésem miatt. Ami a kérdés számomra, tavaly január óta küzdök hasmenéssel, eddig a háziorvosom haza küldött probiotikumokkal, orvost váltottam, ő most elküldött gasztroenterológushoz, mennyire valószínű az, hogy a tavaly elvégzett hormonvizsgálatom téves eredményt adott? Leírnám a tüneteimet. Hasmenés (általában főt ételek után jelentkezik, illetve a reggeli székelésem is megváltozott), éjszakai izzadás, alvászavarok, többször felkelek éjszaka, forgolódók, hason háton fenékrésznél világos de sok szőrzet. Fogamzásgátlót is szedek, ön szerint lehetséges, hogy hormonzavarom van? Most 19-én fogok menni a gasztroenterológushoz, jelezem az orvosnak, hogy volt egy vetélésem? Köszönöm megtisztelő és segítő válaszát. Adrienn
Tisztelt Adrienn!

A gasztroenterológia után endokrinológiai vizsgálat is indokolt.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-06 08:30:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
2016. december 20-án voltam Önnél kontrollon.
A vizsgálati lapomra a következőket írta:
St: Thyrocalc alapján substituált hypothyreosis. Pm I.st, nodularis felépítésű, a bl-ben babnyi göb tap. Körmein Beau-f csíkok. fejtetőn tenyérni effluvium mko-n.
Az ultrahang vizsgálat eredménye:
Pm UH jl. megnagyobodott benne 4x4 mm-es TIRADS szerint 2 st., göb bl nem nagyobb, helyenként inhomogén.
Pm infra aktivitásnövekedés jo-i túlsúllyal.
TSH: 1,9
Dg: Autoimmun thyreoiditis, struma nodosa l.s., Alopecia areata, Perimenopausa, kezelt hypertonia ess.
Jav: cukormentes étrend, Letrox 50 mg 1 tbl./nap, SelenoPrecise 100 1 tbl/nap, Alpicort Plus külsőleg,Verospiron 50 mg 1 tbl/nap, VitaminD3 Béres 1600 NE 1tbl/nap, Medrol 4.0 mg 4 tbl 7 napon át, amjd 3 tbl. 7 napon át, majd 2 tbl 7 napon át, majd 1 tbl. 7 napon át, ezt követően szünet, Wild yam 2x1 caps/nap, Rudotel 2x1 tbl/nap.

A Medrol tablettával kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy a napi adagot egyszerre kell-e bevenni, vagy el kell osztani a napon belül?
További kérdésem, hogy a szünet mennyi ideig kell tartson? Vagy csak a fent leírt mennyiséget kell bevenni?
Ugyanakkor elolvasva a betegtájékoztatóban leírt mellékhatásokat, figyelmeztetéseket nem könnyű szívvel kezdem el alkalmazni a gyógyszert. Az előnyöket, kockázatokat mérlegelve fontos ezt a gyógyszert alkalmaznom?

Előre is köszönöm a válaszát.
Tisztelettel,
Cs. Zsuzsa
Tisztelt Cs. Zsuzsa!

A szünet a következő vizitig célszerű. A gyógyszert egyszerre beveheti reggelente.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-06 08:28:27
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Professzor Úr!

4 éve autoimmun pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg. Azóta Euthyroxot szedek. Jelenleg 87,5 -öt. A TSH értékem azóta megfelelő. Az autoimmun eredetet nem vizsgálták tovább.
Az első évben 63 kg-ról 77 kg-ra híztam és a súlyom azóta is annyi.
A hajam 1 nap alatt bezsírosodik és hullik. A látásom romlott. A bőröm száraz.
Hangulatom ingadozó, depresszióba hajló néha. Időnként dührohamok gyötörnek.
Állandóan fáradt vagyok. 4 éve meddő. Izületeim fájnak.
Panaszaimat hiába közlöm az endokrinológiai szakrendelésen, a válasz annyi, hogy ezek a betegségem velejárói.
39 éves vagyok, nem szeretnék ebbe belenyugodni. Élhetőbb életet szeretnék.
Hol kaphatnék teljes hormonális képet, illetve magyarázatot, gyógymódot a tüneteimre?

Köszönöm megtisztelő válaszát.
Tisztelt Kérdező!

A pajzsmirigy alul működés és a gyulladás nem azonos fogalmak. A gyulladás valóban- mint az autoimmun betegségek- gyakran társulnak más kórképpel (pl. ízületi betegségek). A testsúly növekedésének a a csökkent pajzsmirigybetegség mellett más oka is lehet , gondolok az inzulin rezisztenciára (ilyen irányú vizsgálatok talán még nem történtek).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-05 10:15:28
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr,

Egy kérdéssel fordulnék Önhöz. Babát szeretnénk a párommal, de a TSH értékem 2,4-3.8 között mozgott az elmúlt években. Jelenleg 3,4 a TSH, aT3 és T4 értékem rendben van. A háziorvosom Letroxot írt fel, de azt mondta döntsem, hogy akarom-e szedni, mert ha teherbe esem úgyis adnak, ha nem lesz jó az értékem. Az lenne a kérdésem, hogy ha most elkezdem szedni, akkor a terhesség után sem hagyhatom abba? Igazából ez az érték határon belül lenne, ha nem szeretnénk babát, így nem szívesen szedném életem végéig a gyógyszert. Ha terhesség után nem szedem, akkor rosszabbak lesznek az értékékeim majd a mostaninál is, vagyis gyógyszer nélkül már nem fog tudni ennyit sem termelni a pajzsmirigy, mint most?
Ön javasolná, hogy kezdjem el most vagy amennyiben megfoganna a baba gyógyszer nélkül is, akkor csak utána?

Köszönöm megtisztelő válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Éppen előző kedves Betegemnek írtam le a válaszaim egy részét.
Biztos vagyok benne, hogy ebben a kérdésben nagyfokú kavarodás, félreértés van szakmai körökben is.
A lényeg:
EGYÉNRE SZABATOTT KEZELÉS SZÜKSÉGES!!!
Tisztázni kell, hogy a lelete beteg, vagy Ön a beteg. Ez megfelelő vizsgálat nélkül nem helyeselhető.Kétségtelen, hogy A hormonok túlzott vagy csökkent termelődését általában néhány nap, hét, esetleg hónap után vesszük észre. A zavar jellegétől függően felboríthatják napi életvitelünket, például kórosan aluszékonyak lehetünk, csökkenhet a libidónk, hirtelen gyarapodik testsúlyunk, vagy éppen szembetűnően lefogyunk. Legtöbbször a meddőség hátterében is hormonális okok állnak. – Azért fontos a mielőbbi kezelés, mert a hormonzavarok nemcsak a hormontermelő szervre, hanem a test egyéb területeire is hatnak. A pajzsmirigy-problémák érinthetik a szívet, nőhet az érelmeszesedés kockázata, emelkedhet a koleszterinszint, és gyengülhet a fogamzó-képesség.
A kezelés nem jelenti azt, hogy élete végéig kell folytatni.
Tehát szakszerű vizsgálat alapján oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-04 16:34:19
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Az Ön betege vagyok több mint 7 éve kezelt autoimmun hashimotoval. Euthyrox 50, d-vitamin és szelén szedése mellett értékeim jónak mondhatók. Sikertelen teherbeesési próbálkozásaink után elmentem nőgyógyászhoz 3. napi vérvételre. A következő eredményeim születtek:
Vizsgálat Eredmény Referencia tart. Mértékegység

Endokrinológia
sTSH 0,701 0,300-4,200 mU/L
Estradiol-17ß 30,43 8,5-75 ng/L
Folliculus stimuláló hormon 3,92 2,5-12,5 IU/L
Luteinizáló hormon 4,86 2,2-12,6 IU/L
Prolactin 6,51 3,4-29,9 ug/L

A kérdésem az lenne, hogy ezek megfelelő értékek -e a ciklus 3. napján? Önhöz nyárra van időpontom, de ha a Professzor Úr úgy látja,hogy ezek az értékek nem megfelelőek, akkor szeretnék Önhöz hamarabb visszamenni.
Megtisztelő válaszát várom:Zsuzsa
Tisztelt Zsuzsa!

Ezek az értékek az Ön klinikai tünetei alapján jók. Sajnos anti-TPO és más immunológiai vizsgálat most nem történt.
Ezekről a következő mondható még el:
1. Ma már minden valamire is adó laboratórium nem a hormonértékeket tünetei fel, hanem elé teszi, hogy pl. nem TSH, hanem ITSH. Ez azt jelenti, hogy nem a biológiailag fonton hormon, hanem az immunológiailag mérhető hormon szintet határozták meg és a kettő korántsem azonos.
2. A referencia értéke sok tényezőtől függnek és gyakran beszélő viszonybab sincsenek KÍVÁNT ÉRTÉKEKKEL.

A TSH-ra vonatkoztatva:az un. referenciatartomány meghatározásánál a következőket is figyelembe kellene venni:

- az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Jó egészséget kívánok, kontrollra várom, tisztelettel.


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-04 16:26:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr,

2016. december 21. napján jártam Önnél személyesen, Hashimoto került megállapításra, melyre Letrox 50-et szedek, napi 1 tbl. Amikor Önnél jártam, még élő, 6-7 hetes terhességem volt. 12.29. napján került megállapításra, hogy sajnos a terhesség elhalt. A kérdésem arra irányulna, hogy az Ön által javasolt Normoxilt (4 hétig napi 2 tbl., majd napi 1 tabl.), a felírt VITAMIN D3 3000 NE BIOEXTRA napi 1 tbl, illetve a folsav 3mg/napi 1 tbl., az elevit terhesvitamin napi 1 tbl. szedését továbbra is célszerűnek tartja-e? A történtek ellenére - amint túl leszek a természetes avagy művi befejezésén a terhességnek, egyelőre csak várakozok, hogy megjöjjön a menstruációm - és amennyiben a TSH-m, progeszteronszintem, stb. is megfelelő (lesz) szeretnék ismételten megpróbálkozni a teherhességgel.
Segítő együttműködését megköszönve, tisztelettel:
H. Anita
Tisztelt H. Anita!

Végtelenül sajnálom és fájlalom a történteket. A történtek miatt az Elevit, a Normoxil, a folsav kezelést felfüggesztheti.
A későbbieket pedig a következő vizit alkalmával megbeszéljük.

Jó egészséget és gyermekáldást hozó Új Esztendőt kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-01 16:58:08
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor Úr,
édesanyámnál 2011-ben göböket találtak a pajzsmirigyében, ami miatt az egyiket teljesen, a másikat részlegesen eltávolították. Azóta Letrox 75-öt szed. A TSH labor értékei jók.
Ellenben több mint egy éve gyulladt, száraz szemmel küzd, jelenleg már kettőslátása is van, szeme egyre romlik. A problémával 5 szemorvosnál voltunk, de a műkönnyön és szteroidos cseppen kívül mást nem kapott. Az orvosok a tünetek romlása miatt arra gondolnak hogy más probléma van a háttérben. Koponya CT negatív. Olvastam a cikkét a pajzsmirigy és a szemproblémák kapcsolatáról, ezért kérdezném hogy lehet-e pajzsmirigy probléma a háttérben?
Ha igen, szívesen felkeresnénk Önt, de sajnos úgy tudom csak fél év múlva tudna új beteget fogadni, azt pedig nem szeretném ha édesanyám szeme még tovább romlana addig. Tudna esetleg egy kollégát ajánlani az endokrin központban aki pajzsmirigy-szem problémában több tapasztalattal rendelkezik?
Segítségét előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Valóban a pajzsmirigy autoimmun betegségei gyakorta társulnak szembetegséggel is. Ezek időbeni kivizsgálása és minél korábbi kezelése feltétlenül szükséges. Ezt több alkalommal hazai és nemzetközi kongresszusokon mutattam be az érdeklődő kollégáknak.
Kétségtelen, hogy a pajzsmirigybetegségekhez gyakorta más tünetek, kórképek is társulnak:
1. A szem betegségei. Gyakran allergiásnak gondolt szemtünetek hátterében a Basedow-Graves betegség áll. Előfordul, hogy a szemtünetek megelőzik a pajzsmirigy túlműködést és ilyenkor valóban megfelelő jártasság szükséges a korai diagnózishoz és kezeléshez.
2. Az idegrendszer általános gyengeséggel járó betegsége (myasthenia gravis) ritkán kerül időben felismerésre, pedig idejében felismerve gyógyítható. Ennek a betegségnek egyik formája a szemen jelentkezik.
3. Cukorbetegség: u.n. inzulinhiányos, 1. típusú cukorbetegség
4. A bőr festékhiányos betegségei (vitiligo)
5. Ismételt vetélés, terméketlenség
Ezekre is érvényes: „A média alapegysége nem a gondolat, hanem a hír, nem a tudás, hanem az információ”.
Ami az előjegyzést illeti, azt nem én végzem. Általában van korábbi, sőt soron kívüli vizsgálat is. Sajnos a betegek egy része,ha nem tud bejönni, akkor nem értesít és ezzel nem nekem, hanem másoknak okoznak kárt. Azt tanácsolom, hogy jelentkezzenek kolléganőmnél, aki olyan esetekben, ha valaki időben jelzi távolmaradását, akkor tudja értesíteni.
e-mail: Szekelym@vipmail.hu
szekelymelinda66@gmail.com
Jó egészséget kívánok az Új Eszetndőben:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-12-31 17:01:09
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretném a segítségét kérni. Idén nyáron kivizsgáláson estem át, mivel volt vetélésem. A pajzsmirigy értékeim 2016 júliusában a következők voltak:
TSH - 0.38 mIU/l; ref tartomány 0.55-4.78
FT3 - 4.55 pmol/l; ref tartomány 3.5-6.5
FT4 – 15 pmol/l; ref tartomány 11.5-22.7
Anti TPO – 35 IU/ml, ref tartomány 0-60;
Anti TG negatív;
TRAK negatív;
pajzsmirigy ultrahang alapján mindkét lebeny normális nagyságú, mindkét lebenyben több, 2-5 mm-es, kissé szabálytalan alakú echoszegény solid terület, valódi göb egyik lebenyben sem észlelhető, nyakon kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó egyik oldalon sem ábrázolódik.
Jelenleg 30 éves és 11 hetes terhes vagyok és a 10 héten csináltattam meg az első laborvizsgálatot. A pajzsmirigy funkció eredménye most a következő volt:
TSH <0.01;
FT3 10.25;
FT4 31.45.
Sajnos fogytam is, érzem a szivdobogásom és nyugalmi állapotban 82 a pulzusom, de már mintha picit javulna mert jobban alszom. Szeretném megkérdezni, hogy szükség lenne-e gyógyszerszedésre, vagy ez a terhesség normális következménye?
Köszönettel és Üdvözlettel, Nina
Tisztelt Nina!

Erre a kérdésre csak a laboratóriumi adatokból felelősségteljes és szakszerű válasz nem adható. A problémát nem a laboratóriumi adataiban, hanem a tüneteiben látom.
Jó egészséget és oki kezelést javaslok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-12-31 16:42:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja