SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!

Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni.
Korábban Hashimotos kismamaként végzett terheléses vércukor vizsgálaton a 2 órás vércukor értékem 9,2 lett, ami miatt 160 grammos ch diétát kellett tartanom. Ekkor egy immun probléma miatt 16 mg Medrolt kellett szednem, így a magasabb vércukor értéket ez is okozhatta, ahogy olvastam. Egészen a szülésig ellenőriztük a vércukor értékeimet, de a szülést követően senki nem javasolt a terheléses vizsgálat megismétlését.

Legutóbb nézettem éhomi vércukor, inzulin és HbA1c értékeket, amelyekkel kapcsolatban a véleményére lennék kíváncsi.
- éhomi vércukor: 5 mmol/L (ref.: 3,9-5,9) Tudni kell, hogy sajnos csak 10 órára értem oda, így hiába voltam éhgyomorra, az ébredés óta 4 óra telt el.
- éhomi inzulin: <2 mU/L (ref.: 0,00-29,10)
- HbA1c (IFCC): 34 mmol/L (ref.: 20-42)
- HbA1c: 5,3 % (4-6)
Ön szerint a fenti értékek utalhatnak inzulin problémára?
Javasolták a terheléses vizsgálat elvégzését, amivel az a "problémám", hogy évek óta nem eszem cukrot, így a 75 gramm cukorszirup biztosan nagyon megbolygatná a szervezetemet. Ön mit gondol erről? Valóban jelez valamit (ha igen, mit?) a túl alacsony inzulinszint?

Választ előre is köszönöm!
Dóra
Tisztelt Dóra!

Valóban csak szabályos módon kivitelezett vizsgálatból lehet elvileg következtetést levonni.
Ennél előnyösebb az adiponektin index, amelyhez nem kell cukrot fogyasztania.Előzetes vizsgálat után nálunk ez elvégezhető.
Mi a baj a jelenleg széles körben alkalmazott vizsgálatokkal?
A vércukorterheléssel és többszöri szúrással együtt járó terheléses vércukorszint vizsgálat kapcsán sokan kellemetlen mellékhatásokról számolnak be. Már önmagában az émelyítően édes cukros lé elfogyasztása sem kellemes, hányingert is okozhat, ám az egyes vérvételek között előfordulhat az is, hogy valakinek annyira leesik a vércukorszintje, hogy a tesztet le kell állítani. Erre utalhat a remegés, izzadás és nagyfokú gyengeség érzés.

Mi az adiponektin?
Az OGTT kellemetlen szövődményei elkerülhetők, ha a vérvizsgálat során az adiponektin mértékét ellenőriztetjük. Az adiponektin egy hormon, amely fokozza az izmok szénhidrátot energiává alakító képességét; segít, hogy a test hasznosíthassa az inzulint az energiaforrásoknak (például a glükóznak) a sejtekhez való eljuttatására.
Mi a lényeg?

A Medicine tudományos folyóiratban kínai kutatók korábban közzétett vizsgálata szerint a résztvevő 100 egészséges és 99 PCOS résztvevő adatait összehasonlítva a policisztás ovárium szindrómában szenvedő nők zsírszövete nem termel elegendőt az adiponektin nevű hormonból. Az adiponektin, az éhomi vércukorszint és éhomi inzulinszint értékéből számított adiponektin index ez alapján alkalmasnak bizonyult az IR és a metabolikus szindróma értékeléséhez. A jó hír, hogy ez nem pusztán egy érdekes kutatási eredmény, hanem már hazánkban is elérhető vizsgálat!
Egyébként inzulin rezisztencia esetén a Medrolt nem javaslom, maert az ronthatja...!
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-20 15:02:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Hashimoto pajzsmirigy beteg vagyok. A szokásos tünetek mellett gastritis alakult ki, folyamatosan fájnak a beleim, a hátam, gyakorlatilag 5 hónapja nem érzem magam jól. Azelőtt is szedtem alulműködésre gyógyszert, de amióta gyulladás is kialakult, nem tudok helyrejönni. Vitaminok, glutén és tejmentes, lehetőleg cukormentes táplálkozás mellett. TSH-m 5 felett van pillanatnyilag, napi 25 mg Letroxot szedek. Kérdésem, hogy a fent említett tüneteket okozhatja e Hashimoto betegség (sorstársaim sokan szenvednek szintén ezektől a tünetektől)? Mit javasolna a tünetek enyhítésére? Köszönettel: Magyar Andrea
Tisztelt Magyar Andrea!

Nagyon fontos kérdést tett fel, amelyről a jövő szombaton fogok előadást tartani a Budai Endokrin Központ szervezésében.
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen!! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Ma is volt nálam egy olyan beteg, akinek meddőségéért több autoimmun betegség társulása volt felelős.
Tudom, hogy a komplex, holisztikus megközelítés a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-19 21:12:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ur!

Ausztriaban élö páciense vagyok és egy kérdéssel fordulok Önhöz: Hashimoto betegsegre Letrox 50 tablettát szedek mar 5 éve és a pajzsmirigyem igy jól müködik, nincs vele gondom, az eredményeim jók. Mivel itt nálunk ezt a gyógyszert nem lehet kapni, Magyarországon édesanyám szokta feliratni a háziorvosával. Ez az utóbbi idöben egyre problémásabb, az orvos már nem hajlandó többször felirni a gyógyszert, más módon pedig nem tudom beszerezni. Kérdésem, hogy melyik külföldön is kapható gyógyszert javasolja a Letrox helyett. Itt lehet kapni többféle pajzsmirigy gyógyszert, de sajnos én nem tudom, hogy mi a különbség köztük, melyik a Letrox megfelelöje? Az Ön véleménye szerint az Euthyrex megfelelö lehet?
Elöre is köszönöm válaszát!
Tisztelettel: Tünde
Tisztelt Tünde!

Ezen nagyon csodálkozom, de....
Mit tehet? A Letrox helyett az Euthyrox50-t szedheti (ezt Darmstadtban gyártják).
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-19 11:01:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Pár napja vizsgált meg a Professzor úr., az első trimeszter közepén vagyok, és a diagnózis alapján bár javult, de még mindig gyuladásban van kicsit a pajzsmirigyem.
Nagyon megköszönném, ha segítene az alábbiakban dűlőre jutni:

1.) Az ambuláns lapon a javaslatoknál a Magne B6-ot fel tetszett írni napi 3X1 adagban, de maga a dózis nem lett feltüntetve. A patikában többféle Magne B6 is van, más-más dózissal. Lenne szíves utólag tájékoztatni, hogy hány mg-ot kellene az első trimeszterben naponta beszedni? (Béres Magne B6-ot vettem, ami 250 mg-os).

2.) Továbbá szeretném megkérdezni, hogy az Omega 3 halolaj szedését javasolja-e a Professzor úr? Olvastam már ellenérveket is a szedéséről, hogy árthat ha az olaj avas a kapszulában, és ezért csak gyógyszerkönyvi minőségűt javasolt szedni. Mivel még egy évig külföldön tartózkodom, nem tudok jó fajta magyar halakhoz jutni, a tengeri halakban meg nem bízok meg. Egyedül szardínia konzervet eszek, de abból sem tiszta, hogy mennyit szabad az esetleges szennyezések miatt. Az Ön által átadott babaváró étrenden 1000 mg/ nap a javasolt dózis, ami ha jól értesültem, kb. napi egy szardíniakonzerv elfogyasztásának felel meg (1 doboz 100g-os szardinia tartalmaz ~1000 mg omega 3-at). De mivel mindenhol csak heti 1-2 halétkezést javasolnak a szennyezések miatt, így akkor most megkérdezném, hogy a Professzor úr heti hány konzervet javasol és ha kiegészítésként kellene omega 3-at szedni, akkor melyik tipusú lehet gyógyszerkönyvi minőségű és mekkora dózist szedjek be aznap, mikor nem eszek halat? Eddig A Pharmanordtól szedtem a Bio-Marine Naturelt.

3.) A Pocaklakó vitamin mellett döntöttem, de a biztonság kedvéért megkérdezem, hogy Pocaklakóból 1 db a napi adag? Mert a Trimeszterből 2db tablettát kell szedni naponta a gyártó ajánlása szerint.

4.) A Béres D vitaminban szójaolaj van. Úgy tudom szóját nem javasolt szedni, mert gátolja a pajzsmirigy gyógyszer felszívódását. Vagy a szójaolaj nem számít csak maga a szója?

Válaszait előre is nagyon köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Korábban már kérdéseire a kolléganőimen keresztül válaszoltam, megismétlem:
1. A Béres Magne B6 ból 3x1tbl-t, azaz 3x250 mg-t javaslok
2. A legjobbak a magyar halak, ha ez nem lehetséges, akkor a Bio-Marine Plus-ból 2x1 kapszulát szedjen.
3. A Pocaklakóból a tbl-t javaslok naponta.
4. A Béres D vitaminban lévő szója nagyon kevés. Persze ne szedje a pajzsmirigyhormonnal együtt.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-15 17:45:39
Olvasói értékelés: 5/5
Pajzsmirigy vérvétel eredmenyem:
Lehet kihagytam vmit az előző emailembe ès elküldöm mèg egyszer de most kepformajaban.mert láttom ugy is lehet.😉😀
Az orvos azt mondta minden ok a VERVETELEMMEL. Ön mit gondol? Egy èrtèkem MAGAS.
LABOR DOCUMENTATION:
"Attach the health documentation you requested. Please note that the evaluation of lab and other test results is a specialist competence, which can be made in the knowledge of the clinical picture and all available health information. We will not assume any liability for possible damage to the health caused by modified treatment based on the conclusions drawn from other evaluations of the results.
It is recommended that you contact your specialist physician to evaluate the results and select appropriate treatment."

Best regards:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-15 17:37:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr! Tavaly szeptemberben kivették az egyik pm lebenyt, most hétfőn pedig a másikat is mert az is nagyon göbös lett. Utoljára februárban voltam Önnél, azt beszéltük, hogy műtét után 6-8 héttel kell mennem Önhöz. Viszont semmilyen hormonpótlást nem kapok. Jelenleg még jól vagyok, mert a TSH-m mérhetetlenül alacsony volt, viszont az FT4 és 3 a metothyrintől jó tartományban volt. Kibírom én is pajzsmirigy és gyógyszer nélkül 6-8 hétig? A 3. napon még a kórházban vettek vért tőlem a kalcium szintem kicsit volt csak alacsony, a sebész főorvos úr ezért napi egy kalcium tablettát javasolt. Köszönöm előre is a válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Örülök hogy jól érzi magát. A műtét után eltérő tünetek jelentkezhetnek és ezek egy része a laboratóriumi leletekben is tükröződhet.
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-15 17:27:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Balázs Csaba! Évekkel ezelőtt PCOS állapított meg a nőgyógyászom. Elküldött laborba, aztán endokrinológushoz. 2015-ben TSH: 3,020 mIU/L, T4pedig 11,55 pmol/L volt. Erre kaptam Euthyroxot, amit hónapok alatt fölemelt 50mg. 2016-ban TSH: 0,497 mIU/L, t4:13,77 pmol/L. aztán 2017-ben TSH: 1,64, t4:17,66. és most egy hónapja voltam laborban és a következő az eredmény: TSH: 2,24, t4: 24,35 pmol/L !!! Az orvosom annyit mondott hogy szedjem csak az Euthyroxot! Nagyon vékony alkat vagyok, és most még lefogytam 49kg-ra! Mindig álmos vagyok, alig van erőm dolgozni, hajhullás, száraz bőr, látászavar, erős szívverés előfordul. A kérdésem az, hogy kell e tovább szednem ezt a gyógyszert? Ha nem, fokozatosan kell abba hagyni? Mi lehet az oka, hogy rosszabbodott az eredmény? A reflux betegség és a savlekötő gyógyszer befolyásolja e gyógyszer felszívódását? Nem tervezek gyereket szülni, mert más hivatásra készülök. Köszönöm a válaszát és a segítségét! Tisztelettel: Andrea
Tisztelt Andrea!
Válaszom röviden:

1.Sokan (gyakran az orvosok is!) azt gondolják, hogy a laborleletből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Fontos: a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe. Nem világos a leírtakból, hogy minek alapján véleményezték a PCOS-t....
2. 7 dolog, ami befolyásolja a TSH szintet:
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A TSH mérésével kapcsolatban fontosnak tartom megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”

Valóban revideálni volna kívánatos az eddigi kezelését.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-14 17:30:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Tavaly májusban vették ki a pajzsmirigyemet befelé növekedő struma miatt. Annyi göböm volt, hogy már nyomta a légcsövet, semmit nem lehetett megmenteni. Hormonpótláson vagyok, DE mindegyik fajta hormontól fáj a fejem.
100 mg-ot kapok jelenleg, az orvos pröbálkozott csökkentéssel, 75mg-al, ettöl iszonyatos alulműködésem lett.
Mit tanácsol a fejfájás ellen? Műtét előtt nem is mertem a fejfájást!!
A Magyarországon lévő 4 horomonon kívül mit lehetne még kipróbálni? Jelenleg syntroxynt szedek.
Sok-sok éve szedek 100 mg sentralint.
Várom válaszát!
Tisztelettel egy kétségbeesett pajzsmirigy beteg
Tisztelt Kérdező!

Valami tévedés lehet, mert nem 100 mg-t, hanem 100 ug-t szedhet, amely 1000x -szer kisebb dózis!
Sok hormonkészítmény áll rendelkezésre. A Syntroxine mellett (dózistól függően!) nem szokott fejfájás jelentkezni.
Következtetés: egyénre szabott dozírozás indokolt!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-14 17:24:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Köszönöm a Helicobacterrel kapcsolatos válaszát. Azt szeretném még kérdezni Öntől, hogy egy, az emésztőrendszerben meglévő - és egyes vélemények szerint nem feltétlenül káros - baktérium milyen módon válthat ki vetélést? A másik kérdésem pedig az, hogy a méhnyaknyákban lévő helicobacter antitestek milyen vizsgálattal mutathatók ki?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel,
Letti
Tisztelt Letti!

1.A H. pylori -miként más fertőzések- immunológiai okok miatt okozhatnak vetését.Növelik a TNF-alpha szintet!

2.Ezek az antitestek több módszerrel detektálhatók: a leggyakoribbak az u.n. ELISA tesztek.

Jó egészséget kívánok,üdvözlettel,

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-13 16:18:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Szeretném megkérdezni, hogy az alfa-liponsav szedhető-e pajzsmirigy gyógyszer mellett (Letrox 50, napi fél tabletta)? Egy cikkben azt olvastam, hogy befolyásolhatja a pajzsmirigy gyógyszer hatását, de más cikkek erről nem tesznek említést, így nem tudom, mennyire hiteles ez az információ. A dózis tekintetében is nagyon eltérő információkat lehet találni. Mekkora az a dózis, ami még biztonságosan szedhető? A célom az antioxidáns hatás elérése és a petesejtek minőségének javítása. Köszönettel.
Tisztelt Kérdező!

Az Letrox 50, napi fél tabletta mellett alfa-liponsav szedhető, de a minimális mennyiséget javaslom, mert valóban felszívódásgátló lehet.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-11 17:04:16
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor úr!

A széklet calprotektin teszt emelkedését okozhatja a sarjadozó gomba is?Az is lehet jellemző?Köszönettel

Kellemes Napot és Jobbulást a doktor Úrnak!
Tisztelt Kérdező!

Ez valóban érzéken teszt és pozitivitását a sarjadzó gomba is okozhatja.
Köszönöm jókívánságait, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-08 12:50:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Válaszadó!

Fogamzásgátló tabletta szedése után nem akart megjönni abszolút a menstruációm. Ezzel a problémával fordultam nőgyógyászomhoz, aki vérvételre küldött és a következő eredményekkel tértem vissza hozzá:

TSH 3,71 mIU/L
Prolaktin 309 mIU/L
Tesztoszteron 1,91 nmol/L
SHBG 61,6 nmol/L
Dehidroepiandroszteron-szulfát: 5,29 umol/l
FSH 23,8 iu/l
Ösztradiol 221 pmol/L
Progeszteron 1,18 nmol/L
Cortisol 371 nmol/L

Inzulin OGTT 0 min 4,9 mIU/l
Inzulin OGTT 120 min 18,8 mIU/l
Androszténdion (4Dion) 10,4 nmol/l
DHEA 13,7 nmol/l

Glükóz terhelés 0. perc 4,5 mmol/l
Glükózterhelés 120. perc 4,3 mmol/l

Mindezek 160 cm magassághoz és 50 kilóhoz párosulnak.

Ebből megállapította, hogy anovulációs ciklusom van - amit nem volt nehéz kikövetkeztetni, elvégre abszolút nem menstruálok már 3 hónapja -, illetve kiemelte, hogy az Androszténdion értékem kicsit a felső határértékhez közelít. Ezzel magyarázta a pattanásokat, melyek időközben megjelentek az arcomon, illetve a gyors és fokozott szőrnövekedésemnek is ezt tartja az okának.
A cukorterhelés eredményével abszolút meg volt elégedve. Mindennek ellenére azt javasolta, hogy szénhidrátcsökkentetten táplálkozzak, és mozogjak sokat, valamint további kezelés gyanánt az Inofolic étrendkiegészítőt ajánlotta.
A leletemre ráírta hogy PCOS, de további hozzáfűznivalója a témakörhöz nem volt.

Szeretném megkérdezni, kedves Válaszadó, Ön mit olvas ki a hormonképemből? Valóban a nőgyógyászom terápiája nyújt majd megoldást a menstruációm beindítására vagy mit tudnék még tenni az ügy érdekében?

Válaszát előre is hálásan köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Az elmondása és a mellékelt leletek alapján több olyan adat is van, amely további vizsgálatot és oki kezelést tesz szükségessé. A tartós hormonális kezelés nagyon sok kedvezőtlen következménnyel járhat.
Gyakori mellékhatások (100 betegből 1-10 beteget érint):
- hangulatváltozások
- hízás
- fejfájás
- hányinger
- emlőfájdalom, hosszú távon menstruáció kimaradása
-libidó csökkenés
- menstruációs ciklus felborulása!!!!!!

Sokan azt gondolják, hogy a laboratóriumi vizsgálatokból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.Fontos azt is tudni, hogy a vizsgálatok nem un. dinamikus jellegűek, ez azt jelenti, hogy csak egy adott pillanatot tükröznek. Másrészt gyakran nem célzottak egyénre szabottak.
Ezeket ki lehet küszöbölni és lehet segíteni.
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-07 12:49:38
Olvasói értékelés: 5/3
Tisztelt Professzor Úr!

Azt szeretném kérdezni Öntől, hogy a Helicobacter pylori fertőzöttségnek milyen szerepe lehet a habituális vetélésekben?

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel,
Letti
Tisztelt Letti!

Az aktív Helicobacter pylori fertőzésnek lehet szerepe a vetélésekben.
A fertőzések általában kiváltó okai lehetnek a vetéléseknek.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-06 16:05:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Ön pajzsmirigy gyulladást állapított meg nálam. Jód kerülését javasolta,gyógyszert nem kell szednem. Érdeklődni szeretnék,hogy 2 éves gyermekemnek mivel biztosíthatom a szükséges mennyiségű jódot? Ritkán használok a főzéshez jódozott sót,mert szervetlen jód van benne. A tej alapú gyermek italokat és a tápszert nem fogadja már el. Anyatejet 2 éves koráig kapta, natúr joghurt, túró, 2 éves kor után már tehéntejet is kap pár naponta.Mit javasol,hogyan juthat megfelelő jódhoz? Nyugodtan főzzek jódozott sóval,akkora mennyiséget tolerál a szervezet? A multivitaminokban a szervetlen jód található csak meg? Köszönöm megtisztelö válaszát.
Tisztelettel: Detti
Tisztelt Detti!

A sóban kevés a szervetlen jód, ezért nyugodtan főzhet vele. A multivitaminokkal más a helyzet. Mindig meg kell nézni, hogy tartalmaznak-e jódot és mennyit.

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-05 09:30:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor úr!

Kilenc hónapja próbálkozunk a baba projekttel. Most zajlanak a kivizsgálásaink. Nincs még meg minden eredményünk, a férjemnél a spermaképben találtak eltérést. A nőgyógyászom kért terheléses cukor és inzulinrezisztencia vizsgálatot is. Ezzel kapcsolatban szeretném a véleményét kérni. A nőgyógyász szerint az eredmények alapján lehet valami probléma a cukor anyagcserémmel, de ez nem súlyos és nem okozhat meddőséget. Ön szerint szükséges-e valami teendő a leleteim alapján?
Éhgyomri glükóz 4,9 mmol/l
60 perces glükóz 3,1
120 perces glükóz 2,3

Inzulin 5,5 mIU/L
60 perces 36,6
120 perces 13,0

Inzulinrezisztencia (HOMA index) 1,20

A ciklus 3. napján végzett vérvétel alapján a hormonjaim rendben vannak.

Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Üdvözlettel,
Mariann
Kedves Mariann!

A WHO kritériumainak alkalmazása egységes megítélést biztosít ebben a kérdésben. Ezek alapján az inzulin rezisztencia nem áll fenn! (persze a terhelés, OGTT módszere eltérő lehet, ezért alkamazzuk az Adiponectin index meghatározását).
Mi az adiponektin?- kérdezheti
Az OGTT kellemetlen szövődményei elkerülhetők, ha a vérvizsgálat során az adiponektin mértékét ellenőriztetjük. Az adiponektin egy hormon, amely fokozza az izmok szénhidrátot energiává alakító képességét; segít, hogy a test hasznosíthassa az inzulint az energiaforrásoknak (például a glükóznak) a sejtekhez való eljuttatására.
OGTT helyett adiponektin szint mérés?
A Medicine tudományos folyóiratban kínai kutatók korábban közzétett vizsgálata szerint a résztvevő 100 egészséges és 99 PCOS résztvevő adatait összehasonlítva a policisztás ovárium szindrómában szenvedő nők zsírszövete nem termel elegendőt az adiponektin nevű hormonból. Az adiponektin, az éhomi vércukorszint és éhomi inzulinszint értékéből számított adiponektin index ez alapján alkalmasnak bizonyult az IR és a metabolikus szindróma értékeléséhez. A jó hír, hogy ez nem pusztán egy érdekes kutatási eredmény, hanem már hazánkban is elérhető vizsgálat!
További vizsgálatokat és oki kezelést javaslok.
Üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-05 09:24:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Öt éve van pajzsmirigy alulműködésen, amely autoimmun eredetű. L-Thyroxin-t szedek, a TSH, T4,T3 értékek határértéken belüliek,az ANTI TPO viszont 1300.
Állandóan fáradt vagyok, nehezen kontcentrálok, ködösnek érzem a fejem,szorongok,hogy nem tudom ellátni a feladataimat. Emmiatt depresszióval kezelnek. T3-at tartalmazó gyógyszer esetleg segíthetne-e a pszichés tüneteimen? Terápiára szükségem van,de nem szeretnék antidepresszáns gyógyszereken élni. Szeretném befejezni tanulmányaimat, hogy munkába állhassak. Második hónapja szedett antidepresszáns és szorongásoldó mellett lehetséges-e a pajzsmirigy gyógyszert váltás?
Köszönettel várom válaszát
Tisztelt Kérdező!

A problémája olyan lényeges, hogy éppen erről fogok jövő héten szombaton a pszichiátereknek előadást tartani. Talán tanulságos lehet a következő:
Néhány éve a szokásos viziten találkoztam egy 75 éves férfibeteggel, aki a szokásos kérdésekre alig válaszolt, szinte állandóan aludt és nehezen volt ébreszthető. A fiatal referáló orvoskolléga a beteg panaszait agyi érelmeszesedéssel és korai elbutulással (demenciával) magyarázta. A beteg vizsgálata során feltűnt, hogy arca jellegzetesen felduzzadt, a szemöldöke szinte teljesen kihullott, bőre feltűnően száraz és hámló volt (1. ábra). Amikor sikerült szólásra bírnom, akkor rendkívül rekedt és egykedvű hangon válaszolt és csak azt mondta „nagyon fázok”, miközben a kórteremben 26-27C volt! A lelkiismeretes nővéreim ismételten jelentették, hogy a beteg hőmérséklete rendszerese nem éri el a 36 C-t!. Rátekintéskor a pajzsmirigy jelentős duzzanata, tapintáskor tömött jellege volt észlelhető. A kiegészítő vizsgálatok megerősítették azonnali diagnózisomat, hogy a betegnek csökkent pajzsmirigy-betegsége van. Kiderült, hogy a beteg bőrgyógyász orvosprofesszorként dolgozott itthon és későbben „disszidálása” után Németországban. A családja is Alzheimer kórra, ill. korai elbutulásra gondolt. A diagnózis felállítása után az ilyenkor szükséges körültekintéssel elkezdett kezelés hatására a beteg néhány nap alatt feltisztult. Elmondta, hogy nem is tudja miként került kórházba. Megtudtam tőle, hogy egykori neves orvosprofesszoraimmal baráti viszonyban van, ill. volt. 6 hónap után újra el kezdett dolgozni és bőrgyógyászati tankönyvet írt, amelyet azóta is hasznosan forgatnak itthon és külföldön egyaránt.
A tanulságos eset bizonyítja, hogy pajzsmirigy alul működésében (hypothyreosisban) a viselkedési és pszichológiai tünetek sokszor nem specifikusak, egyaránt jelentkezhetnek a pajzsmirigy csökkent működésekor és depresszióban. Ezek közül említést érdemel a fáradékonyság, a pszichomotoros lelassulás, a tanulási képesség csökkenése, az aluszékonyság, kedvetlenség és más hangulati zavarok (anergia, dysphoria).
Valóban tisztázni kellene, hogy az FT3 szintje milyen, s mi okozta a pajzsmirigy gyulladását.
Ráadásul egyénre szabott kezelés szükséges.
Miért?
Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.A T4-ből a T3 képződése és hormontermelés szabályozása az egyes szervekben
Miért fontos ezt tudni?
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-04 17:33:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
5 nappal ezelőtt feltettem Önnek egy kérdést. Mivel még nem érkezett válasz, tartok attól, hogy valami hiba csúszott a rendszerbe, és esetleg nem ért célba a kérdésem, ezért megismételném. (Amennyiben más oka van annak, hogy még nem érkezett válasz, úgy elnézést kérek, nem akarok türelmetlen lenni.)
A kérdés az volt, hogy szubklinikus pajzsmirigy alulműködés és lezajlott pajzsmirigy gyulladás esetén szedhető-e az Astaxanthin nevű táplálékkiegészítő? Mivel ennek hatóanyagát (karotinoid) algából vonják ki, nem tudom, hogy milyen formában, ill. mértékben kerülhet bele a termékbe jód is. Szeretném a tanácsát kérni.
Köszönettel.
Tisztelt Kérdező!

Nagyon sajnálom, de időnként én is lehet beteg, 7 napja nyomom az ágyat....
Az Astaxanthin nagyon erős antioxidáns, a baj csak az, hogy algából vonják ki, ezért szervetlen jódot is tartalmazhat. Ebben az esetben különös óvatosság szükséges.....

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-04 17:23:55
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

51 éves vagyok, 2013 óta chr. autóimmun thyreoditis. 2013 nov euthyreosis.Félévente controll vérvétel, utolsó eredmény 2017 dec. TSH 1.365 umol/mL Free T4 0.99 ng/dL Anti TPO 678.6 U/ml

2018 jan: Tietze syndroma (Reumatológia) Mellkas CT-re küldtek. Bal oldalon a pajzsmirigy lebeny laterális oldalához simulva széli halmozódást mutató ovális lágyrész képlet ábrázolódik. Méretei 32 mm vertikálisan, 17 mm coronálisan, 28 mm sagittális elváltozás. Kontrasztanyagot kevésbé halmozza. Radiológiai vélemény: pathológiás nyirokcsomó lehetősége, gyulladás vagy egyéb.

2018 febr: nyaki UH. Bal oldalon a pajzsmirigy lebeny és a véna juguláris között egy 40x27x24 mm-es környezetétől jól elhatárolt, dislocatiokat okozó inhomogén lágyrész képlet látható.

2018 márc: citológia viszonylag sejtdús hyperfunkció jeleit tükröző struma göbre utaló citológia kép atypia és malignitásra utaló gyanú jelek nélkül. A sebész lobectómiát javasolta (góc).

Kérdésem: Mérete miatt javasolt a kivétele? Ilyenkor csak a göböt távolítják el vagy a pajzsmirigyet is? Eddig nem kellett szednem gyógyszert, utána kell? Számomra megoldás lenne a rádiófrekvenciás műtét?

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: H. Erzsébet

Tisztelt H. Erzsébet!

Köszönöm kérdését, de laboratórium adatokból nem mondhatok sem diagnózist, sem műtéti javaslatot.
A laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat. Épp az elmúlt héten volt nálam egy kedves hölgy, akinek 5 éven át ellenőrizték a TSH-át, de nem vizsgálták meg. Kiderült, hogy rosszindulatú pajzsmirigy daganata van...
A műtét indikációja valóban alapos megfontolást igényel.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-04 17:18:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Primer amenorrhoea-val diagnosztizáltak évekkel ezelőtt és nem is éreztem szükségességét,hogy több információhoz jussak annál,amit akkor kaptam:nincs méhem,nem lehet gyerekem.
Eltelt 20 év és az interneten böngészve rákerestem erre a betegségre.Persze nem tudtam a latin nevét,ezért csak azt írtam a keresőbe,hogy nem volt soha menstruációm.És így tudtam meg azt,hogy mi is az orvosi szakszó erre a betegségre.
El is mentem március elején nőgyógyászati vizsgálatra,nyílván a kórkép ugyanaz,viszont kértem beutalót hormonvizsgálatra,melynek eredménye a következő:

T3 (szabad) 4.98 pmol / l
T4 (szabad) 14.2 pmol / l
THS (szuperszenzitív) 0.837 mlU / l
FHS (ciklus ismeretlen) 3.29 IU / l
Tesztoszteron 0.69 nmol / l-nél kisebb
Ösztradiol 668 pmol / l
LH 5.18 IU / l
Prolactin 386 mIU / l
Progeszteron (dys-és amenorrhea) 29.9 nmol / l

Ennek fényében szeretnék tanácsot és további eligazítást kérni.Javasolt-e hormonterápia,vagy további vizsgálat.


Köszönöm előre a válaszát.
Szeretettel üdvözli:Zsuzsa
Tisztelt Zsuzsa!

Ezek alapján - ha nincsenek panaszai- akkor kezelést nem javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-04 17:08:03
Olvasói értékelés: 5/5
Tiszteld Doktor úr!
Kb. 1 hónapja működik alul a pajzsmirigyem, valószínűleg örökletes, mert édesanyám is ugyanezzel a problémával küzd. Elmentem endokrinológushoz, akitől kaptam gyógyszert, amit már 16napja rendszeresen szedek is. - LETROX 50mikrogramm tabletta. 25 mikrogrammot veszek be minden reggel éhgyomorra. Úgy érzem kezdek is javulni, mivel rendszeresen futok, de az utóbbi időben még egy rövid táv lefutása is problémát jelentett, ugyanis nagyon energiátlan voltam, fájtak a végtagjaim, de mióta szedem a tablettát ezek enyhültek, vannak olyan napok mikor nem is érzek belőle semmit. A kérdésem az lenne, hogy mivel rendszeresen sportolok szükségem lenne kalciumra és magnéziumra, de sok helyen olvastam, hogy ezek szedése semlegesítik a pajzsmirigy gyógyszert. Most éppen ezért egyenlőre nem szedek, de érzem, hogy nagy szükségem lenne rá. Valóban nem szabad szedni őket, vagy nem fog gondot okozni ha mégis szedem?

Köszönettel
Tisztelt Kérdező!

A válaszom összetett:
1. Nem mindegy,hogy a csökkent pajzsmirigy működésnek mi a az oka.
2. Valóban vannak anyagok, amelyek a hormon felszívódását befolyásolják, a teljesség igénye nélkül:
1. amiodaron,
2.jód tartalmú kontrasztanyagok,
3. szulfonilureák, szulfonamidok,
4. lítium,
5.dopamin agonisták (bromocriptine),
6. glükokortikoidok,
7.metformin,
8.phenobarbital
9. Tejtermékek
10.kalcium
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-04-01 16:08:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja