SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Szeretném a segítségét/véleményét kérni.
2013.decemberében megszületett kisfiam.A terhességem végén vaspótlást kaptam inj-ban. 2014.06.05.-én kiderült pajzsmirigy problémám(PM:norm.nagyságú,minim.tömöttebb,TSH:5,49, FT4:11)2014.09.04.-én az értékek Tsh:4,1 FT4:10,1.nyaki uh -n thyreoiditis UH kép.
Két hétig 25,majd 50ug Letroxot szedtem.
3hónap múlva kontroll(én semmi változást nem éreztem)2015.12.15.pajzsmirigy hormon eredmény:TSH:1,16 a-TPO:37,6 a TG:20alatt. Itt digagnoztizált Hashimoto thyreoiditis,mondtak ki.
2016.11.17. nyaki uh:norm méretű PM lebenyek.Inhomogen echoszegényebb szerk. MK lebenyben elszórtan 5-10 mm echoszegényebb gőb látható.Az erezettség megtartott. (sajnos itt a tsh ra nem emlékszem és a doktornő sem jegyezte fel)A Letroxot megemelte 75 ug minden nap.A menstruáció nem rendszeres.
2017.januárban tsh kontrollon 3,84 volt.
Semmivel sem érzem magam jobban mint kezelés elött.Sőt!Nem tudom,hogy ennek a betegségnek tudhatom e be,de minden hónap peteéréskor teljesen olyan tüneteim vannak mintha terhes lennék,jelenleg még mintha előtejem is lenne.Lelkileg nagyon megvisel,nincs elvetve a kistesós tervünk.Jelenleg állandó gyógyszereim a Velgyn és a Letrox75ug, de mivel 12 éve Pszoriazis -om van így néha használok még Diprosalic krémet is.
Szeretném kikérni a véleményét,illetve egy elérhetőséget amin időpontot tudnánk kérni Önhöz.

Nagyon köszönöm a segítségét!

Üdvözlettel:Viktória
Tisztelt Viktória!

Tisztelt Kérdező!

Sajnos története nagyon tipikus és azért írok részletesebben, mert reményeim szerint ezzel Önnek és másoknak is segíthetek.
A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
• A pajzsmirigy rendellenes működése nem csak a gyermekvállalást nehezíti meg, de szülést követően is kialakulhat, különösen fiús anyák esetében. Korábban már kimutatták, hogy azokban az anyákban akik fiú magzatot hoztak a világra, lényegesen gyakrabban alakul ki pajzsmirigybetegség, gyulladás. Ennek okát sokáig nem tudtuk. A legújabb vizsgálatok azonban egyértelmű választ adtak erre a kérdésre. Azt már régebben is tudtuk, hogy a magzati sejtek átjutnak a méhlepényen és kimutathatók a vérben. Azt azonban csak a legutóbbi vizsgálatok igazolták, hogy a magzati sejtek nemcsak átjutnak, hanem örökítő anyaguk, kromoszómájuk még 27 évvel a szülés után is kimutatható az anya szöveteiben. A fiú gyermekek nemét az Y kromoszóma határozza meg. A fiú magzatból származó Y kromoszóma detektálható az anya pajzsmirigyének szövetében. Az ábrán látható nyillal jelzett piros pont az anyai pajzsmirigyében kimutatott Y kromoszómát jelzi. Mi ennek a jelentősége? A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. “mikrokimerizmust” hoznak létre. Ezzel agy a szervátültetéseknél megfigyelt kilökődési reakcióhoz hasonló elváltozást, gyulladást tudnak kiváltani. A jelenség klinikai jelentősége, hogy azok a mamák, akinek fiú gyermekük van, ráadásul a családban pajzsmirigybetegség is előfordul feltétlenül gondoljanak arra, hogy gyulladásos (“autoimmun”) pajzsmirigybetegségük alakulhat ki, különösen akkor, ha környezeti tényezők (stresszes életmód, szelén hiány, túl nagy mennyiségű jód bevitele, vírusos fertőzések) is fennállnak.
Eérhetőségem kolléganőmön keresztül.
Székely Melinda :szekelymelinda66@gmail.com Szekelym@vipmail.hu vagy info@endokrinkorzpon.hu

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-03-04 13:49:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja