SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Magas dózis Letrox

Tisztelt Professzor Úr
Nyaki szorító érzés miatt tavaly októberben pajzsmirigy ultrahangot csináltattam, melynek véleménye thyreoidea nodosa, valamint a pajzsmirigy gyulladasos betegségére utaló UH kép volt. Ezt követően a laborvizsgálat a következő eredményeket mutatta: Anti-TPO: >1300 IU/ml, TSH: 3,95, FT4: 11,6, FT3: 5,4, LDL koleszterin: 4,65, Koleszterin: 6,9.
Ezután a kezelőorvos naponta 25 ug Letrox tabletta szedéset javasolta mondván, hogy támogassuk meg a pajzsmirigy működését.
Majd 3 hónap múlva a koleszterin 5,8ra csökkent, a TSH: 16,3ra nőtt, FT4: 10,20ra csökkent, FT3: 4,70. Mostmár naponta 75 ug Letroxot javasolt az orvos szedni.
Az lenne a kérdésem Tisztelt Doktor Úrhoz, hogyha 25 ug Letrox szedése mellett a TSH normál értékről a referencia értéken túlra emelkedett és az FT4 is normál tartományról az alá csökkent, akkor miért javasolja az orvos még nagyobb dózis szedését? Nem fognak így az értékek még nagyobb eltérést mutatni a referencia értéktől?

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A konkrét döntést illetően kritikai észrevétet nem tehetek.
Fontos, nem a leleteket, hanem a beteget célszerű egyénre szabott módon kezelni!!!
Miért?
Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. A Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Ennek több gyakori oka, hogy a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
Fontos, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2023-02-06 12:03:43
Olvasói értékelés: 5/4

Pajzsmirigy ATPO

Kedves Doktor Úr!

Mi az oka annak, ha egyik hónapban az ATPO 500, a másik hónapban 1000-nél nagyobb?
Mi befolyásolja?
A hormon értékek rendben vannak, tünetek nincsenek, pajzsmirigy gyógyszert nem szedek.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!
Ez a kérdése nagyon aktuális! Közel három évtizede igyekszem az orvosi közvéleményt kísérletek, vizsgálatok, közlések (legelismertebb amerikai lapokban is) arról, hogy az anti-TPO miképpen hat és miképpen védhető ki káros hatása, de eddig még törekvésem nem járt sikerrel…..
Miről is van szó? Távolabbról kezdem, mert talán így érthetőbb lesz. Napjainkban a COVID elleni antitestekről szóló hírekkel tele van a sajtó, de nem teszik fel a kérdést, hogy mit csinál az antitest? Általában elfogadják, hogy a vírust megköti és „megsemmisít” (?...). Ez azonban nincs így. Az antitestek, s főleg a szervezetben kialakuló auto-antitestek (tehát a saját szövetek elleni antitestek) eltérő funkciójúak. Éppen a pajzsmirigy túlműködéssel járó formájában a Basedwow-Graves kórban sikerült nekünk is kimutatni, hogy a TSH-receptor elleni antitestek (TSAb) stimulálják a pajzsmirigy működését és túlműködés jellegzetes tüneteit, ill. szemtüneteket okoznak. Nem tudok itt további részletekbe menni, de a lényeg az, hogy nem elegendő egy antitest kimutatása annak FUNKCIÓJÁT is meg kellene határozni!
No, de kezdje azzal, hogy mi is a TPO? A pajzsmirigy peroxidáz (TPO) egy membránkötött, glikozilált, hem-tartalmú fehérje, amely a pajzsmirigy follikuláris sejtjeinek membránjában található meg. A TPO a tireoidea eredetű mikroszomális antigénként ismert nagyméretű fehérje fő alkotórésze, katalizálja a tireoglobulinban lévő tirozilcsoportok jodinációját, ami a T3 és T4 pajzsmirigyhormon szintézisét eredményezi.
Az pajzsmirigy autoimmun betegségeiben TPO elleni autoantitestek jelennek meg.
A pajzsmirigy peroxidáz elleni autoantitestek mérése az autoimmun pajzsmirigy-betegségekben szenvedő betegek azonosításának hasznos eszköze. Az anti-TPO antitestek szintje az aktív autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek több mint 90%-ában emelkedett. Az anti-TPO antitestek aktiválják a komplement rendszert, és feltételezések szerint jelentős szerepet játszanak a pajzsmirigy-működési zavarokban és a hipotireózis patogenezisében.Az anti-TPO antitestek az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők közül csaknem minden Hashimoto-tireoiditiszes betegben, a Graves-kóros betegeknek pedig több mintegy 70%ában jelen vannak. Az anti-TPO antitestek nem csupán gátló, de stimuláló funkciójú is lehet ( az esetek egy kisebb részében). A fontos az, hogy nem az anti-TPO titere az egyedül fontos. A szelén hatására valóban csökkenthető az anti-TPO titere (ezt korábban több helyen is leírtam), hanem az, hogy gátolja (antioxidáns hatása révén) az antitestnek a pajzsmirigy működésére kifejtett hormonszintézist gátló hatását. Ez a hatás általában 100-150 g szerves szelén segítségével érhető el. Tehát, anti-TPO különböző funkciójú antitestek keveréke! Ha a titere csökken, az előnyös, de az nem azt kell elvárni, hogy a szintje 0 legyen!
A funkció mérésére már 1997-ben a vezető amerkai lapban közöltük a módszert, de a mai napig sem csinálják!(Kaczur V, Vereb Gy, Molnar I, Balázs Cs. et al. Effect of anti-thyroid peroxidase (TPO) antibodies on TPO activity measured by chemiluminescence assay. Clin Chem. 1997;43:1392–1396). A szelén dózisnak további emelésével toxikus hatást is ki lehet váltani, ezért a 200ug-os dózist nem javaslom! Számos, egyéb ezzel kapcsolatos kérdést is meg kellene válaszolni, de erre egyelőre nincs mód, ilyen munkában elkötelezett laboratórium kellene (ilyet szerveztem korábban, amelyet a pénzéhes szemlélet teljesen szétzúzott. Ezt leginkább alapítványi formában elehet ne újra szervezni és megoldani….De hol van az ilyen célra anyagiakat is áldozó, alapítványt tevő?.....
Lényeges továbbá:
A TPO elleni antitestek szerepe meddőségben
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
A TPO elleni antitestek szerepe vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008)
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
A TPO elleni antitestek szerepe a magzati fejlődésben
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005

A szervetlen (!!!) jód szerepet játszik az anti-TPO titer emelkedésében!
A jódbevitel és a keringő pajzsmirigy antitestek jelenléte közötti összefüggés összetett kapcsolt van. A jódbevitelre szükség van, de a jód kétélű fegyver is lehet, mert túlzott mennyiségben autoimmun folyamatot válthat ki. A keringő TPO elleni antitestek és a Tg-antitestek mind a stabilan magas jódfogyasztású, mind az enyhe és közepes jódhiányos (ID) populációkban gyakoriak. Például Kínában az élelmezésben hasznát só jódozása előtt az autoimmun pajzsmirigygyulladás 0,5%-ban volt jelen, a túlzott jódbevitel területén viszont 2,8%-ra emelkedett! Dániában, korábban enyhe vagy közepesen súlyos ID régióban (a vizelet jódkoncentrációjának mediánja 61 µg / l), 5 évvel a só kötelező jóddúsítása után a jód állapota jelentősen javult (a vizelet jód mediánjának mediánja 101 µg / l), de a pajzsmirigy antitestek prevalenciája nőtt, azaz a 30 NE / ml> TPO-antitest 14-ről 24% -ra, a> 20 NE / ml-es Tg-antitest pedig 14-ről 20% -ra nőtt. Tehát a túlzott jódbevitelnek szerepe van a gyulladás kialakulásában.
Tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2023-02-05 12:29:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Syntroxine

Kedves Doktor úr.7évvel ezelött volt egy EBV fertőzésem es utána pár hetre ra rosszúl lettem...Basedow miatt radiojód kezelést kaptam és alúlműködő lettem.Pajzsmirigyem ultrahamgja anno jó volt,cytológia negatív,szemem nem dülledt..Sytroxint szedtem napi 100at es egyszer egy héten 50et.Sokaig így jó is volt hatarerteken belül volt a TSH-m.De az utobbi időben rosszúl voltam rs kiderült hogy,0.200volt az eredmeny es 0.500-5ig volt a határ.Abbahagytam a gyógyszer szedését.A kérdésem hogy létezhet hogy újra termelődik magatól hormon?Nagy bajt okozok,ha nem vestek most be 2hétig,aztán vérvétel es meglátom??Nem merek most bevenni gyógyszert mert a szívem fáj elégge.A radiojód kezelés óta a szemem nagyon furcsa,kettős torz látás de van hogy tisztán latok par hétig hónapig,aztán újra kezdődik.Szemészet emelkedett szemnyomast mért de csak enyhét.Mas negativ lett..létezhet hogy a gyógyszertől romlik a látásom?Köszönöm szépen előre is a válaszát.
Tisztelt Kérdező!
A radiojód kezelésnek több mellékhatása lehet:
A RAI kezelés lehetséges mellékhatásai:
- Átmeneti posztirradiációs thyreoiditis 3-4 nappal a kezelés után. Enyhe pajzsmirigy duzzanat és érzékenység jellemzi. Általában lokális kezelésre a tünetek megszûnnek, csak ritkán van szükség gyulladásgátló szerek szisztémás alkalmazására.
- Igen ritkán thyreotoxicus krizis.
- Elvétve hypo- és hyperparathyreosis is elõfordulhat.
A RAI kezelés következményei:
- Átmeneti hypothyreosis léphet fel ( a kezelést követõ 2-4 hónap múlva), amely spontán rendezõdik.
- Sikertelen a kezelés akkor, ha a hyperthyreosis nem szûnik meg, ilyenkor 6 hónap után a terápia megismétlése jön szóba.
- Átmeneti euthyreosisos állapot után - l éven túl - a BG kór recidiválhat, ebben az esetben is a RAI kezelés újra adható.
- A végleges hypothyreosis kialakulása a kezelés utáni elsõ 2 évben 10-20% között van, majd az esetek száma kb 5%-kal nõ évente.
A gondozás kérdései:
A fentiekbõl is következik, hogy a RAI kezelt betegek gondozása feltétlen szükséges.
- 3 hónap múlva a terápia eredménye lemérhetõ, ezért ilyenkor fizikális vizsgálat mellett hormonmeghatározások, sze. immunológiai tesztek szükségesek.
- 6 hónap múlva a kontroll vizsgálat tartalmazza a következõket: pajzsmirigy ultrahang vizsgálat (pajzsmirigy volumenének meghatározása), TSH (sze FT4, FT3, immunológiai vizsgálatok). Hypothyreosis esetén szubsztituciós kezelés szükséges 6 havonkénti kontrollok-kal. Ha a beteg euthyreosisos, akkor évente tanácsos ellenõrizni.
- Tekintettel arra, hogy az endokrin ophthalmopathia! kialakulásának, ill. romlásának veszélye a RAI kezelés után nagyobb, ezért ezeket a betegeket gyakrabban kell ellenõrizni. A kontroll vizsgálatok sûrûsége a betegek állapotától függ.
Összeségben: a pajzsmirigy túlműködés kialakulhat ismételten, de lehetséges, hogy túadagolta a gyógyszert.
Gyógyulást kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2023-02-02 15:47:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

pszichiátria, diabetológia

Tisztelt Doktorúr!

Nem tudom jó helyre küldöm-e a kérdést.
33 éves vagyok.
Pszichés problémáim (kényszerbetegség, szorongás, hipochondria) 10 éve kezdődtek, majd több, mint 5 éve kórházban gyógyszeresen beállítak. Ekkor 192/68 kg lettem.
A fő gyógyszert (anafranil) kb. fél évig szedtem, ami nagyon hatásos volt, elmúltak a gondjaim, ellenben elképesztően éhes voltam, szinte mindig. A doktornő le is állított róla, majd több próbálkozásra végül a szertralint kaptam, ami nem hatásos annyira, de jobb, mint a semmi.
4 évvel a gyógyszer beállítását követően háziorvos labort kért, ahol a cukor 13,5 lett, a triglicerid pedig 10 feletti.
Meforalt kaptam, illetve diétáznom kellene. És itt a problémám, hogy amióta antidepresszánst szedek nagyon megnőtt az étvágyam. A dietetikus szerint ilyenkor egyek csak felvágottat, de valahogy csak a szénhidrát csökkenti az étvágyam.
Jelenleg 124 kg vagyok, a cukrom csak akkor 10 alatti ha nem eszem. (20 feletti értéket is mértem) Jelenleg vilspox gyógyszert szedem.
Egyelőre a szemészeten nem látnak elváltozást.
Nem tudom mit tegyek, a pszichiáter a diabetológushoz küld, a diabetológus pedig a pszichiáterhez.
Bármilyen tanácsnak nagyon örülnék.
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztet Kérdező!

1.Az inzulin rezisztenciája fennáll, ennek megfelelő diétát és a
Vilspox kezelés folytatását javaslom.
2. Az anti-depresszáns szerek az étvágyat fokozzák és elhízást
eredményezhetnek.
3. Pszichiátriai kezelése indokolt.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2023-02-01 08:30:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Pajzsmirigyrák

Tisztelt Doktorúr!

Van egy citológiai eredményem, ami felveti a pajzsmirigyrák gyanúját. Csatolom a leletet.
A göb mérete: 6*10*18mm, ultrahanggal nem látnak a környékén áttétet és más göböt sem.
Egyoldali pajzsmirigyeltavolításom lesz hamarosan. A kérdésem az lenne, van esély arra, hogy a szövettan eredménye az lesz, hogy nem rosszindulatú. Vagy így már mindenképpen az?
Hogyha az, akkor minden esetben kell majd a radiójód kezelés?

Köszönettel
Tisztelt Kérdező!

A biopszia felveti a rosszindulatúság lehetősőgését, de ezt szövettani vizsgálattal (molekuláris genetikai tesztekkel) célszerű tovább vizsgálni. A pontos kezelést csak az eredmények birtokában lehet megadni, de lehetséges, hogy ezekre nem kerül sor.
Miként azt krábbi közleményünkben leírtuk a papillaris pajzsmirigy (pm.)-carcinoma (cc.) mûtét elõtti kivizsgálásának legfontosabb eszköze a fizikális vizsgálat, a nyaki ultrahang (UH)-vizsgálat és az aspirációs citológia. Amennyiben ezek malignitás gyanúját vetik fel, a mûtét elõtt a staging érdekében nyaki és felsõ mediastinalis CT-, inkonkluzív eredmény esetén MRI-vizsgálat is ajánlatos. A primer kezelés eredményességérõl egésztest-jódszcintigráfia, illetve a szérum humán thyreoglobulin (hTG)-meghatározás segítségével gyõzõdhetünk meg. A betegkövetés eszközei a fizikális vizsgálat és a hTG-meghatározás (félévente), a nyaki UH és mellkasfelvétel (évente), az egésztest-jódszcintigráfia (kétévente), melyek eredményétõl függõen indikálhatók a további kiegészítõ vizsgálatok. A markert nem termelõ, illetve jódot nem halmozó, recidívára gyanús esetekben 201tallium-klorid és 99mTc-sesta-MIBI (metoxi-izobutil-izonitril) szcintigráfia, valamint 18fluoro-dezoxiglükózzal vagy 11C-metioninnal végzett pozitronemissziós tomográfia segítheti a kórisme tisztázását. A kórfolyamat prognózisának (daganatspecifikus túlélés) becslésére alkalmas a Mayo Klinika MACIS score-rendszere, mely a betegeket low-risk, illetve átmeneti/high-risk csoportra osztja. A papillaris cc. kezelésének standard sebészi technikája a közel totális thyroidectomia (2-4 g rnirigyállomány visszahagyása a kevésbé érintett lebeny felsõ pólusánál) és a centrális nyaki nyirokcsomók (nycs.-k) legalább diagnosztikai célú disszekciója. A 4 compartment (centrális, jobb és bal oldali nyaki, valamint felsõ mediastinalis) bármelyikének tumoros nycs.-érintettsége esetén terápiás célú disszekció indikált, melynek módozatát (radikális, módosított radikális, szelektív nycs.-eltávolítás, mikrodisszekció) a nycs.-áttétek kiterjedése határozza meg. A megfelelõ módon elvégzett mûtét után nem szükséges adjuváns radiojódkezelés ólyan low-risk esetekben, amikor a primer tumor 1 cm-nél kisebb volt!!! Egyéb low-risk, valamint az átmeneti/high-risk esetekben ablatív radiojódterápia végzendõ (R0N0M0), illetve terápiás radiojóddózis adható (R2N1M1). A lokális/regionális kiújulás szempontjából high-risk betegekben és jódot nem halmozó tumorok esetében a posztoperatív kezelés kiegészíthetõ külsõ besugárzással. A betegek a mûtét után 5 évig TSH szuppressziós kezelésben részesítendõk: 0,1 alatti TSH-szint elérése a cél (3. generációs módszerrel meghatározva). Amennyiben ezen idõ alatt nincs kiújulás és a prognózisbecslés alapján low-risk esetrõl van szó, akkor a továbbiakban a TSH .szubnormális szinten való tartása (0,1-0,3 között) is elégséges.
Tehát van remény a gyógyulásra!
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2023-01-29 11:50:49
Olvasói értékelés: 5/5

sperma javítás

Kedves Doktor úr!

A férjemnek pénteken volt meg a spermavizsgálata, ami alapján látom énis, hogy nem lettek jók az értékei, mennyiségre és minőségre sem megfelelő.
Van élő spermium, de a háromnegyede nem mozgó. Érdeklődnék, hogy mivel tudnánk természetes vagy gyógyszeres úton ezen javítani, hogy mihamarabb sikerüljön a babánk? Nálam nincs probléma, a vizsgálatok alapján. Várom válaszát, köszönöm szépen.
Tisztelt Kérdező!

Ez valóban komoly gond, de lehet segíteni.Részletes kvizsgálás után
Hogyan? Először is:
Várandóság előtti vizsgálatok:
• ciklus 3. és 21. napi hormonpanel: FSH, LH, prolaktin, ösztrogén, progeszteron, tesztoszteron. Ezeknek a hormonoknak a bonyolult összhangja, kölcsönhatása szabályozza a női ciklust. Alap vizsgálatok, melyeket még a nem meddőségi nőgyógyászok is néznek néha (a jobbak legalábbis…), alkalmas a ciklus követésére. Javaslatom: időről időre ellenőriztesse őket, ne csak egyszer.
• nőgyógyászai ultrahang, citogenetika és baktériumtenyésztés: Ha baktériumot tenyésztenek ki a hüvelyváladékodból, nem kell mindjárt kétségbeesnie!.
• pajzsmirigy funkciók vizsgálata: TSH, T3, T4, antiTPO, anti-thireoglobulin, esetleg reverz T3 (ha tüneteid indokolttá teszik ezt is). Ezeknek csak egy része érhető el a társadalombiztosítás terhére, viszont a jó endokrinológusnak mindegyik kell, hogy megalapozottan megítélhesse az állapotát. A fenti javaslatom ide is vonatkozik: időről időre ellenőriztesse, különösen akkor, ha kiderül, hogy eltérnek az értékei, illetve tünetei vannak.
• inzulinrezisztencia (IR) megállapítására vércukor és inzulin terheléses vizsgálat: ún. 3pontos módon: 0. perc, 60. perc és 120. percben. Csak a vércukor nem elég, inzulin érték is kell, mindhárom időpontban. Az eredménnyel aztán irány egy jó endokrinológus, hogy kiértékelje. Ne lepődjön meg, ha ugyanazt az eredményt két orvos kétféle módon értelmezi – itt bizony lehetnek „határzónák” – néha az eredmény egyértelmű, néha nem. Itt aztán tényleg fontos az igazán jó orvos, valamint a bizalom.
• kariotípus meghatározás mindkét félnek: az esetleges genetikai betegségek kimutatására, egyszerű vérvétel. Az egészséges nő kariotípusa 46XX, az egészséges férfié 46XY. Csak magánban elérhető. Jó hír: mivel genetikai vizsgálat, mindkettőtök élete során csak egyetlen egyszer kell elvégeztetni.
• Anti-Müllerian hormon (AMH): ez egy petefészek által termelt hormon, melynek mennyisége az életkorral folyamatosan csökken, így hát aktuális szintjéből meg lehet állapítani a petefészek fennmaradó kapacitását – mennyi „tartalékát”, mennyi időd van még. Egyszer mindenképp meg kell nézetnie, de ha a procedúra hosszúra nyúlik (évek), akkor érdemes megismételtetni.
• Dvitamin: nem is hinné, mennyire fontos szerepet játszik a hormonháztartás szabályozásában! Bizonyos vélekedések szerint ő maga is sokkal inkább hormon, mint vitamin. A szintje egyszerű vérvétellel könnyen ellenőriztethető, és ha szükséges, pótlással könnyen emelhető.
• NK ölősejt vizsgálat: többszörös vetélőknél, többedik lombik előtt mindenképp alapvető vizsgálat. A gyakori vetélések alloimmun okainak egyike lehet a természetes ölő sejtek (Natural killer cell NK cell) megnövekedett száma és/vagy aktivitásuk fokozódása. Ez a kilökődési folyamat vizsgálható az un. NK vagy természetes ölősejtek aktivitásával. Nagyjából úgy kell ezt elképzelni, mint a friss szervátültetetteknél: léteznek-e olyan aktív alloimun folyamatok, melyek során a szervezet az „idegen test” ellen fordul. Vérvizsgálat, mely ciklusfüggő: a 21. ciklusnap körül ad a legpontosabb képet. Szervezési szempontból fontos lehet, hogy a Synlab magánlabor például előzetes bejelentkezés alapján csinálja, érdemes velük előzetesen telefonon beszélni, illetve hogy teljesen egészséges legyél a vérvételkor (nátha / herpesz, ilyesmi kizáró ok!).
• trombózis panel vizsgálat, nagyjából a következők: Leiden V. faktor, MTHFR C677T és MTHFR A1298C mutáció, prothrombin mutáció, PAI1-gén polimorfizmusa: ezek mind azt mutatják meg, kell-e számolnia genetikai okokból a mélyvénás trombózis emelkedett esélyével. Ha igen, akkor valószínűleg vérhígító injekciót kell majd szúrnia már a lombik alatt. Mivel ezek genetikai vizsgálatok, az eredménye egész életén át el fogja kísérni, szóval megismételni nem kell majd.
• spermatogram, a spermiumok „mennyiségének” és „minőségének” vizsgálata: nos, hát igen, erről se feledkezzünk el, sőt. Férfi oldalon „az” alap vizsgálat. Ha nem a legjobbak az eredmények, nem feltétlenül kell elkeseredni: intenzív célzott vitaminkúrával javítható
• férfinői összeférhetetlenségi vizsgálatok: az esetleges alloimmun folyamatok kimutatására. Meddőségi szakorvos javasolni fogja, ha szükséges.
Amennyiben a spermiumok száma vagy működése hibás , akkor:
1.A Maca tbl-t javaslom hormonási kivizsgálás után,hatásai:
 Szabályozza a hormonrendszert.
 Segíthet megoldani a hormonális kilengések okozta problémákat.
 Afrodiziákum, férfiaknál és nőknél egyaránt erősítheti a nemi vágyat.
 Segíthet a fájdalmas és szabálytalan menstruáció esetén.
 Hatékony segítség lehet a menopauza kellemetlen kísérő tüneteinek enyhítésében, csökkentheti a hőhullámokat.
 Segítheti a női terméketlenség egyes formáinak orvoslását, a női szervezet hormonális egyensúlyának megtartását.
 Javíthatja a férfiak nemzőképességét. A Maca 3 hónapos használata után kimutathatóan javul a spermiogram (a spermák nagyobb mobilitása és mennyisége az ondóban), emeli a tesztoszteronnak - a férfi nemi hormonnak - a szintjét.
 Erősítheti az immunrendszert, fokozza az életerőt, és fiatalító hatása van.
 Támogathatja az izomtömeg, valamint a fizikai és szellemi teljesítőképesség növekedését.
 Javíthatja a szervezet energiaellátását, növeli a kitartást, a teljesítőképességet.
 Növelheti a szervezet ellenálló képességét.
 Kedvezően hathat az akne és a csontritkulás gyógyításánál.

2. Amennyiben ez sem volna elegendő, akkor a babaváró vitamin kúra után az asszisztált reprodukció lesz sikeres.A hagyományos IVF (c-IVF) az egyik leggyakrabban alkalmazott asszisztált reprodukciós technológia (ART) módszer világszerte. Az elmúlt években azonban a c-IVF-eljárások száma drámaian visszaesett az intracito-plazmatikus spermium-injekció (ICSI) javára a férfi eredetű meddőség esetén. Ezek a felismerések keretet adnak a humán c-IVF-hez kapcsolódó lehetőségek jobb megértéséhez, valamint a reproduktív gyógyászat területén a legjobb gyakorlati irány-mutatások alkalmazhatóságához.
Jó egészséget és sikeres gyermekáldást kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2023-01-23 17:03:09
Olvasói értékelés: 5/5

L-Thy...gyógyszer/göb

Tisztelt Professzor Úr!
Biopsziára küldtek 14 mm-es echoszegény, inhomogén göb miatt.
Anno az UH alapján az anti-TPO neg.volt, apró göbök mindkét lebenyen, normofunkció. Akkor substituciot nem javasoltak. Viszont a háziorvos L-Thyroxint írt fel 50mg naponta 1x.
A feleslegesen szedett gyógyszer hozzájárulhatott a göb méretének növekedéséhez?
Vizsgálat a jövő hónapban lesz és reménykedem, hogy mosolyogva olvasom a leletet.
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm
Tisztelettel
Éva
Tisztelt Éva!

A vizsgálat nélkül tájékoztató jelleggű választ adhatok. Joggal feltétlezem, hogy az L-Thyroxin50 adásával a háziorvos hibát nem követett el. Az is megnyugtatónak tűnik, hogy a biopszia negatív volt. Aggodalmát megértem és nagyon sajnálom, hogy végig kellett járnia ezt a kálváriát. A helyzete ráadásul nem egyedi. A betegek gyakran hosszú utat tesznek meg, amíg diagnózishoz és megfelelő kezeléshez jutnak. Gyakran a többségi vélemény dönt. Nagyon. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”.
Ami a konkrét kérdését illeti- ha megengedi kicsit részletesebben is - leírom:
A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. .Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre
o Tumor marker (pajzsmirigy specifikus) vizsgálat

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasolható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Ma már módunkban áll itthon is az un. radiofrekvenciás eljárással vágás nélkül a göböket eltávolítani (erről ezen a honlapon sokat írtam)
Fontos, hogy a műtét és radiofrekvenciás eljárás után endokrinológiai gondozás szükséges.

Jó egészséget kívánok.
Tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2023-01-21 17:24:54
Olvasói értékelés: 5/5

TSH szuperszenzitív

Tisztelt Doktor úr!
Évek óta 100 mg Letroxot szedek, melyet az éjjel közepe táján szedek amiatt, mert Noacid savkötő orvosságot is szednem kell. 80 éves vagyok, szedek emellett vérhigítót és vérnyomás csökkentőt is. A koromhoz képest erősebb fizikumú vagyok, de sajnos fáradékony.
Szeretnék érdeklődni, mit javasol tisztelt Doktor úr? Köszönettel Aba Béla
Tisztelt Aba Béla!

A Letroxot este és reggel C vitaminnal (ez a felszívódást elősegíti!) is beveheti az étkezés után 1-2 órával.
A fáradékonyság okát kellen vizsgálni.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2023-01-18 13:25:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tsh alacsony

Kedves Doktor úr!

Doktor úr betege vagyok, autoimmun pajzsmirigy betegségem van (hashimoto). Jelenleg Syntroxine 75 mg ot szedek, Normoxilt, Biotint, Dhea 50 mg, Cink, premens tablettát. Legközelebb áprilisban van időpontom doktorúrhoz.
Mai napon voltam vérvételen, a tsh 0,09 ( referencia: 0,35- 4,94) volt, a t4 1.28. (ref tart: 0,70- 1,48) Az amh 1.09, a 21.ik napi progeszteron 25,4 volt.
A párommal szeretnénk babát, van peteérésem, átjárhatóak a petevezetékek. A páromnak dns fragmentációs vizsgálatot csináltak, ami nem lett igazán jó, azt mondta az orvos, hogy lehet azért nem tapadt meg. Őt most kezelik, hogy javuljon ez az érték.

Alapvetően jól érzem magam, mondjuk álmosság, fáradtság az jellemző.
Doktor úr szerint szedjem tovább a Syntroxine 75 mgot?
Köszönettel: Anita

Kedves Anita!

Mindenek előtt köszönöm leletei megküldését.
Azt korábban is mondtam, hogy az emelt dózisú Syntroxine-ra a babavárás miatt van szüksége. A pajzsmirigy hormonnak ugyanis az AMH szint emelésében is szerepe van, de a DNS fragmentációban nincs szerepe.
Ezeken kívül az L-karnitin bevitelést javaslom.
Miért?
Az L-karnitin szerepe a női meddőségben
Ashok Agarwal , 1 Pallav Sengupta , 2 és Damayanthi Durairajanajanagagam 3

A mai reproduktív biológiai kutatások és az asszisztált reproduktív technológiák (ART) forradalma ígéretes, hogy kimerítőbb leírást adhat az anyagcsere-kiegészítés meddőségre gyakorolt hatásáról. A reprodukciós rendellenességek kimenetelének enyhítésére a mai napig több ezer kiegészítőt javasoltak, de a legtöbbjüknek számos mellékhatása volt más rendszerekre [ 1 ]. Ennek leküzdése érdekében a reproduktív biológusok jelenleg néhány kiegészítőt vagy kiegészítők kombinációját keresik a meddőség problémája elleni küzdelem érdekében. Ebben a vonatkozásban a férfi és a női csíra sejtek mitokondriális anyagcseréje döntő szerepet játszik [ 2 ]. A mitokondriális tápanyag-kiegészítés szintén sok esetben hatásosnak mondható [ 3].
A levokarnitin vagy az L-karnitin (LC) a 3-karboxi-2-hidroxi-N, N, N-trimetil-1-propánaminium biológiailag aktív sztereoizomerje. Erősen poláros, kis ikertionként létezik (egy ion, amely bár villamosan semleges, pozitív és negatív elektromos töltést is hordoz a molekula különböző részein, amint az bizonyos aminosavakban és fehérjemolekulákban látható) [ 4 ]. Beszámoltak arról, hogy az LC előnyökkel jár a meddőség kezelésében [ 5 , 6 ]. Az LC hatása a férfiak meddőségére ma már jól dokumentált. Beszámoltak arról, hogy a spermiumok epididymális érésével foglalkozik [ 7]. Az LC intra-mitokondriális vivőanyagként szolgál az acilcsoport számára, amely acil-CoA formájában az oxidációs folyamat szubsztrátjaként működik, energiát termel a spermiumok légzéséhez és mozgékonyságához [ 7 , 8 ]. Beszámoltak arról is, hogy enyhítik a reaktív oxigénfajták (ROS) és a szabadgyökök által kiváltott oxidatív stressz (OS) hatásait, és minimalizálják a spermiumok kóros rendellenességeit, például az adenozin-trifoszfát (ATP) kimerülését, ami elégtelen axonemális foszforilációt, lipidperoxidációt eredményez mint a mozgékonyság és az életképesség elvesztése [ 9 , 10 ]. Mivel az LC-ről beszámoltak, hogy erős antioxidánsként működik, és nagyon kevés mellékhatása van, a kutatók most azt fontolgatják, hogy a női meddőség kezelésében alkalmazzák [ 5]., 11 , 12 ]. Köztudott, hogy az OS a nők reprodukcióját is különböző módon befolyásolja, ideértve a petesejtek lipidperoxidációját [ 13 ], az állatok megtermékenyítését és az embrióképződést [ 14 ].
Hasonlóképpen, az LC elsődleges acetil-észteréről, az acetil-L-karnitinről (ALC) beszámoltak, hogy antioxidáns hatása révén jótékony hatással van a reproduktív funkciókra [ 7 , 8 , 15 ]. Az ALC alapvető szerepet játszik a köztes anyagcserében, az acetilcsoportok donoraként működik, és megkönnyíti a zsírsavak citoszolból a mitokondriumba történő átadását állatok béta-oxidációja során [ 15 ]. Beszámoltak arról is, hogy az ALC kolinomimetikus hatásokat fejt ki és modulálja a gamma-amino-vajsav (GABA) rendszert. Mivel bőséges a hipotalamuszban, hatással lehet a neuronális aktivitásra, és ezáltal a hypothalamo-hipofízis gonadal (HPG) tengelyére, hogy a női reprodukcióra gyakorolja hatását [ 16 ].
A mai napig számos kutatást végeztek humán [ 11 , 12 , 17 , 18 ] és állatmodelleken [ 16 , 19 - 21 ] karnitin felhasználásával a női meddőség kezelésére, valamint a reproduktív teljesítmény javítására. Az ART-ban is alkalmazták hasonló problémák megoldására [ 22 , 23 ].
Ez az áttekintés összefoglalja mind az LC, mind az acetil-L-karnitin (ALC) hatásait a női termékenységre, az eddig közzétett jelentések részletes vizsgálatával. Bepillantást enged a női meddőség problémájának megoldására elvégzett emberi, állati és in vitro kísérleti vizsgálatokba. Megadja a lehetséges hatásmechanizmusát is, ha egyenként vagy más tápanyagokkal kombinálva egészítik ki.
L-karnitin és acetil L-karnitin: Élettani hatások
Az LC egy kicsi, vízben oldódó molekula, amely óriási szerepet játszik a normál fiziológiában. 1905-ben két orosz tudós izolálta először a szarvasmarha izomzatától [ 24 ], és csak az L-izomert találták bioaktívnak [ 4 ]. Emlősökben az elfogyasztott LC az aktív transzport és passzív diffúzió révén felszívódik a vékonybélből [ 25 ]. Az LC-t ezután beépítik a teljes testkarnitin-készletbe, amely magában foglalja a töltés nélküli LC-t és a rövid láncú karnitin-észtereket (acilkarnitinek), például az ALC-t és a propionil-L-karnitint (PLC). Az LC a májban és a vesékben szintetizálódik az L-lizin metilezésével is [ 26]. A szigorú vegetáriánus étrend LC hiányhoz vezethet, mivel a vörös hús a leggazdagabb lizinforrás. Az LC felhalmozódása a májban, a vázizmokban, a szívben, az agyban és a herékben történik [ 27 ]. A testszöveteloszlási vizsgálatok nagyon magas LC-koncentrációt mutatnak az érett spermiumokban és a cauda epididymis luminalis folyadékában [ 26 ]. Fiziológiai körülmények között a karnitin-készlet (LC és ALC) egyensúlyban marad a lokális transzferázok és a tubuláris reabsorpció hatása miatt a vesében [ 28 ].
A karnitin a „kvázi vitaminok” vagy „feltételesen nélkülözhetetlen” tápanyagok egyik speciális tápanyagcsoportjába tartozik [ 29 ]. Az LC bevitelét széles körben az állóképesség elősegítésének, a zsírégetésnek és az edzés utáni gyógyulás rövidítésének egyik leghatékonyabb módjának tekintik [ 27 ]. A perifériás szövetekben segíti a β-oxidációt azáltal, hogy közepes és hosszú láncú zsírsavakat szállít a mitokondriumba [ 30 ]. Ugyancsak fontos a sejtmembrán stabilitásának fenntartásában azáltal, hogy részt vesz a membránfoszfolipidek acetilezésében és az amfifil hatásokban [ 31 , 32 ]. Az LC megakadályozza a szabad gyökök káros hatásai által kiváltott DNS károsodást is [ 33]. Ez egyben alacsony acetil CoA / CoA koncentráció-arány stabilizátorként és acetil-raktárként is működik, hogy energiát szolgáltasson a szénhidrát- és a lipid-anyagcsere útvonalain [ 34 ].A(1. ábra1).



1. ábra
( A ) molekuláris szerkezetét az L-karnitin és acetil-L-karnitin, ( b ) a szisztémás és a reprodukciós funkcióinak L-karnitin. CoA, A koenzim; ER, endoplazmatikus retikulum; FFA, szabad zsírsav; IFN, interferon; IL, interleukin; TNF, tumor nekrózis faktor
L-karnitin és acetil-L-karnitin a női termékenységben
Számos kutatási tanulmányt végeztek a mai napig humán betegeknél, állatmodellekben és ART környezetben, hogy megvizsgálják az LC és az ALC hatékonyságát a női termékenység javításában [ 5 , 22 ].
L-karnitin vagy acetil L-karnitin - melyik karnitin alkalmas a női meddőség kezelésére?
Bár beszámoltak egy perces funkcionális különbségről az LC és az ALC között, mindkettőt felhasználják a reproduktív biológiai kutatásokban a mitokondriális funkciók javítására a meddőség kezelésében [ 5 , 8 , 9 ]. Az ALC-t leggyakrabban az antioxidáns / öregedésgátló hatások javulásával társítják, míg az LC-t általában a test zsírsejtek oxidációs képességének javítására használják, ami elősegíti az energiatermelést és a zsírégetést [ 27 ]. A petesejtek fejlődése során beszámoltak arról, hogy a kumulus-oocita komplex (COC) alapvető szerepet játszik a lipid anyagcserében és az energiatermelésben. Tehát petesejtekben a megfelelő lipidoxidáció fenntartása a szabad gyökök minimális termelésével vagy anélkül nélkülözhetetlen a minőségének megőrzéséhez [ 30]. Jóllehet jól dokumentálták, hogy a karnitin mindkét formája rendelkezik antioxidáns tulajdonságokkal [ 10 ], néhány beszámolóban felmerült, hogy az ALC hatékonyabb a ROS által kiváltott oxidatív károsodások leküzdésében az LC-vel összehasonlítva [ 15 ]. Így a női termékenység antioxidáns védekezés által közvetített javítására összpontosító tanulmányok előnyben részesítik az ALC-t, míg a lipid anyagcsere által előidézett petesejtek minőségének javulását és ezáltal a termékenységet javító tanulmányok hajlamosak LC-t használni. Más acilkarnitint is alkalmaznak a szaporodásbiológiai kutatásokban, de kisebb mértékben [ 35]. 2013-ban Varnagy et al. számoltak be arról, hogy az IVF-ben részesülő nők több acilkarnitin profilozását végzik a szérumban és a follikuláris folyadékokban. Szuggesztív bizonyítékokat szolgáltattak arra vonatkozóan, hogy jobb reprodukciós potenciállal rendelkező IVF-es betegeknél (nagyobb számú petesejt és / vagy életképes embrió) az LC / acil-karnitin út felfelé szabályozottnak tűnik, miközben az endogén karnitin-készlet csökken, ami ennek következtében javítja az oocita minőségét [ 35 ]. A következő szakaszokban bizonyítékokat szolgáltatunk az LC és / vagy az ALC kiegészítéséről és a női termékenységben betöltött szerepükről.
Humán tanulmányok
Az emberi kísérletek többségét LC-vel hajtották végre kiegészítésként a női meddőség problémájának enyhítésére / leküzdésére [ 11 , 18 , 36 ] (táblázat 1). Számos tanulmány megállapította, hogy az LC és az ALC kiegészítés egyaránt javítja az olyan rendellenességeket, mint a policisztás petefészek szindróma [ 12 ], az endometriózis [ 19 ] és az amenorrhoea [ 17 ]. A beszámolók szerint a karnitin növeli a gonadotropinok és a nemi hormon szintjét, valamint javítja a petesejtek egészségét [ 17 ].

Egyebekben az eddigi kezelés folytatását javaslom,
tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2023-01-16 16:52:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Viszketés

T. Professzor Úr! Korábban már kérdeztem Önt ezzel a problémámmal. miután kiderült a hisztamin intolerancia , DAO: 4,2, kell-e külön hisztamin szintet nézetni-e? Legtöbb orvos nem is érti ezt a problémát. Sajnos sok gyógyszertő fulladok köhögök vagy viszketek, gondolom az adfalékanyagok okozzák. Sajnos több betegségemre, sziv, tüdő, csontritkulás épp ezért nem tudok gyógyszert szedni. Kérdésem, hogy az antihisztamin segithet-e ebben, mert a Lendint kb 10 éve szedem, de nem enyhiti az elviselhetetlen viszketést. Válaszát megköszönve maradok tisztelettel: Valéria
Tisztelt Valéria!

Minenek előtt:Mi az a hisztamin?
A hisztamin a szervezetünkben termelődő szöveti idegi átvivő anyag (ún. neurotranszmitter). Ezen kívül igen fontos szerepet tölt be az allergiás reakciók létrejöttében és az immun-funkciókban is, vagyis az idegen anyagokkal szembeni védelemben, az immuno-endokrin működésben.
Mi is a hisztamin intolerancia?
Hisztamin intolerancia alatt az élelmiszerrel bejutó hisztaminra való túlérzékenységet értjük. Fontos, hogy általában nem örökletes betegség főleg a helytelen életmód, étkezési szokások, autoimmun betegségek, bélgyulladások, ill. a nyáron gyakoribb fertőzések következménye.
A betegség oka, hogy túl sok hisztamin jut be a szervezetünkbe (főleg élelmiszerekkel), ill. a hisztamint bontó deaminooxidáz enzim (DAO) csökkent szintje illetve alulműködése. A DAO csökkent működése vérvizsgálattal kimutatható. Értelemszerűen a klinikai tünetek akkor alakulnak ki, ha a szervezetben a hisztamin szint megemelkedik, A kórkép nagyon sokféle klinikai tünettel jelentkezik. Lehet, hogy csak egyetlen tünete van a betegségnek, de az is lehet, hogy több. A tünetek lehetnek elszórtan fellépők, sporadikusak, de előfordul az is, hogy rendszeresen jelentkeznek. A tünetek alapján a kórkép nem diagnosztizálható, az allergének keresése nem jár eredménnyel. A hisztamin intolerancia előfordulása Közép-Európában 1-3%, elsősorban a középkorú nőket érinti.
Melyek a hisztamin intolerancia tünetei?
 Légúti panaszok: orrfolyás, tüsszögés, köhögés, légszomj
 Emésztési problémák: hasmenés, hasfájás, puffadás, gyomorégés
 Szívdobogás érzés, ingadozó vérnyomás
 Bőrtünetek: bőrviszketés, bőrkiütés, bőrkivörösödés, arckipirulás
 Hőhullámok, rohamokban jelentkező izzadás,
 Fejfájás, migrén, szédülés
 Hányinger, émelygés
 Menstruációs zavarok
 Ödéma képződés (típusosan szemhéj ödéma)
 Kimerültség, fáradtság, alvászavarok
Hisztamin intoleranciát okozó élelmiszerek:
1. magas hisztamin tartalom miatt:
• belsőségek, füstölt hús, kolbász, sonka
• halkészítmények, elsősorban halkonzervek, rák, csiga, kagyló, polip
• hosszú érlelésű „kemény” sajtok (minél hosszabb az érlelési idő, annál magasabb a hisztamin tartalom)
• savanyú káposzta
• tartósított zöldségek
• sör
• ecet és ecettartalmú ételek (pl. mustár)
• vörösbor (minél érettebb a bor, annál magasabb a hisztamin tartalma)
• pezsgő (szilveszterkor sem!)
• csokoládé, kakaó
• paradicsom, ketchup (pizza is problémát okozhat!)
2. hisztamin lebontását gátló illetve hisztamin felszabadulást okozó élelmiszerek és gyógyszerek
• ananász
• papaya
• avokádó
• dió
• gyógyszerek: diclofenac, aszpirin, indomethacin
• jódtartalmú kontrasztanyagok, gyógyszerek (Betadin, Cordaron stb.)
• Csökken pajzsmirigy működés esetén a hisztamint bontó enzim szinte is alacsonyabb lehet

Mit lehet tenni?
Mindenek előtt laboratóriumi módszerekkel ma már tudjuk bizonyítani a hisztamin intolerancia fennállását. Ezt követően a teendő nem az allergia elleni gyógyszerek szedése, hanem a magas hisztamin tartalmú ételek kerülés, ill, a hisztamin lebontását gától élelmiszerek, ill. gyógyszerek kerülése. Ez utóbbiak különösen fontosak, mert a pajzsmirigy- és mozgásszervi betegségekben szenvedők ilyenkor különösen veszélyeztettek lehetnek.
• Alkohol tartalmú italokat: a vörösbor és a sör kerüljük.
• Erjesztéssel és érleléssel készült étel nem fogyasztható (pl. savanyú káposzta, pácolt és érlelt húsok…)

DAO enzim bevitele! fontos lehet!(recept nélkül beszerezhető!). Az antihisztamin segithet a tünetek csökkentésében!
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-12-29 13:56:24
Olvasói értékelés: 5/5

endokrinológiai szakvélemény

Tisztelt Doktor Úr

69 éves férfi vagyok.Az ősszel megfáztam. meghűltem. Therraflu vízben oldódó por alakú gyógyszer szedése után hamarosan helyrejöttem. De aztán szívritmuszavar jelentkezett nálam. Addig a szívemmel semmi baj, úgy működött mint az óra. A szívritmuszavar este lefekvés után és reggel jelentkezett. Napközben nem tulajdonítottam jelentőséget., de vannak más, kellemetlen tüneteim mint a fáradékonyság, levertség, hízás, megszokott étkezés mellett, rekedtség, végtagokban zsibbadásérzés lefekvés után, székrekedés , lassú szívműködés. Szóval a munkakedvem már nem a pár hónappal ezelőtti. Mivelhogy bátyámat pajzsmirigy alulműködés miatt kezelik, én is analízisre mentem, hogy nem-e családi betegségről lehet szó. A rendellenes leletek a következők:
-glomeruláris filtráció: 80.88 mL/min/1.73 mp
-glikémia: 109.22 mg/dL,
-FT4: 0.584 ng/dl
-TSH:1.870 mUI/l
A családorvosom az endokrinológiára küldött, ahol a doktornő meghallgatta a szívemet és azt mondta hogy az össze-vissza ver, ultrahangos vizsgálatot csinált a pajzsmirigyemről és az mondta hogy nincs elváltozás, azután megcsinálták az EKG-t , amelyről kiderült hogy nincs nagy baj de menjek el a kardiológiára. Minthogy oda csak febr. 26-ra adtak időpontot, merészkedem megkérdezni a Doktor Urat, hogy nem-e a pajzsmirigy okozza a szívritmuszavart és ha igen, akkor a kardiológián kívül elmennék egy másik endokrinológushoz is. Bátyámat évekig a szívvel kezelték, s nemrég kiderült hogy a pajzsmiriggyel van baj. Nem-e hasonló lesz az én esetem is?
Válaszát nagyon szépen köszönöm, tisztelettel László András
Tisztelt László András Úr!

A pajzsmirigy egyes betegségei valóban öröklődhetnek, ezért ilyen irányú vizsgálata valóban indokolt lehet. A mellékelt leletekből diagnózist mondani nem volna szakszerű és etikus.
Egyelőre Pananginból 3x1 tbl-t javaslok. A további kezelés a vizsgálatk ereményétől függ. Ugyan nem írtról, hogy a COVID fertőzése átesett-e, de ezt nem kizárható.
Miért?
Napjaink súlyos pandémiája sajnos még nem ért véget, sőt az is kiderült, hogy nem csupán az aktív betegség tünetei lehetnek súlyosak, de a betegség utáni tünetek (un. poszt-covid betegség) is számos veszélyt rejtegetnek. Ezekről eddig viszonylag kevés szó esett eddig. Az utóbbi hónapokban, azonban szinte robbanásszerűen jelennek meg újabb fontos információk. Ezek közül néhányra kívánom felhívni a figyelmet.
A szívizomgyulladás a szív gyulladásos betegsége, amelyet gyulladásos beszűrődések, un. infiltrátumok megjelenése és változó tünetek jellemeznek. vírusos szívizomgyulladás jellemzőjea közvetlen sejtkárosodás és a T-limfociták által sokat emlegetett közvetített a citokinvihar szindróma indukálhat vagy fokozhat.
Ritmuszavarok (aritmiák)
Az aritmiák előfordulása és lehetséges mechanizmusa COVID-19-hez kapcsolódó szívizomgyulladásban. Az aritmiát a COVID-19-betegek egyik lehetséges klinikai megnyilvánulásaként ismerik el. A kínai Hubeiben a COVID-19-betegek klinikai jellemzőit vizsgáló egyik megfigyeléses tanulmány szerint a 137 beteg közül 7,3%-ban fordult elő rendetlen szívdobogás. Ugyancsak Kínában Wang és munkatársai arról számoltak be, hogy 44,4%-ban az aritmia volt az intenzív osztályra való áthelyezés oka! COVID-19 betegek közül.
A Covid-19 okozta szívizomgyulladás klinikai megjelenése esetenként eltérő. Egyes betegek viszonylag enyhe tünetekkel jelentkezhetnek, mint például fáradtság és nehézlégzés, míg mások mellkasi fájdalomról vagy mellkasi szorításról számolnak be terheléskor. Sok beteg állapota valóban leromlik gyors szívműködés, azaz tachycardia miatt más esetek akut szívelégtelenség tüneteit mutatják kardiogén sokkal. A leggyakrabban előforduló fulmináns szívizomgyulladás, amelyet kamrai diszfunkcióként és szívelégtelenségként határoznak meg a vírusfertőzéstől számított 2-3 héten belül alakul ki. A fulmináns szívizomgyulladás korai jelei általában a szepszishez hasonlítanak: a beteg gyakran lázas, alacsony pulzusnyomással, hideg vagy foltos végtagokkal. A diagnózist nehezítheti a stressz által kiváltott kardiomiopátia (Takotsubo cardiomyopathia). Ennek jellemzője a szívizomsejtek átmeneti gyengülése, majd a kimerülése. Klinikai megnyilvánulásai az akut koszorúér-szindróma tüneteit utánozzák (pl. mellkasi fájdalom, EKG-rendellenességek és a szív biomarkereinek emelkedése), de a Takotsubo kardiomiopátiát azonban általában érzelmi vagy fizikai stressz előzi meg!
Vizsgálatok:
A szívizomgyulladásban szenvedő betegek vérvizsgálatának eredményei gyakran a gyulladásos markerek, köztük a C-reaktív fehérje, a vörösvértestek ülepedési sebességének és a prokalcitonin szintjének emelkedését mutatják, amelyek általában a fertőzés klinikai megjelenésével összhangban emelkednek. Kritikus a fulmináns szívizomgyulladás és a szepszis megkülönböztetése, mivel a folyadék újraélesztése, a szepszis gyakori protokollja, súlyosbítja a fulmináns szívizomgyulladást folyadék túlterheléssel. Célszerűa betegek kórházi felvételkor meghatározni meg a kiindulási szívenzimeket (pl. troponin és N-terminális pro-B-típusú nátriuretikus peptid [NT-proBNP]), szív troponin I (cTnI), szív troponin T (cTnT), NT-A proBNP és a BNP szintek általában megemelkednek szívizomgyulladásban az akut szívizom sérülés és a lehetséges kamrai tágulás következtében.
Képalkotó eljárások
Az American Heart Association (AHA) további vizsgálatok elvégzését javasolja azoknak a betegeknek, akiknél szívizomgyulladásra utaló jelek mutatkoznak, egy vagy több szív képalkotó módszerrel, például echocardiogrammal vagy cardiovascularis mágneses rezonanciával (CMR). Az echokardiogram általában könnyebben alkalmazható, mivel hordozható. Az olyan eszközök, mint például a kézi ultrahangos készülék, különösen az idő és az erőforrások szűkössége esetén lehetnek előnyösek a hozzáférhetőség és az eszköz fertőzések elleni védekezés céljából történő fertőtlenítésének viszonylagos egyszerűsége szempontjából. Az echocardiogramon a szívizomgyulladás fő tünete a megnövekedett falvastagság, a kamra tágulása és a szívburok gyulladása, a kamrai szisztolés diszfunkció hátterében. Ha CMR-t végeznek (2. ábra)) A-tól 3F-ig a szívizomgyulladás tipikus CMR-leleteit mutatják.
A COVID-19-hez kapcsolódó szívizomgyulladás krónikus szövődményei
Míg jelenleg az akut gyulladás és szívsérülés áll a figyelem középpontjában, a gyógyult szívizomgyulladás hosszú távú hatásai teljesen nem ismertek. A legtöbb fertőzött beteg enyhe, önkorlátozó tüneteket tapasztal; a közösségben kezelik; és nem esnek át klinikai vizsgálatokon, például EKG-n vagy szív képalkotáson. Mivel a hangsúly a súlyos alsó légúti tünetekkel küzdő betegek értékelésén és befogadásán van, sok lehetséges szívizomgyulladásban szenvedő beteget soha nem fognak kiértékelni. Néhány ilyen beteg túlélheti az akut eseményt, de fennállhat a későbbi aritmiák kockázata. Egy aktív és gyógyult szívizomgyulladásban szenvedő betegek körében végzett vizsgálatban a kamrai tachycardia és a rendszeres kamrai arrhythmiák gyakrabban fordultak elő a gyógyult, mint az akut szívizomgyulladásban szenvedőknél.
A szívizomgyulladás kezelése
Az Amerikai Kardiológiai Társaság (AHA) nemrégiben publikált egy tudományos nyilatkozatot a fulmináns szívizomgyulladás felismeréséről és kezdeti kezeléséről. A fulmináns szívizomgyulladásban szenvedő betegeknél a kardiogén sokk kezdeti kezelési protokolljának végrehajtását javasolja. Ez magában foglalja az szívtámogató un. inotrópok és/vagy vazopresszorok beadását és a gépi lélegeztetést. A hosszabb távú kezelés figyelembe veszi a keringés mechanikus támogatását, például az extracorporalis membrán oxigénellátását, a kamrai segédeszközt vagy az intraaorta ballonpumpát. A javaslatok nem tartalmazzák sem az intravénás immunglobulin alkalmazását, sem nagy dózisú kortikoszteroidok alkalmazását aktív fertőzéses szívizomgyulladásban.
Post-Covid tünetek:
A 2019-es koronavírus-betegség (COVID-19), a súlyos akut légúti szindróma, a koronavírus 2 (SARS-CoV-2) által okozott betegség a tüdőn kívül más testszerveket is érint. A felépült betegeknél a COVID-19 poszt akut következményei közé tartozhat az un. dysautonomia, amelyben az autonóm idegrendszer (ANS) ≥1 komponensének működésében bekövetkező változások károsan befolyásolják az egészséget. Ez a nézőpont a dysautonomia posturalis tachycardia szindrómára (POTS) összpontosít.
Mi a POTS?
A POTS-t a pulzusszám tartós, ≥30 ütés/perc emelkedése jellemzi 10 percen belül az állást vagy a fejjel felfelé billentést követően. A kardiológiai tünetek közé tartozik a mellkasi fájdalom, szívdobogásérzés, testmozgás intolerancia és ortosztatikus intolerancia. Egyéb tünetek közé tartozik a fáradtság, az „agyköd”, a gyomor-bélrendszeri problémák (például hasi fájdalom, puffadás, gastroparesis és hányinger), krónikus fájdalom (például fejfájás, ízületi rendellenesség és fibromyalgia) és alvászavarok. A társbetegségek közé tartoznak az szervezet különböző helyei megjelenő fájdalmak (un. szenzoros neuropátia) vagy az autoimmun rendellenességek (például lupus és Sjögren-szindróma, autoimmun pajzsmirigybetegségek aktiválódása). Ezeknek a kárképeknek eddig bevált, ill. tüneti kezelése elfogadott.
Jó egészséget, mielőbbi javulást kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-12-22 16:57:54
Olvasói értékelés: 5/5

Terhesség alatti bõrviszketés, bõrpirosodás

Tisztelt Dr. Úr!
17 hetes lombikos 43 éves kismama vagyok. IR, pajzsmirigy alulműködés és bőrproblémák miatt voltam az Ön páciense egy pár évvel ezelőtt, amit syntroxin 25, normoxil, meforal és dhea tablettákkal nagyon szépen helyrehoztunk. A lombikos kezelések után csak a syntroxin ami megmaradt. 14 hétig napi 1200 mg progesteront és napi 6 mg ösztrogént kellett szednem. Egy pár hete erős bőrviszketés és börpirosodás alakult ki hasi, nyak és háti tájékon. Úgy érzem hiába kenem bármivel(szteroidos kenőcs is) semmi nem használ. Az Ön javaslatára a pocaklakó kismama vitamint szedem. Kérdésem az lenne, szedhetném -e a normoxil tablettát? Régebben sokban hozzájárult a gyógyulásomhoz, viszont most nem tudom mit tegyek, nem szeretnék ártani a babámnak.
Tisztelettel és köszönettel!
Tímea

Tisztelt Tímea!

A Normoxil tbl-t szedheti, mivel az ilyen tüneteket nem okoz és a babának sem árt.
Jó egészséget kívánok.

Tisztelettel:
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-12-18 12:28:50
Olvasói értékelés: 5/5

Pajzsmirigy

Tisztelt Professzor Úr!
Tegnap pajzsmirigy UH-n voltam. Az alábbi leletet kaptam:
A pajzsmirigy jobb lebenye 36x10x12 mm, centralis részében egy 14x11 mm-es kissá egyenetlen kontúrú echoszegény inhomogén göb,benne apró cystas területtel.
A bal lebeny 36x14x11 mm, inhomogén szerkezetű, az állományom belül 3,5-6 mm-es echoszegény teróletek figyelhetők meg.
Az isthmus nem szélesebb.
Van okom aggódni?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm
Éva
Tisztelt Éva!

Sajnos ez a göb 10 mm-nél nagyobb, ezért a rosszindulatúvá is válhat.
További vizsgálatokat javaslok: tumor marekerek, biopszia,

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-12-17 13:11:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Szemprobléma

Tisztelt Dr. Úr! Néhány éve észrevettem, hogy az egyik szemem (jobb)megváltozott, nem nyílik úgy ki mint a másik, szemészeten nem találtak semmi bajt. Mostanában reggelente ez a szemem, mintha nehezebben nyílna ki, nem tudok gyorsan pislogni, de a nap folyamán már nem veszem ezt észre. Lehet -e rejtett pajzsmirigy probléma? (48éves nő vagyok)
Tisztelt Kérdező!

Valóban van ilyen, a szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Tehát- amennyiben szemészeti okot kizárták- akkor immuno-endokrin vizsgálat szükséges.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-12-13 08:39:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Elérhetõ-e Magyarországon kombinált T3/T4 terápia?

Tisztelt Endokrinológus!

Feleségem pajzsmirigyet 15 éve eltávolították, azóta Eutyrox-ot szed, TSH szintje kontrollált. A kezelés dacára fáradékony, szorongó, alacsony a nemi vágya.
Olvastam az interneten, hogy a T4 helyett a kombinált T3/T4 terápia kedvezőbb lehet e tünetekben, és hogy külföldön ezt sok páciens kipróbálta már.

Kérdésem, hogy Magyarországon van-e erre lehetőség? Ajanlaná-e?

Köszönettel
Tisztelt Kérdező!

Valóban erre van lehetőség. Mi adolog lényege?
A betegeim csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak fogyást, hasmenést vált ki.
A titok nyitja az enzimekben keresendő!
Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a valódi hormon a trijódtironin (T3) 100-szor aktívabb, hatékonyabb!! Ezt az átalakítást enzimek: dejodináz enzimek végzik. Az aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3 szintjére. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
Hogyan lehet segíteni?
A T4-ből képződő aktív hormon, azaz a T3 mennyiségét a következőképpen növelhetjük:
• A T4-hez eltérő mennyiségű T3 –t adunk (ez jelenleg az USA-ban 1:2,5, 1:5 , 1:10 arányban)
• A másik lehetőség, hogy a csökkent aktivitású enzim működését fokozzuk. Erre azért van lehetőség, mert ezek szelént tartalmazó, ún. szelenoproteinek, a szelén hiányában ugyanis a működésük csökken, szelén adásával pedig növelhető. Mivel az agyba a T4 nem tud bejutni csak a T3, ezért a szelén kezelés elősegíti a T3 képződését is és az agyi funkció javulását is.
Az új eljárás célja az egyénre szabott gyógyszerek és azok dózisának meghatározása. Ezeknek egész skálája ismert, melyek közül az összetétel alapján a kezelő orvos a beteg tünetei és laboratóriumi leletei alapján válogathat. Fontos azonban tudni, hogy a kezeléshez szükséges a T3 és a T4 szinteknek, ill. a T4/T3 aránynak a vérben történő meghatározása, mert a TSH önmagában nem elegendő. A helyzetet komplikálja, hogy míg a T4 lebomlási ideje 7 nap, addig a T3 nagyobbik része 8 óra alatt lebomlik.
Ráadásul a pajzsmirigyhormonok iránti igény nagyon eltérő lehet. Nem csupán egyénektől, hanem a napszaktól, évszaktól, a szellemi és testi igénybevételtől is függ!
Ezek gondok a kutatókat is foglalkoztatják és keresik a lehető legjobb megoldásokat.
A legutóbbi, fentebb leírt cikket ez év júniusban publikálták. Ennek a munkának a jelentősége, hogy ismét felhívta a figyelmet arra, hogy a szintetikus hormonoknál a természetes készítmények előnyösebbek.
Néhányan mondhatják: nincs új a Nap alatt!
Arra kell hivatkoznom, hogy mielőtt tudtuk volna a pajzsmirigy hormonjait szintetizálni az egyes állatok pajzsmirigyéből készített preparátumokat használtak, használtuk. Talán még többen emlékeznek, hogy a „Thyreoidea III” nevű készítményt kapták, amely lényegében a szarvasmarha pajzsmirigy kivonatát tartalmazta. A gyógyszeripar fejlődése azonban viszonylag hamar megkérdőjelezte ennek a kezelésnek a „szakszerű” voltát. Úgy gondolták, hogy a kritika egy része feltétlen igaz, hiszen nem tudjuk a bevitt hormon(ok) pontos mennyiségét. Ennek ellenére sokak meglepetésére ezekkel a készítményekkel jó eredményeket tudtunk elérni a csökkent pajzsmirigy működésű betegek kezelésében. A T4 és a T3 kezeléssel kapcsolatos problémák megismerése után az irodalomban ismét elég hangos és éles vita alakult ki és ez még most sem zárult le teljesen.
A kérdés röviden: szintetikus vagy természetes hormonokat adjunk-e?
• Hogyan hatnak?
Ezek a szárított állati pajzsmirigy készítmények tartalmazzák a T4, T3 és a pajzsmirigyből származó fehérjéket, antigéneket is. Ezek a gyomor-bél rendszerből felszívódva a keringésbe kerülnek, majd az egyes sejtekhez (a T4-ből a kívánt mennyiségű T3 képződik a dejodinázok hatására).
• Melyek az előnyeik?
 Természetes anyagok jutnak a szervezetbe
 A gyógyszerben lévő fehérjék, antigének kedvezők az autoimmun folyamat befolyásolásában, gyógyításában
• Melyek a hátrányaik?

 A mai napig nem sikerült az egyes készítmények hormontartalmát pontosan beállítani, „standardizálni”
 Nehéz a megfelelő dózis beállítása, titrálása. Ez a legfőbb érv a szintetikus készítményekkel szemben, amelyekben a hatóanyag, összetétel garantált.
 Az állati fehérjék egyes komponensei allergiás reakciót válthatnak ki. A szarvasmarha pajzsmirigy alkalmazását jelentősen megnehezítette az ún. „szivacsos agyvelőgyulladás”, amely miatt világszerte sok ezer állatot kellett elpusztítani. Ez az oka, hogy napjainkban a természetes gyógyszert a sertések pajzsmirigyéből állítják elő (az egyes gyógyszerek neveit értelemszerűen nem írhatom le). (Justin J. Greenlee és mtsai: Clinical and Pathologic Features of H-Type Bovine Spongiform Encephalopathy Associated with E211K Prion Protein Polymorphism. PLoS One. 2012; 7(6): e38678. Published online 2012 June 8. doi:)

A legújabban tanulmány szerint a szintetikus és természetes készítményeket kombináltan, tehát együtt, egyénre szabottan is alkalmazzák.
Hogyan értékelhették ki a hatást?
A megoldásra egyik kedves érdeklődő ezen a honlapon nagyon jól ráérzett, amikor a következőt írta: „Az orvosom mindig azt mondja, hogy csak az értékeket tudja kezelni a tüneteimet nem”. A kiértékelésekben már itthon is nem egyszerűen a laboratóriumi adatokat, hanem az életminőséget tartják szem előtt.
Az egészség különböző dimenziói ismertek:
• biológiai egészség: a szervezetünk megfelelő működése
• lelki egészség: személyes világnézetünk, magatartásbeli alapelveink, illetve a tudat nyugalmának és az önmagunkkal szembeni békének a jele
• mentális egészség: a tiszta és következetes gondolkodásra való képesség
• emocionális egészség: az érzések felismerésének, illetve azok megfelelő kifejezésének a képessége
• szociális egészség: másokkal való kapcsolatok kialakításának egészsége
Ezen tanulmány alapján a szintetikus és természetes pajzsmirigyhormonok egyénre szabott kombinált kezelését javasolják.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-12-12 17:00:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

pajzsmirigy túlmûködés

Tisztelt Doktor Úr!

20 éves fiamnál a covid utáni vizsgálat alapján derült ki pajzsmirigy túlműködés.
Azóta kétszer megismételték a vizsgálatot, az értékek így alakultak:

TSH 0,070 μIU/mL-
Free T4 1,02 ng/dL
Free T3 4,26 pg/mL+

TSH : 0,771 mIU/l
Szabad T4 : 9,41 pmol/L
Szabad T3 : 4,63 pmol/L
Anti-TPO : 0,47 IU/mL
Anti tireoglobulin : 10,9 IU/mL +
Tireoglobulin : 16,50 ng/ml
TSH receptor antitest : 1,79 IU/l

TSH : 0,852 mIU/l
Szabad T4 : 8,52 pmol/L -
Szabad T3 : 4,41 pmol/L
Anti tireoglobulin : 10,5 IU/mL +

A kezelő orvos szerint nincs teendő, nem is szeretnénk, ha gyógyszert kellene szedni. Kettő kérdést azonban nem sikerült vele tisztázni. Egyrészt, hogy mitől lehet az anti TG magas, van-e jelentősége, kockázata, helyre állhat-e magától? A másik, hogy mi az ellentmondás oka, hogy a harmadik vizsgálatnál már alacsony lett az FT4, pedig egyébként pajzsmirigy túlműködés a diagnózis.
Köszönöm: Klára
Tisztelt Klára!

Sajnos a COVID fertőzés után pajzsmirigy autoimmun gyulladás alakulhat ki. Ez átmeneti túl-, majd csökkent működéssel járhat.
Célszerű volna további vizsgálatok elvégzése, sze egyéni kezelés beállítása. Egyébként a laboratóriumi eredmények elég eltérőek lehetnek.
Mindig írom, hogy ne a laboratóriumi leleteket, hanem a beteget célszerű gyógyítani.
Az alábbiak megerősítésére hivatkozom kedves betegeimre:
Mikor és milyen laboratóriumi vizsgálatokat érdemes a pajzsmirigy betegség gyanúja és kezelése alatt nézni?
A fenti kérdést szinte naponta teszik fel a kedves Olvasók, a betegek és kollégák egyaránt. Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:

• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is).
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők, és ami még fontosabb az, hogy a „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.).
Mielőtt a részletekre kitérnék, két olyan betegünk eseték kívánom röviden bemutatni, akik laboratóriumi vizsgálatai félrevezetőek voltak és további kezelés valóban életveszélyes állapotot eredményezett:
• Első beteg: 32 éves fiatalasszony, akit lényegesebb panasz és fizikális vizsgálat nélkül laboratóriumba küldték. Az elvégzett TSH érték 100 feletti értéket (!) mutatott. A szakrendelésen elkezdett l-tiroxin kezelés először 100 ug-gal lényeges változást nem mutatott a leletében, amelyet a kezelés után 7 nappal ismételtek meg ugyanabban a laboratóriumban (!). Ezt követő hetekben az l-tiroxin dózisát 100 ug-gal emelték, annak ellenére, hogy szívtáji panaszok, rendetlen szívdobogás lépett fel! Amikor már 500 ug-os dózisig eljutottak szívpanaszai fokozódtak és súlyos ritmuszavar lépett fel, ezért akut intenzív osztályra utalták. Ekkor találkoztam a beteggel, akinek a pajzsmirigy megnagyobbodott volt, egész testében remegett, szabálytalan szív-működés (134/min!) volt észlelhető. Az elvégzett EKG súlyos ritmuszavart mutatott (pitvarfibrilláció). Az elvégzett speciális laboratóriumi vizsgálattal sikerült bizonyítani, hogy a biológiailag hasznos TSH, 4,8 IU/l volt!), az anti-TPO és a TSH elleni antitest egyértelműen pozitív volt. A gyógyszer dózisának radikális csökkentésével a ritmus-zavar megszűnt, a betegünk állapota 7 nap alatt fokozatosan rendeződött, a kontroll vizsgálatok során lényeges panasza nem volt.
• A második beteg: 38 éves asszony, aki az egyik intézményében (ún. ”kiemelt intézményben” történt szűrővizsgálata során elvégzett laboratóriumi eredményeiben a TSH értéket nem mérhetően alacsonynak mérték! Ezt úgy értelmezték, hogy súlyos pajzsmirigy túlműködés áll fenn, ezért azonnal nagy dózisú gátlószeres kezelést kezdtek (Metothyrin). A kezelés előtt a pajzsmirigy nem volt nagyobb, nem volt sem gyors szívműködése, sem lényeges fogyása. A 3 havonként történt TSH értékek csak nem változtak, de a beteg egyre hízott, menstruációs ciklusa felborult. Időnkénti látás-zavara és gyengesége, ill. alacsony vérnyomása volt. A második év végére 30 kg-t hízott, vércukor értékei megemelkedtek és ezért cukorbetegsége miatt gyógyszeres kezelést kezdtek. Ekkor jelentkezett szakrendelésünkön. Kiderült, hogy a cukorbetegség valóban fennáll, de a pajzsmirigye nem nagyobb, vérnyomás 90/60 volt, felálláskor a vérnyomása csökkent, szédülés lépett fel. A TSH értéke ismét 0,001 alatt volt. Felvetettem, hogy a betegség hátterében nem a pajzsmirigy elsődleges folyamata áll, hanem az agyalapi mirigy elváltozása. Az elvégzett tiroxin (T4) trijódtironin (T3) és a kortizol (mellékvese hormon szint) egyaránt igen alacsonynak bizonyultak! Az elvégzett agyalapi mirigy MRI vizsgálata a mirigy károsodását mutatta ki (ún. „empty” azaz üres sella szindróma). Mi is ez az elváltozás? Az üres (empty) sella olyan anatómiai elváltozást jelöl, melynek lényege, hogy képalkotó eljárással a sella kitágult, agyi folyadék („liquor”) tölti ki. A lényeg az, hogy mind a pajzsmirigy, mind a mellékvese és a szexuális hormonok termelődése károsodik, aminek következtében csökken pajzsmirigyműködés, mellékvese elégtelenség és menzeszzavar alakulhat ki. A beteg a megfelelő hormonok pótlásával fokozatosan fogyott, vércukorértékei normalizálódtak, szédülése megszűnt, menzesze rendeződött, de még nem jutott áldott állapotba. Ezt várjuk….!
A fenti példák persze nem azt jelentik, hogy az általam is végzett és javasolt vizsgálatok fölöslegesek volnának. Alábbiakban csak a laboratóriumi vizsgálatokra koncentrálva két fő csoportot lehet és kell elkülöníteni:
I. Szűrővizsgálatok
II. A betegek kezeléséhez szükséges kontroll tesztek
I. A szűrővizsgálatok általában nem a pajzsmirigybetegség okát hivatottak kideríteni, hanem azt, hogy túlműködés (hyperthyreosis), ill. alulműködés (hypothyreosis) gyanítható-e. Leggyakrabban elvégzett vizsgálat a TSH, azaz a pajzsmirigy stimuláló hormon.

Mi a TSH?
(TSH=Thyroideae, azaz a pajzsmirigyet stimuláló hormon)
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy! - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak”, vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran - miként azt fentebb említettem -, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy-működése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de a 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél!)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét (egyik betegünkben is ezt mutattuk ki!)
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
A TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus csökkent működés laboratóriumi (!) kritériuma, hogy a TSH 2,5 és 10 között legyen és ugyanekkor a pajzsmirigy hormonjai: T4 (tiroxin) és a T3 (trijódtitorin) viszont ne legyenek a kóros tartományban. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak tájékoztató jellegűek, a klinikai tünetek nélkül a diagnózis nem készíthető el.


Ad. I. Szűrővizsgálatok
A jelenlegi nemzetközi álláspont az egész lakosságra vonatkozó szűrővizsgálatokat nem támogatja. Az alábbi esetekben az ún. magas rizikóra való tekintettel a következő esetekben célszerű ezeket elvégezni:
• Újszülöttekben
• 50 év feletti nőkben
• Gyermekvállalás előtt
• Terhesekben, az első trimeszterben
• A szülés után 6 héttel és 6 hónap múlva Azokban az egyénekben, akik családjában pajzsmirigy vagy autoimmun betegség fordult elő
• Aki más endokrin, ill. anyagcsere betegségben szenvednek (pl. cukorbetegség)
Az első vizsgálat a TSH, de amennyiben ez kóros, ill. értéke nincs összhangban a klinikai képpel, akkor a szabad T3 és T4 és a pajzsmirigy peroxidáz elleni antitest (TPO elleni antitest) mérése is indokolt (American Thyroid Association Guidelines 2007/www.thyroid. org/index.html).

Ad II. Betegek kezeléséhez szükséges kiegészítő vizsgálatok (a klinikai és fizikális vizsgálatok után!)

• A csökkent működés esetén észlelt emelkedett TSH szint csak lassan változik a szakszerű pajzsmirigy hormon pótlása után. Tehát 4-6 hétig célszerű várni a következő vizsgálatra!
• Az alacsony TSH érték, amely a túlműködést jelzi, még lassabban változik, ezért 6-8 hét után javasolható az ellenőrzés a T4 és a T3 hormonokkal együtt.
• A túlműködés esetén a TSH-receptor elleni antitest meghatározása is fontos 3 havonta, mivel ennek a vizsgálatnak diagnosztikus és prognosztikus értéke van.
• Az izotóp vizsgálat a túlműködés esetén fontos lehet, mert támpontot jelent abban a fontos kérdésben, hogy göbös pajzsmirigy okozza-e a fokozott hormontermelést (toxikus adenoma)
• Az ultrahang (UH) vizsgálat hasznos a betegség diagnosztikájában és a göbök változásának utánkövetésében. Arra azonban nem alkalmas, hogy a pajzsmirigy működéséről (túlműködés vagy csökkent funkció) pontos adatokat kapjunk.
• Minden esetben gondolni kell arra, hogy egyes gyógyszerek megváltoztathatják a mérési eredményeket: pl. szervetlen jód, amiodaron, dopamin, lítium.
Úgy gondolom, hogy a fentiek azt sugallják mindenki számára, hogy ne mechanikusan (protokollok) alapján, vizsgálat nélkül (!), s ne egyszerűen a leletet kezeljük, hanem a beteget!
Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okokat. A holisztikusnak, integratívnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell. Remélem, hogy a fentiekkel kedves Olvasónak segíthettem megszabadulni sok felesleges vizsgálattól és még több gyötrődéstől, aggodalomtól.
Tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-12-06 08:41:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Bromocriptin

Tisztelt Doktor Úr!
Október 15-én voltam a 21. ciklusnapi laboron, ahol a prolaktin szintem 1361, 20 mIU/L illetve a TSH értékem 2,758 mIU/L volt.

Ezek alapján október 21-től Syntroxine 13 mcg tablettát kezdtem el szedni, illetve Bromocriptin-t fél tablettával kezdve hetenként emeltem 2 szemig. November 11 óta szedem esténként a 2 szem tablettát.

Jelenleg 5+5 hetes kismama vagyok, azóta nem voltak az értékeim ellenőrizve, napi 2x1 Utrogestan 200 mg-ot használok hüvelyben.
Az orvosom szerint hagyjam el a bromocriptint, úgy hogy 3 napig 1 tabletta, majd semennyi. Ez nem veszélyes a terhesség szempontjából? Sok helyen olvastam, hogy a magas prolactin szint vetéléshez vezethet.

Válaszát és segítségét előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Ez attól függ, hogy a Bromocriptin kezelésnek mi volt az indikációja!!!. Az esetek jelentős részében,ha az indikáció a terhesség előtti emelkedett prolactin szint volt, akkor a kezelés az első 3 hónapban folytatható.
Jó egészségetk kívánok?

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-12-05 08:23:21
Olvasói értékelés: 5/5

Peteérés gondok

Tisztelt Doktor Úr,
32 éves vagyok és van egy 2 éve tartó hormonális egyensúly zavarom.
Nem volt rendszeres a ciklusom hosszú és teljesen kiszámíthatatlan volt.
Voltam nőgyógyásznál ezzel a problémával és megállapította, hogy inzulin rezisztenciám van.
Továbbá el mondtam neki ,hogy peteéréskor borzasztó rosszul vagyok rosszul látok, erős szívdobogás érzés ,szédülés és szorongás uralkodik rajtam, de csak és kizárólag ebben az időszakban.
Rendkívül kellemetlen 4 nap ez nekem úgy érzem ,mintha az életemért küzdenék .
Erre felírt egy progesteron kúrát,ami semmilyen formában nem használt.
2 éve próbálkozunk babával a férjemmel, ő volt andrológusnál, ahol mindent rendben találtak nála.
Mára annyit sikerült elérni, hogy talán most kezd rendeződni a ciklusom, viszont ez a peteérés körüli rosszullét sehogy sem akar múlni és úgy érzem, hogy ebben a nőgyógyászom sem segít.
Nagyon szeretném kideríteni mi áll a háttérben és ki zárni a meddőséget is.
Ebben szeretném a tanácsát és a szakvéleményét kérni, hogy merre és milyen irányban induljak tovább.
Köszönöm a válaszát.
Tisztelt Kérdező!

A női meddőség okai funkcionális, vagy organikus eredetűek lehetnek. A funkcionális okok közé az endokrin működés vagy a peteérés zavarai, az organikus okok közé a reprodukcióban részt vevő szervek egyéb betegségei tartoznak, pl. petevezeték-elzáródás, méhfejlődési rendellenességek.

Funkcionális okok:
• a hypothalamus működésének zavara
• hypophysis eredetű meddőség
• petefészek eredetű meddőség
• anovulatiós infertilitás
• mellékvese eredetű meddőség
• pajzsmirigy eredetű meddőség
• psychés eredetű meddőség

Organikus okok:
• Petevezeték eredetű meddőség
• Endometriosis!!!!!
• Az uterus myomája
• Intrauterin adhaesio
• A cervixnyák rendellenességei
• Hüvelyfejlődési rendellenesség

További endokrin kivizsgálást javaslok:
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-12-03 11:43:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Alagut szindróma

Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigyet alul működésre gyógyszert szedek 19 éve.
18 éve mellrákos volt. Volt mutetem. Kaptam Chemo terápiát és sugárzást.
Pár hónappal ezelőtt elkezdett a jobb kezem nagyon fájni hajnalban és kellet pár óra, hogy használni tudjam a kezemet. Pár hete az ujjaim vége teljes zsibbadásban van.
Voltam eng vizsgálaton ami kimutatta az alagút szindrómát. Az orvos javasolta a műtétet.
Mi a véleménye a Professzor Úrnak.
Előre is nagyon köszönöm a válaszát.
Tisztelt Kédező!

Sajnos a pajzsmirigy csökkent működése, a Hashimo gyulladás után gyakori az algút szindróma. Kétségtelen, hogy az utóbbi hetekben egyre több beteg keres fel azzal a fő panasszal, hogy zsibbad vagy az egyik, vagy mindkét csuklója, éjszakánként pedig kínzó fájdalmak kínozzák. Sajnos a betegek valóságos kálváriát járnak be, sok szakrendelést és kezelési módot próbálnak ki, de az ok az esetek jelentős részében nem derül ki. Korábban olyan számítógépes programot dolgoztam ki, melynek a lényege az volt, hogy a csökkent pajzsmirigyműködésben szenvedő, hipotireózisos betegek legfontosabb panaszaik írtuk össze. Ezeket a tüneteket a program sorendbe állította. Az eredmény meglepett! Az orvosi irodalomban ugyanis ismert tüneteket (hízás, feledékenység, meddőség, fázékonyság, hajhullás stb.) gyakran megelőzte a kezek zsibbadására vonatkozó panasz. Feltettem a kérdést: mi lehet ennek az oka? Miként olyan sokszor, a választ a betegek adták meg. Az egyik kedves beteg ugyanis azzal keresett meg, hogy az utóbbi időben hízott és magasnak találták a TSH értékét. Amikor megvizsgáltam a pulzusát, akkor megdöbbenve láttam, hogy a kezén műtét nyoma van (1. ábra). Szemérmesen mondta, hogy az egy másik dolog, ugyanis zsibbadt a keze, ezért operálták meg. A műtét oka a csukló alagút tünet együttes, ún. karpális alagút szindróma volt.
Mi a csukló alagút szindróma?
A csukló alagút szindróma legfontosabb jelei a felső végtagokat érintő főként éjszakánként jelentkező fájdalom és zsibbadás. A csuklóban több ideg és ér található „összezsúfolva”. Ez az anatómia helyzet általában nem okoz gondot. Kivételt képeznek azok az állapotok, amikor a csukló szöveteiben bizonyos anyagok felhalmozódnak, megduzzadnak és nyomják az idegeket (2. ábra)

1. ábra Csukló alagút tünet együttes a bal oldalon műtét után, a jobb oldalon nem volt szükség műtétre

2. ábra. A csuklóban számos ideg és ér található.
Mi okozza ezt a betegséget?
A csukló alagútban megnövekedett nyomás az alábbiakból származhat:
 a csukló túl erőltetése (pl. számítógép túlzott használata, a csukló gyakori feszítése, kerékpárosok, vibráció, egér használata, fodrászok… stb.
 az ínhüvelyek, idegek autoimmun gyulladása
 Ödéma készség (terhesség, menopauza)
 pajzsmirigy csökkent működése)
 Valamilyen sérülés, vérömleny
Előfordulás kb. 100 új eset 100000 lakosra számítva
 Az érintettek 60%-a 40-60 év közötti nő.
 Az esetek 50%-ában az állapot kétoldali.
 A kórkép gyakori pajzsmirigybetegség alatt és terhesség során.
Tünetek
 A felső végtagi tünetek főként a következők: éjszakánkénti fájdalom, zsibbadás és duzzanatérzés: a kéz rázogatása a panaszokat gyakran enyhíti.
 A fájdalom az ujjakban jelentkezhet, de a felkarra is kiterjedhet.
 Kisebb tárgyak kezelése, például begombolkozás nehézkes lehet.
 A tenyér izmai egy idő után sorvadhatnak
Diagnózis: a klinikai és kiegészítő eszközös vizsgálatokon nyugszik
(Ghasemi-rad M és munkatársai: A handy review of carpal tunnel syndrome: From anatomy to diagnosis and treatment- World J Radiol 2014 June 28; 6(6): 284-300)
 Éjszakai túlsúlyú zsibbadás, ami a kéz I-II-III ujján, vagy az egész kézben jelentkezik, ami a nap folyamán enyhülhet. Duzzadtság, merevségérzet az éjszakánkénti fájdalom és zsibbadás fontos kulcsai a diagnózisnak.
 Phalen teszt (3. ábra) (az esetek 80%-ában pozitív) lényege: a csukló egy-két percig tartó 90 fokos megtörése provokálja a panaszokat. Amennyiben így zsibbadásérzést és fájdalmat provokálunk a rendszerint a középső ujjon, akkor a teszt pozitív.

3. ábra Phalen (Falen) tünet: a csukló egy-két percig tartó 90 fokos megtörése provokálja a panaszokat
 Flick tünet: az éjszakai zsibbadásra ébredő beteg önkéntelenül rázogatja a kezét

4. ábra Flick tünet
 Tinel jel (az esetek 45–60%-ában pozitív). Úgy váltható ki, ha ujjbeggyel vagy reflex kalapáccsal finoman megkopácsoljuk a csukló tájat. Pozitív esetben alagútra ütve villanyozó érzés lép fel az ideg ellátási területén. Neurológiai vizsgálattal kimutatható az idegérző és mozgató funkciójának károsodása. ENG (elektroneurográfia) segítségével az ideg károsodás mértéke és magassága is pontosan beazonosítható.

5. ábra Tinel jel.

 A bőr tapintási érzékenységének vizsgálata (kb. az esetek 80%-ban pozitív) az idegek sérülésének legérzékenyebb jele. A vizsgáló ujjheggyel finoman megsimogatja a beteg ujjhegyeit. Megkérdezi, érez-e a beteg a kisujj, a 4. ujj oldala (nervus ulnaris ellátási területéhez), illetve az ellenoldalihoz képest különbséget.
 A kézizomzat sorvadása és a hüvelykujj mozgásának csökkenése előrehaladott állapot jelei.
 Hő térképes vizsgálat: betegünk több évi kivizsgálás után keresett fel. A fentebi tünetek pozitívak voltak és ezeket a hőtérképes vizsgálat is megerősítette (6. ábra)

6. ábra Hő térképes vizsgálat
 Ultrahang vizsgálat (7. ábra)

7. ábra Csukló ultrahang vizsgálata: a nyilak az összenyomott idegeket és ereket jelzik
 MR vizsgálat (8. ábra) hasznos lehet a szöveti elváltozások súlyosságának megítélésében

8. ábra A csukló MRI vizsgálata: a nyilak az összepréselt idegeket és szöveteket jelzik.
Milyen mechanizmus okozza a betegséget?
A kötőszöveteket ún. fibroblasztok vannak, amelyek a szövetek közötti anyagokat termelik (9. ábra). Ezek a kémiailag azonosítható anyagok, glükózaminoglikánok (GAG) képesek 5-10-szeres mértékben megduzzadni, mivel vizet szívnak magukba. A jelenlétük alapvető fontosságuk, mert hiányukban a porcképződés csökken, a bőrben ráncok alakulnak ki. Amennyiben immunológiai okok miatt túl sok képződik ebből az anyagból, akkor az lerakódik a csukló szövetiben és kiváltja a fentebb leírt tüneteket.
9. ábra. A kötőszöveti sejtek, fibroblasztok által termelt vízszívó, duzzadást kiváltó anyag (a zöld szín jelzi)
Kezelés (a gyógyulás időtartama 12-24 hét)
 A legtöbb esetben konzervatív kezelés lehetséges.
 A tünetek gyakorta megszűnnek, ha az okokat megkeressük és a megfelelő hormonális kezelést elkezdjük. A pajzsmirigybetegség javulásával – ha a kezelés időben történt – a tünetek visszafejlődnek.
 A csuklót erősen igénybe vevő, a csuklót megtörő tevékenységek kerülése.
 Funkcionális sínezés (neutrális helyzetben) alkalmazható a csukló behajlításának (flexiójának) elkerülésére. Hatásosabb a sínt 24 órán át használni, mint éjszakára.
 Gyulladáscsökkentő szteroid injekció adása lokálisan néhány alkalommal általánosan elfogadott.
 Az idegregenerálódását elősegítő készítmények, vitaminok alkalmazása
 Akupunktúra, elektro-akupunktúra megkísérelhető és hatásos lehet.
Súlyos, konzervatív gyógymódra nem gyógyuló esetekben műtéti kezelés alkalmazható, amikor is helyi érzéstelenítésben végzett az ideget nyomó szalag átmetszését végzik el. Ez utóbbi egyik lehetséges szövődménye a poszt-operatív hegesedés. Ezekben az esetekben is az okok megkeresése és a gondozás szükséges, abból a célból, hogy a folyamat kiújulását elkerülhessük.
Mielőbbi javulást és teljes gyógyulást kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-11-30 16:37:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Syntiroxin 100

Üdvözlöm ProfÚr! Kb egy hónapja voltam Önnél !!Akkor 100mkg Syntroxint javasolt úgy érzem ,hogy sok mert nagyon pörgős vagyok tőle nehezen alszok a fejem sokat fáj.Mit javasol?Köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Ez előfordulhat. Ebben az esetben a Syntoxine88-t javaslom.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2022-11-27 11:59:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja