SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

27 éves nő vagyok, 2 éve diagnosztizáltak autoimmun pajzsmirigy alulműködéssel. Letroxot szedek a kezdetek óta, a TSH értékem 37,5 mcg Letroxxal is a megfelelő tartományban volt, ám az orvosom javasolta, hogy 50 mcg-ot szedjek, hogy még lejjebb (kb. 1-es értékre) vigyük le a TSH értékét. 1,5 hónapja szedem az 50 mcg Letroxot. A labor eredmény szerint a TSH 0,047-re ment le, és kért az orvosom egy Reverz T3 értéket is, ami 0,53 lett (ref: 0,09-0,35). Az orvosom most kérte az adag csökkentését 37,5 mcg Letroxra, viszont kérte, hogy egy Thybon nevű gyógyszert is kezdjek el szedni (5 mg mennyiséget reggelente, 1 hét után 10 mg-re növelve az értéket). Ön ismeri esetleg ezt a gyógyszert? Magyar tájékoztatót nem is találtam róla, és így félek elkezdeni a szedését, hogy pontosan mi is ez, és mivel járhat a szedése.
Tisztelt Kérdező!

A fenti kérdést szinte naponta teszik fel kedves Olvasók, betegek és kollégák egyaránt. Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Ezt a gyógyszert ismerem, de vizsgálat nélkül nem javasolhatom.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-11-17 11:57:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja